طراحی ویلا در قطر

طراحی ویلا در قطر

وقتی به یک ویلای مجلل و نفس گیر نگاه می‌کنید، بدون شک اولین چیزی که باعث ستایش شما می‌شود، طراحی آن است. طراحی ویلا در قطر می‌تواند چنین حالتی در شما ایجاد کند، به شرطی که طراحی ویلا تحت نظر یک تیم طراحی حرفه‌ای ترسیم شده باشد. قطر که دیرزمانی کشوری فقیر بود، اکنون یکی از مقاصد اصلی گردشگری در منطقه تبدیل شده است. بسیاری از سرمایه گذاران برای داشتن ویلا به این کشور می‌آیند. اگر شما هم قصد طراحی ویلا در قطر را دارید، این امکان را خواهید داشت تا از خدمات طراحی معماری شرکت مهندسی پرسیاه بهره مند شوید. پس بیایید مراحل طراحی ویلا در قطر را از صفر تا صد مرور کنیم.

ابتدا باید بهترین تیم طراحی ویلا در قطر را پیدا کنید

اولین گام قبل از شروع فرآیند طراحی، بررسی مواردی مانند عملکرد، تجربه و سابقه تیم یا شرکت طراحی معماری است. اعتبار یک تیم یا شرکت معماری را سابقه و کیفیت کار مشخص می‌کند. شما نیز به مانند کارفرمایان ادیگر به شرکت‌هایی اعتماد می‌کنید که سابقه کار درخشان داشته باشند و کارهای نوآور و جدید ارائه دهند. درحقیقت، داشتن تجربه و نمونه کارهای زنده در طراحی ویلا به خصوص در کشورها حوزه خلیج فارس مانند قطر یک اولویت برای انتخاب باشد.

نکته مهم بعدی که باید در نظر بگیرید، توانایی در تبدیل ایده‌ها و نیازهای کارفرما با واقعیت‌های ملموس است. شما به عنوان کارفرما می‌خواهید ایده‌هایتان را شرکت درک کرده و پیاده سازی کند. شما ممکن است از سبک طراحی نما گرفته تا ارتطابات فضاهای داخلی، نظراتی را به تیم مهندسی معماری در میان بگذارید. پس تیم طراحی باید طرح نهایی را مطابق با نیازهای شما ارائه دهد. ایجاد یک تعامل دو طرفه قوی و درک یکدیگر امری مهمی در پیشبرد پروژه طراحی ویلا در قطر است.

ابتدا باید بهترین تیم طراحی ویلا در قطر را پیدا کنید

داشتن تیمی از متخصصان طراحی نما، طراحی پلان و طراحی دکوراسیون داخلی برای هر شرکت مهندسی ضروری است. همه تیم‌ها با یکدیگر کار می‌کنند تا بتوانند نیازهای شما را برآورده کنند. داشتن ارتباط شفاف و روشن با هر یک از تیم‌ها ضروری است. تمامی مراحل کار باید به صورت واضح با شما در میان گذاشته شوند تا هیچ نقطه تاریکی وجود نداشته باشد. شرکت باید تک تک جزئیات طراحی را اعم از سبک طراحی، تعداد اتاق خواب، انواع متریال، هزینه طراحی و سایر موارد را به شما در یک چک لیست به همراه قیمت ارائه دهد.

شما باید از موارد فوق برای انتخاب شرکت معماری معتبر استفاده کنید. اما در وهله اول باید تجربه و نمونه‌های کارهای شرکت را در وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنید. باید در مورد تجارب قبلی شرکت تحقیق کنید تا ببینید بازخورد کارفرمایان قبلی نسبت به خدمات شرکت معماری چگونه بوده است. سپس برای بررسی بیشتر باید با تیم طراحی یا شرکت مهندسی تماس بگیرید. شما از اولین ارتباط با شرکت متوجه خواهید شد آیا می‌توانید با تیم طراحی تعامل خوبی داشته باشید یا خیر.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات با تیم طراحی تماس بگیرید

بعد از اینکه تحقیقات اولیه را انجام دادید، اکنون باید با شرکت ارتباط بگیرید. در این مرحله به نحوه پاسخگویی شرکت توجه کنید. داشتن ارتباط گرم و دوستانه بسیار مهم است. بیشتر شرکت‌ها از شما دعوت می‌کنند تا یک جلسه با یکدیگر داشته باشید. بعد از ورود به شرکت می‌توانید در مورد جزئیات و خواسته‌های خود صحبت کنید.

طراحی ویلا در قطر نسبت به ایران متفاوت است، زیرا ضوابط طراحی در این کشور شرایط مخصوص به خود را دارد. بنابرای با شرکت یا تیم طراحی در مورد نحوه شرایط ویلاسازی در قطر، فرآیند طراحی، هزینه‌ها و شرایط دیگر سوال کنید. شرکت مهندسی پرسیاه به شما در مورد هر مرحله از روند طراحی ویلا در قطر مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد. با شرکت مهندسی معماری پرسیاه از طریق شماره‌های زیر تماس بگیرید:

 • شماره تماس تیم پشتیبانی: 09101707037
 • شماره تماس مدیر عامل: 09122658620 (دکتر مهاجری)

بعد از تماس با تیم طراحی ما، طراحان شروع به بررسی نیازهای شما و تطبیق آنها با شرایط موجود می‌کنند. بررسی ها می‌توانند شامل اقلیم قطر، سبکم طراحی نمای ویلا، سبک طراحی داخلی ویلا، امکانات و تجهیزات ویلا، طراحی محوطه (لندسکیپ) و سایر موارد باشد که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات با تیم طراحی تماس بگیرید

ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیم قطر و تاثیرش بر طراحی ارزیابی می‌شود

تیم طراحی در وهله اول به بررسی اقلیم منطقه می‌پردازد.  باد غالب در قطر از سمت شمال غربی می‌وزد و در ماه‌های تابستان بیشتر است. بارندگی در ماه‌های زمستان به ندرت رخ می‌دهد و کمتر از 100 میلی متر (4 اینچ) در سال است. هرازگاهی ممکن است در بهار و حتی اردیبهشت مقداری باران نیز ببارد، در حالی که در تابستان هرگز باران نمی‌بارد. باران‌ها در قطر به صورت رگبارهای کوتاه اما گاهی شدید رخ می‌دهد.

دمای هوا در زمستان ملایم است و آسمان اغلب صاف خواهد بود. بنابراین، زمیتان قطر شبیه بهار است. برخی روزهای خنک هستند، به ویژه دمای هوا در ژانویه کمتر از 10 درجه سانتیگراد و در شب و حدود 15 درجه سانتیگراد در اواسط روز خواهد بود. سردترین زمان سال در تاریخ قطر در ژانویه 1992 بود که هوا تنها 5 درجه سانتیگراد بود.

تابستان در قطر بسیار گرم است و روزهای بسیار گرم و خشکی وجود دارند. دمای هوا در روز به بالای 40 درجه سانتیگراد می‌رسد. بالاترین رکورد 50 درجه سانتیگراد است که در جولای 2010 ثبت شده است. خورشید در قطر به طور منظم می‌تابد، در واقع بیش از 3400 ساعت آفتابی در سال وجود دارد. در این کشور میانگین ساعات آفتابی در روز زیاد است.

دریا در قطر در فصول پاییز و زمستان خنک است و برای آب تنی مناسب خواهد بود. در تابستان، آب‌های خلیج فارس بسیار گرم می‌شوند. به طور کلیف اقلیم قطر گرم و خشک است، همین امر بر سبک طراحی تاثیر می‌گذارد. برای مثال، داشتن پنجره‌های بزرگ و طراحی فضاها به گونه ای که باید در جریان باشد و همچنین محوطه سازی می‌تواند بر خنک سازی فضای داخل و بیرون ویلا کمک زیادی کند. درنهایت، تیم طراحی به جمع بندی می‌رسد.

تیم طراحی و کارفرما در مورد کاربرد ویلا تصمیم گیری می‌کند

اکنون تیم طراحی طی جلسه‌ای با شما در مورد کاربرد ویلا صحبت می‌کنند. تعیین نوع کاربرد ویلا تعیین کننده سبک طراحی و الزامات معماری است. کارفرما اعلام می‌کند که آیا از ویلا می‌خواهد برای استفاده شخصی بهره ببرد یا قصد سرمایه گذاری دارد. سرمایه گذاری می‌تواند به معنای اجاره دادن یا فروش ویلا باشد.

بسیاری از سرمایه گذاران که به قطر مهاجرت می‌کنند، به دنبال ویلای شخصی خود هستند تا در محیطی خصوصی و لوکس زندگی کنند. برخی دیگر نیز نگاه سرمایه گذاری دارند و می‌خواهند از نوظهور قطر به دلیل وجهه جهانی خوب این کشور جهت کسب درآمد بیشتر سود ببرند. در نهایت، جلسه به یک جمع بندی می‌رسد.

تیم طراحی و کارفرما در مورد کاربرد ویلا تصمیم گیری می‌کند

سبک طراحی نمای ویلا بسته به نیازهای شما انتخاب می‌شود

تیم طراحی و شما اکنون در مورد سبک طراحی بیرون و داخل نما بحث می‌کنید. شما به عنوان کارفرمای پروژه ویلاسازی باید نیازهای خود را در مورد سبک طراحی نما بیان کنید. ممکن است به نمای مدرن علاقه داشتید یا نمای کلاسیک را دوست داشته باشید، شاید هم این مسئولیت را به تیم طراحی می‌سپارید تا بسته به کاربرد ویلا، شرایط آب هوایی قطر و میزان بودجه شما، سکب طراحی را پیشنهاد دهد.

نمای ویلا اغلب نشان دهنده تفکرات و شخصیت مالک آن است. درحقیقتف نما دریچه دید شما نسبت به جهان است. پس اگر می‌خواهید تفکرات و شخصیت خاص خود را در نمای ویلا تداعی کنید، سبک طراحی را مطابق با علاقه و مقدار بودجه انتخاب کنید. به طور کلی، انواع سبک طراحی نمای ویلا می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سبک معماری مدرن
 • سبک معماری کلاسیک
 • سبک معماری لوکس (لاکچری)
 • سبک معماری روستیک (روستایی)
 • سبک معماری نئوکلاسیک
 • سبک معماری مینیمال
 • سبک معماری رومی
 • سبک معماری عربی
 • سبک معماری تلفیقی
 • سبک معماری هایتک
 • سبک معماری مدیترانه‌ای

بعد از طراحی نما اکنون باید طراحی داخلی انجام شود. طراحی داخلی بسیار مهم است، زیرا بر میزان آرامش و عملکرد شما در فضا تاثیر می‌گذارد. طراحی داخلی رابطه مستقیمی با طراحی پلان، ارتباط فضاها، رنگ آمیزی، نوع متریال و دکوراسیون دارد. سبک های بسیاری در بخش طراحی داخلی وجود دارند که شما باید با تیم طراحی در میان بگذارید. در این مرحله، تیم طراحی می‌تواند به شما در انتخاب سبک دلخواه کمک زیادی کند.

ویلا امکانات منحصر به فردی دارد که باید در این مرحله بررسی شوند

مفهوم ویلا به معنای داشتن فضایی با حداکثر امکانات برای زندگی راحت است. کشور قطر به دلیل سبک زندگی لوکس و مجلل، بهترین مکان برای رسیدن به آرزوهاست. شما می‌توانید هر نوع امکاناتی را بسته به علاقه و مقدار بودجه خود درخواست کنید. برای مثال، استخر در محوطه ویلا یک ویژگی بسیار جذاب خواهد بود. همچنین امکانات خاصی مانند زمین تنیس، سینمای خانگی، اتاق بازی، اتاق بدنسازی و سیار موارد می‌توانند از طرف شما درخواست شوند.

تیم طراحی در این مرحله هر یک از آیتم‌های مورد تیاز شما را بررسی می‌کند تا در طراحی ویلا در قطر به کار ببرد. شما در این مرحله باید جزئیات مالی را نیز بررسی کنید، زیرا بعد از طراحی مراحل ساخت شروع می‌شود. امکانات ویلا شامل ویژگی‌های داخلی و بیرونی به همراه استفاده از انواع فناوری‌های پیشرفته خواهد بود. فناوری می‌تواند شامل نورپردازی، سیستم امنیتی، خانه هوشمند و سایر موارد باشند. مهمترین امکانات ویلا می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استخر خصوصی
 • اسپا و سونا
 • آسانسور
 • پارکینگ خصوصی
 • اتاق کودک
 • آلاچیق
 • آبنما
 • روف گاردن
 • آتشدان
 • اتاق گیمینگ
 • تجهیزات کامل آشپزخانه

سبک طراحی نمای ویلا بسته به نیازهای شما انتخاب می‌شود

تیم طراحی یک چک لیست را از خواسته‌های شما تهیه می‌کند

بعد از دریافت مشاوره‌های لازم و بررسی امکانات و کاربری ویلا، نوبت به تهیه چک لیست نهایی از خواسته‌های شماست. در این چک لیست همه عناصر لازم برای طراحی ویلا قید شده است بنابراین شما می‌توانید دید جامعی از نحوه کار به دست آورید. این چک لیست به این هدف ایجاد می‌شود که هر دو طرف از جمله شرکت مهندسی و کارفرما در مورد کارهای طراحی اطلاع لازم را داشته باشند. اگر تیم طراحی یک آیتم از طراحی را انجام نداده باشد، شما می‌توانید چک لیست مراجعه کنید. بنابراین چک لیست یک جنبه آگاهای سازی دارد. اگر می خواهید بدانید در چک لیست چه موارد قید می‌شود، ما مهمترین آنها را در ادامه آورده‌ایم:

 • سبک طراحی معماری
 • جزئیات نمای ویلا
 • نوع متریال و مصالح نما
 • سبک طراحی داخلی
 • تعداد اتاق خواب
 • نیازهای فضای آشپزخانه
 • وجود اتاق بازی، سینما و غیره
 • چیدمان مبلمان و دکوراسیون
 • انتخاب موقعیت و رابطه فضاهای داخلی
 • ارتفاع سقف و متراژ هر اتاق
 • محوطه سازی و عناصر لندسکیپ
 • انتخاب رنگ، بافت و متریال
 • امکانات داخلی و خارجی ویلا

و هرگونه جزئیات مورد نیاز کارفرما

طراحی ویلا با طراحی نقشه ۲ بعدی معماری یا پلان آغاز می‌شود

تیم طراحی اکنون هرگونه اطلاعات لازم را به دست آورده است. تیم های طراحی پلان، طراحی داخلی و سایر متخصصان وارد عمل می‌شوند. شروع کار با نقشه 2 بعدی معماری آغاز می‌شود. نقشه‌های معماری شامل فاز یک و دو هستند. نقشه‌های فاز یک معماری برای نمایش برش ساختمان، نحوه تنظیم فضاها و تناسبات آنها با یکدیگر خواهد بود. این نقشه‌ها فاقد مشخصات دقیق مصالح و نکات فنی هستند. نقشه ۲ بعدی معماری عملاً نقش‌های فاز یک هستند. نقشه‌های فاز یک معماری به شما نشان داده می‌شوند تا دیدگاه خود را بیان کنید. سپس اگر نیاز به تغییرات بود، تیم طراحی تغییرات را اعمال می‌کند. به طور کلی، نقشه‌های پلان با مقیاس 1:50 یا 1:100 ترسیم می‌شوند.

طراحی ویلا با طراحی نقشه ۲ بعدی معماری یا پلان آغاز می‌شود

طراحی نما و حجم کلی ویلا توسط شرکت مهندسی صورت می‌گیرد

تیم طراحی در این مرحله به سراغ طراحی نما و حجم کلی آن می‌رود. طراحی با نقشه‌های سه بعدی، ماکت سازی و جزئیات طراحی همراه هستند. شما می‌توانید به طور کامل در مورد نحوه چگونگی طراحی نما دیدگاه واضحی به دست آورید. در این مرحله می‌توانید تغییراتی که نیاز دارید را در نما اعمال کنید.

طراحی و محاسبات سازه‌ای همراه نقشه‌های عمرانی پروژه انجام می‌شود

در این مرحله نیز محاسبات سازه‌ای همراه نقشه‌های عمرانی پروژه توسط تیم طراحی انجام می‌شود. بخش فنی ویلاسازی در این بخش نهفته است. تیم مهندسان در مورد عناصر سازه‌ای تدابیر قانونی موجود در قطر را بررسی می‌کنند و سپس محاسبات سازه‌ای را انجام می‌دهند. سپس نقشه‌های سازه برای زمان ساخت ویلا در قطر تهیه می‌شوند.

تیم طراحی در این مرحله به سراغ طراحی داخلی می‌رود

بخش مورد علاقه اکثر کارفرمایان یعنی طراحی داخلی در این مرحله انجام می‌شود. تیم طراحان داخلی براساس نور، عملکرد هر فضا و نیازهای شما به طراحی داخلی دست می‌زنند. طراحی داخل شامل نقشه‌های سه بعدی از هر فضای موجود در ویلاست. نوع چیدمان وسائل، مبلمان، عناصر تزئینی، تزئیات دیوار، نورپردازی و سایر موارد در این مرحله انجام می‌شود.

طراحی روف گاردن و محوطه (لنداسکیپ) در دستور کار قرار می‌گیرد

روف گاردن و محوطه سازی به ویژه در آب و هوای گرم قطر درخواست می‌شود. هر دوی این عناصر به زیبایی و خنکی بیشتر ویلاکمک می‌کنند. همچنین فضاهایی بسیار سرگرم کننده و نشاط آور هستند. در این مرحله باید امکانات و نیازهای خود را با تیم طراحی روف گاردن و لنداسکیپ در میان بگذارید.

طراحی روف گاردن و محوطه (لنداسکیپ) در دستور کار قرار می‌گیرد

ترسیم و محاسبه نقشه‌های تاسیساتی توسط متخصصان انجام می‌شود

نقشه‌های تاسیسات به سیستم بهره داری و رفاه ویلا مربوط می‌شوند. نقشه‌های تاسیساتی شامل برق، لوله کشی و تهویه مطبوع است. این مرحله بسیار مهم است، زیرا رابطه مستقیمی با میزان آسایش ساکنان ویلا دارد. نقشه‌های این بخش توسط مهندسان برق و تاسیسات ترسیم می‌شوند.

فاز ۲ معماری با دیتیل اجرایی و نقشه‌های فنی انجام می‌شود

نقشه‌های فاز دو معماری شامل نقشه‌هایی اجرایی است. نقشه‌های فاز 2 ویلا دقت و اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان را دارند. در این نقشه‌ها نوع فونداسیون ابعاد ستون‌ها و تیرها، متریال دیوارها، مصالح و جزئیات در و پنجره، مصالح کفپوش، محل قرارگیری لامپ‌ها و غیره مشخص نشده است. لذا برای اجرای هر باغ ویلا نیاز به ترسیم نقشه های فاز 2 معماری با دیتیل‌های اجرایی است. فهرست نقشه‌های فاز دو عبارتند از:

 • پلان تاسیسات مکانیکی
 • پلان سقف کاذب
 • کدگذاری
 • پلان نعل درگاه
 • پلان تاسیسات الکتریکی
 • برش های فاز دو
 • نماها
 • جدول نازک کاری
 • پلان اندازه گذاری
 • پلان فونداسیون و کرسی چینی
 • پلان تیر ریزی
 • سایت پلان
 • پلان فاز دو بام
 • بزرگنمایی سرویس بهداشتی
 • بزرگنمایی پله
 • تیپ بندی در و پنجره
 • پلان کفسازی و مبلمان

تیم طراحی در این مرحله به سراغ طراحی داخلی می‌رود

ریز متریال و برآورد متره برای تعیین هزینه ساخت ویلا انجام می‌شود

برآورد متره یک فرایند کلیدی در مدیریت پروژه است که به تخمین هزینه‌ها، زمان و منابع مورد نیاز برای انجام یک پروژه می‌پردازد. متره به معنای تخمین تعداد و حجم اجزای مختلف پروژه، مانند مصالح، تجهیزات، نیروی انسانی و زمان مورد نیاز برای انجام هر کدام از این اجزا می‌باشد.

برآورد متره برای پیش‌بینی هزینه‌ها و منابع لازم برای پروژه بسیار مهم است. این فرایند ممکن است شامل استفاده از تکنیک‌های مختلفی باشد که توسط مترورها انجام می‌شود. با برآورد متره می‌توانید بهترین تخمین ممکن از هزینه‌ها، زمان و منابع لازم برای پروژه خود را داشته باشید. این اطلاعات برای برنامه ‌ریزی مناسب، اختصاص منابع، ارزیابی ریسک و ارائه پیش ‌بینی‌های دقیق به مدیران و مشتریان پروژه بسیار ارزشمند است.

تنم طراحی شما یک دفترچه طراحی یا Book Design تهیه می‌کند

دفترچه طراحی معماری سندی مهم برای معماران است که برای ثبت، نگهداری و بررسی ایده‌ها، نماها، طرح‌ها و جزئیات معماری استفاده می‌شود. این دفترچه‌ها به عنوان یک ابزار طراحی مهم برای معماران در هر مرحله از فرایند طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دفترچه طراحی معماری به معماران کمک می‌کند تا ایده‌های خود را در قالب تصاویر و نقشه‌ها به صورت سریع و ساده ثبت کنند و در طول فرایند طراحی آنها را بررسی و بازبینی کنند. همچنین، این دفترچه‌ها به عنوان یک ابزار ارتباطی مفید بین معماران و کارفرمایان استفاده می‌شوند.

طرح‌ها و برنامه ریزی روند اجرایی ویلا در دستور کار قرار می‌گیرد

بعد از تصویب نهایی طراحی‌ها، برنامه ریزی دقیق اجرای پروژه انجام می‌شود. این مرحله شامل تعیین زمان‌ بندی، هزینه‌ها، نیروی انسانی مورد نیاز، سفارش مواد و تجهیزات، تهیه قراردادها و غیره است. روند برنامه ریزی توسط تیم مدیریت پروژه و با استفاده از نرم افزار PMBOK انجام می‌شود.

هدف اصلی  PMBOKارائه یک چارچوب مشترک برای مدیریت پروژه‌ها است تا بهترین شیوه‌ها و روش‌های موجود در عرصه مدیریت پروژه را به اشتراک بگذارد. PMBOK شامل پروسه‌ها، مفاهیم و اصطلاحاتی است که در مدیریت پروژه به کار می‌روند. این استاندارد در زمینه‌های مختلفی مانند برنامه ریزی، کنترل پروژه، مدیریت ارتباطات، مدیریت منابع انسانی و مدیریت ریسک استفاده می‌شود.

شما باید برای انتخاب پیمانکار یا تیم اجرایی مناسب آستین بالا بزنید

در انتخاب پیمانکار یا تیم اجرایی، بررسی تجربه و مهارت‌های آنها بسیار مهم است. بررسی پروژه‌های قبلی که توسط آنها انجام شده است، می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره کیفیت کار و توانایی آنها در اجرای پروژه‌های مشابه به شما ارائه دهد. تیم اجرایی سابقه ساخت ویلا در قطر را داشته باشد و با قوانین ویلاسازی در این کشور آشنا باشد.

برای طراحی ویلا در قطر با شرکت مهندسی معماری پرسیاه تماس بگیرید

شرکت مهندسی معماری پرسیاه با سابقه طولانی در طراحی ویلا در داخل و خارج کشور می‌توانید به شما در ارائه بهترین خدمات طراحی کمک کند. برای ارتباط با ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

 • شماره تماس تیم پشتیبانی: 09101707037
 • شماره تماس مدیر عامل: 09122658620 (دکتر مهاجری)

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.