The effect of colors on interior decoration

تاثیر رنگ ها بر دکوراسیون داخلی

قانون کلی و نکته ای که باید به هنگام استفاده از رنگ ها برای دکوراسیون  داخلی به خاطر داشت حفظ تعادل و هارمونی در استفاده از رنگ ها می باشد.

 هماهنگ ترین نتایج در صورتی امکان پذیر هستند. که طیف رنگی را همراه با مکمل های آنها به کار ببریم. در غیر این صورت ممکن است پیامد هایی کاملا عکس آن چه در ابتدا می خواستیم، به بار آید.

کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون

این رنگ مناسب اتاق هایی است که در آنها فعالیت های جسمانی زیادی صورت می گیرد. می توان در آشپزخانه ها، اتاق هایی مخصوص بازی، اتاق های غذا خوری و سالن های اجتماعات برای ایجاد سایه روشن از درجات تیره قرمز استفاده کرد. این کار نتایج بسیار مثبتی به همراه خواهد داشت. این رنگ برای اتاق های که لازم است به دور از هیجان باشند، مانند اتاق مطالعه، اتاق انتظار پزشکان یا اتاق هایی ویژه درمان های مختلف مناسب نیست.

کاربرد رنگ زرد در دکوراسیون

درجات مختلف زرد، رنگ های بسیار خوبی برای آشپزخانه خصوصا در صورت عدم وجود نور کافی هستند .

زرد، رنگی است که روحیه ای شاد و مثبت به افراد می بخشد. به کار بردن درجات تند و پر رنگ زرد در اتاق های مطالعه توصیه نمی کنیم. این رنگ می تواند در بلند مدت، تاثیرات نا هنجاری بر ذهن بگذارد و باعث بروز اغتشاش و آشفتگی در آن گردد. علاوه بر این، درجات غلیظ رنگ زرد برای فضا هایی چون اتاق های خواب و نشیمن یا هر مکان دیگری که محل استراحت باشد، مناسب نیست. اگر در چنین اتاق هایی مایل به استفاده از درجات تیره و درخشان زرد هستید، پیشنهاد ما این است که بکوشید آنها را در کنار رنگ مکملشان یعنی بنفش، قرار دهید.

تاثیر رنگ نارنجی در دکوراسیون

این رنگ از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به دست می آید و به همین دلیل دارای ویژگی های اقتدار رنگ قرمز و ملایمت رنگ زرد است. این رنگ در فضاهای بزرگ به مراتب راحت تر از رنگ قرمز تنها می نشیند. نارنجی باعث بالا رفتن روحیه می شود و فضای گرم و آرامش بخشی را فراهم می آورد. درجات تیره آن رنگ های مناسبی برای فضاهایی چون اتاق های بازی، اتاق های نشیمن و اتاق های غذا خوری، مخصوص تفریحات مختلف و راهرو ها هستند.

بچه های کوچک عکس العمل خوبی نسبت به این رنگ نشان می دهند. نارنجی برای هر مکانی که عده ای به منظور شرکت در مجمعی خاص با لذت بردن از اوقات خود، در آن جمع می شوند، رنگ فوق العاده ای است. این رنگ می تواند نقش مهمی در افزایش خوشحالی و شادمانی ایفا کند.

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون

سبز رنگی تسکین بخش و آرامش دهنده بوده و تداعی گر طبیعت است. درجات روشن تا متوسط آن مانند زیتونی، لیمویی یا انبه ای می توان در آشپزخانه ( به استثنای آشپزخانه هایی که دارای منابع نوردهی ضعیف یا غیر طبیعی هستند) استفاده کرد. آمیخته های تیره تر سبز را معمولا باید به مقداری محدود برای سایه روشن کلی کف اتاق ها، کابینت ها یا کاشی ها به کار برد. سبز برای مکان هایی که خانه را با بیرون مرتبط می سازند، مانند حیاط و نیز گلخانه ها رنگ مناسبی است.

از آنجایی که درجات مختلف سبز، اساساً رنگ های آرامش بخشی هستند، غالباً به منظور کمک به رفع بحران های روحی مورد استفاده قرار می گیرند. سبز برای اتاق های بیماران در بیمارستان یا اتاق های عمل رنگ مفیدی است. در اکثر سالن های تئاتر و اپرا اتاق های سبز رنگی وجود دارند که بازیگران می توانند قبل و بعد از اجراهای خود، درون آن به استراحت بپردازند.

رنگ آبی و تاثیر آن در دکوراسیون

درجات مختلف رنگ آبی همواره آرامش را با خود به ارمغان می آورند و باعث کاهش اضطراب می شوند. به همین دلیل همیشه هرجا که نیاز به استراحت، آسودگی و فارغ از دغدغه وجود داشته باشد، استفاده از این رنگ را توصیه می کنیم.

بهره گرفتن از سفید آمیخته های ملایم تر آبی در اتاق های ویژه درمان های مختلف و نیز اتاق های خواب، حمام ها و دفاتر کار اثرات مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

آبی نیز مانند فیروزه ای برای محیط هایی که پذیرای فعالیت های جسمانی زیادی هستند، رنگ مناسبی نیست. وجود چنین رنگی خصوصاً سیاه آمیخته های روشن تر آن در مکان های تفریحی و غذاخوری سبب می شود محیط، جوی غیر دوستانه و سرد بیاید. غالباً درجات روشن آبی موجب وسیع تر جلوه کردن مکان می گردد و می توان از آن برای دل باز تر کردن فضا های محصور و بسته استفاده کرد. کاربرد سیاه آمیخته های تیره تر رنگ آبی، خصوصاً در حد وسیع، می تواند منجر به بروز تنبلی گردد.

رنگ فیروزه ای در دکوراسیون داخلی

این رنگ القا کننده حس خوشایندی از ملایمت، طراوت و سرزندگی است. فیروزه ای در مقایسه با سبز دارای موارد استفاده بیشتری است. این رنگ موجب بزرگ به نظر رسیدن محیط می شود و برای مکان های کوچک مانند حمام ها یا اتاق های انتظار رنگ خوبی است. محتوای آبی آن سرشار از صلح و آرامش است که آسمان و دریاهای آبی رنگ را تداعی می کند. با پوست ما دارای تضادی قوی است و ظاهری شاداب و سالم به آن می بخشد. اگر در حمام ها و اتاق های خواب به کار رود، منعکس کننده پاکیزگی و تمیزی خواهد بود.  همچنین رنگ مناسبی است برای دیوار اتاق های مطالعه و دفاتر کار، درجات روشن تا متوسط این رنگ بهترین رنگ هایی هستند که می توان از میان سایر رنگ های طیف فیروزه ای برای رنگ دیوار ها برگزید.

کلیه رنگ های دامنه فیروزه ای را ( از سبز تا آبی)  می توان با اکثر رنگ های دیگر دیوار و به منظور جلوه بخشیدن بیشتر به آنها استفاده کرد.

رنگ بنفش و اثر آن در دکوراسیون

این رنگ، تعمق و باطن اندیشی را فزونی می بخشد.  استفاده از سفید آمیخته های ملایم تر آن مانند یاسی و ارغوانی یا ملایم در اتاق های ویژه درمان های مختلف، اتاق های خواب و مکان های خاص مطالعه دارای تاثیر بسیار خوبی است. کاربرد بنفش کم رنگ را در محل هایی چون اتاق های انتظار بیمارستان ها و بخش های مختص به مراقبت های ویژه ( جایی که بیمار نیاز دارد تا هوش و حواس خود را بازیابد ) توصیه می کنیم.

کاربرد رنگ خاکستری در طراحی داخلی

خاکستری نشان دهنده وجود تعادل میان سفید و سیاه است. این رنگ نمایانگر احتیاط و در بردارنده نوعی انرژی رنگی تیره و کدر است. خاکستری مانند تمام سیاه آمیخته های تیره تر، برای ایجاد سایه روشن و متوسط این که با استفاده از برای دیوار ها رنگ های خوبی هستند، به شرط این که با استفاده از رنگ های روشن برای ایجاد تضاد ( کنتراست ) یا رنگ های ملایم برای به وجود آوردن محیطی خنثی و فاقد جلب توجه کنندگی تحمیلی، به آن جلوه ببخشیم.

قهوه ای رنگی پر کاربرد در دکوراسیون

قهوه ای نشانگر زمین و با دو ویژگی استحکام و استواری در ارتباط است. این رنگ، منعکس کننده امنیت، اتکا، و اعتماد به نفس است. انواع رنگ مایه های گرم قهوه ای، متغیر بین در جا تخیلی روشن و متوسط، رنگ های مناسبی برای دیوار ها و حتی سقف ها هستند، به شرط آنکه مایل باشیم سقف اتاق کوتاه تر از ارتفاع حقیقی به نظر رسد. هر کدام از رنگ های نارنجی ملایم، یا گلبهی ملایم یا زرد آولیی ملایم، یا سبز فیروزه ای یا یشمی کم رنگ، رنگ هایی ستند که برای ایجاد سایه روشن یا تعادل بخشیدن به رنگ قهوه ای به خوبی عمل می کنند. بهتر است از درجات مختلف قهوه ای سیر تنها برای رنگ کردن بخش های کوچکی از منزل استفاده کرد، چرا که بیش از آن، می تواند فضای سنگینی در محیط ایجاد کند و حتی باعث بروز افسردگی گردد. این دسته از رنگ ها برای رنگ آمیزی قسمت های بیرونی منزل مانند نرده ها، درهای ورودی، انباری ها، دیوار ها و … رنگ مناسبی هستند.

تاثیر رنگ سیاه در دکوراسیون

جذب نور یکی از ویژگی های طبیعی رنگ سیاه به شمار می رود. به همین جهت، استفاده از این رنگ موثر ترین شیوه برای کوچک تر نشان دادن محیط است. سیاه دارای انرژی غلیط و سنگینی است و زندگی کردن با آن همیشه آسان نیست. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تنها از مقدار محدودی از آن استفاده کنید. رنگ آمیزی سقف ها را با رنگ سیاه به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. استفاده از این رنگ، طریقه کار آمدی برای ایجاد سایه روشن در اشیاء چوبی و مبلمان است. سیاه به خوبی با رنگمایه های خالص و تمامی سیاه آامیخته ها تلفیق می یابد، اما به کار گرفتن بیش از حد سیاه در تزیینات داخلی منزل می تواند محیطی ایستا یا منفی به وجود آورد.

رنگ سفید و کاربرد آن در طراحی داخلی

عملکرد رنگ سفید کاملا متضاد با رنگ سیاه است، چرا که باعث بازتاب نور و بزرگ تر جلوه کردن مکان می شود. با این حال اگر محیط پیرامون تماما به رنگ سفید باشد، ممکن است فضایی نسبتا سرد و خشن بیابد.

سفید را می توان به شکل موثر برای رنگ کردن دیوار ها و وسایل چوبی منزل به کار برد. این رنگ نشان دهنده پاکیزگی بهداشت است. به دلیل قابلیتی که رنگ سفید محیط های گرم را سرد و محیط های سرد را درخشان می کند. با این وجود باید در فضاهای شمالی با احتیاط از آن استفاده کرد زیرا در چنین محیط هایی، گریز از سفید، جذابیت بیشتری ایجاد می کند. در فضایی که نور طبیعی تمام جهات وارد نمی شود استفاده از سفید درخشان مناسب نیست زیرا فضا را آنقدر سرد می کند که هوا نیز به طور محسوس خنک تر به نظر می رسد.

این رنگ را می توان در ترکیب با رنگ های سیر به کار برد تا خطاهای بصری ایجاد کند. مثلاً شما می توانید با رنگ کردن دیوار های دو انتها با یک رنگ تند و دیوار های طرفین با رنگ سفید کاری کنید که یک اتاق دراز و باریک پهن تر به نظر برسد این تکنیک رنگ آمیزی موجب می شود احساس کنید در اتاق بزرگتری هستید.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.