ساخت ویلا
ساخت ویلا در شمال

طراحی داخلی ویلا

تراریوم

محفظه تراریوم برای ایجاد یک فضای سبز در کنار شما و محیط پیرامونتان به کار برده می شود. در این متن به بررسی محفظه تراریوم می پردازیم.

 

محفظه تراریوم برای داشتن یک محیط سرسبز در کنار شماست. داشتن محیطی سرسبز برای بسیاری از بیماری های روحی و حتی جسمی مؤثر بوده و در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها نیز مؤثر است. تراریوم در پرورش گیاهان در هر محیطی بسیار موفق عمل کرده اند.

 

در ادامه به طور جامع و کامل به تراریوم ها می پردازیم و نکات مربوط به آن ها را بررسی می کنیم. شناخت کامل این محفظه به شما این امکان را می دهد تا بتوانید خودتان آن را در منزل درست کنید و گیاه مورد علاقه خود را درون آن بکارید. همچنین اگر بخواهید آن را از مغازه ها خریداری کنید، می توانید با استفاده از این مطالب انتخابی مناسب داشته و محیط و شرایط نگهداری آن را به طور کامل بدانید و رعایت نمایید تا عمر گیاهتان نیز افزایش یابد.

 

تراریوم چیست؟

محیط های سر سبز می توانند علاوه بر تأثیر گذاری بر داشتن روحی با طراوت و روحیه ای شاداب، نقش بسیار مؤثری بر تمرکز شما نیز داشته باشند. افزایش روحیه سبب از بین رفتن هر گونه خطر ابتلا به افسردگی شده و همین موضوع شما را از عدم تمرکز دور می کند.

 

اما بسیاری از مواقع محیط و آب و هوای اطراف ما این امکان را نمی دهد تا بتوانیم گیاهی را در کنار و اطرافمان پرورش بدهیم. به همین جهت و برای رفع این مشکل می توانید از محفظه تراریوم استفاده کنید. می توانید این محفظه را خودتان بسازید و یا آن را از بیرون و مغازه ها به صورت آماده تهیه کنید.

تراریوم چیست

محفظه تراریوم در حقیقت یک محیط شیشه ای و شفاف است که با محصور بودن این امکان را به گیاه می دهد تا در هر مکانی بتواند رشد کند و آسیبی نبیند. به طور مثال اگر گیاهی قابلیت رشد در محیط های سرد و آب و هوای سرد را نداشته باشد، با قرار گرفتن در محفظه تراریوم می تواند به رشد خود ادامه دهد و به مشکلی بر نخورد. شما با تهیه ی محفظه تراریوم در خانه، علاوه بر پرورش دادن گیاهانی مورد علاقه ی خود و طراوت بخشیدن به خانه، می توانید دکوراسیون منزل تان را نیز بسیار زیباتر کنید.

 

محفظه تراریوم می تواند ساخته شده از هر شیشه و با هر اندازه ای باشد. بنابراین می توانید حتی از ظرف های ادویه و یا شیشه های آب میوه نیز برای این کار استفاده نمایید.

تراریوم

شرایط نگهداری تراریوم

نگهداری گیاهان در درون محفظه تراریوم بسیار راحت تر و امکان پذیرتر است. گیاهان از آن جا که موجوداتی زنده هستند، محیط اطرافشان می تواند تأثیر زیادی بر حیات آن ها داشته باشد.

 

محفظه تراریوم می تواند این شرایط را بیشتر کنترل کند و آن را برای رشد گیاهان مناسب تر نماید اما شرایط دیگری را نیز باید در نظر داشت باشیم تا گیاه به خوبی رشد کرده و آسیبی نبیند.

برای نگهداری یک گیاه در درون محفظه تراریوم باید شرایطی را در نظر گرفته و برای آن فراهم نمایید. هر گیاهی برای رشد کردن و سالم ماندن به انرژی خورشید و در مجاورت قرار گرفتن یک منبع نور احتیاج دارد.

 

گیاه درون محفظه تراریوم نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید آن را در مجاورت یک منبع نور قرار دهید؛ اما آن چه که باید در این مورد رعایت نمایید آن است که گیاه محفظه تراریوم نباید در مقابل اشعه ی مستقیم نور خورشید باشد و علت آن شیشه ای بودن آن و شکست نور است. اگر این محفظه در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد گیاه درون آن سوخته و از بین می رود.

محیط مناسب برای تراریوم

شما می توانید محفظه تراریوم را در هر اتاق و محیطی بگذارید. محل کار، دفتر اداری، بیمارستان ها، آرایشگاه ها و … همه می توانند محیط مناسبی برای این محفظه ها باشند. بنابراین هیچ ممانعت و ممنوعیتی برای محیط تراریوم ها وجود ندارد اما باید شرایطی را در محیط این محفظه ها فراهم نمایید. انجام چند کار و فراهم کردن این محیط باعث می شود تا دوام گیاه در درون محفظه ها بیشتر شده و عمر آن ها نیز بیشتر شود.

 

بهترین کار برای گیاه درون محفظه تراریوم، قرار گرفتن آن در مقابل لامپ هاییست که اشعه ی فلوئورسنت تولید می کنند. این لامپ ها می توانند برای ماندگاری و رشد گیاه بسیار مؤثر واقع شوند. محفظه تراریوم به علت آن که نباید در مقابل اشعه ی مستقیم نور خورشید قرار بگیرند، برای آپارتمان ها بسیار مناسب بوده و باید آن ها را در جایی که سایه دار است قرار دهید.

گرم بودن اتاقی که محفظه ی تراریوم در آن قرار دارد و البته به دور بودن از دستگاه های گرم کننده مانند بخاری نیز نقش مؤثری در ماندگاری و دوام گیاه درون این محفظه دارند. باید دقت داشته باشید که دمای اطراف آن نیز نباید به صورت ناگهانی تغییر کند و بهتر است در دمای ثابتی نگهداری شود.

محیط مناسب برای تراریوم

گیاه مناسب برای محفظه های تراریوم

فضای تراریوم به طور معمول کوچک است و بنابراین گیاه های بزرگ و گیاهانی که رشد زیادی دارند، برای این محفظه مناسب نیستند. به همین دلیل بهتر است از گیاهانی که کوچک هستند و رشد زیادی ندارند برای محفظه تراریوم استفاده نمایید.

 

از دیگر گیاهانی که می توانید از آن ها برای محفظه ی تراریوم استفاده نمایید، گیاهانی هستند که برای دوام به سایه نیاز دارند و در حقیقت سایه را دوست دارند؛ زیرا همان طور که در قبل نیز اشاره کردیم محفظه تراریوم نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

همچنین گیاهانی که در برابر رطوبت زیاد دوام دارند و برای ماندگاری به این رطوبت نیاز دارند نیز می توانند برای محفظه تراریوم مورد استفاده قرار بگیرند.

گیاه مناسب برای محفظه های تراریوم​

ساخت تراریوم

محفظه تراریوم انواع مختلفی دارد که می توانید از آن ها بنابر انتخاب خود یا شیشه ای که در دسترس دارید، یکی را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید. در ابتدا می توانید از گلخانه هایی که به شکل هرم هستند استفاده نمایید که نمایی زیبا داشته و فضای آن نیز برای رشد گیاه مناسب می باشد. از دیگر محفظه های شیشه ای که می توانید از آن استفاده نمایید، شیشه ی مربا یا شیشه های مشابه آن می باشد که از دیگر انواع محفظه های تراریوم به حساب می آیند.

 

انواع دیگر محفظه تراریوم واردیان هایی هستند که در دو دسته ی باز و بسته می باشند. آکواریوم ها و دیگر وسایلی مانند شیشه نوشابه نیز دیگر انواع تراریوم را تشکیل می دهند.

ساخت تراریوم

خاک تراریوم

در ابتدا باید وسایل و مواد لازمی که در قسمت قبل عنوان کردیم را تهیه نمایید. سپس باید خاک مناسب برای رشد گیاه را درون محفظه ی تراریوم آماده کنید تا بتوانید گیاه را درون آن بکارید. به همین منظور دستکش های خود را دست کنید و یک مشت از زغال چوب را که قبلاً تهیه کردید با سنگ ریزه ها مخلوط نمایید. بعد از آن که این مخلوط را در ته محفظه تراریوم ریختید، یک لایه از خاک گلدان بر روی آن بریزید. خاک را صاف کرده و با بیلچه یک حفره برای کاشتن گیاه مورد نظرتان در خاک ایجاد نمایید.

خاک تراریوم​

قیمت تراریوم

در هنگام خرید تراریوم یا تهیه ی آن، این نکته را در نظر داشته باشید که در نوع تراریوم باز امکان این که گیاه دچار بیماری و یا حتی کپک شود کمتر از تراریوم نوع بسته می باشد. بنابراین اگر نوع بسته را تهیه و خریداری کردید، حتماً هفته ای یک بار درب آن را باز کنید تا از کپک زدن آن جلوگیری نمایید.

همچنین اگر مدل باز محفظه تراریوم را تهیه کردید، دقت کنید که ارتفاع آن باید به اندازه ی گیاهی باشد که می خواهید درون آن بکارید.

ساخت تراریوم در آکواستار

آکواستار معتبرترین برند در طراحی و اجرای سبزآبی های هیجان انگیز می باشد که فعالیت گسترده خود را در این زمینه از سال 1386 آغاز کرده است.

ساخت انواع تراریوم، پالاداریوم، ویواووزا، انواع آکواریوم آب شور و شیرن و پلنت، تراس گاردن، روف گاردن، گرین وال و … در آکواستار زیر نظر متخصصین با تجربه انجام خواهد شد.

طراحی زیبا و اجرای دقیق از ویژگی های منحصر به فرد آکواستار می باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.