Roman style

معرفی سبک رومی در معماری

سبک رومی در معماری خصوصا در نمای ساختمان یکی از پرکاربردترین سبک ها در ایران محسوب می شود و علاقه مندان زیادی نیز دارد.

سبک رومی در ایران الهام گرفته شده از معماری یونانی و روم باستان می باشد اما استفاده از این سبک در ایران با برخی المان های معماری باستانی ایرانی نیز ترکیب شده است.

ویژگی های سبک معماری رومی

     از ویژگی های برجسته سبک معماری رومی می توان به طراحی های عجین شده با  هنر روم باستان اشاره کرد که  از تزیینات و مجسمه سازی استفاده شده است.

  از عناصر بارز سبک رومی می توان به: فرسکو، کاتورا، پانتئون، موزلییک های رومی، باسیکیا، لامپ های رومی، فوروم، کلسئوم، کاتاکومب اشاره کرد. 

المان های سبک رومی

طاق های نیم دایره، استفاده از موزائیک بر دیوار، نواره، آب نما، سونا و استخر و تبدیل نقاشی دیواری به کاغذ دیواری و رنگ  از المان های مخصوص به معماری این سبک در دکوراسیون داخلی است.

  در مبلمان به سبک رومی تأکید بر استفاده مختصر از مبل و صندلی و بیشتر از تزییناتی مثل موزائیک ها و نقاشی های دیواری و پارچه های منقوش و اشیاء دکوراتیو استفاده می کنند.

نقش رنگ های در سبک رومی

طیف های مختلف زرد، آبی، سبز، قهوه ای، و همچنین طیف های خنثی تر مانند انواع خاکستری، صورتی ملایم و رنگ خاک رس، از جمله رنگ هایی است که معماری سبک رومی به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد. 

برای حفظ پالت رنگی کلاسیک، سفید را به صورت خالص مورد استفاده قرار ندهید و ته مایه های شیری رنگ در آن ایجاد کنید. 

کف پوش های مناسب در سبک رومی

در فضاهایی که به  سبک رومی طراحی می شوند معمولا کف پوش هایی از جنس چوب، سنگ و مرمر به کار گرفته می شود. 

از اصلی ترین مشخصات این سبک به کارگیری تقارن و تعادل در دو سوی اتاق  و قرار دادن آینه ای در نقطه مرکزی آن است. 

کاربرد ستون در معماری رومی

ستون ها نیز از دیگر خصیصه های سبک کلاسیک است که به سبک معماری یونان و روم  باز می گردد، و نمودهای آن در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی  به صورت تاکید بر خطوط عمودی راه راه روی دیوارها و پرده است. 

گرانیت، کاشی و سرامیک، وسایل مرمری – فرم های ساده، ساخته شده از چوب طبیعی، دست ساز، لوازم داخلی چرم، بدون مخمل؛ جهت های عمودی روی تمام قطعات داخلی گچ کاری بر روی دیوار، تصویر زمینه حذف شده است.  لوازم جانبی داخلی اتاق ها معمولا توسط سرامیک، سنگ مرمر، کوزه، قهرمانان باستان و یا قهرمانان اسطوره ای یا لامپ دیواری تزیین شده است. 

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *