اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

در دنیای امروز انسان به دنبال کوچکترین فرصت برای خروج از محیط پرتلاطم شهری است، بنابراین بهترین مکان برای پناه بردن به طبیعت «ویلا» است. در کشور ما با توجه به مناطق طبیعی بکر و همچنین آب و هوای جذاب و دلربا در شمال کشور، ویلاهای مدرن و درجه یک طراحی شده‌اند که هر بیننده‌ای را مجذوب خود کنند.

برای طراحی تمامی ویلاهای مدرن چه در داخل و چه در بیرون از اصول مهمی استفاده می‌شود. برای ساخت ویلا مدرن معماران باید بتوانند ایده‌های خود را بر طبق نیازهای کارفرما پیاده سازی کنید. برای طراحی نما و دکوراسیون داخلی این ویلاها معمولاً باید از عناصر مشترک ویلاهای مدرن استفاده کرد. در این بررسی به اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن هم برای نما و هم دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

درباره اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

آنچه در مورد انواع نمای ویلا باید بدانیم این است که نما ظاهر بیرونی هر ساختمان است. طراحی نما یکی از مواردی است که امروزه معماران به آن توجه زیادی دارند زیرا زیبایی و چگونگی نما نمایانگر هنر و کیفیت کار معمار و طراح آن است. نمای ویلای مدرن نیز می‌تواند نشان دهنده سلایق، علایق، باورها و سنت‌های کارفرمای پروژه باشد.

همچنین شکل ظاهری هر واحد مسکونی بسته به شرایط محیطی مانند آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و میزان آلودگی هوا در مناطق مختلف متفاوت است. از دیگر عوامل موثر در نمای ویلا می‌توان به عایق بودن در برابر سرما و گرما، عایق صدا، مقاومت در برابر زلزله، مقاومت در برابر ضربه، یخ زدگی، مقاومت در برابر آتش و مقاومت در برابر جدا شدن و افتادن از مصالح نما اشاره کرد.

درباره اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

همچنین نمای ویلا باید به گونه‌ای طراحی شود که با وجود حفاظت از محیط داخلی، به خوبی با محیط داخلی ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال، ممکن است نور به داخل بتابد یا از محوطه سازی در فضای باز استفاده شود. در همه این موارد نیاز به رعایت اصول طراحی ویلا به سبک مدرن است. طراح شما باید بتواند نیازهای شما را به همراه اقلیم منطقه و مصالح موجود بررسی کرده تا بهترین طرح را ایجاد کند.

اصول طراحی نمای ویلا به سبک مدرن

نما یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است که می‌تواند در نگاه اول با کاربر و مخاطبانش ارتباط برقرار کند. بنابراین طراحی نما یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی ویلا مدرن است و باید به گونه‌ای طراحی شود که ارزش بصری زیادی داشته باشد. باید بدانید که یک طراحی و اجرای جذاب و با کیفیت نمای ویلا می‌تواند جلوه قابل توجه و خاطره انگیزی را در ذهن بیننده تداعی کند، بنابراین برای طراحی یک نمای مدرن باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

استفاده از مواد با کیفیت و پایدار

نمای ویلا پوسته بصری ساختمان است. در صورت استفاده از مصالح بی‌کیفیت و نامرغوب با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد زیرا هزینه‌های تعمیر و نگهداری شما افزایش پیدا می‌کنند. بهتر است از مصالح مرغوب در نمای ویلا استفاده شود. از مصالح مدرن می‌توان به سنگ، بتن، کامپوزیت نام برد. همچنین مصالح ترکیبی مانند آجر، سنگ و شیشه‌ای در نمای مدرن قابل استفاده هستند.

اصول طراحی نمای ویلا به سبک مدرن

ترکیب مواد مختلف در طراحی نمای مدرن

یکی از مهمترین موارد برای رسیدن به نمای مدرن این است که بدانید چه موادی را در کنار هم قرار دهید تا هماهنگی بیشتری در منظره ایجاد شود و منظره زیباتر به نظر برسد. کیفیت و متریال به کار رفته در نما، می‌توانند در زیبایی آن تاثیر زیادی بگذارند. در طراحی نمای مدرن هم تنوع رنگ و هم تنوع بافت اهمیت زیادی دارد که با مصالح به کار رفته در نما می‌توان به این مهم دست یافت.

استفاده از یک ریتم خاص

ریتم عبارت است از تکرار عناصر در یک نظم مشخص و جهتی که همه قسمت‌ها از نظر بصری هماهنگ باشند. عناصر تشکیل دهنده شکل نما باید دارای نوعی نظم در خطوط، صفحات و حجم‌ها باشند. ریتم از پراکندگی و ناخوانایی عناصر به کار رفته در نما جلوگیری می‌کند و به نما سازماندهی بصری می‌بخشد. عنصر ریتم به ویژه در نمای ویلا به سبک مدرن تجلی پیدا می‌کند.

نورپردازی نمای ویلا مدرن

نورپردازی به اندازه طراحی نمای ساختمان مهم است زیرا نورپردازی باعث می‌شود ویلا در شب نیز مانند روز پر جنب و جوش، پویا و موثر باشد. توجه داشته باشید که نورپردازی نباید خیلی خیره کننده باشد! نورپردازی باید به اندازه و تاکیدی استفاده شود. هدف از نورپردازی برجسته کردن عناصر مهم معماری در شب است. پس باید نورپردازی را از اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن دانست.

اصول طراحی نمای ویلا به سبک مدرن

شفافیت بصری نمای ویلا

در نمای مدرن باید از پنجره‌های بیشتری استفاده شود. پنجره‌ها با توجه به نسبت تعداد و عرض بازشوهای موجود، به ایجاد شفافیت و روشنایی کمک می‌کنند. در نمای مدرن باید به طراحی این پنجره‌ها، موقعیت و ریتم آنها توجه کرد و پنجره‌ها را در جای مناسبی در نما قرار داد تا تاثیرگذار به نظر برسند. پنجره‌های کف تا سقف گاهی همیشه تداعی کننده سادگی، خلوص و شفافیت هستند.

رعایت تناسب رنگ در نمای ویلا

رنگ یکی از بارزترین ویژگی‌های بصری یک نمای مدرن است که در صورت عدم انتخاب صحیح می‌تواند حتی کیفیت بصری بهترین طرح‌ها را با بهترین متریال از بین ببرد. بنابراین تناسب رنگ یک نمای مدرن ویلا را مطلوب می‌کند. قبل از اجرای طرح می‌توان با کمک نرم افزار طراحی سه بعدی نسبت رنگ‌ها را اندازه گیری کرد و به عنوان کانسپت به کارفرما نشان داد. رنگ‌های سفید، مشکی، قهوه‌ای و خاکستری در طراحی ویلا به سبک مدرن محبوب هستند.

سادگی و عدم تزئینات در نمای مدرن

مهمترین اصل در طراحی نمای مدرن سادگی است. اگر در طراحی نمای ویلا از متریال‌های متنوع و پر زرق و برق استفاده کنید، از سادگی نمای ساختمان کاسته می‌شود. بنابراین بهتر است در تمام قسمت‌های نما حداکثر از دو متریال استفاده شود تا یکنواختی بصری ویلا حفظ شود. استفاده از عناصر زیاد در طراحی، نما را شلوغ می‌کند و زیبایی آن را تحت الشعاع قرار می‌دهید. هرچه طراحی نما ساده‌تر باشد، عناصر به کار رفته بر کیفیت بصری تأثیر بیشتری خواهند گذاشت.

اصول طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن

توجه به درونگرایی و برونگرایی

در طراحی نمای مدرن ویلا به حریم خصوصی توجه کنید و درونگرایی را در نظر بگیرید و از ایجاد نماهای برونگرا که حریم خصوصی افراد را به خطر میندازند، خودداری کنید.

در طراحی نمای ویلا به نکات زیر توجه کنید:

  • یک معمار قبل از طراحی باید به سطح مالی کارفرما نیز توجه داشته باشد زیرا اگر کارفرما توانایی مالی کمی داشته باشد زیباترین و اصولی‌ترین طرح نمای ویلا را نمی‌توان اجرا کرد.
  • قبل از طراحی نما به اقلیم منطقه توجه کنید زیرا طراحی نما تا حدودی به اقلیم منطقه بستگی دارد. نماهای شیشه‌ای و پنجره‌های بزرگ به خصوص در جهت بادها توصیه نمی‌شوند.
  • توجه به بافت محوطه در طراحی نمای ویلا یکی از الزامات مهم است. به عنوان مثال، در مناطق ساحلی شمال ایران به بافت منطقه توجه نشده است و نماها تنوع بسیاری دارند.
  • طراحی بیرونی و طراحی داخلی ویلا باید در هماهنگی هم باشند و هر دو سبکی مدرن را تداعی کنند. سبک مدرن باید مینیمال، تک رنگ (حداکثر دو رنگ)، با خطوط تمیز و مستقیم و عدم آشفتگی و شلوغی باشد.

اصول طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن

اصول طراحی داخلی ویلا بسیار مهم است. رعایت اصول طراحی تجربه زندگی در یک فضای داخلی را دوچندان می‌کند. اصول اساسی که باید هنگام ایجاد یک طراحی داخلی مدرن و خیره کننده رعایت شوند را نباید از دست داد. اصول طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن به شرح زیر هستند:

1- تعادل

سه نوع تعادل مورد استفاده در طراحی شامل متقارن، نامتقارن و شعاعی هستند. تعادل نامتقارن بیشتر در طراحی داخلی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از اشیاء مختلف با جاذبه یکسان برای چشم به تعادل می‌رسد. تعادل نامتقارن کمتر اجباری و رسمی است اما دستیابی به آن دشوار می‌باشد. با این حال، هنگامی که یک طراح در طراحی سبک مدرن موفق شود، احساس سرزندگی و حرکت ایجاد می‌کند. مطمئن شوید که هر نوع تعادلی را از نزدیک بررسی کرده‌اید.

2- تکرار

این تکنیک از همان ویژگی‌ها در یک الگوی تکراری در ویلا استفاده می‌کند. با استفاده از الگوها، رنگ‌ها، بافت‌ها یا وسایل و اتصالات، امکانات بی‌نهایتی برای تکرار وجود دارند. اگر به دنبال میانبری برای این اصل هستید، سعی کنید بیشتر از همان رنگ برجسته، پوشش فلزی یکسان در کل فضای نشیمن، پیشخوان‌های یکسان برای حمام و آشپزخانه، فرش‌های مشابه در اتاق‌های مجاور و حتی همان سبک طراحی مبلمان در همه فضاها استفاده کنید.

اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن با شرکت مهندسی پرسیاه

3- انتقال

انتقال یک جریان روان را ایجاد می‌کند که تجربه طراحی داخلی را به طور طبیعی از یک قسمت از ویلا به قسمت دیگری منتقل می‌کند. به یاد داشته باشید که انتقال مانند تکرار پیشرفت نیست. خطوط انتقالی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، خطوط منحنی مانند یک درگاه قوسی یا یک مسیر پیچ در پیچ هستند.

درب‌های شیشه‌ای نیز انتقال بسیار خوبی دارند. شما می‌توانید طرح‌های مختلفی از درب‌های شیشه‌ای را پیدا کنید که چشم را از فضایی به فضای دیگر مجذوب کرده و انسان را برای دیدن فضاهای دیگر ترغیب می‌کنند.

4- کنتراست

کنتراست عناصر مختلفی را در برابر یکدیگر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، کوسن‌های سیاه و سفید و همچنین اشکال متضاد (مانند مربع و دایره) نمونه‌ای از کنتراست هستند. کنتراست فضا را سرزنده می‌کند اما باید با احتیاط از آن استفاده کرد، در غیر این صورت ممکن است خشن به نظر برسد.

این مهم ساده‌ترین اصل برای طراحی داخلی ویلا به نظر برسد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال رنگ‌ها و اشکال متضادی بگردید و آنها را در فضای داخلی خود قرار دهید. اما مانند آنچه گفته شد، باید بسیار مراقب باشید که زیاده روی نکنید زیرا با این کار تمام تلاشی که قبلا برای طراحی فضای خود انجام داده‌اید را از بین خواهید برد.

5- مقیاس و نسبت

مقیاس اندازه یک جسم است که در مقابل شی دیگری قرار می‌گیرد و به نسبت یک عنصر به کل فضا اشاره دارد. هر دو برای تداوم و ایجاد احساس راحتی در ویلا مهم هستند. مقیاس و تناسب همه در مورد طرح‌های مختلف و ارتفاع‌های مختلف با هدف ایجاد جذابیت بصری و چشمگیر در اتاق است. می‌توانید با گیاهان و آثار هنری بازی کنید تا مقیاس و نسبت را در ویلای خود تست کنید تا برای چشم خوشایند باشند. از امتحان کردن ترتیبات مختلف نترسید.

اصول طراحی ویلا به سبک مدرن

6- رنگ

رنگ‌ها نقش بسیار زیادی در طراحی داخلی مدرن ویلا دارند. ایجاد ترکیب رنگ‌ها به خودی خود یک علم است. رنگ‌ها باید شخصیت صاحب خانه را بیان کنند و در عین حال جریانی را در سراسر خانه ایجاد نمایند. سه روش اصلی برای بیان رنگ‌ها وجود دارند که شامل فعال، غیرفعال و خنثی هستند.

رنگ‌های روشن و خنثی فضای داخلی شما را مطبوع، بزرگ‌تر و روشن‌تر می‌کنند، در حالی که رنگ‌های فعال و تیره به فضای شما ظاهری دنج‌تر، گرم‌تر و پیچیده‌تر می‌دهند. خنثی‌ها برای تزئین فضا واقعاً ضروری هستند و به آرامش بخشیدن به فضای زندگی در ویلا کمک می‌کنند.

اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن با شرکت مهندسی پرسیاه

انتخاب شرکت مهندسی و پیمانکاری و معماران مجرب برای پیشبرد پروژه یکی از مراحل مهم در پیمانکاری ساخت ویلا در شمال و دیگر مناطق کشور است. بدون شک بهره مندی از خدمات و تجربیات یک تیم حرفه‌ای و مجرب منجر به نتایج عالی و مورد انتظار کارفرما خواهد شد.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی است که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کند. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

شرکت مهندسی معماری پرسیاه در راستای اهداف سازمانی خود و برای رفاه حال کارفرمایان عزیز، اقدام به راه اندازی کمپین‌های هیجان انگیز کرده است. در این کمپین‌ها شما می‌توانید از 7 درصد تخفیف در اجرا و تا 50 درصد تخفیف طراحی در پروژه‌های خود بهره مند شوید. در نهایت، شرکت مهندسی پرسیاه با ارائه صفر تا 100 طراحی و ساخت ویلا می‌تواند پروژه مورد نظر شما را به صورت کاملاً حرفه‌ای و با قیمت مناسب به سر منزل مقصود برساند.

منبع: bazargangroup.com و espo-co.ir

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.