ساخت ویلا
ساخت ویلا در شمال

طراحی داخلی ویلا

آکواریوم گیاهی

آکواریوم گیاهی یکی از پرطرفدار ترین آکواریوم ها در سراسر جهان می باشد. در آکواریوم گیاهی معمولاً از ماهی های آب شیرین استفاده می شود. بسیاری از افراد علاقه دارند که در خانه ی خود یک آکواریوم داشته باشند. از میان همه این آکواریوم ها معمولاً آکواریوم گیاهی به دلیلی که از انواع آکواریوم های آب شیرین هستند و تعداد زیادی از انواع ماهی ها را می توان در آن ها پرورش داد، بیشتر از سایر آکواریوم ها مورد توجه قرار می گیرند. آکواریوم گیاهی به این دلیل که معمولاً از گیاهان خاصی در آن استفاده می شود زیبایی خاصی هم دارد و می توانند به عنوان یکی از زیباترین وسایل تزئینی در یک خانه یا محیط کار به حساب آیند.

ساخت آکواریوم گیاهی

گسترش بازار آکواریوم های مدرن در ایران چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. معمولاً آکواریوم گیاهی به دلیل اینکه از گیاهان زیبایی مانند کریپتون برگ بلند، گندمی، شویدی و خنجری ها در آن استفاده می شود، باعث می شود که بیننده ها بیشتر به آن علاقه مند شوند. البته آکواریوم های گیاهی آب شیرین انواعی از آکواریوم ها می باشند که توجه به تأمین نیاز اکسیژن در آن ها احساس می شود زیرا معمولاً ماهی هایی که در این آکواریوم گیاهی هستند، از نوع ماهی های آب شیرینند که نیاز به سطح اکسیژن بالایی دارند.

 

ساخت آکواریوم گیاهی​

مزایای استفاده از آکواریوم گیاهی

اگر چه هزینه ی راه اندازی یک آکواریوم آب شیرین تقریباً بالا می باشد و انواع ماهی های استفاده شده در آکواریوم گیاهی هم بسیار گران قیمت هستند، اما همه ی ما می دانیم که استفاده از یک آکواریوم گیاهی در یک مکان می تواند تا حدود زیادی باعث ایجاد یک محیط جذاب و فوق العاده در منزل یا محیط کار شما شود.

 

البته می توان گفت ماهی های استفاده شده در آکواریوم گیاهی قیمت بسیار پایین تری را نسبت به ماهی های استفاده شده در آکواریوم های آب شور دارند که این می تواند یکی از مزیت های آکواریوم آب شیرین محسوب شود. همچنین آکواریوم های آب شور از نظر طراحی هرگز به اندازه ی آکواریوم گیاهی تنوع در طراحی ندارند.

 

رشد سریعی که در گیاهان آکواریومی می بینید و همچنین رنگ سبز زیبایی که در آب دارند، می تواند یکی از عوامل جذابیت این آکواریوم ها محسوب شود. همچنین به راحتی می توانید تزئینات داخل آکواریوم گیاهی را با استفاده از چوب و سنگ یا اضافه کردن انواع جدید گیاهان آکواریومی تغییر دهید.

مزایای آکواریوم گیاهی​

انواع سبک آکواریوم گیاهی

همانطور که می دانید آکواریوم ها به عنوان وسایل تزئینی محسوب می شوند که در آن ها از موجودات زنده استفاده شده است. با توجه به پیشرفت روز افزون دانش بشر در نگهداری این موجودات حتماً آکواریوم ها هم دستخوش تغییراتی خواهند شد.

 

یک آکواریوم گیاهی مجموعه ای متشکل از چند جزء است. اولین جزء آن انواع جانداران مختلف موجود در آب چه ماهی ها و چه حلزون ها یا جانداران دیگر آبزی استفاده شده در این مجموعه هستند. قسمت بعدی لوازم جانبی مانند شیشه ی آکواریوم یا سیستم اکسیژن دهی و سایر لوازم کاربردی می باشد. پس نیاز است که بین این چند جزء در یک آکواریوم تعادل برقرار کنیم تا موجودات زنده موجود در آب بتوانند زندگی کنند.

 

از نظر اجزای استفاده شده در یک آکواریوم می توان آکواریوم ها را به دو دسته ی آکواریوم های پیشرفته ومدرن و آکواریوم های ساده با امکانات کم دسته بندی کرد.

انواع آکواریوم گیاهی

آکواریوم گیاهی سبک هلندی

سبک هلندی آکواریوم گیاهی بر چیدمان پلکانی و زیبای چوب و سنگ تکیه دارد. در سبک هلندی معمولاً از گیاهان متراکم و متنوعی استفاده می شود تا سبک رنگارنگی را ایجاد کنند. وسایل ساخت آکواریوم گیاهی هلندی از سال 1930 که گسترش آکواریوم های گیاهی بیشتر شد رواج بیشتری پیدا کرد. در سبک هلندی آکواریوم گیاهی چیدمان گیاهان به صورت خطی می باشد و بیشتر شبیه به باغ های هلندی تزئین شده اند. در این مدل معمولاً حجم زیادی از گیاهان آبی با رنگ های مختلف دیده می شوند و سبک هلندی اغلب در آکواریوم های با امکانات پیشرفته دیده می شود. در سبک هلندی آکواریوم گیاهی معمولاً 80 درصد از حجم آکواریوم با گیاهان پوشیده شده است.

آکواریوم گیاهی سبک هلندی

آکواریوم گیاهی سبک ژاپنی

سبک ژاپنی معمولاً یک سبک مینیاتوری می باشد. در سبک ژاپنی تلاش در جهت شبیه سازی گیاهان به صورت متقارن می باشد به نوعی که به شکل نقاشی مینیاتوری است که در دو سمت شبیه هم هستند. در این آکواریوم ها از مهندسی خاصی برای شبیه سازی اقیانوس ها استفاده شده است. در این سبک کم تر از رنگ های مختلف استفاده شده است و تمرکز در این آکواریوم ها بیشتر بر شبیه سازی می باشد. این مدل از آکواریوم های گیاهی از سال رواج بیشتری یافتند. آکواریوم گیاهی ژاپنی شاید شما را به شک بیندارد که صحنه ای که می بینید یک صحنه ی واقعی است یا اینکه به صورت دست ساز ساخته شده است.

 

آکواریوم گیاهی سبک ژاپنی

در آکواریوم های ژاپنی تأکید بر طبیعی سازی منظره آکواریوم است و در آن ها معمولاً مرزی بین واقعیت و ساخت مصنوعی این گیاهان وجود ندارد. سعی می شود تا جایی که ممکن است از لوازم طبیعی در آن ها استفاده شود تا ظاهر آکواریوم طبیعی تر به نظر برسد. در این سبک معمولاً از میگوهایی استفاده می شود که در تانک ها نگهداری می شوند. این میگوها بیشتر برای پاکسازی محیط آکواریوم کاربرد دارند.

سبک تایوانی آکواریوم گیاهی

قوانین مربوط به مشارکت در ساخت باید هم از طرف مالک و هم از طرف سازنده به طور کامل رعایت شود و هیچکدام از طرفین معامله بعد از امضای قرداد حق خروج از قرداد را ندارند.

در قرداد باید تمام موارد از قبیل متریال مورد استفاده، زمان تحویل، درصد مشارکت، تقسیم واحدها و… مورد بررسی و توافق قرار گیرد و در قرداد ذکر شود تا به انضای طرفین برسد.

قصور و کوتاهی در هر یک از موارد پیگرد قانونی دارد وتخلف محسوب می شود.

سبک طبیعی آکواریوم گیاهی

سبک طبیعی همانطور که از نام آن مشخص است، پیام آور حالت طبیعی گیاهان زیر آب است و در آن از مناظری مانند جنگل های زیر آب و منظره های طبیعی استفاده می شود. طراح در این مدل از آکواریوم های گیاهی می تواند آزادانه تر عمل کند و دست طراح برای استفاده از وسایل مختلف بازتر است.

سبک طبیعی آکواریوم گیاهی

بستر سازی اکواریوم گیاهی

در بستر آکواریوم های گیاهی معمولاً از موادی استفاده می کنند که ریز هستند و به راحتی سطح کف آکواریوم را بپوشانند در ضمن قابل انعطاف هستند تا بتوانند بر روی آن ها لوازم مختلفی را که می خواهند در طراحی آکواریوم استفاده کنند را به کار ببرند. همچنین ریز بودن این مواد باعث می شود که به مرور زمان شکسته تر شوند و مواد موجود در آن ها در آب آزاد شود و به مصرف گیاهان برسد.

بستر سازی اکواریوم گیاهی

نکات مهم در مورد مواد استفاده شده به عنوان بستر آکواریوم

نکات مهمی که در مورد بستر آکواریومی باید به آن توجه کنید در ابتدا این است که بستر آکواریوم باید شامل همه ی مواد ضروری باشد که این مواد شامل خاک رس، خاکستر آتشفشانی، پیتموس و بافر می باشند این مواد باید حتماً به عنوان مواد اولیه در ساخت بستر آکواریوم باید استفاده شوند و از طرفی نباید این مواد حساسیت زیادی به تغییرات دما حساسیت بالایی داشته باشند و گرنه به سرعت می شکنند و خراب می شوند. همچنین بستر آکواریوم های مدرن کمی هم آب را اسیدی می کند و مواد سخت آن را کم می کند که باید به این نکته هم توجه کنیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.