ساخت ویلا
ساخت ویلا در شمال

طراحی داخلی ویلا

پالوداریوم

پالوداریوم نوعی آکواریوم گیاهی است. پالوداریوم برشی از طبیعت است که در برگیرنده ی موجودات آبزی، دوزیستان و گیاهان متنوعی است که در خشکی و آب زندگی می کنند.

پالوداریوم یا آکواریوم نیمه آب موقعیتی بسیار زیبا و هیجان انگیز بین دنیای آبزیان و حیوانات خشکی می باشد. به عبارتی پالوداریوم ترکیبی از خشکی و آب بوده و در واقع مکانی است برای نگهداری گونه هایی که به آن ها علاقه مند هستید به گونه ای که این فضا هر دو اکوسیستم را در خود جای داده است. در پالوداریوم ها امکان زندگی ماهی های متنوع، گیاهان آبزی و غیر آبزی، دوزیستان، خزندگان و حتی حشرات در کنار یکدیگر و در یک اکوسیستم مینیاتوری زنده و زیبا وجود دارد.

پالوداریوم چیست؟

در واقع پالوداریوم آکواریوم نیمه پری است که این امکان را می دهد تا ماهی های متنوع، گیاهان آبزی و غیر آبزی، دوزیستان، خزندگان و حتی حشرات در یک اکوسیستم شبیه سازی شده در ابعاد کوچک تر زندگی کنند. در پالوداریوم فضا به دو قسمت خشکی و آب تقسیم می شود که امکان رشد گونه های مختلف چه ماهیان و آبزیان و چه جانوران و گیاهان خشکی و یا دوزیستان در آن وجود دارد.

البته لازم به ذکر است که سازگاری گونه هایی که درپالوداریوم قرار می گیرند از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به گونه ای که جانداران بتوانند در کنار یکدیگر زندگی و رشد کرده و آسیبی به یکدیگر نرسانند.

پالوداریوم چیست

طراحی پالاداریوم

پالوداریوم مانند برشی است که به طور عمودی از طبیعت برکه گرفته شده است و جانوران آبزی و غیر آبزی را در خود جای داده است. علاوه بر این در پالوداریوم امکان نگهداری دو یا چند سیستم زیستی وجود دارد و می توان به راحتی ماهی ها، گیاهان آبزی و غیر آبزی و خزندگان از جمله لاک پشت و مارهای آبی را در آن نگهداری نمود. سیستم پالوداریوم در واقع مانند محفظه ای شیشه ای است که نمونه ای مینیاتوری از جنگل و برکه را نشان می دهد.

پالوداریوم

 

به دلیل ترکیب آب و خشکی در کنار هم می توان از پدیده های طبیعی مانند آبشار نیز در آکواریوم گیاهی استفاده نمود. بعلاوه برای افزودن به زیبایی و جذابیت آن می توان از دستگاه های مه ساز نیز استفاده کرد. در جهان، آکواریوم بسیار بیشتر از پالوداریوم شناخته شده است اما می توان برای افزودن آرامش به محیط زندگی شهری از این آکواریوم های گیاهی نیز استفاده نمود.

طراحی پالاداریوم​

ساخت پالوداریوم بزرگ

یک پالودریوم به دو قسمت تقسیم می شود، در قسمت پایین آن که محیطی آبی است، مانند آکواریوم ماهی ها و جانوران آبزی نگهداری می شوند و در قسمت بالای پالوداریوم ساقه و برگ گیاهان و جاندارانی که هوازی هستند رشد می کنند. ممکن است که در قسمت پایین آکواریوم گیاهی گیاهان آبزی مانند خزه نیز رشد کنند البته ریشه و بخشی از ساقه ی گیاهان هوازی به طور طبیعی در آب قرار دارد.

 

برای راه اندازی یک پالوداریوم حرفه ای هزینه ی زیادی لازم است که شاید به مراتب بیش تر از هزینه راه اندازی یک آکواریوم آب شور باشد اما باید توجه داشت که مراقبت های بعد از راه اندازی پالوداریوم نسبت به آکواریوم آب شور بسیار کم تر است. البته با توجه به نوع سلیقه ی افراد و این که جایگاه مورد استفاده پالوداریوم کجا هست، می تواند با امکانات کم و غیر حرفه ای باشد که هزینه ی راه اندازی آن نیز نسبت به نوع حرفه ای آن بسیار کم تر است.

همین طور لازم به ذکر است که قیمت ماهی ها و جانورانی که در پالوداریوم زندگی می کنند، نسبت به ماهی های آب شور بسیار کم است و این نکته نیز از مزایای پالوداریوم نسبت به آکواریوم آب شور است.

قیمت پالوداریوم

تفاوت دو نوع پالوداریوم با امکانات کم و حرفه ای به امکانات و تبع آن نوع گیاهانی که می توان در آن پرورش داد، بستگی دارد. در پالوداریوم با امکانات بالا از سیستم دی اکسید کربن پیوسته، نور شدید، بستر و کودهای مایع استفاده می شود که امکان نگهداری گیاهان متنوع تری در آن وجود دارد.

 

پالوداریوم با امکانات کم به اندازه نوع حرفه ای آن امکانات ندارند و علاوه بر آن هزینه ی کم تری دارند. اگر محیطی کوچک را برای پالوداریوم خود اختصاص داده اید، می توانید از نوع غیر حرفه ای و ساده تر آن استفاده کنید که هزینه ی راه اندازی زیادی برای شما نداشته باشد علاوه بر این که نوع گیاهان و جانداران داخل محیط پالوداریوم کاملاً بستگی به سلیقه و نظر شما دارد.

 

افرادی که پالوداریوم دارند در هنگام طبیعت گردی نیز ممکن است با گیاهانی روبرو شوند که می توانند به راحتی نمونه ای از آن را برای تکثیر به محیط پالوداریوم خود در خانه بیاورند و قسمت کوچکی از آن را در خانه یا در محل کار داشته باشند و پرورش دهند.

خرید پالوداریوم

بسیاری از افرادی که برای طبیعت اهمیت زیادی قائل هستند و یا از گذران زمان در طبیعت لذت می برند، بدون شک از پالوداریوم ها و آکواریوم های گیاهی استقبال خواهند کرد. پالوداریوم ها اگر از نوع ساده و غیر حرفه ای آن باشد برای راه اندازی هزینه زیادی برای دوستداران آن نخواهد داشت. علاوه بر این موضوع گیاهان بسیار زیاد و متنوعی هستند که می توان در محیط پالوداریوم استفاده نمود به دلیل این که در این فضا هر دو محیط آبی و خشکی وجود دارد.

حیوانات مناسب پالوداریوم

در این آکواریوم نیمه پر که بخشی از آن را آب تشکیل می دهد می توان از انواع و اقسام ماهی ها و آبزیانی که با شرایط پالوداریوم شما در تعادل هستند، استفاده نمود زیرا برخی از آبزیان در صورتی که متناسب با محیط آکواریوم گیاهی شما نباشند ممکن است به ساقه یا ریشه ی گیاهان موجود در آن لطمه بزند.

 

باید توجه داشت که خاک و دمای متناسب، نور کافی، آب شفاف و تمیز و در کل محیطی عاری از میکروب ها و بوی بد در محیط داخل پالوداریوم ها بسیار اهمیت دارد و محیط آن را اگر چه از نوع غیر حرفه ای باشد، بسیار با کیفیت و متفاوت می نماید. بهتر است که از تصفیه ی مناسب در داخل پالوداریوم ها استفاده نمود تا شرایط ایده آل و مناسبی برای آبزیان، گیاهان و جانوران داخل آن مهیا باشد.

گیاهان مناسب پالوداریوم

در این قسمت به معرفی چند گیاه مناسب برای پالوداریوم می پردازیم.

 

 گیاهان فرش: گیاهان فرش کوچک هستند و یک فرش جذاب سبز برای آکواریوم ارائه می کنند و زود رشد می کنند.

 

آب ویستریا ویستریائو آب: سریع رشد می کند، به سرعت در حال افزایش عمق است و زیبایی به پالوداریوم می دهند.

 

لیلی آبسس: یک نوع گیاه خارجی شبیه علف بوده و به سرعت در سراسر پالوداریوم گسترش می یابد. ممکن است که به گیاهان دیگر حمله کند که لازم است به صورت دوره ای قطع شود.

 

شمشیر آمازون : شمشیر آمازون گیاهی با برگ هایی شبیه به شمشیر است. این گیاه برای زمینه ی پشت پالوداریوم ایده آل است.

 

سرخدار آفریقایی: این گیاه برای پس زمینه یا پیش زمینه هر دو مناسب است. اما اغلب در پس زمینه استفاده می شود این گیاه در شرایط مختلف رشد می کند و برگ های سبز با سایه برگ دارد.

 

برای نگهداری این گیاهان در پالوداریوم بهتر است که دمای محیطی مناسب و با ثباتی در نظر گرفته شود تا شرایط برای رشد و نمو آن ها بهتر باشد.

ساخت پالوداریوم توسط آکواستار

آکواستار یکی از اجرا کنندگان با تجربه در زمینه آکواریوم و نماهای تزیینی می باشد که فعالیت اجرایی خود را از سال 1386 آغاز کرده است.

برای نصب و راه اندازی سبز آبی های هیجان انگیز در محیط اطراف خود می توانید از خدمات آکواستار با خیال راحت استفاده کنید.

ساخت انواع تراریوم، پالاداریوم، ویواووزا، انواع آکواریوم آب شور و شیرن و پلنت، تراس گاردن، روف گاردن، گرین وال و … با طراحی دقیق و زیبا زیر نظر متخصصین در آکواستار انجام می شود.

صفر تا صد اجرای نماهای سبز و زیبا در محیط زندگی و کار خود را از مشاوره رایگان تا طراحی و اجرا به آکواستار بسپارید.