Moroccan style

معرفی سبک مراکشی در معماری

طراحی سبک مراکشی با بهره گیری از جزییات منحصر به فرد فرهنگ و تاریخ این کشور را بیان می کند. در سبک دکوراسیون داخلی مراکشی، نفوذ چند فرهنگ دیده می شود، سبک مراکشی پر از رنگ های زنده و طرح های پر انرژی است که با استفاده از این سبک در دکوراسیون خانه هایی با طراحی مدرن و سنتی، فضایی لوکس، شیک و در عین حال غنی از فرهنگ و طراحی خواهید داشت.  

قوس ها و طاق های اسلامی که در طراحی بناهای مراکشی که یکی از عناصر اصلی معماری مراکشی است. 

نقش رنگ ها در سبک معماری مراکشی

در طراحی داخلی سبک مراکشی با به کارگیری رنگ های گرم، فانوس های شیشه ای و شمع های متعدد، فضایی صمیمی و دعوت کننده ایجاد می شود که به خوبی با خصلت مهمان نوازی مردم این کشور همخوانی دارد. 

در این سبک خاص و چشم نواز به وسیله نورپردازی با آویزهای برنز، مس یا آهن طرح ها و نقش های اغواکننده ای را در فضا ایجاد می کنند.  استفاده از اثاثیه های فرفوژه، پارچه های ملیله دوزی شده، آینه روی دیوار، کاشی کاری تزیینی و بافت های ناصاف و ناهموار برای پوشش دیوار به خوبی در این سبک مشهود است. 

در دکوراسیون مراکشی به جای استفاده از صندلی های مجلل، از کوسن های زیبا در جاهای مختلف فضا استفاده می شود. 

عناصر اصلی تشکیل دهنده سبک مراکشی

عناصر اصلی در سبک مراکشی کاشی های زیبا به رنگ فیروزه ای، استفاده از آینه های دکوراتیو فلزی، چوبی حکاکی شده با قاب های گنبد مانند که با فلز یا جواهرات تزئین شده اند و آثار هنری فلزی نسل به نسل بین هنرمندان مراکشی منتقل شده و جزیی از دکوراسیون و صنایع دستی مراکش استفاده می شود، استفاده از گیاهانی که در گلدان ها و سبدهای بزرگ رنگارنگ قرار گرفته اند، گیاهان عجیب و غریب مثل درختان موز یا پاپیروس کمک می کند تا حس زندگی در یک خانه مراکشی را داشته باشید.

مهمترین ویژگی سبک مراکشی

از ویژگی های بارز سبک مراکشی سقف بلند، حکاکی های پیچیده، ورودی های طاق دار و استفاده از پارچه های رنگارنگ، پنجرهای باریک مجاور یکدیگر، پله های بدون نرده، حمام  و سرویس بهداشتی با سقف گنبدی، دیوارهای منحنی، کاشی کاری های بزرگ، طرح‌های متنوع، حیاط‌های کاشی شده، تزیینات با چوب های مشبک و طرح های هندسی اشاره کرد. 

سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی، چراغ های خفا، کاشی زلیج، از دیگر شاخصه های سبک معماری مراکشی هستند. طاق های نعل اسبی در طراحی مراکشی بسیار رایج اند و از مشخصه های آن طاق بزرگ بر روی درگاه صاف و نسبتا باریک تر است.

طراحی این فرش ها با محوریت طرح های هندسی و الگوهای انتزاعی با ترکیب رنگی خنثی و رنگ های ملایم است.  از پارچه های مراکشی با طرح های هندسی و رنگ های منحصر به فرد که از جنس ابریشم، حریر و سایر پارچه های ظریف هستند برای پرده، کوسن، و سایر المان های پارچه ای منزل استفاده می شود.  کاشی های پر نقش و نگار یکی از المان های ثابت معماری مراکشی است که به عنوان کف پوش، دیوارپوش، قاب هایی برای در و پنجره و سایر قسمت های معماری داخلی و خارجی منازل مورد استفاده قرار می گیرد. 

برای ساخت ویلا و یا طراحی ویلا به سبک مراکشی می توانید بر روی این قسمت کلیک کنید.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.