طراحی ویلا در شمال

مجتمع پلکانی دیسلند، رامسر، جاده جواهرده

طراحی ویلا
طراحی ویلا در شمال

طراحی محوطه و فضای سبز

این روزها طراحی و دکوراسیون محیط های بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در معماری و شهر سازی، طراحی و دکوراسیون محوطه و فضای سبز نسبت به طراحی دکوراسیون داخلی کمتر مورد توجه بوده و افراد بیشتر به طراحی محیط های داخلی توجه داشته اند. 

 

اما طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز همگام با طراحی دکوراسیون داخلی مهم و اساسی می باشد. ما نیز در این بحث قصد داریم به مباحث طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز بپردازیم و نکات مرتبط با این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

دکوراسیون محوطه و فضای سبز

زیبایی محیط های خارجی و داخلی بسیار مهم می باشد و افراد باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند. اما سوال اینجاست که دکوراسیون محوطه و فضای سبز چیست و در چه مکانی هایی مورد استفاده می باشد؟ 

در این مورد می توان گفت دکوراسیون محوطه و فضای سبز را می توان در محیط های مختلفی چون محوطه های باز خانه ها، محیط کار، محیط های عمومی و … اجرا کرد.

 

اما سوال بعد در مورد دکوراسیون محوطه و فضای سبز این است که این نوع از دکوراسیون از چه جهاتی مهم می باشد؟ در این مورد نیز می توان گفت دکوراسیون محوطه و فضای سبز می تواند توجه بسیاری از افراد را به خود جذب کند.

 

به طور مثال با طراحی دکوراسیون خارجی محوطه محیط کسب و کار می توانید توجه بسیاری از افراد را به خود جذب کنید.

 

تصور کنید که در ساخت یک خانه از بالاترین پتانسیل های طراحی استفاده کرده باشید، اما نمای خارجی ساختمان تان و فضای سبز جلوی درب ساختمان زیبا نباشد. حتما تمامی زحمات شما در ساخت آن ساختمان به هدر رفته است.

طراحی محوطه و فضای سبز​

انواع دکوراسیون محوطه و فضای سبز

دکوراسیون محوطه و فضای سبز نمونه های مختلفی دارد و در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. افراد می توانند با ایده هایی که در زمینه های دکوراسیون محوطه ها دریافت می کنند، جلوه هایی ویژه به محوطه خارجی محیط خود ببخشند.

 

 از انواع دکوراسیون های محوطه می توان برای نمای محیط ساختمان ها، نمای خارجی پاساژها، نمای خارجی بانک ها، نمای خارجی بیمارستان ها، نمای خارجی هتل ها و رستوران ها و بسیاری از ساختمان های دیگر استفاده کرد.

 

اما طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز تنها در نمای خارجی ساختمان ها استفاده نمی شود .از طراحی خارجی می توان برای ایجاد پارک های عمومی، طراحی روف گاردن و تراس گاردن نیز … استفاده کرد.

انواع محوطه سازی و فضای سبز​

تاثیر استفاده از دکوراسیون محوطه و فضای سبز

برای بررسی تاثیر استفاده از دکوراسیون محوطه و فضای سبز بهتر است که با یک مثال جلو برویم. تصور کنید که یک پاساژ بسیار بزرگ با زیر بنایی محکم و تجهیزات فراوانی ساخته اید.

 

 حال به مرحله فروش واحدهای تجاری آن می رسید. آیا اگر دور نمایی زیبا و دل فریب نداشته باشد، می توانید واحدهای تجاری خود را به فروش برسانید؟قطعا جواب خیر است.

 

استفاده از دکوراسیون محوطه و ایجاد فضای سبز، تاثیر بسزایی در جلب نظر افراد دارد. لذا هر چقدر که در طراحی داخلی موفق عمل کنید باز هم باید طراحی خارجی آن، زیبا و دلفریب باشد. در کل می توان گفت دکوراسیون محوطه و فضای سبز، می تواند تاثیر بسزایی در فروش و خرید ساختمان، جلب مشتری، زیبایی یک شهر و … داشته باشد.

تاثیر استفاده از دکوراسیون محوطه و فضای سبز

طراحی روف گاردن

یکی از کارهایی که می توان با استفاده از طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز انجام داد، ایجاد روف گاردن می باشد. روف گاردن به یک فضای سبز کوچک بر پشت بام ها اطلاق می شود. افراد می توانند با بهره گیری از ایده های دکوراسیون سازی محوطه پشت بام خود را به یک محل استراحت شبانه در تابستان ها تبدیل نمایند.

 

تصور کنید که در تابستان بر بلندای ساختمان خود نشسته اید و علاوه بر فضای سبزی که بر پشت بام خود ایجاد کرده اید، از نمای زیبای شهر نیز استفاده می کنید. افراد می توانند آلاچیق های کوچک و زیبایی بر پشت بام های خود طراحی نمایند.

 

در ایجاد روف گاردن استفاده از گیاهان مصنوعی بسیار مورد توجه می باشد. لذا استفاده از آب در پشت بام ها ممکن است به ساختمان آسیب برساند. چنانچه قصد دارید از گیاهان طبیعی استفاده کنید، بهتر است آن ها را در گلدان بکارید و گیاهانی را انتخاب کنید که با آفتاب مستقیم و نور بیش از حد مشکلی نداشته باشند.

طراحی روف گاردن

طراحی محوطه ویلا

یکی از دیگر زمینه های طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز، ایجاد محیط های زیبا و سرسبز در حیاط خانه و یا ویلا می باشد. افراد می توانند با استفاده از ایده هایی که در زمینه طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز موجود می باشد، محیط حیاط خانه را به محیطی دلنشین تبدیل نمایند.

 

به طور مثال با ایجاد یک فضای چمن کاری شده و استفاده از گل کاری های مناسب در بخش هایی از حیاط ویلا و یا خانه می توان یک محیط زیبا برای نشستن در فصل های تابستان و گرم سال ایجاد کرد. 

 

با توجه به متراژ حیاط می توان از استخرهای روباز در آن استفاده کرد. استفاده از طراحی های زیبا و خاص در حیاط خانه ها، بر روحیه افراد تاثیر گذار می باشد.

طراحی محوطه ویلا

طراحی فضای سبز ساختمان

یکی دیگر از کاربردهای دکوراسیون محوطه و فضای سبز ایجاد نمایی زیبا بر دیوارهای محوطه خارجی ساختمان ها می باشد.

 

شما می توانید با استفاده از سنگ نماهای مختلفی، دکوراسیون خارجی ساختمان خود را زیبایی ببخشند. ایجاد یک فضای سبز جلوی درب محوطه خانه ها، می تواند همراه با ایده های مختلف و خلاقانه باشد. 

 

به طور مثال یک شرکت بزرگ می تواند در جلوی درب ورودی ساختمان خود با استفاده از گیاهان، طرح و لوگوی خود را طراحی نماید. این کار خلاقانه علاوه بر اینکه جنبه تبلیغاتی دارد، نمای زیبایی را به محوطه خارجی آن می بخشد.

 

طراحی فضای سبز ساختمان

اجرای دکوراسیون محوطه و فضای سبز

برای آبیاری دیوار سبز بهتر آن است که از روش های اتوماتیک استفاده شود البته در برخی انواع دیوار سبز مثل اجرا به روش هیدروپونیک، آبیاری به صورت هوشمند انجام صورت می پذیرد که باعث می شود گیاهان به صورت یکنواخت از آب و مواد مغذی استفاده کنند و رشد تقریبا یکسانی را نیز داشته باشند اما در دیگر روش ها نیز آبیاری به صورت اتوماتیک باعث می شود گیاهان رشد یکنواختی داشته باشند و میزان هدر رفت آب نیز در این روش نسبت به روش دستی کمتر است.

تفاوت دکوراسیون خارجی و داخلی

دکوراتیو کردن هر محیطی یکی از اصول اساسی می باشد. طراحی دکوراسیون محیط های داخلی و خارجی مکمل هم می باشند و برای یک ساختمان بسیار حیاتی به شمار می آید. اما این دو مقوله، تفاوت هایی را در نحوه اجرا و عناصری که در آن ها به کار می روند، دارند. 

 

از تفاوت های این دو با هم می توان به ظریف کاری هایی که در محیط داخلی صورت می گیرد اشاره کرد. بسیاری از این ظریف کاری ها در محیط های خارجی دیده نمی شوند. 

 

از دیگر تفاوت های طراحی محیط های داخلی و خارجی می توان به سرعت انجام کار اشاره کرد. در طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز کارها با سرعت بالاتری به پیش می روند.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز

افراد در طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز باید به نکات ویژه ای توجه داشته باشند. اولین نکته و مهمترین آن استفاده از بهترین طراحان در این امر می باشد. تصور کنید که از بهترین متریال برای طراحی محیط محوطه خارجی خود استفاده می کنید، اما اگر کسی نباشد که بتواند این متریال را بر سر جای خود بگذارد، کاری از پیش نبرده اید.

 

دومین نکته ای که وجود دارد توجه به رنگ بندی درست است. به طور مثال برای ایجاد یک فضای سبز می توان در کنار چمن کاری از گل های رنگی استفاده کرد تا چمن نمای بهتری داشته باشد.

 

 نوع متریال مصرفی، استفاده از ایده های خلاقانه از دیگر نکات مهمی می باشد، که افراد باید به آن توجه داشته باشند.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون محوطه و فضای سبز

کلیتی بر محوطه سازی

در پایان می توان گفت دکوراسیون محوطه و فضای سبز به اندازه دکوراسیون داخلی مهم می باشد و افراد باید توجهی ویژه به آن داشته باشند. در این متن سعی کردیم طراحی محوطه های باز و فضاهای سبزی که در بیرون از ساختمان ها قرار دارند را به خوبی بررسی نماییم. لذا افراد قبل از طراحی محیط های خارجی، بهتر است این نکات را خوانده و از آن ها استفاده نمایند.