ساخت ویلا
ساخت ویلا در شمال

طراحی داخلی ویلا

دیوار سبز یا گرین وال

دیوار سبز یا گرین وال در واقع ایجاد فضای سبز و پوشش گیاهی بر روی دیوار است. اینکار به منظور زیبایی در محیط های مختلف که گیاهان قابلیت رشد را دارند ایجاد می شود.

گرین وال ها را می توان با توجه به نوع آب و هوا و پوشش گیاهی خاص هر منطقه طراحی و اجرا کرد.

دیوار سبز را بهتر است به صورت اصولی و مهندسی بسازید تا بعد از ساخت آن در جایی که مد نظر دارید به مشکل بر نخورید.

انواع دیوار سبز

دیوارهای سبز بر اساس نوع ساختشان به انواع مختلف تقسیم می شوند که هر کدام با توجه به موقعیت قراری و فضایی که در اختیار دارند می توانند متفاوت باشند.

انواع دیوار سبز​

انواع دیوار سبز عبارتند از

دیوار سبز کابلی که به بیشتر برای ایجاد دیوار سبز به وسیله گیاهان رونده ساخته میشود.

 

دیوار سبز مدولار، در این روش از یک سازه جدا برای رشد گیاهان استفاده می کنند و سپس به فضای مورد نظر چسبیده می شود در این روش دیوار ما می تواند به فرم های مختلف باشد.

 

دیوار سبز کابلی، که به وسیله شبکه های سیمی که بیشتر برای گیاهانی که رشد آهسته تر دارند استفاده می شود.

 

دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری، در این روش برای رشد گیاهان از نمد پلیمری بر روی سطح عمودی استفاده می کنند.

 

دیوار سبز هیدروپونیک، در این نوع از خاک برای رشد گیاهان استفاده نمی شود و تمام مواد مغذی برای رشد گیاهان بر روی سطح عمودی از طریق آب تامین می شود در این روش انواع گیاهان قابلیت رشد دارند.

انواع گرین وال

دیوار سبز چیست و چه ویژگی هایی دارد

از ویژگی های دیوار سبز که باعث محبوبیت آن شده است می توان به دیواری زیبا که قابلیت جدا کردن محیط های مختلف از یکدیگر را دارند اشاره کرد همچنین دیوار سبز عایق خوبی برای صدا و حرارت می باشد.

دیوار سبز چیست

نصب دیوار سبز

اگر قصد نصب و راه اندازی یک دیوار سبز در محیط اطراف خود دارید کافیست از کارشناسان با تجربه در این زمینه کمک بگیرد.

برای نصب و راه اندازی یک دیوار سبز ابتدا باید دیوار مورد نظر از لحاظ موقعیت، مورد بررسی دقیق قرار گیرد و با توجه به مکان و شرایط مناسب ترین نوع دیوار برای شما در نظر گرفته شود.

بر روی هر دیواری نمی توان دیوار سبز را ایجاد کرد.

دیوار سبز گرین وال

زیرسازی دیوار سبز

همانطور که پیشتر اشاره کردیم دیوار سبز انواع مختلفی دارد که زیر سازی و ساخت در هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

مثلا در زیر سازی دیوار سبز به روش کابلی ابتدا سطح دیوار را با کابل های روکش دار که نسبت به گرما مقاومت بالایی دارند می پوشانند.

یا در روش دیوار سبز مدولار با نصب باکس های از پیش ساخته شده بر روی دیوار اقدام به کاشت گیاهان مختلف درون باکس ها می کنند.

ساخت جکوزی گرد

برای ساخت جکوزی گرد مرحله بعد ساخت رینگ برای جت ها در جکوزی است. که در جنس های مختلفی در بازار موجود هستند مانند: استیل، پلاستیک و گالوانیزه که از هر کدام می توان استفاده کرد. جت ها در جکوزی با توجه به موقعیتی که دارند وظیفه ای بخصوص دارند. جت های پایین برای پمپاژ آب، و جت های بالا برای وارد کردن آب گرم و سرد به کار می روند. یک جت هم در انتهای جکوزی با درپوش قابل باز و بسته شدن کار بگذارید تا برای تخلیه آب از آن استفاده کنید. با استفاده از سیستم فاضلاب می توانید کار تخلیه را برای خودتان راحت تر کنید.

ساخت جکوزی گرد

نحوه آبیاری دیوار سبز

برای آبیاری دیوار سبز بهتر آن است که از روش های اتوماتیک استفاده شود البته در برخی انواع دیوار سبز مثل اجرا به روش هیدروپونیک، آبیاری به صورت هوشمند انجام صورت می پذیرد که باعث می شود گیاهان به صورت یکنواخت از آب و مواد مغذی استفاده کنند و رشد تقریبا یکسانی را نیز داشته باشند اما در دیگر روش ها نیز آبیاری به صورت اتوماتیک باعث می شود گیاهان رشد یکنواختی داشته باشند و میزان هدر رفت آب نیز در این روش نسبت به روش دستی کمتر است.

نحوه آبیاری دیوار سبز

دیوار سبز در منزل

اجرای دیوار سبز در منزل و کلا در محیط داخلی موفق تر از محیط خارجی می باشد زیرا معمولا دمای داخل ثابت است و گیاهان در معرض نور شدید قرار نمی گیرند.

افزایش و کاهش شدید دما و همچنین نور مستقیم و زیاد باعث می شود شرایط رشد گیاهان دستخوش تغییرات نامتقارن شود که باعث کاهش و یا عدم رشد آنها خواهد شد.

دیوار سبز بتنی

در این مرحله باید جکوزی خود را سیمان کاری کنید و پس از آن آب بندی و سرامیک را انجام دهید. البته اگر بخواهید می توانید سیستم تهویه، لامپ های تزئینی و روشنایی هم برای جکوزی خود کار کنید. از زیبایی جکوزی غافل نشوید.

معایب دیوار سبز

دیوار سبز جدا از مزایای زیادی که دارد و تاثیرات مثبتی که بر سلامت روح و روان افراد دارد ممکن است مشکلاتی نیز در صورت اجرای غیر اصولی با خود به همراه داشته باشد.

 از جمله معایب دیوار سبز می توان به نفوذ ریشه گیاهان به داخل دیوار و سنگینی بر روی دیوار اشاره کرد، که البته این مشکل با یک طراحی اصولی و زیر سازی مناسب قابل پیشگیری می باشد.

مشکلاتی نظیر آلرژی به گیاهان و وجود حشرات نیز ممکن است در برخی موارد پیش بیاید.

معایب دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

داشتن یک دیوار سبز تاثیرات مثبت زیادی بر محیط اطراف و افراد دارد.

دیوار سبز می تواند عایق مناسبی برای صدا و حررات باشد همچنین با توجه به افزایش دمای کره زمین ایجاد چنین دیوارهایی کمک زیادی به جلوگیری از این موضوع می کند.

البته از زیبایی و تاثیرات مثبت روانی داشتن دیوار سبز بر روی افراد نیز نباید غافل شد.

مزایای گرین وال

گیاهان روییده بر روی این دیوار تصفیه کننده خوبی برای هوای اطراف می باشند و می توانند تاثیرات مثبتی بر روی کیفیت هوای محیط بگذارند.

ساخت دیوار سبز در آکواستار

آکواستار با سالها تجربه در زمینه راه اندازی و نصب سبز آبی های هیجان انگیز تحت نظر متخصصین این حوزه می تواند به شما در داشتن یک دیوار سبز اصولی و مهندسی کمک کند.