ساخت ویلا
ساخت ویلا در شمال

طراحی داخلی ویلا

آکواریوم آب شیرین

افراد زیادی هستند که به نگهداری ماهی ها علاقمند بوده و تمایل به داشتن آکواریوم آب شیرین دارند. آکواریوم محیطی است مصنوعی که توسط انسان ساخته شده و انواع آبزیان در آن نگهداری می شوند. آکواریوم محفظه ای شیشه ای در ابعاد مختلف می اشد که می تواند زینت بخش منازل و محل کار باشد. داشتن آکواریم در ظاهر امری ساده و نگهداری از آبزیان آن راحت و بی درد سر می باشد. اما برای نگهداری آبزیان در این محفظه باید اطلاعات لازم را داشت تا بتوان شرایط مناسب برای نگهداری از انواع آبزیان را فراهم کرد.

راه اندازی آکواریوم آب شیرین

در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مورد نیاز و ضروری را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم تا با آگاهی کامل اقدام به تهیه آکواریوم آب شیرین و نگهداری گیاهان و جانوران آبزی کنید.

احتمالاً شما از دوستداران حیوانات هستید، و قصد دارید یک آکواریوم آب شیرین در منزلتان داشته باشید، اما آیا به مواردی مانند مکان نصب آکواریوم، هزینه نصب آن، ماهی هایی که قرار است در آکواریوم زندگی کنند، زمانی که باید برای تمیز کردن آکواریوم صرف کنید و نکات ایمنی در زمان نصب آن دقت کرده اید؟ شاید داشتن یک آکواریوم آب شیرین کار لذت بخشی باشد و ساده به نظر برسد اما این طور نیست و شما باید پیش از آنکه نسبت به تهیه چنین آکواریومی اقدام کنید باید موارد زیادی را در رابطه با آن بدانید. در این مقاله ما همه آنچه را که برای تهیه یک آکواریوم آب شیرین نیاز دارید به شما خواهیم گفت و آموزش های لازم را ارائه می دهیم.

راه اندازی آکواریوم آب شیرین

نکات مهم در راه اندازی آکواریوم

اگر تصمیم به تهیه یک آکواریوم آب شیرین دارید یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید تهیه لوازم اولیه مناسب و استاندارد می اشد. در ادامه ما برای شما نمونه هایی از این محصولات اولیه را معرفی کردهایم.

نکات مهم در راه اندازی آکواریوم

1- محفظه شیشه ی جهت نگهداری آبزیان

2- پایه جهت قرار گرفتن آکواریوم بر روی آن

3- دما سنج

4- فیلتر سطلی، فیلتر کفی، تاپ 5- فیلتر و گپ برای تمیز سازی آکواریوم

6- شن برای کف آکواریوم آب شیرین

7- پمپ آب

8- حرارت دهنده و یا بخاری

9- کاندیشنرهای متعادل کننده آب و یا داروی ضد عفونی کننده آکواریوم آب شیرین

10- تور صید ماهی

11- تجهیزات نور پردازی

12- شلنگ اکسیژن، رابط شلنگ و بست و چسبک

13- لوازمی مانند پمپ هوا، شلنگ هوا، سنگ هوا و ترمینال برای هوا دهی آکواریوم آب شیرین

14- لوازم تزئینی برای آکواریوم آب شیرین مانند درختچه، صخره، نوارهای پهن و باریک و انواع پوسترهای تزئینی برای پشت آکواریوم آب شیرین

ضد عفونی کردن لوازم آکواریوم

ضد عفونی کردن محفظه آکواریوم آب شیرین : یکی از مهم ترین نکات در راه اندازی آکواریوم آب شیرین شستن اولیه لوازم و تجهیزات آکواریوم ها است. ابتدا محفظه شیشه ای را تمیز بشویید و سپس با کمک یک محلول غلیظ آب نمک و اسفنج تمیز درون محفظه آکواریوم را نمک اندود کنید و بعد از بیست و چهار ساعت محفظه را با آب خالی بشویید؛ این کار را سه بار و هر بار به مدت 24 ساعت انجام دهید تا ظرف شما کاملاً ضد عفونی شود.

ضد عفونی کردن شن و ماسه شاید فکر کنید که ضدعفونی کردن تمام وسایل موجود در آکواریوم ها کار بیهوده ای باشد؛ اما به کمک ضد عفونی کردن وسایل شما می توانید طول عمر ماهی ها را افزایش داده و سلامت آن ها را تأمین کنید. برای آن که سنگریزه های آکواریوم را ضد عفونی کنید ابتدا باید در رابطه با جنس سنگریزه هایی که خریداری کرده اید تحقیق کنید. اگر سنگ ریزه ها پلاستیکی باشند به نمک اندود کردن آن ها اکتفا کنید اما اگر از جنس سنگ و یا مواد پلیمری مستحکم بودند می توانید آن ها را در آب جوش بجوشانید.

 

در رابطه با بقیه وسایل نیز باید به جنس آن ها دقت کنید؛ ممکن است جوشاندن و یا حتی نمک زدن موجب کاهش طول عمر لوازم آکواریوم آب شیرین شما شود.

نکات مهم در راه اندازی آکواریوم

بعد از آنکه تمامی وسایل آکواریوم آب شیرین را ضد عفونی و نصب کردید باید نسبت به بهینه سازی آب داخل آکواریوم اقدام کنید. آب را داخل آکواریوم ریخته و مقداری کاندیشنر به آن اضافه کنید. متیل بلو بهترین مایع ضدعفونی کننده آب آکواریوم است و شما می توانید برای از بین بردن یون های سنگین و نامناسب آب برای ماهی های آب شور از متیل بلو استفاده کنید. این راه حل تنها برای پیش از وارد کردن ماهی ها به آب مناسب است و هنگامی که ماهی ها در آب زندگی می کنند باید از قارچ کش های مخصوص برای گندزدایی و بهینه سازی آب استفاده کنید.

شما باید آکواریوم خود را در مکانی صاف و بدون شیب قرار دهید و از قرار دادن آکواریوم در مسیر های پر رفت و آمد بپرهیزید. آکواریوم آب شیرین را در نزدیکی لوازم گرم کننده قرار ندهید و دقت داشته باشید که نور مستقیم خورشید با آکواریوم برخورد نداشته باشد چرا که موجب کاهش طول عمر ماهی ها به وسیله ایجاد تغییر در کیفیت آب خواهد شد.

ماهیان آب شیرین

ماهیان آب شیرین نیز تنوع بسیاری دارند و به گونه های مختلفی تقسیم می شوند. تعدادی از ماهیان آب شیرین نیز برای نگهداری در آکواریوم آب شیرین مناسب هستند. ماهیان آب شیرین که برای نگهداری در آکواریوم آب شیرین مناسب هستند به دو گروه گوشت خوار و گیاه خوار تقسیم می شوند. از انواع ماهی های آب شیرین می توان گلد فیش، شارک، اسکار، نایف، فایتر، بارب، پیرانا، مولی و پلاتی را نام برد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.