تاثیر نور خورشید در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

هنگامی که به ساخت ویلا فکر می‌کنید، احتمالاً طیف وسیعی از طرح‌ها و سبک‌ها را مرور می‌کنید. سپس از یک شرکت مهندسی در مورد بهترین طرح و نیازهای اصلی طراحی ویلا مشاوره می‌گیرد. شما درنهایت یکی از طرح‌ها را بر اساس زیبایی شناسی، شکل و بودجه خود انتخاب می‌کنید. اما چقدر در مورد تاثیر اقلیم در طراحی و ساخت ویلا می‌دانید؟ واقعیت این است که شرایط آب و هوایی منحصر به فرد هر مکان، نقش مهمی در این که چه نوع ویلا‌هایی برای آن منطقه مناسب‌تر هستند و همچنین کارهایی که در ساخت ویلا انجام می‌شوند، ایفا می‌کند. موضوع اقلیم در طراحی ویلا به دلیل بهبود شرایط زندگی و راحتی ساکنان از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل است که در این بررسی می‌خواهیم در مورد طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب صحبت کنیم.

اهمیت طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

یک معمار اغلب نیاز دارد که خارج از چارچوب فکر کند تا چیزی واقعاً خاص را برای یک مشتری ارائه دهد. در حالی که بسیاری از معماران بر این تمرکز می‌کنند که ویلا بزرگ یا حتی مدرن به نظر برسد، برخی دیگر برای متمایز شدن، بر اقلیم تمرکز می‌کنند درحقیقت، یکی از مواردی که برخی از معماران هنگام طراحی ویلا به آن توجه کرده‌اند، تأثیر اقلیم بر زندگی ساکنان ویلاست.

ساخت ویلایی که سازگار با اقلیم باشد کاملاً امکان پذیر است، به شرطی که معمار بداند در حال انجام چه کاری است. البته همه به این موضوع توجه ندارند اما بررسی اقلیم برای ارائه یک طراحی منحصر به فرد بسیار مهم است. بسیاری از مردم بر این باورند که ساخت ویلا سازگار با اقلیم بسیار گران تموم می‌شود اما این فکر اشتباه است زیرا هدف از طراحی، ایجاد یک رابطه موثر با فضای بیرون است.

اهمیت طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

به ویژه در اقلیم معتدل و مرطوب مانند شهرهای شمالی کشور، بررسی مواردی مانند نور خورشید، باران، رطوبت هوا، دما، باد و غیره به طراح کمک می‌کند تا عناصر مختلف در طراحی ویلا را طوری کنار هم بچیند که حداکثر بهره وری انرژی و راحتی ساکنان اعمال شوند. هدف نهایی، بهبود تجربه کاربری در استفاده و زندگی در ویلاست.

تاثیر نور خورشید در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

یکی از مهم‌ترین عوامل در بهره وری انرژی در هر ویلا، جهت گیری آن است. باور کنید یا نه، نحوه جهت گیری یک ویلا در رابطه با خورشید می‌تواند تأثیر چشمگیری بر گرمایش و سرمایش داشته باشد. ویلا‌هایی که جهت ‌گیری به سمت خورشید دارند، بین 10 تا 20 درصد در هزینه‌های گرمایش صرفه ‌جویی می‌کنند. ناگفته نماند که نور طبیعی زیاد، محیط طبیعی مطلوبی ایجاد کرده و به راحتی کلی ساکنان ویلا شما کمک می‌کند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این تکنیک برای قرار گرفتن در معرض آفتاب بیندازیم:

خورشید حرکت می‌کند اما ویلا‌ها ثابت می‌مانند!

خورشید از شرق طلوع می‌کند و در غرب غروب می‌کند. اما واقعیت این است که موقعیت خورشید در آسمان به عوامل دیگری مانند زمان سال و مکان ویلا نیز بستگی دارد. به همین دلیل، مهم است که با سازنده خود مشورت کنید تا ویلا شما را به گونه‌ای طراحی کند که در زمان و مکانی که بیشترین سود را دارد، نور مستقیم خورشید را دریافت کنید.

به عنوان مثال، در تابستان (زمانی که خورشید بالا و گرم است)، می‌توانید از برآمدگی‌ها و درختان برای سایه انداختن روی ویلا خود استفاده کنید. در زمستان (زمانی که پرتوها با زاویه کمتری می‌تابند)، اشعه‌های خورشید به زیر قسمت‌های برآمدگی می‌تابند تا همچنان از گرمای آنها بهره‌مند شوید.

طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

چگونه ویلا خود را به درستی جهت دهی کنیم؟

به نحوه حرکت خورشید در طول روز و سال فکر کنید. استراتژی‌های انتخابی مکان، داشتن و نحوه ساخت ‌و ساز می‌توانند در هزینه‌های روشنایی و گرمایش صرفه‌ جویی کنند. علاوه بر موقعیت استراتژیک ساختمان به عنوان ایده کلی، ویلا را طوری طراحی کنید که اتاق‌های پرکاربرد (مانند آشپزخانه و اتاق نشیمن) مقدار ایده آلی از نور خورشید را دریافت کنند.

اتاق‌هایی که رو به جنوب هستند بیشتر نور خورشید در زمستان را دریافت می‌کنند اما نور مستقیم خورشید در تابستان کم است. اتاق‌های رو به شمال نور نسبتاً یکنواخت، طبیعی و تقریباً هیچ گرمای ناخواسته تابستانی را دریافت نمی‌کنند. اتاق‌های رو به شرق بیشترین آفتاب صبحگاهی را دریافت می‌کنند.

با قرار دادن اتاق ناهارخوری یا صبحانه در دیوار شرقی بیشترین استفاده را از پتانسیل نور در صبح می‌برید. اتاق خواب‌ها با پنجره‌های رو به شرق برای افراد سحرخیز عالی هستند اما برای افرادی که دوست دارند بیشتر بخوابند یک عامل آزار دهنده است. اتاق‌های رو به غرب، نور غیر مستقیم خورشید را دریافت می‌کنند.

نور روز و سایر تکنیک‌های طراحی ویلا

علاوه بر جهت ‌گیری ویلا و پلان طبقه، تکنیک‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای بهینه ‌سازی نور خورشید استفاده کنید. همچنین می‌توانید از از درختان، دیوارها و حصارهای خارجی برای به حداقل رساندن نور ناخواسته خورشید استفاده کنید. راه‌های دیگر برای ترکیب نور طبیعی، استفاده از آینه در طراحی داخلی و رنگ آمیزی فضا با رنگ روشن است.

همچنین می‌توانید محوطه ‌سازی را برای سایه‌ انداختن روی پنجره‌ها در طول تابستان درنظر بگیرید. همانطور که برای ساخت ویلا جدید خود آماده می‌شوید، حتماً با سازنده در مورد نحوه طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب و تاثیر نور خورشید بر آن صحبت کنید. اگر می‌توانید از این تکنیک‌ها به طور موثر استفاده کنید و روی مقدار کامل نور طبیعی، کم شدن هزینه‌های  آب و برق و ویلای خود حساب باز کنید.

تاثیر دما در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

تاثیر دما در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

پنجره‌های بزرگ ممکن است زیبا به نظر برسند اما دمای پایین هوا شاید شما را به فکر عایق کردن خانه بیندازد. مناطق سردتر به ویلا‌هایی نیاز دارند که اثرات هوای زمستان را به حداقل برسانند. آنها اغلب دارای سقف‌های شیب‌دار هستند تا امکان سر خوردن باران و برف را فراهم کنند. عایق شاید به ساخت ویلا مربوط شود اما در طراحی، دما نقش مهمی دارد. وقتی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب قرار دارد، دما در تابستان بالاست و باعث شرجی شدن هوا می‌شود اما در زمستان، دما پایین است و هوا بسیار سرد خواهد بود.

بدین ترتیب، طراح باید ویلا را طوری طراحی کند که ساکنان در تابستان از وزش باد بهره مند شوند و در زمستان از وزش باد در امان باشند. بنابراین، دما در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب وابسته به وزش باد و خنک سازی فضای داخل است. این کار اگر به درستی انجام شود، میزان مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش کاهش پیدا می‌کند. از همه مهتر، ساکنان ویلا می‌توانند از خنکی باد در هوای شرجی لذت بیشتری ببرد تا با روشن کردن کولر گازی!

ویژگی‌های اصلی اقلیم معتدل و مرطوب

وجود رطوبت هوا از جمله مشکلات اصلی این اقلیم است. هوای مرطوب به دلیل سنگین‌تر بودن در قسمت زیرین هوای خشک قرار می‌گیرد. بنابراین محصور بودن فضای شهری مانع ایجاد کوران (بادکش) می‌شود و تنفس را دچار مشکل خواهد کرد.

ویژگی‌های اصلی اقلیم معتدل و مرطوب عبارتند از:

  • بارندگی بسیار زیاد در تمام فصول سال به خصوص در پاییز و زمستان
  • رطوبت نسبتاً زیاد در تمام فصول سال
  • اختلاف کم درجه حرارت در طول شبانه روز به دلیل وجود رطوبت
  • پوشش گیاهی وسیع

ویژگی‌های اصلی اقلیم معتدل و مرطوب

هدف اصلی طراحی ویلا در آب و هوای معتدل و مرطوب شامل خنکی در فصول گرم، ایجاد سایه روی پنجره و کنترل بارش‌های پیاپی است. در ادامه چند ایده در مورد طراحی ویلا وجود دارند:

  • حداکثر ایجاد سایه از تابش خورشید را با سقف‌های بزرگ در ضلع شمالی و جنوبی فراهم کنید.
  • در صورت امکان سعی کنید هر پنجره را سایه بان بزنید.
  • ویلا را در محور شمال و جنوب جهت دهید تا حداکثر تهویه و حرکت آزاد هوا را فراهم کند.
  • از منافذ بزرگ در شمال و جنوب برای تهویه متقابل استفاده کنید.
  • از کفپوش چوبی یا سرامیکی استفاده کنید و از موکت بهره نبرید.
  • از پوشش گیاهی برای تعدیل تاثیر خورشید با ایجاد سایه استفاده کنید.

اینها چند ایده مهمی هستند که هنگام شروع فرآیند طراحی ویلا جدید خود در آب و هوای معتدل و مرطوب باید در نظر بگیرید. سایه و تهویه واقعا امری کلیدی هستند که طراح باید آنها را در طرح خود بگنجاند.

نکات مهم در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

هنگامی که شما در حال طراحی ویلا هستید، باید واقعا اهمیت عوامل محیطی و اقلیم را در این مورد درک کنید. پس برای داشتن ویلایی با طراحی منحصر به فرد، بهتر است نکات مهم زیر در نظر گرفته شوند:

پنجره‌ها

پنجره‌ها حداقل از دو طریق بر مصرف انرژی ویلا‌ها تأثیر می‌گذارند، یکی وقتی خورشید به پنجره برخورد کرده و فضای داخلی ویلا را گرم می‌کند. دومی اینکه در روزهای ابری و شب‌های سرد، یک پنجره مسیری را برای گرمای داخلی فراهم می‌کند تا سریع‌تر از یک دیوار عایق ‌شده خارج شود. اگر منطقه مورد نظر شما بیشتر سرد است، به ابعاد پنجره‌های خود فکر کنید. در یک آب و هوایی که در بیشتر سال شرجی است، قطعاً می‌خواهید مساحت پنجره‌های رو به شرق و غرب خود را به حداقل برسانید، اما پنجره‌های رو به شمال ممکن است مشکلات زیادی ایجاد نکنند. همچنین پنجره‌ها باید در زمستان به سمت جنوب باشند زیرا این زمانی است که خورشید در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. این کار به خنک نگه داشتن ویلا کمک می‌کند.

نکات مهم در طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

پنل‌های خورشیدی

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید هنگام طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب انجام دهید، قرار دادن تعدادی پنل خورشیدی است. انرژی خورشیدی یک منبع عالی است و ما باید مطمئن شویم که از آن استفاده می‌کنیم. تولید انرژی خورشیدی واقعا آسان است، تنها چیزی که نیاز دارید تعدادی پنل خورشیدی و مکان مناسبی بوده که آفتاب کافی داشته باشد. پنل‌های خورشیدی بسیار محبوب و بسیار مفید هستند و اغلب برای صاحب ویلا‌ها مطلوب می‌باشند. این پنل‌ها می‌توانند باعث صرفه‌ جویی زیادی در قبض انرژی ویلا شوند، بنابراین اگر می‌خواهید تغییری ایجاد کنید، حتماً این مورد را در نظر بگیرید.

عایق بندی ویلا

یکی دیگر از راه‌های عالی برای مقابله با مسائل زیست محیطی هنگام طراحی ویلا، افزودن مقداری عایق اضافی است. عایق برای حفظ انرژی در داخل ویلا امری حیاتی است زیرا می‌تواند ردپای کربن ساختمان را کاهش دهد. بدون عایق مناسب، انرژی ممکن است به بیرون نشت کند و این بدان معنی است که برای گرم کردن ساختمان باید بیشتر هزینه کرد. به تمام اتاق‌های ویلا فکر کنید و در مورد اینکه کدام اتاق‌ها بیشترین احتمال خروج گرما را دارند، تحقیق کنید. ویلاهایی که در آب و هوای معتدل قرار دارند، نیاز به عایق حرارتی دارند.

سد هوا و رطوبت

اگر واقعاً معتقدید که مسائل مربوط به اقلیم هنگام طراحی ویلا مهم هستند، پس باید حتماً یک مانع هوا و رطوبت را در نظر بگیرید. هنگامی که شما یکی از این موارد را در طراحی قرار می‌دهید، ویلایی می‌سازید که مصرف انرژی کمی داشته باشد. باید سعی کنید از ظاهر شدن هر گونه رطوبت جلوگیری کنید زیرا این امر می‌تواند به مرور زمان منجر به پوسیدگی و رشد باکتری و کپک شود. سد هوا و رطوبت می‌توانند از هر نوع نفوذی جلوگیری کنند و این بسیار مهم است. مطمئن شوید که مدتی را صرف کار بر روی مانع هوا و رطوبت می‌کنید و این مرحله مهم را نادیده نگیرید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که ویلا‌هایی که می‌سازید انرژی بسیار کارآمدتری دارند.

طراحی و ساخت ویلا با شرکت مهندسی پرسیاه

انتخاب شرکت مهندسی و پیمانکاری و معماران مجرب برای پیشبرد پروژه یکی از مراحل مهم در پیمانکاری ساخت ویلا در شمال و دیگر مناطق کشور است. بدون شک بهره مندی از خدمات و تجربیات یک تیم حرفه‌ای و مجرب منجر به نتایج عالی و مورد انتظار کارفرما خواهد شد.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی است که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کند. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

شرکت مهندسی معماری پرسیاه در راستای اهداف سازمانی خود و برای رفاه حال کارفرمایان عزیز، اقدام به راه اندازی کمپین‌های هیجان انگیز کرده است. در این کمپین‌ها شما می‌توانید از 7 درصد تخفیف در اجرا و تا 50 درصد تخفیف طراحی در پروژه‌های خود بهره مند شوید. در نهایت، شرکت مهندسی پرسیاه با ارائه صفر تا 100 طراحی و ساخت ویلا می‌تواند پروژه مورد نظر شما را به صورت کاملاً حرفه‌ای و با قیمت مناسب به سر منزل مقصود برساند.

منبع: canadiantimberframes.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *