نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

سه جنبه عمده در طراحی و ساخت ویلا دوبلکس موثر هستند که به شرایط خانوادگی، نیازهای شخصی و هزینه ساخت مربوط می‌شوند. ویلای دوبلکس راه حلی اساسی برای برآورده کردن همه این موارد است. یک ویلا دوبلکس در اصل ساختمانی با دو طبقه است که توسط پله به یکدیگر دسترسی دارند. این نوع ویلا که مظهر تجمل، زیبایی و لوکس بودن است، با طراحی مناسب می‌تواند به ویلایی خیره کننده تبدیل شود. پس اگر قصد ساخت ویلا دوبلکس را دارید، باید بدانید که سرمایه گذاری در این مدل ویلا، هم برای استفاده شخصی و هم برای فروش و اجاره انتخابی عالی است.

ویلا دوبلکس چیست؟

بسیاری از مردم به سراغ ویلا‌های دوبلکس می‌روند. به دلیل فضای بزرگ‌تر، استفاده از اتاق‌های بیشتر، برخورداری از امکانات بیشتر و داشتن ایده‌های مختلف طراحی داخلی، ویلای دوبلکس بدون شک بهترین انتخاب برای هر فردی است. ویلای دوبلکس دارای دو طبقه است که توسط یک راه پله به هم متصل می‌شوند.

پلان ویلا دوبلکس از الگویی پیروی می کند که در آن آشپزخانه، هال و اتاق خواب والدین در طبقه همکف و یک یا دو اتاق خواب در طبقه بالا قرار دارند. یک ویلای دوبلکس فقط می‌تواند دو سطح داشته باشد. همچنین تریپلکس یک ویلای مسکونی است که دارای سه طبقه است. اگر ویلا دارای طبقات متعدد باشد به عنوان مولتی پلکس طبقه بندی می‌شود.

ویلا دوبلکس چیست؟

نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، این است که واقعاً می‌خواهید ویلای دوبلکس جدیدتان چه چیزی را ارائه دهد. این فرصتی است تا مطمئن شوید که هر گونه تغییر در خانواده یا نیازهای مربوط به سبک زندگی شما برآورده شده‌اند. شاید شما ویلا قدیمی‌تری دارید و واقعاً می‌خواهید برای به حداکثر رساندن فضا، نور و بهره‌ وری انرژی آن را ارتقا دهید یا ممکن است به دنبال ساخت ویلای جدید باشید. هدف هرچه که باشد، شفاف بودن در مورد آن به شما کمک می‌کند تا به طراحی کاملی برسید.

در ادامه به برخی از نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس اشاره می‌کنیم:

موقعیت مکانی

یکی از مزایای کلیدی ساخت یک ویلا دوبلکس، این است که می‌توانید از موقعیت مکانی موجود خود نهایت استفاده را ببرید. به جای بازسازی و محدود شدن با تصمیمات طراحی قدیمی، می‌توانید یک لوح تمیز داشته باشید. خیلی چیزها وجود دارند که می‌توانیم درباره موقعیت مکانی شما آنها را ارزیابی کنیم که تأثیر خوبی بر کیفیت سبک زندگیتان دارد. به عنوان مثال، استفاده حداکثری از عواملی مانند آب و هوای محلی، نور خورشید، حریم خصوصی و مناظر تنها برخی از مواردی هستند که در یک طراحی کاملاً جدید می‌توان به آنها توجه کرد.

مقدار بودجه

هر کارفرمایی بودجه مخصوص به خود را دارد اما نکته کلیدی این است که در مورد آنچه که در ابتدا وجود دارد، کاملاً شفاف باشید. سپس برای یافتن طرحی که بیشترین بهره را از آن می‌برید، کمک مناسب دریافت کنید. امکان‌ پذیری ایده‌های شما می‌تواند به محدودیت‌های بودجه مربوط شود اما همیشه گزینه‌های زیادی در محدوده‌های مختلف بودجه وجود دارند.

نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

امکان سنجی

ممکن است طرحی در ذهن داشته باشید، اما  نکته کلیدی این است که سبک طراحی چقدر مناسب ویلای شما است. این بدان معناست که برای سازنده مهم است که یک بررسی امکان سنجی انجام دهد تا ببیند چه چیزی اجرایی و چه چیزی غیر اجرایی است. بررسی می‌تواند شامل آزمایش‌های خاک، ارزیابی درختان و نقشه ‌برداری از تاسیسات موجود مانند لوله‌ها باشد که همگی می‌توانند به انتخاب‌های طراحی هوشمندانه‌تری منجر شوند.

انتخاب سازنده خوب

ناگفته نماند که هر چه سازنده بهتر باشد، نتیجه شما بهتر خواهد بود. دریافت مشاوره صحیح در مورد بودجه، نیازها، الزامات شهرداری و طراحی نه تنها به طراحی دوبلکس ایده آل شما کمک می‌کنند بلکه می‌توانند در زمان، هزینه و استرس شما نیز صرفه جویی نمایند. نکته کلیدی این جا است که به دنبال یک سازنده با سابقه قوی در پروژه‌های دوبلکس باشید.

طراحی داخلی ویلا دوبلکس

یک ویلای دوبلکس دو طبقه است بنابراین ساخت راه پله شیک به جذابیت بیشتر ویلا میفزاید. راه پله یک نقطه محوری در ویلا است زیرا اتصال بین دو طبقه را نشان می‌دهد. شما می‌توانید با توجه به مساحت کل ویلا در مورد مکان قرار دادن راه پله تصمیم بگیرید. اگر راه پله‌های داخلی، پله‌های سنتی، پله‌های مارپیچ، چوبی و پله‌های مرمری یا شیشه‌ای یا نرده‌دار می‌خواهید، می‌توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

راه پله را در وسط اتاق نشیمن قرار دهید تا مرکز جذابیت باشد، در غیر این صورت می‌توان آن را در گوشه‌ای قرار داد. برای طراحی ویلا دوبلکس درجه یک، به سراغ یک راه پله چوبی بروید. دیوار را با بافتی زیبا رنگ کنید تا فضا را متعادل سازید. برای تقارن می‌توان روی تمام دیوار کنار راه پله نیز آینه قرار داد. یک راه پله معلق برای ایجاد یک توهم از فضا عالی عمل می‌کند و اتاق را روشن می‌کند. نرده‌ها نیز در متریال‌ها و طرح‌های بسیاری موجود هستند.

نرده‌های شیشه‌ای با یک راه پله فلزی در ویلا‌های معاصر استفاده می‌شوند. از آهن فرفورژه در نرده‌های خود برای ظاهری مجلل استفاده کنید. یک طرح مرسوم، نرده‌های شیشه‌ای شفاف با پله‌های فلزی است. نرده‌های نازک و شفاف نیز ایده خوبی برای ویلا‌های دوبلکس هستند. یک راه پله باشکوه برای طراحی داخلی ویلا مدرن دوبلکس معجزه می‌کند، جلوه‌ای چشمگیر به آن می‌دهد و ظاهر ویلا را بهتر می‌کند.

طراحی داخلی ویلا دوبلکس

انتخاب رنگ برای طراحی ویلا دوبلکس

کل ظاهر ویلا شما به رنگی که برای آن انتخاب می‌کنید بستگی دارد. اجازه دهید به برخی از طرح‌های رنگی نگاهی بیندازیم:

1- آبی

رنگ‌های آبی را انتخاب کنید تا آرامش را به ویلایتان بیاورید. همچنین این رنگ مناسبی برای استفاده در اتاق خواب است. سایه‌های تیره‌تر آبی مانند سرمه‌ای را می‌توان به خوبی با سایه‌های روشن‌تر دیگری ترکیب کرد. بنابراین حتی می‌توان یک طرح رنگ دوگانه را برای ظاهری زیبا انتخاب نمود.

2- صورتی

رنگ صورتی را فقط به اتاق کودکان محدود نکنید زیرا این یک رنگ بسیار متنوع است که می‌تواند در هر قسمت از ویلا استفاده شود. شما می‌توانید از رنگ صورتی به طور گسترده در طراحی داخلی ویلا‌های دوبلکس استفاده کنید. صورتی باعث ایجاد توهم فضایی در اتاق می‌شود زیرا می‌تواند نور را منعکس کند و اتاق را روشن‌تر نشان دهد. رنگ‌های روشن‌تری را برای اتاق خواب انتخاب کنید. همچنین می‌توانید آن را با رنگ‌های خنثی دیگر ترکیب نمایید.

3- سفید

رنگ سفید رنگ آرامش، خلوص و پاکی است. می‌توان آن را با هر رنگی ترکیب کرد. از رنگ سفید در سقف و دیوارها برای طراحی ویلا دوبلکس خود استفاده کنید تا اتاق شما بزرگ به نظر برسد. رنگ سفید حتی در طراحی نمای ویلی دوبلکس نیز می‌تواند انتخابی بی‌مانند باشد. رنگ سفید همچنین باعث روشن شدن فضای داخل می‌شود و نشانی از تمیزی و زیبایی نماست.

4- رنگ‌های پاستلی

رنگ‌های پاستلی در طراحی ویلا‌های مدرن دوبلکس بسیار خوب عمل می‌کنند. از رنگ‌های تیره و متضاد برای جداسازی فضاها استفاده کنید. اگر اتاق نشیمن رنگ روشنی داشته باشد، فضای ناهارخوری و آشپزخانه می‌تواند در رنگ‌های پاستلی تزئین شوند. اما انتخاب رنگ پاستلی به علائق و نیازهای شما بستگی دارد.

انتخاب رنگ برای طراحی ویلا دوبلکس

ایده‌های طراحی داخلی ویلا دوبلکس

در ادامه برخی از ایده‌های طراحی ویلا دوبلکس وجود دارند که به ویلا شما ظاهری لوکس و زیبا می‌بخشند:

1- اتاق غذاخوری

طراحی میز ناهارخوری مدرن را برای فضای غذاخوری خود انتخاب کنید. میزهای ناهارخوری سنتی چوبی یا سنگی نیز جذابیت خوبی به فضا می‌بخشند. اگر می‌خواهید منطقه بزرگ به نظر برسد، از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. از یک نیمکت در یک طرف میز ناهار خوری استفاده کنید و در طرف دیگر صندلی‌ها را قرار دهید. جدیدترین طرح‌های میز و صندلی را نگاه کنید تا ظاهری جدید به فضای غذاخوری خود ببخشید.

2- اتاق نشیمن

بسته به مساحت ویلا می‌توانید از بین ایده‌های مختلف طراحی داخلی ویلا دوبلکس، یکی را انتخاب کنید. به سراغ یک مبل شیک برای اتاق نشیمن بروید تا مجلل و زیبایی را به آن اضافه کنید. وسایل تزئینی ویلا مانند گلدان، میز کناری، قفسه کتاب و غیره را برای تکمیل ظاهر فضای داخلی به ویلای خود اضافه کنید. گیاهان را روی میزهای کناری قرار دهید تا فضای سرسبزی را به ویلای خود ایجاد کنید.

3- نورپردازی

با توجه به نیاز شما و نیازهای طراحی داخلی دوبلکس، چراغ‌های سقفی کاذب یا لوسترها را در اتاق نشیمن انتخاب کنید تا ظاهری زیبا و روشن داشته باشید. شما همچنین می‌توانید چراغ‌هایی را در نزدیکی راه پله و همچنین نورپردازی برجسته در مناطق ویلا قرار دهید. از نورهای سفید برای روشن کردن هر فضا از ویلا استفاده کنید.

طراحی و ساخت ویلا دوبلکس با شرکت مهندسی پرسیاه

5- آینه‌ها

آینه‌ها را به فضای داخلی ویلا دوبلکس خود اضافه کنید تا این منطقه روشن‌تر و بزرگتر به نظر برسد. آینه‌های تزئینی را می‌توان در مکان‌های استراتژیک قرار داد تا ظاهر کلی، از اتاق نشیمن گرفته تا نزدیک راه پله را بهبود ببخشند.

6- پارتیشن

شما می‌توانید با کمک پارتیشن‌ها ظاهری باکلاس در اتاق نشیمن و حتی سایر قسمت‌های ویلا ایجاد کنید. چوب یک انتخاب سنتی و ارجح برای پارتیشن است. پارتیشن چوبی نه تنها ظاهر فضا را بهبود می‌بخشد بلکه وسیله‌ای عالی برای طراحی ویلا دوبلکس است.

طراحی و ساخت ویلا دوبلکس با شرکت مهندسی پرسیاه

انتخاب شرکت مهندسی و پیمانکاری و معماران مجرب برای پیشبرد پروژه یکی از مراحل مهم در پیمانکاری ساخت ویلا در شمال و دیگر مناطق کشور است. بدون شک بهره مندی از خدمات و تجربیات یک تیم حرفه‌ای و مجرب منجر به نتایج عالی و مورد انتظار کارفرما خواهد شد.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی است که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کند. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

شرکت مهندسی معماری پرسیاه در راستای اهداف سازمانی خود و برای رفاه حال کارفرمایان عزیز، اقدام به راه اندازی کمپین‌های هیجان انگیز کرده است. در این کمپین‌ها شما می‌توانید از 7 درصد تخفیف در اجرا و تا 50 درصد تخفیف طراحی در پروژه‌های خود بهره مند شوید. در نهایت، شرکت مهندسی پرسیاه با ارائه صفر تا 100 طراحی و ساخت ویلا می‌تواند پروژه مورد نظر شما را به صورت کاملاً حرفه‌ای و با قیمت مناسب به سر منزل مقصود برساند.

منبع: realestate.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.