طراحی و ساخت ویلا در عراق

طراحی و ساخت ویلا در عراق

داشتن یک ویلای زیبا در کشورهای همسایه مانند عراق می‌تواند برای بسیاری از افراد یک مزیت بالقوه باشد. افرادی هستند که به عراق و به ویژه شهر کردنشین این کشور یعنی اربیل رفت و آمد دارند یا برخی دیگر به سرمایه گذاری در ویلاسازی در عراق علاقه دارند. اگر در یکی از این دو گروه قرار می‌گیرید، این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید برای طراحی و ساخت ویلا در عراق اقدامات لازم را انجام دهید. در این بررسی به شما کمک می‌کنیم تا در مورد شرایط بازار مسکن و مزایای ساخت و طراحی ویلا در عراق اطلاعات خود را افزایش دهید.

معرفی کشور عراق

عراق کشوری در خاورمیانه و هم مرز با خلیج فارس است. جمعیت عراق حدود 40 میلیون نفر است. بغداد پایتخت و بزرگترین شهر عراق است که حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد. کشورهای همسایه عراق شامل ایران، اردن، کویت، عربستان سعودی، سوریه و ترکیه هستند. عراق دارای موقعیت استراتژیک در آبراه شط العرب و در راس خلیج فارس است. دو رود بزرگ یعنی دجله و فرات از مرکز عراق می‌گذرند و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارند.

عراق از تنوع قومیتی یکی از متنوع‌ترین کشورهاست. عرب‌ها، کردها، ترکمن‌ها، آشوری‌ها، مندایی‌ها و ارمنی‌ها در عراق به زبان‌های خود صحبت می‌کنند و هویت فرهنگی و مذهبی مخصوص به خود را دارند. عراقی‌ها زمانی بهترین مدارس و کالج‌ها را در جهان عرب داشتند. این وضعیت پس از جنگ خلیج فارس در سال 1991 و تحریم‌های سازمان ملل تغییر کرد. امروزه تنها حدود 40 درصد از عراقی‌ها می‌توانند بخوانند یا بنویسند.

در ژانویه 2005، عراقی ‌ها در اولین انتخابات دموکراتیک کشور پس از بیش از 50 سال رای دادند. سه ماه دیگر طول کشید تا یک دولت روی کار آمد، اما دموکراسی جدید عراق برای اطمینان از حضور همه گروه های قومی ایجاد شد. عراق دومین تامین کننده بزرگ نفت در جهان است. اما تحریم‌های بین المللی در طول دهه 1990 و بی‌ثباتی ناشی از جنگ با ایران، آمریکا و داعش، عراق را در فقر قرار داده است؛ اما امیدواری هایی برای بهبود اقتصادی در آینده وجود دارند.

جاذبه‌های کشور عراق

جاذبه‌های کشور عراق

سرزمین باستانی عراق قدمتی هزاران ساله دارد. با ارزش‌ترین جاذبه‌های فرهنگی این کشور، میراث گرانبهای تاریخ باستانی این کشور است. عراق مدرن وارث بابل افسانه‌ای، تمدن‌های باستانی دجله و فرات است، جایی که فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف برای صدها سال در هم تنیده شده‌اند. بغداد افسانه‌ای زمانی «ونیز شرق نامیده می‌شد، شهر بصره که زمانی زیبا و دیدنی بود و شهرهای کربلا و نجف که مورد احترام مسلمانان شیعه قرار دارند، همه این مکان‌ها هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

زیگورات ماه خدا ناننا، یادگاری قابل توجه و ارزشمند از دوران تمدن است. این معبد به دستور پادشاه اورنامو در زمان ظهور سلسله قدرتمند اور (Ur) ساخته شد. زیگورات در حدود 2047 قبل از میلاد ساخته شد و از نظر اندازه می‌توان آن را با برج بابل مقایسه کرد. این سازه با توجه به قدمت بیش از 4 هزار سالش هنوز به خوبی حفظ شده است.

باغ وحش بغداد یک باغ وحش 200 هکتاری است که در ابتدا در سال 1971 افتتاح شد. این باغ وحش در بغداد و در منطقه باغ الزورا به همراه پارک تفریحی زورا و برج زورا واقع شده است. قبل از حمله به عراق در سال 2003، این باغ وحش دارای 650 حیوان بود. بعد از جنگ عراق در سال 2003، زمانی که تنها حدود 35 حیوان زنده ماندند، باغ وحش در سال 2003 بازگشایی شد و اکنون حدود 1070 حیوان در آن نگهداری می‌شود.

ارگ اربیل در کردستان عراق قرار دارد. این سازه با دیوارهای 30 متری و مساحتی بیش از 10 کیلومتر مربع است. این ارگ بیش از 5 هزار سال پیش به عنوان یک سازه دفاعی ساخته شده است. همچنین شهرهای اطراف ارگ حدود 4 هزار سال قدمت دارند. در زمان‌های مختلفی، آشوری‌ها، پارس‌ها، بابلی‌ها، ترک‌ها و اعراب بر این قلعه حکومت می‌کردند.

ویرانه‌های باستانی هترا شهری از زمان پادشاهی اشکانیان است که در شمال عراق قرار دارد. رودخانه‌های دجله و فرات در این محل جاری هستند و برای قرن‌ها این شهرک یک نقطه تجاری مهم بود که امپراتوری‌های مختلف برای آن جنگیدند. در سال 2015، این شهر توسط شبه نظامیان داعش ویران شد و تنها ویرانه‌هایی از معابد و میادین این اثر تاریخی به خوبی حفظ شده اند.

از دیگر جاذبه‌های عراق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزه ملی عراق
 • ایوان مدائن
 • زیگورات کوریگالزو
 • ارگ کرکوک
 • قصر عباسی بغداد
 • مسجد الرحمن
 • مناره مضافریه
 • مسجد بزرگ سامرا
 • شهر باستانی نینوا

وضعیت بازار مسکن و ویلاسازی در عراق

وضعیت بازار مسکن و ویلاسازی در عراق

دولت عراق بیش از 2 میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت‌های آسیب دیده در سراسر کشور در سال 2019 اختصاص داده است. انتظار می‌رود ارزش تولید در صنعت ساخت و ساز در طول سال‌های 2010 تا ۲۰۲۳ نرخ رشد سالانه با 15.7 درصد را به خود ببیند. با احتساب 42.6 درصد از ارزش کل صنعت در سال 2018، پیش بینی می‌شود که نرخ رشد سالانه در سال 2023 در حدود 18.77 درصد ثبت شود.

توسعه عراق همچنین با آغاز پروژه‌های جدید حمل و نقل، انرژی، توسعه نفت و گاز دولت انجام خواهد شد. افزایش قیمت و تولید نفت، موقعیت مالی دولت را تقویت خواهد کرد. براساس گزارش بانک جهانی، بخش نفت و غیرنفتی عراق در مسیر بازگشت به سطح قبل از همه‌گیری با افزایش تولید نفت و رفع محدودیت‌های کووید-19 هستند و در نتیجه فعالیت اقتصادی داخلی را احیا می‌کنند.

با ادامه افزایش قیمت نفت، کسری مالی و خارجی عراق جبران می‌شود. تحقیقات بازار عراق متعهد به ارائه خدمات مشاوره در ساخت و ساز و زیرساختی در زمینه‌های مختلف، از جمله زیرساخت‌های پایدار، توسعه مجدد شهری، دیجیتال سازی در ساخت و ساز، شهرهای هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، شهرهای سبز و ویلاسازی برای مقاصد گردشگری است.

چشم انداز صنعت در میان مدت تا بلندمدت کمی با عدم اطمینان همراه است. این عدم اطمینان ناشی از عواملی مانند تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی، بی‌ثباتی سیاسی، چالش‌های امنیتی و تغییرات آب و هوایی است. در ماه مه 2022، عراق برای نهمین بار از اواسط آوریل 2022 به دلیل طوفان شن، ساختمان‌های عمومی و فرودگاه‌ها را به طور موقت تعطیل کرد و در نتیجه پروژه‌های ساختمانی به طور موقت تعطیل شدند.

مزایای طراحی و ساخت ویلا در عراق

مزایای طراحی و ساخت ویلا در عراق

وزارت راه و مسکن عراق مسئول احداث و مدیریت راه‌ها و ساختمان‌های عمومی است. همین امر این سازمان را به یکی از مهم‌ترین ارگان‌ها در بخش زیرساخت عراق تبدیل کرده است. مسکن پرمخاطب‌ترین بخش در عراق است، زیرا کشور با بحران اسکان ناشی از جابجایی و رشد جمعیت، تخریب اموال و هجوم پناهندگان دست و پنجه نرم می‌کند.

تنها ساخت میلیون‌ها خانه جدید می‌تواند کمبود را برطرف کند. با این حال، حتی قبل از تهاجم ایالات متحده در یک دهه پیش، تقاضا از عرضه پیشی گرفته است. عراق علاوه بر کمبود طولانی مدت مسکن، مشکل نسبتا جدیدی نیز دارد. پناهندگان سوریه و عراقی که به کشور خود بازگشته‌اند، اکنون در مناطق غیرقانونی اسکان یافته‌اند. تنها در بغداد، حدود 250 شهرک موقت وجود دارند که یک میلیون نفر را در خود جای داده است.

همه این موارد نشان دهنده این موضوع هستند که عراق به دنبال احیای بازار مسکن است. در این میان، ویلاسازی برای اقشار ثروتمند جامعه نیز در نظر گرفته شده است. پیش بینی می‌شود، عراق در سال‌های آینده برای حوزه گردشگری خود هزینه‌های زیادی خرج کند. این بدان معناست که سرمایه گذاری در ساخت ویلا در شهرهای توریستی این کشور می‌تواند در بلند مدت سودآور باشد.

بهترین مناطق عراق برای ساخت ویلا

بهترین مناطق عراق برای ساخت ویلا

در عراق همه راه‌ها به پایتخت یعنی بغداد ختم می‌شوند. بغداد همچنان قلب تپنده مهد تمدن سابق است، شهری که از نظر تاریخی به اندازه دره نیل یا یونان باستان اعتبار دارد. به همین دلیل، پایتخت عراق هنوز مهمترین منطقه برای ساخت ویلاسازی در عراق است. شهر دیگر عراق که برای طراحی و ساخت ویلا محبوبیت بالایی دارد، بصره است. بصره شهر سندباد و نقطه آغاز سفرهای ماجراجویانه معروف او به جهان و به قول برخی، زیباترین بخش عراق است. منطقه جنوب بصره سرشار از سرسبزی، پرآبی، پر از درختان و باغ‌ها و قایق رانی است. همین امر، ویلاسازی در این منطقه را بسیار سودآور می‌کند.

اربیل با جمعیتی حدود 1.3 میلیون نفر، چهارمین شهر بزرگ عراق پس از بغداد، بصره و موصل است. این شهر به دلیل حضور زیاد ایرانیان از مقاصد اصلی رفت و آمد مردم از ایران به عراق است. بسیاری از ایرانیان در اربیل از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند و در منازل و ویلاها زندگی می‌کنند. اربیل می‌تواند بستر بسیار خوبی برای ساخت ویلا در عراق باشد. ناگفته نماند، این شهر کردنشین است و بخشی از جمعیت آن را کردهای ایران تشکیل داده‌اند.

هزینه طراحی و ساخت ویلا در عراق

ویلاها در مناطق مختلف عراق بر اساس موقعیت، اندازه و امنیت، هزینه‌های متفاوتی برای ساخت دارند. عوامل اساسی هر پروژه ویلاسازی شامل خرید زمین، هزینه مصالح ساختمانی، نیروی کار، حق الزحمه پیمانکار هستند. جدای از این عوامل عمده، چند فاکتور جزئی اما به همان اندازه مهم وجود دارند که شامل هزینه‌های مربوط به مجوزهای ساخت، هزینه‌های مشاوره و بازرسی، هزینه‌های طراحی معماری، طراحی دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان میشوند.

اگر کارفرمایی هستید که به دنبال استفاده از بهترین و باکیفیت ترین مصالح در ساخت ویلا است، باید هزینه‌های زیادی در بودجه بندی خود لحاظ کنید. ویلاسازی اغلب با محوطه سازی همراه است. بدین معنا که شما از استخر، فضای سبز، آلاچیق، آبنما و سایر عناصر محوطه سازی برای پروژه خود استفاده خواهید کرد. اگر هم به هوشمندسازی ویلای خود فکر می‌کنید، باید هزینه دیگری را لحاظ کند. در مجموع، بیشترین هزینه ساخت ویلا به خرید زمین مربوط می‌شود. سپس مصالح ساختمانی هزینه‌های اصلی را تشکیل می‌دهند.

هزینه طراحی و ساخت ویلا در عراق

مراحل طراحی و ساخت ویلا در عراق

ساخت ویلا یک پروژه بلند مدت است که توسط یک شرکت مهندسی از صفر تا صد را شامل می‌شود. وقتی می‌گوییم صفر تا صد ویلاسازی، منظورمان این است که کارفرما همه مراحل طراحی و ساخت را به شرکت واگذار می‌کند. مراحل طراحی و ساخت می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • مشاوره، امکان سنجی و ارائه پیشنهادات
 • بودجه بندی پروژه و برنامه ریزی ساخت
 • بررسی موقعیت مکانی و خرید زمین
 • تهیه مجوزهای لازم از مراکز مربوط
 • طراحی معماری ویلا (فاز یک و دو معماری)
 • انتخاب تیم پیمانکاری برای شروع ساخت
 • تجهیز کارگاه به همراه مدیریت و کنترل پروژه
 • شروع فرآیند ساخت ویلا از گودبرداری تا تجهیز مبله
 • تحویل پروژه به کارفرما و بازرسی‌های نهایی

بدیهی است که زمین با توجه به نیاز مالک، بودجه او و قیمت زمین در منطقه باید عاقلانه انتخاب شود. توصیه اکید می‌شود، به سراغ زمین‌هایی بروید که مشکل حقوقی نداشته باشند تا در آینده هزینه‌های گزافی را به گردن شما بیندازند. شرکت مهندسی پرسیاه در انتخاب زمین مناسب به شما کمک شایانی خواهد کرد.

شرکت مهندسی در گفتگوی مداوم با مالک پروژه کار می‌کند تا خواسته‌ها و ایده‌های ذهنی او را در پروژه اعمال کند. سپس معماران یک مطالعه موردی را پیشنهاد می‌دهند تا به توافق بر سر نقشه‌های تفصیلی که پیش نویس اولیه دقیق را تشکیل می‌دهند، برسند. پیش نویس نهایی به ساختار فضاهای داخل، ظاهر ویلا، امکانات موجود، مقدار بودجه، زمان شروع و تحویل، مجوزهای مورد نیاز و سایر موارد مربوط خواهد شد.

مراحل ساخت ویلا اغلب تحت هدایت مدیر پروژه شروع می‌شود. او به عنوان «پیمانکار اصلی» بر کل کارها نظارت می‌کند و به طور منظم به کارما از پیشرفت کار گزارش می‌دهد. ساخت ویلا از دو مرحله اصلی از جمله کارهای زیربنایی و امور زیباسازی تشکیل می‌شود. کارهای زیربنایی به نقشه برداری، گودبرداری، فونداسیون، اسکلت بندی، دیوارچینی، عایق کاری، سقف و تاسیسات برقی و لوله کشی مربوط می‌شوند. امور زیباسازی مربوط به نقاشی دیوارها، کفسازی و کلیه کارهای وابسته به نازک کاری ساختمان است.

مشاوره در طراحی و ساخت ویلا در عراق با شرکت مهندسی پرسیاه

کشور عراق سال‌هاست که میدان اصل جنگ و نزاع‌های داخلی و خارجی است. اما چند سالی است که آرامش نسبی به کشور بازگشته است و دولت قصد دارد در آینده طولانی بر روی توسعه شهرسازی و توریستی عراق کارهای بزرگی انجام دهد. بنابراین سرمایه گذاران برای رونق کسب و کار خود به املاک و مستغلات عراق روی می‌آورند. اگر شما هم می خواهید در عراق ویلای شخصی داشته باشید و در آن زندگی کنید، یا اصلاً قصد سرمایه گذاری در ویلاسازی را دارید، از خدمات «شرکت مهندسی پرسیاه» جهت مشاوره، طراحی و ساخت ویلا بهره مند شوید.

منبع: businesswire.com ، theplancollection.com

 

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.