طراحی و ساخت ویلا در ایران

طراحی و ساخت ویلا در ایران

امروزه در جامعه ایران به خصوص در شهرهای بزرگی مانند تهران، افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغت و دوری موقت از فضای شلوغ و مضطرب شهر، به فکر داشتن ویلای شخصی هستند. برخی نیز به دنبال سرمایه گذاری در طراحی و ساخت ویلا هستند تا از ملک خود برای اجاره دادن به گردشگران یا کسب سود ناشی از فروش ویلا در زمان مشخص بهره ببرد.

ایرانیانی که در خارج از کشور هستند و می‌خواهند در ایران ویلا داشته باشند نیز به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند ویلاسازی و انتخاب بهترین شرکت مهندسی در ایران هستند. بدون شک، داشتن ویلا می‌تواند یک تغییر چشمگیر در زندگی افراد محسوب شود، زیرا ویلا مترادف با آسایش، زندگی لوکس و بی‌دغدغه بودن است. اگر شما هم می‌خواهید ویلایی در منطقه‌ای خاص از ایران داشته باشید، اما نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، در این بررسی به شما کمک می‌کنیم.

ویلاسازی دقیقاً به چه مفهومی است؟

خانه‌ای به سبک ویلایی به طور سنتی به محل سکونت افراد در یک محدوده خاص اشاره دارد. این ملک به صورت مستقل و دارای محوطه شخصی است. در گذشته، ویلاها تنها در یک طبقه و به صورت فلت ساخته می‌شدند، اما امروزه به صورت دوبلکس (دو طبقه) یا تریبلکس (سه طبقه9) ساخته خواهند شد. ویلاها کاربری مسکونی دارند و اغلب برای تعطیلات در مناطق خوش آب و هوا احداث می‌شوند.

تاریخچه ویلاها به امپراتوری روم بازمی‌گردد. در واقع نام مناسب این خانه‌ها «ویلاهای رومی» بود. آنها عمدتاً در املاک روستایی رومی‌های طبقه بالا (ثروتمند) ساخته شدند. از آن زمان تاکنون، برخی ویژگی‌های معماری ویلا از جمله وجود تراس، محوطه، باغ، استخر و سایر موارد همچنان پا برجا است. ویلاهای امروزی هنوز هم بیشتر در حومه شهرها یافت می‌شوند تا در مراکز شهری!

ویلاسازی دقیقاً به چه مفهومی است؟

ویلاها معمولاً دور از مناطق شهری و در نواحی سرسبز با اقلیم معتدل و مرطوب ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، از گذشته‌های دور شهر لواسان به عنوان منطقه‌ای خوش آب و هوا و البته نزدیک به شهر تهران مورد توجه شهروندان تهرانی بوده است. اما با افزایش قیمت ملک در این منطقه و کمبود زمین برای ساخت ویلا، مردم تهران به مناطق دیگری مانند دماوند، شهریار یا شمال کشور رفتند که آب و هوای مساعدتری دارند.

تفاوت ساختمان ویلایی با ساختمان شهری چند طبقه در هماهنگی ویلا با فضای اطراف است. این هماهنگی در ساختمان‌های شهری کمتر دیده می‌شود. به طور معمول، ویلاها از چهار طرف دید دارند. به طور کلی، ساختمان ویلا از چهار طرف با حیاط احاطه شده است. هماهنگی ویلا با فضای اطراف به این معناست که در ساختمان‌های شهری کمتر به محیط اطراف توجه دارند؛ اما در یک ویلا تمرکز بر ایجاد ارتباط نزدیک بین حیاط و ساختمان ویلاست.

طراحی ویلا در ایران چیست؟

طراحی ویلا به بخشی اطلاق می‌شود که به عملکرد انسان با فضا و اصول زیبایی شناسی مربوط می‌شود. برای مثال، می‌گویند: «فلان ملک خوش نقشه است!» بدین معنا که طراحی معماری (پلان طبقه) اصولی انجام شده است. بسیاری از ویژگی‌ها و عملکردها در طراحی معماری وجود دارند که می‌توان به صورت داخلی و خارجی در نظر گرفت. پس از گفتگو و مشاوره با کارفرما، لیست خواسته‌های او تجزیه و تحلیل می‌شود تا ایده‌های جدیدی ارائه شود. به طور کلی، مراحل طراحی ویلا شامل موارد است:

 1. طراحی معماری: این مرحله مربوط به پلان ساختمان و رابطه بین فضاها (نشمین، آشپزخانه، اتاق خواب‌ها و غیره) با در نظر گرفتن اقلیم منطقه، نور، نیازهای ساکنان، جریان هوا و سایر موارد موثر است.
 2. طراحی داخلی: این مرحله مربوط به نحوه طراحی و چیدمان دکوراسیون ویلا بسته به متراژ فضا، خصوصیات ساکنان، اقلیم منطقه، سبک‌های زیباشناسی، نوع متریال مورد استفاده و تجهیز مبله است.
 3. طراحی خارجی: این مرحله مربوط به طراحی نمای ویلا بسته به سبک‌های طراحی نما، آب و هوا، مصالح موجود، سبک‌های زیباشناسی، تاثیر محوطه سازی بر نما، میزان بازشوها (پنجره و درب) و سایر عوامل است.

طراحی ویلا در ایران چیست؟

ساخت ویلا در ایران چیست؟

ساخت ویلا به هر مرحله از فرآیند اجرایی پروژه مربوط می‌شود. برای مثال، شروع گودبرداری زمین، فونداسیون، ساخت اسکلت و نازک کاری، همگی جزء مراحل احداث پروژه هستند؛ اما معمولاً قبل از ساخت، نقشه‌های معماری باید مورد تایید شهرداری قرار گیرند و مجوز ساخت صادر شود. سپس می‌توان ساخت ویلا را با عقد قرارداد با پیمانکار شروع کرد. پیمانکار می‌تواند شرکت مهندسی باشد که خود به تنهایی مسئول ساخت، هماهنگی، خرید مصالح، زمان بندی و به طور کلی، مدیریت پروژه است. به طور کلی، مراحل ساخت ویلا شامل موارد است:

 1. پیش از ساخت: این مرحله مربوط به مشاوره با کارفرما، خرید زمین، امکان سنجی پروژه، بودجه بندی، دریافت مجوزها و کلیه امور قبل از شروع فرآیند ساخت است.
 2. ساخت: این مرحله مربوط به فرآیند ساخت ویلا است. تیم‌های مختلف پروژه از جمله پیمانکاران، مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران در این مرحله با یکدیگر همکاری می‌کنند.
 3. پس از ساخت: این مرحله مربوط به بازرسی‌های نهایی، رفع نقایص ظاهری و تحویل پروژه به کارفرما برای بهره برداری از پروژه ویلاسازی توسط ساکنان است.

کدام شرکت‌ها کار طراحی و ساخت ویلا را انجام می‌دهند؟

هر شرکت مهندسی که خدمات طراحی و ساخت ویلا در ایران را انجام می‌دهد و شماره ثبت دارد، می‌تواند خدمات مربوط به این حوزه را انجام دهد. شرکت های مهندسی همچنین با نام‌های «دفتر مهندسی»، «دفتر معماری»، «شرکت ساختمانی» و سایر عناوین دیگر شناخته می‌شوند؛ اما نکته مهم این است که بتوانید بهترین شرکت مهندسی که بتواند نیازهای شما را به خوبی برآورده کند را پیدا کنید. به همین منظور، ما در ادامه به ویژگی های بهترین تیم طراحی و ساخت در ایران اشاره می‌کنیم:

1- داشتن تجربه موفق

شرکت ویلاسازی خوب باید تجربه کاملی در زمینه تخصصی شما داشته باشد. زمانی که نیاز به ساخت ویلا مطابق با استانداردهای بالای معماری وجود دارد، داشتن تجربه ضروری است. بنابراین، شما باید اعتبار شرکت را به صورت آنلاین یا از طریق منابع قابل اعتماد (دوستان یا آشنایان) بررسی کنید. همچنین بررسی نمونه کارهای شرکت و خدماتی که توسط تیم‌های متخصص ارائه می‌شوند، نیز به شما دیدگاهی خوبی از تجربه شرکت می‌دهد.

ساخت ویلا در ایران چیست؟

2- قابلیت اطمینان بالا

باید به اعتبار و شهرت شرکت مهندسی توجه کنید. شهرت یک شرکت بر اساس کیفیت طراحی و ساخت پروژه‌های قبلی قابل ارزیابی است. اگر پروژه ها معروف باشند، بدون شک قابلیت اطمینان شرکت بالاست. اگر شرکتی بسیار معتبر باشد، امور مربوط به ساخت ویلا را در مهلت تعیین شده و برحسب نیازهای کارفرما با موفقیت انجام خواهد داد تا بر اعتبار خود بینفزاید. علاوه بر این، آنها از بودجه از پیش تعیین شده فراتر نخواهند رفت.

3- درک کامل از طرح

توصیه می‌شود شرکتی را انتخاب کنید که درک کامل و عمیقی از ایده‌های شما در طراحی داشته باشد یا به شما امکان دسترسی به ایده‌های جدید را بدهد. اگر شرکت نتواند نیازهای شما را به خوبی درک کند، کیفیت نهایی پروژه کاهش پیدا می‌کند. تیم های مختلف شرکت از جمله معماران و مهندسان باید درک کاملی از شرایط کافرما داشته باشند.  انتخاب شرکت مناسب، پایبندی به بودجه، زمان بندی و جلوگیری از مشکلات ساخت و ساز را تضمین می‌کند.

از دیگر مشخصات یک شرکت مهندسی خوب عبارتند از:

 • ارائه راه حل‌های خلاقانه
 • استفاده از مصالح درجه یک
 • تحویل به موقع پروژه
 • شفافیت در قیمت گذاری
 • داشتن تیم‌های متخصص
 • پاسخگویی و درک متقابل

بهترین مناطق ایران برای طراحی و ساخت ویلا کجاست؟

بهترین مناطق ایران برای طراحی و ساخت ویلا کجاست؟

انتخاب شهر یا منطقه مورد نظر شما بستگی به نیازهایتان دارد. اگر در تهران زندگی می‌کنید و می‌خواهید در نزدیکی پایتخت یک ویلا داشته باشید، گزینه‌های زیادی در دسترس شما هستند. برای مثال می‌توان به لواسان، دماوند، شهریار، قزوین و شهرهای شمال کشور اشاره کرد. این موضوع نشان می‌دهد که موقعیت مکانی یک عامل مهم در انتخاب منطقه مناسب برای ویلاسازی است.

عوامل موثر دیگر در انتخاب منطقه مناسب، می‌توانند شامل مقدار بودجه، مسافت و شرایط آب و هوایی باشند. بودجه شما تعیین می‌کند که در کجای کشور می‌توانید زمین بخرید. اگر بودجه زیادی دارید، بدون شک می‌توانید بهترین مناطق با آب و هوای عالی را انتخاب کنید. در هر جای ایران، از جزیره کیش گرفته تا نوشهر در شمال، این انتخاب را دارید که بهترین زمین در نزدیکی دریا یا مناطق عالی را انتخاب کنید.

مسافت گزینه مهم دیگری است! شما ممکن دوست داشته باشید آخر هفته به ویلای خود بروید. پس هر چه ویلا نزدیک به محل دائمی شما باشد، یک گزینه مثبت خواهد بود. برای اهالی تهران، مناطق حومه و شمال کشور انتخاب خوبی هستند؛ اما اگر شیراز زندگی می‌کنید، مناطق حومه شیراز یا شهرهای جنوبی کشور انتخاب بهتری خواهند بود. پس به مسافت باید توجه زیادی داشته باشید.

شرایط آب و هوا در انتخاب منطقه جهت طراحی و ساخت ویلا در ایران مهم است. اکثریت افراد به دنبال ویلاسازی در شمال کشور هستند. بدین دلیل که بهترین آب و هوا را دارد؛ اما کسانی هستند که آب و هوای گرم را دوست دارند. برای این دسته افراد، جزایر کیش و قشم به شدت توصیه می‌شود. بنابراین، سعی کنید منطقه مورد نظر خود را براساس شرایط آب و هوا بررسی نمایید تا ببینید کدام شرایط مطابق با نیازهای بدنی و روحی شماست.

منبع: ecovidahomes.com ، villageandcottage.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.