طراحی و ساخت ویلا در قزوین

طراحی و ساخت ویلا در قزوین

همه ما آرزوی داشتن یک ویلا را داریم، زیرا این نوع اقامتگاه را هم معنی با آرامش، فراغت و سبک بال بودن می‌دانیم. ویلا همان جایی است که در آن استراحت می‌کنید و از تعامل با دوستان، خانواده، فرزندان و حتی نوه‌های خود لذت می‌برید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد ساکن شهر قزوین و یا شهرهای اطراف به دنبال طراحی و ساخت ویلا در قزوین هستند.

شما ممکن است ویلا را برای استفاده شخصی خود بخواهید، یا قصد سرمایه گذاری و کسب درآمد از آن را داشته باشید. در هر صورت چیزی که مهم خواهد بود، کسب اطلاع از نحوه طراحی و ساخت ویلا در قزوین و پیدا کردن یک شرکت مهندسی معتبر در سطح کشور است. در این بررسی به طور کامل در مورد ویژگی‌‌های شهر قزوین، اهمیت سرمایه گذاری و چگونگی طراحی و ساخت ویلا در قزوین صحبت می‌کنیم.

معرفی شهر قزوین

شهری که امروزه به نام قزوین شناخته می‌شود، گمان می‌رود که توسط شاه ایرانی شاپور دوم در سال 250 میلادی با نام شاد شاهپور تأسیس شده است. این منطقه از ایران تاریخی در حدود 9 هزار سال دارد. این شهر استراتژیک که به مدت 50 سال در دوران صفویه (1502 تا 1736 میلادی) پایتخت کشور بود، شهرهای تهران، اصفهان و خلیج فارس را به سواحل دریای خزر متصل کرده است.

قزوین یکی از زیباترین شهرهای ایران محسوب می‌شود، زیرا دارای مکان‌های تاریخی متعدد، چشم اندازهای باورنکردنی و آثار هنری منحصر به فرد شهری است. بسیاری از مردم به ویژه اهالی تهران که قصد زندگی و سکونت در قزوین را دارند، این شهر را به دلیل هوای تمیزش انتخاب می‌کنند. مردم قزوین مهربان و مهمان نواز هستند و فارسی را با لهجه شیرین قزوینی صحبت می‌کنند.

مزایای طراحی و ساخت ویلا در قزوین

مشخصات کلی استان قزوین براساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری تا پایان سال ۱۳۹۰ تعیین شده است. این استان دارای شش شهرستان از جمله قزوین، تاکستان، بوئین زهرا، آبیک، البرز و آوج، 25 شهر، 19 بخش، 46 دهستان و 1150 آبادی (862 آبادی دارای سکنه و ۲۰۸ آبادی خالی از سکنه) است. مساحت استان برابر با 15820 کیلومتر مربع و جمعیتش یک میلیون و 300 هزار نفر است. از آمار کل جمعیت، 600 هزار نفر در شهر قزوین زندگی می‌کنند و مابقی شامل شهرستان‌ها و روستاهای استان هستند.

جاذبه‌های شهر قزوین

قزوین به دلیل جاذبه‌های تاریخی متعدد خود هر ساله پذیرای بازدیدکنندگان زیادی است. این شهر به دلیل نزدیکی به پایتخت، به عنوان مقصدی محبوب در بین شهروندان تهرانی شناخته می‌شود. الموت (آشیانه عقاب)، قلعه کوهستانی است که در قرن یازدهم توسط حسن صباح و دار و دسته‌اش حشاشین یا قاتلان علیه سلجوقیان حاکم به عنوان دژ مورد استفاده قرار می‌گرفت. الموت درست بیرون شهر قرار دارد و مهمترین جاذبه قزوین محسوب می‌شود.

قزوین دارای دو بنای تاریخی است که توسط روس‌‌‌‌‌‌ها ساخته شده است، یکی تالار باله که قبل از جنگ جهانی اول ساخته شد و اکنون به عنوان شهرداری قزوین مورد استفاده قرار می‌گیرد و دیگری کلیسای کانتور یا برج ناقوس است که در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده است. قزوین زادگاه چند تن از علما، شاعران و خوشنویسان برجسته از جمله نویسنده صاحب نام علی اکبر دهخدا، شاعر و موسیقیدان عارف قزوینی و خوشنویس معروف میرعماد است. همچنین، اولین خیابان مدرن کشور یعنی خیابان سپه در قزوین ساخته شده است.

از دیگر جاهای دیدنی قزوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازار قزوین
 • مسجد النبی
 • کاخ موزه چهل ستون
 • کلیسای رفیع
 • حمام قجر
 • مسجد جامع قزوین
 • عمارت و باغ سپهدار
 • آب انبار سردار بزرگ
 • سرای سعدالسلطنه
 • بقعه پیغمبریه
 • منطقه باراجین

ساخت ویلا در قزوین

مزایای طراحی و ساخت ویلا در قزوین

بخش املاک و مستغلات برای دهه‌ها محل اصلی سرمایه گذاری برای ایرانیان بوده است. ضرب المثل قدیمی ایرانی می‌گوید: «زمین هرگز نمی‌میرد!» این موضوع در مورد همه شهرهای کشور و به خصوص قزوین نیز صادق است. قزوین به دلیل نزدیکی به تهران و داشتن آب و هوای خوب، یک شهر با پتانسیل بالا برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. چه در داخل و چه در خارج شهر، زمین‌های بسیاری برای خرید وجود دارند که می‌توانند فرصت خوبی برای احداث ویلا باشند.

به ویژه در مناطق اطراف شهر، ساخت و ساز گسترده‌ای در حوزه ویلاسازی در قزوین انجام شده است.  این موضوع را می‌توان به دلیل توسعه شهرسازی و گردشگری در قزوین و آب هوای تمیز اطراف شهر نسبت به داخل شهر دانست. به همین دلیل، مناطق حومه شهر در آینده نزدیک شاهد گسترش امکانات رفاهی خواهند بود. همین امر پای گردشگران را به قزوین باز می‌کند و در راستای آن، ارائه اقامتگاه‌ها و ویلای شیک می‌تواند زمینه را برای درآمدزایی افزایش دهد.

قیمت ملک روز به روز در کشور در حال افزایش است، همین امر باعث شده تا بسیاری از سرمایه داران به فکر سرمایه گذاری در ساخت ویلا در قزوین باشند. از یک سو، حفظ ارزش پول و از سویی دیگر، افزایش قیمت مسکن در آینده، زمینه را برای ویلاسازی در قزوین و مناطق اطراف این شهر باز کرده است. شما می‌توانید بسته به بودجه خود، زمین مناسب را در داخل یا بیرون از شهر خریداری کنید. به طور کلی، طراحی و ساخت ویلا در قزوین، چهار مزیت بالقوه زیر را دارد:

 1. سرمایه خود را در شرایط تورم و گرانی حفظ می‌کنید.
 2. از ویلای خود به صورت شخصی استفاده می‌کنید.
 3. ویلا را اجاره می‌دهید و وارد فاز درآمدزایی می‌شوید.
 4. ویلای خود را در زمان مناسب ‌می‌فروشید و کسب سود می‌کنید.

هزینه طراحی و ساخت ویلا در قزوین

هزینه طراحی و ساخت ویلا در قزوین

مهمترین بخش در برآورد هزینه‌های طراحی و ساخت ویلا در شهر قزوین، مربوط به خرید زمین است. پیدا کردن یک موقعیت مکانی عالی برای خرید زمین اهمیت بالایی دارد. در داخل و اطراف شهر قزوین، زمین‌ها با موقعیت‌های بسیار خوبی وجود دارند که برای استفاده شخصی و سرمایه گذاری عالی خواهند بود. زمین‌های خارج از شهر اغلب ارزان‌تر از داخل شهر هستند. هر چه موقعیت زمین نسبت به امکانات شهری دور باشد و منطقه کمتر توسعه یافته باشد، قیمت زمین نیز کمتر است.

تعیین محدوده قیمت زمین در قزوین به دلیل تورم و نوسانات قیمت مسکن و مصالح ساختمانی دشوار است. به همین دلیل، می‌توانید از مشاوران ما در «شرکت مهندسی پرسیاه» برای پیدا کردن زمین مناسب، عدم مشکل‌دار بودن زمین و برآورد هزینه خرید زمین، مشاوره دریافت کنید. برای مشاوره با شماره 09122658620 تماس بگیرید.

بعد از خرید زمین، هزینه‌های مربوط به اخذ جواز از شهرداری را باید پرداخت کنید. هزینه جواز به متراژ زمین، مساحت ناخالص، تعداد طبقات (دوبلکس یا تریبلکس) و قیمت منطقه‌ای بستگی دارد. همچنین هزینه‌های اداری و پیگیری‌های لازم جزء هزینه کل جواز هستند. سپس شما باید با عقد قرارداد با پیمانکار، مراحل ساخت ویلا را شروع کنید. پیمانکار شما بسته به مفاد داخل قرارداد، ممکن است مسئول خرید مصالح ساختمانی و کلیه امور اجرایی پروژه باشد.

قبل از ساخت، هزینه‌های طراحی ویلا وجود دارند که شامل نقشه‌های فاز یک و دو معماری، نقشه‌های سازه و تاسیسات هستند. هزینه طراحی داخلی، طراحی نما و تجهیز مبله در پایان ساخت پروژه نیز به این هزینه‌ها اضافه می‌شوند. بعد از انجام امور طراحی ویلا و گرفتن جواز، مراحل ساخت شروع می‌شوند. به طور کلی، هزینه‌های ساخت ویلا در قزوین شامل موارد زیر هستند:

 • مشخصات ویلا: سبک طراحی، متراژ، تعداد طبقات، شرایط آب و هوا و اقلیم منطقه، موقعیت پروژه و دیگر نیازهای خاص کارفرما
 • سفت کاری: خاکبرداری، فونداسیون، اسکلت (فلزی یا بتنی)، دیوارچینی و تعبیه درب و پنجره
 • نازک کاری: برقی کشی، لوله کشی، عایق کاری سرویس‌های بهداشتی، ایزوگام و گچ بری سقف و نقاشی دیوارها
 • تزئینات داخلی: طراحی دکوراسیون داخلی، تجهیز مبله و هوشمندسازی ساختمان
 • محوطه سازی: روف گاردن، استخر، پاسیو، آلاچیق، نورپردازی، کف سازی و سایر موارد
 • مصالح ساختمانی: قیمت سیمان، فولاد، سنگ، ماسه، شن، گچ، کاشی و دیگر مصالح ساختمانی
 • نیروی کار: دستمزد پیمانکار، مدیر پروژه، کارگران و هر نیروی فعال در پروژه ویلاسازی
 • هزینه‌های دیگر: مالیات زمین، تست‌ها و آزمایش‌ها، خدمات مشاوره، ارزیابی و بررسی، تجهیز کارگاه و سایر موارد

مراحل طراحی و ساخت ویلا در قزوین

مراحل طراحی و ساخت ویلا در قزوین

بعد از تخمین هزینه ساخت، مراحل اجرای پروژه ویلاسازی شروع می‌شود. پیمانکار به همراه مدیر پروژه مسئول فرآیند ساخت ویلا طبق نقشه‌های معماری و سازه هستند. این مرحله اهمیت زیادی دارد و نیاز است که مدیران پروژه از دانش بالا برخوردار باشند. بدین دلیل که رفاه ساکنان در آینده اهمیت دارد و اگر هم قصد این را داشتیn تا ویلا خود را بفروشید، خریداران به ویلاهای خوش ساخت (از نظر کیفیت ساخت و زیبایی) توجه بیشتری دارند و حاضرند هزینه بیشتری بپردازند.

در ساخت ویلا دو مقوله مهم وجود دارند، یکی استفاده از قوانین و استانداردهای ساختمانی و دیگری، استفاده از مصالح مرغوب است. این دو مقوله دست به دست هم می‌دهند تا پروژه ساخت ویلا در نهایت کیفیت اجرا شود. مهم است که پیمانکار از تامین کنندگان معتبر اقدام به خرید مصالح ساختمانی کند. همچنین اجرای پروژه طبق برنامه زمان بندی شده بسیار مهم است. شرکت مهندسی پرسیاه از بهترین نرم افزار مدیریت پروژه یعنی PMBOK برای تخمین برنامه زمانی و کنترل و نظارت بهتر بر پروژه استفاده می‌کند.

بعد از برنامه ریزی و بررسی اولیه کلیه مراحل ساخت و آماده سازی تجهیزات و حضور طرفین درگیر در ساخت، گودبرداری آغاز می‌شود. ابتدا باید نقشه برداری از زمین انجام شود، سپس گودبرداری با استفاده از ماشین آلات ساختمانی و تحت نظارت مدیران پروژه اجرا خواهد شد. بعد از گودبرداری، نوبت تسطیح زمین و ریختن بتن مگر است. سپس مراحل ساخت فونداسیون و اسکلت سازه شروع می‌شود. این مراحل به نظارت بالایی نیاز دارند و باید طبق اصول مهندسی اجرا شوند. دیگر مراحل ساخت ویلا عبارتند از:

 • تیر ریزی و ساخت سقف
 • دیوارچینی داخلی و خارجی
 • اجرای تاسیسات (برق و لوله کشی)
 • عایق کاری کف و دیوارها
 • زیرسازی و نقاشی دیوارها
 • نصب درب‌ها و پنجره‌ها
 • کفسازی
 • نصبیات (نصب کلید و پریزها، چراغ‌ها، نصب شیرآلات، روشویی، کمد دیواری و سایر موارد)
 • تزئینات مربوط به نمای داخلی
 • تزئینات مربوط به نمای بیرونی
 • محوطه سازی و حصار کشی

انواع سبک طراحی ویلا در شهر قزوین

انواع سبک طراحی ویلا در شهر قزوین

اولین چیزی که در مورد یک ساختمان به ذهن می‌رسد چیست؟ طراحی نمای ساختمان اولین عنصری است که برای ما اهمیت دارد و هم از نظر زیبایی و هم از نظر کاربردی مورد توجه قرار می‌گیرد. از گذشته تاکنون، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نمای ساختمان همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. به ویژه نما در ویلاسازی از اهمیت بیشتر برخوردار است، زیرا ویلاها نماد زندگی لوکس و آزادی هستند.

متریال یک عنصر ضروری است که علاوه بر زیبایی باید دارای استحکام مناسب، طول عمر مناسب و استانداردهای لازم برای بهره برداری در آب و هوای خاص باشد. نمای بیرونی مانند یک لایه محافظ برای ساختمان است و در انتخاب متریال و سبک طراحی خوب برای نمای ویلا باید بسته به مقدار بودجه، اقلیم، نوع مصالح ساختمانی موجود و علائق کارفرما انتخاب شود. به طور کلی، نماهای ویلا را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

1- نمای کلاسیک

نمای کلاسیک یا رومی ساختمان برگرفته از معماری کلاسیک رومی و یونانی است. سبک‌های معماری متولد شده در اروپای پس از رنسانس را می‌توان معماری کلاسیک در نظر گرفت. طیف وسیعی از نماهای کلاسیک در سراسر ایران و خاورمیانه دیده می‌شود و ایده‌های مختلفی از آن گرفته شده و طرفداران مخصوص به خود را دارد.

تقارن یکی از اصول جدا نشدنی طراحی نمای کلاسیک ویلا است. بنابراین در این عصر گرایش به دیدگاه کلاسیک افزایش یافته است. از سوی دیگر، نمای کلاسیک حس عظمت را برای ساکنین و افرادی که از بیرون ساختمان را تماشا می‌کنند، به ارمغان می‌آورد. این نما نماینده شکوه، لوکس گرایی و سلطنت است.

2- نمای نئوکلاسیک

سبک‌های معماری که پس از رنسانس در اروپا متولد شدند را می‌توان معماری کلاسیک در نظر گرفت. نمای نئوکلاسیک در واقع از ویلاهای کلاسیک و مدرن متمایز است. می‌توان گفت که نئوکلاسیک‌ها از طرح‌های کلاسیک در سبک مدرن و به روز شده بهره می‌برند تا رنگ و لعاب جدید به سبک‌های از مد افتاده قدیمی بدهند.

از ویژگی‌های این سبک نما می‌توان به اجرای تزیینات و طرح‌های کلاسیک به همراه امکانات مدرن و جدید در طراحی نمای ساختمان اشاره کرد. همچنین رعایت تقارن و تناسب در معماری کلاسیک و استفاده از مصالح سنتی مانند آجر سنگ و چوب از دیگر ویژگی‌های این سبک هستند.

مشاوره برای طراحی و ساخت ویلا در قزوین با شرکت مهندسی پرسیاه

3- نمای مدرن

طراحی نمای مدرن در معماری در دهه‌های اولیه قرن بیستم آغاز شد. برخلاف سبک کلاسیک که با طراحی پیچیده و پر از جزئیات خود را نشان می‌دهد، طراحان با نمای مدرن سعی دارند تا راه‌هایی برای دسترسی بیشتر به عملکرد بهتر در معماری پیدا کنند. اصول استاندارد تمامی نماهای مدرن در سادگی، کارایی و ظرافت خلاصه می‌شوند.

سبک طراحی مدرن را می‌توان با طراحی خلاقانه و جسورانه متمایز کرد و همیشه می‌توان انتظار شگفتی‌های بسیار را در این نوع نما داشت. از ویژگی‌های نمای مدرن ویلا می‌توان به استفاده از خطوط ساده، برخورداری از مواد و تکنولوژی‌های جدید اشاره کرد. استفاده از مصالح و نماهای مدرن می‌تواند شامل ستون‌های فولادی قابل مشاهده و بلوک‌های بتنی مینیمال باشند.

از دیگر انواع نمای ویلا براساس مصالح مورد استفاده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمای آجری
 • نمای شیشه‌ای
 • نمای کامپوزیت
 • نمای ترموود
 • نمای بایرامیکس

مشاوره برای طراحی و ساخت ویلا در قزوین با شرکت مهندسی پرسیاه

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ویلاسازی، می‌تواند به شما جهت طراحی و ساخت ویلا در شهر زیبای قزوین مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد. اگر از هر مرحله از فرآیند احداث ویلا سوال دارید و می‌خواهید مورد بازار مسکن در قزوین، تخمین هزینه‌های احتمالی و مزایای سرمایه گذاری بدانید، با ما تماس بگیرید. ما در شرکت مهندسی پرسیاه از صفر تا صد کار را براساس مقدار بودجه و نیازهای منحصر فردتان و با نهایت کیفیت انجام می‌دهیم.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.