طراحی و ساخت ویلا در مشهد

طراحی و ساخت ویلا در مشهد

برای کسانی که دوست دارند در کنار زندگی آرامش بخش به شهرهای مقدس کشور مانند مشهد نیز نزدیک باشند، طراحی و ساخت ویلا می‌تواند یک تیر در دو نشان باشد. شما با داشتن یک ویلای شخصی می‌توانید نه تنها هر زمان از حرم امام رضا دیدن کنید، بلکه زندگی راحت و لوکس را نیز تجربه نمایید. همچنین به دلیل آنکه شهر مقدس مشهد از شهرهای توریستی محسوب می‌شود و سالانه گردشگران زیادی را به خود می‌بیند، شما با طراحی و ساخت ویلا در مشهد می‌توانید از طریق اجاره دادن ویلا درآمد کسب کنید. در این بررسی به طور کامل در مورد شرایط ساخت و طراحی ویلا در مشهد صحبت می‌کنیم.

درباره شهر مشهد

مشهد مقدس‌ترین شهر ایران و مرکز استان خراسان رضوی است که این استان در سال 1383 به سه استان «خراسان شمالی»، «خراسان رضوی» و «خراسان جنوبی» تقسیم شد. مشهد در 850 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است و جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر دارد. نام مشهد به معنای محل دفن شهید است. در قرن نهم هجری قمری امام رضا در این شهر مسموم شد و به شهادت رسید. او هشتمین امام شیعه بود. آرامگاه او مکانی مقدس برای عبادت زائران است. میلیون‌ها نفر هر ساله به زیارت حرم مطهر می‌روند. در کتابخانه حرم اشیای گرانبها و نسخ خطی بی‌نظیری از قرآن وجود دارد.

مشهد یک شهر توریستی با تعداد زیادی هتل و مهمانسراها برای مسافران است که هر روز با ده‌ها پرواز، قطار و اتوبوس از سایر نقاط کشور به این شهر می‌آیند. این شهر قبل از مرگ به سناباد، روستای کوچکی در شمال ایران معروف بود. پس از فوت امام هشتم، زائران آمدند و در نهایت در مشهد اقامت کردند. در قرن شانزدهم، سه فرمانروای سلسله صفویه، اسلام شیعی را برای کل قلمرو تأسیس کردند. مسجد و ایوان گوهر شاد در زمره زیباترین بناهای تاریخی قرن پانزدهم هجری قمری ایران قرار دارد.

بانی مسجد گوهر شاد همسر شاهرخ تیموری است. این مسجد چهار ایوانی است که دو مناره کاشی کاری شده در کنار ایوان اصلی آن قرار دارند. بر سردر ایوان کتیبه ای باشکوه به نام شاهرخ بهادر و تاریخ 1418 هجری قمری بقیه مربوط به دوره صفویه و منسوب به محمدرضا امامی است. سازه‌های گوهر شاد شاهکارهای مهارت باستان شناسی و تزئینات کاشی است.

شرایط آب و هوایی این شهر با زمستان‌های بسیار سرد، بهارهای دلپذیر، تابستان‌های معتدل و پاییزهای زیبایش متفاوت است. حرم باشکوه امام رضا و مجموعه تاریخی و هنری وابسته به آن شامل صحن‌ها، رواق‌ها و رواق‌ها، مسجد گوهرشاد (دوره تیموری) و موزه و کتابویلا غنی آن از شاخص‌ترین دیدنی‌هایی است که می‌توان دید.

به غیر از تعدادی پارک بزرگ زیبا، دیدنی‌های دیگری مانند آرامگاه نادرشاه افشاریان و استخر کوه سنگی در مشهد وجود دارند. آرامگاه خواجه مراد در کیلومتری مشهد در امتداد جاده تهران، آرامگاه خواجه ربیع در 6 کیلومتری شمال شهر که کتیبه‌هایی از رضا عباسی خوشنویس نامدار صفوی را دارند و آرامگاه خواجه اباصلت در فاصله 20 کیلومتری شهر واقع شده‌اند. از دیگر دیدنی‌های مشهد می‌توان به آرامگاه شاعر بزرگ فردوسی در توس و در 24 کیلومتری مشهد اشاره کرد.

نحوه طراحی و ساخت ویلا در مشهد

روش طراحی-ساخت یک سیستم تحویل پروژه است. در مقایسه با تحویل پروژه سنتی که در آن مالک باید چندین قرارداد جداگانه برای طراح و پیمانکار منعقد کند، روش طراحی-ساخت همه امور ویلاسازی از خرید زمین و اخذ مجوزها گرفته تا ساخت ویلا را شامل می‌شود که تحت یک قرارداد انجام خواهد شد. با رویکرد طراحی-ساخت، مالک مسئول تنها با یک شرکت مهندسی در تماس است. پیمانکار و طراح از ابتدا تا پایان پروژه به صورت هماهنگ با هم کار می‌کنند و توصیه‌هایی را مطابق با برآورد بودجه و برنامه زمانی ساخت ویلا به مالک ارائه می‌دهند.

طراحی-ساخت، به حل مشکلات مشترک، نوآوری و مسئولیت پذیری کمک می‌کند و سرزنش و سردرگمی را بین افراد درگیر در پروژه کاهش می‌دهد. یک روش سنتی تحویل پروژه اغلب می‌تواند تنش بین طراح و پیمانکار را در مواجهه با موانعی مانند تغییرات برنامه، هزینه‌های اضافی پروژه و غیره ایجاد کند. هنگام تحلیل هزینه پروژه، سرعت ساخت و ساز، تحویل به موقع، نحوه برنامه ریزی و موارد دیگر، طراحی-ساخت به طور مداوم از روش‌های مختلف تحویل دیگر بهتر عمل می‌کند.

نحوه طراحی و ساخت ویلا در مشهد

از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک نقطه تماس: به جای کار با چندین طرف مختلف، کارفرما فقط یک قرارداد را منعقد می‌کند و فقط با یک شرکت در تماس است.
 • کاهش هزینه‌ها: تحقیقات نشان داده‌اند که پروژه‌های طراحی و ساخت می‌توانند تا 6.1 درصد در هزینه پروژه در مقایسه با روش‌های سنتی صرفه جویی کنند.
 • تکمیل سریعتر پروژه: سرعت اغلب دلیل اصلی انتخاب روش طراحی-ساخت در هنگام انتخاب گزینه‌های تحویل برای پروژه ساخت و ساز جدید یا نوسازی است. بر اساس مطالعات انجام شده پروژه‌های طراحی و ساخت ویلا در مشهد در حدود 12 درصد سریع‌تر از سایر روش‌ها تکمیل می‌شوند.
 • همکاری و نوآوری: روش طراحی-ساخت الهام بخش نوآوری و همکاری بین طرف‌های درگیر است، به همین دلیل است که بسیاری از کارفرمایان برای رسیدن به اهداف خود و برآورده کردن نیازهایشان به این روش روی می‌آورند.
 • کیفیت بالاتر خدمات: طراحی-ساخت در افزایش ارتباط دوطرفه، بهره وری عملیاتی، رفع نیازهای کارفرما و ساخت ویلا با بهترین امکانات و طراحی معماری کمک زیادی می‌کند.

همچنین روند طراحی و ساخت ویلا به شرح زیر است:

 • مشاوره و امکان سنجی‌های اولیه بین کارفرما و شرکت مهندسی
 • عقد قرارداد بین کارفرما و شرکت مهندسی برای خدمات ساخت
 • بررسی وضعیت منطقه جهت خرید زمین برآورد سودآوری پروژه
 • ارزیابی میزان هزینه‌های ساخت براساس شرایط موجود
 • شروع فرآیند طراحی معماری در فازهای مختلف (فاز یک و فاز دو)
 • اخذ مجوزهای ساختمانی و پرداخت‌های مربوط برای جواز
 • برنامه ریزی زمانی براساس سیستم مدیریت پروژه PMBOK
 • شروع فرآیند ساخت ویلا با عقد قرارداد با نیروهای اجرایی
 • کنترل و نظارت دوره‌ای در مراحل مختلف ساخت
 • اتمام مراحل ساخت و بازرسی‌های نهایی نسبت به صحت کار

طراحی ویلا در شهر مقدس مشهد

یکی از مهمترین چیزها در مورد ویلا‌ها این است که به طور منحصر به فرد طراحی می‌شوند و هر طراحی ملاحظات خاصی را می‌طلبد. هدف نقشه‌های معماری این است که به پیمانکاران، تامین کنندگان ساخت و حتی مالکان یک نمایش ابعادی و گرافیکی دقیق از سازه تمام شده ارائه دهد. پیمانکار از این نقشه‌ها برای ساخت ویلا استفاده می‌کند، تامین کنندگان می‌توانند از نقشه‌ها برای ساخت، مونتاژ یا نصب قطعات بهره ببرند و مالکان می‌توانند با جزئیات بیشتری به ویلای خود نگاه کنند.

جزئیات گرافیکی نقشه‌ها شامل چیدمان اجزا، جزئیات، ابعاد، طرح‌ بندی و روش‌های نصب است. تمام جزئیات به عنوان بخشی از ارتفاعات، پلان‌ها، مقاطع و نقشه‌های جزئیات به مقیاس ترسیم می‌شوند. علائم استاندارد نقشه‌ها متخصصان را قادر می‌سازند تا به راحتی آنها را رمزگشایی و درک کنند. استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) توسعه مدل‌های سه بعدی هماهنگ با اطلاعات کافی برای ساخت ویلا یا هر عنصر نشان داده شده در مدل‌ها را تسهیل می‌کند. همچنین از ویلا یک مدل سازی سه بعدی انجام می‌شود تا از سبک طراحی ویلا بتوان چشم انداز مشخصی داشت.

طراحی ویلا در شهر مقدس مشهد

به طور خلاصه، نقشه‌های معماری و ساخت شامل موارد زیر هستند:

نقشه‌های معماری (فاز یک و دو)

 • نقشه‌های اولیه
 • نقشه‌های پلان
 • نقشه‌های ارتفاعات
 • نقشه‌های مقاطع (سکشن‌ها)
 • نقشه‌های جزئیات معماری و مصالح
 • نقشه‌های سه بعدی

نقشه‌های سازه

 • نقشه‌های فونداسیون
 • نقشه‌های تیر و ستون
 • نقشه‌های سقف
 • نقشه‌های جزئیات سازه‌ای
 • نقشه‌های تاسیسات (الکتریکی و مکانیکی)

نقشه‌های طراحی داخلی

 • نقشه‌های معماری داخلی
 • نقشه‌های دکوراسیون
 • نقشه‌های چیدمان وسائل (تجهیز مبله)

انواع سبک معماری طراحی ویلا در مشهد

در ادامه به انواع سبک طراحی معماری در شهر مشهد می‌پردازیم:

سبک طراحی گرمسیری

این سبک معماری به عنوان مدرنیسم استوایی نیز شناخته می‌شود که در آن جریان هوا یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طراحی است که شامل خطوط معماری تمیز و طرح‌های کم ارتفاع است. نورپردازی نیز یک جنبه مهم است، زیرا فضا باید تا حد امکان آرام و خنک نگه داشته شود. رنگ‌های گیاهی طبیعی نیز برای ایجاد حال و هوای جزیره‌ای ترکیب شده‌اند. در این نوع طراحی معماری از رنگ قهوه‌ای پررنگ و بورگوندی برای مبلمان استفاده می‌شود. این اصول برای شهری مانند مشهد که در تابستان بسیار گرم است، یک مزیت محسوب می‌شود که باید طراح در نظر بگیرد.

انواع سبک معماری طراحی ویلا در مشهد

سبک طراحی مدیترانه‌ای

این سبک طراحی از معماری موری، ایتالیایی و اسپانیایی الهام گرفته است. علاوه بر این، ویلا‌های مدیترانه‌ای به داشتن پنجره‌های بزرگ و و همچنین پاسیوهای طولانی برای استقبال از نسیم خنک هوا معروف هستند. در مورد پلان طبقه، فضای باز برای نشان دادن وسعت ویلا ایده آل است. یکی از ویژگی‌های کلیدی یک ویلا مدیترانه‌ای اتصال و انتقال آسان بین فضای داخلی و خارجی است. طاق‌هایی بر بالای درها، پنجره‌ها و ایوان‌ها وجود دارند که کنده‌کاری شده‌اند. برای جالب‌تر کردن چیزها، ویلا‌های مدیترانه‌ای معمولاً دارای آب‌نماهایی در فضای باز مانند فواره‌ها، حوض‌ها، استخرها و غیره هستند.

سبک طراحی مدرن

ویلاهای به سبک مدرن بر سادگی تمرکز دارند. برای طراحی ویلای ساده و در عین حال شیک، طراحی مدرن مطمئنا رضایت بخش است. اصول معماری مدرن، تمیزی و مینیمال بودن و در عین حال حفظ عملکرد را تداعی می‌کند. یکی از ویژگی‌های کلیدی این سبک طراحی استفاده از مواد صنعتی مانند شیشه، بتن و فولاد است. با این حال، برای کسانی که فضای گرم‌تری را ترجیح می‌دهند، عناصری مانند سنگ و چوب در نما گنجانده می‌شوند. برخی از طرح‌ها دارای پنجره‌های بزرگ و ستون‌های طاق‌دار هستند. فضاهای نشیمن باز برای حفظ حالتی خطی و مینیمال بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند.

سبک طراحی کلاسیک

تجسم لوکس دوارن باستان چیزی است که ویلاهای کلاسیک را بسیار برجسته می‌کند و یکی از بهترین گزینه ها برای سبک معماری ویلا است. در این سبک تناسب عامل بسیار مهمی است، بنابراین نماهای رومی ممکن است به صورت متقارن طراحی شوند. گاهی اوقات از سقف‌های مسطح استفاده می‌شود، اما معمولاً سقف‌های شیب‌دار کاربردی‌تر هستند. برای تأکید بر تجمل گرایی دوران باستان، پیش امدگی‌ها به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند که با براکت‌های تزئینی تزئین شده‌اند. علاوه بر این، درها و پنجره‌ها معمولاً قوسی هستند و از ستون‌ها در نما استفاده می‌شود.

مراحل ساخت ویلا در شهر مشهد

مراحل ساخت ویلا در شهر مشهد

ابتدا باید یک قطعه زمین برای ساخت ویلا انتخاب کنید. موقعیت زمین در مشهد به سلیقه و البته بودجه شما بستگی دارد. زمین ویلا با قیمت‌های مختلف قابل خرید است، اما باید توجه داشته باشید که زمین ارزان عموماً در مناطق دورافتاده و فاقد امکانات رفاهی مانند برق و گاز است. بهترین زمین برای ساخت ویلا دارای دسترسی آسان، چشم انداز خوب، خاک خوب، امکانات لازم و قیمت مناسب است. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط به دلیل قیمت پایین زمینی را خریداری نکنید.

اخذ پروانه ساخت را می‌توان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ویلا دانست. در صورتی که نتوانید این مجوز را از شهرداری دریافت کنید، ساخت ویلا غیر ممکن خواهد بود. تمامی پلان‌های تهیه شده توسط تیم معماری در اختیار شهرداری قرار می‌گیرند. اگر این طراحی بر اساس ضوابط و مقررات ویلاسازی در آن منطقه انجام شود، به صورت قانونی می‌توان فرایند ساخت ویلا را شروع کرد.

مراحل تکمیلی ساخت ویلا به شرح زیر است:

 • نقشه برداری و برداشت زمین
 • طراحی معماری ویلا
 • دریافت جواز ساخت
 • تسطیح زمین
 • نقطه گذاری زمین
 • گودبرداری
 • ساخت فونداسیون
 • ساخت اسکلت (تیر و ستون)
 • ساخت سقف
 • دیوارچینی
 • نصب قاب در و پنجره
 • عایق کاری کف و دیوار
 • اجرای سقف کاذب
 • انجام کفسازی
 • تزئینات داخلی
 • نماسازی
 • محوطه سازی
 • تجهیز مبله

هزینه طراحی و ساخت ویلا در مشهد

هزینه‌های کلی طراحی و ساخت ویلا در قطر به شرح زیر هستند:

 • هزینه‌های مربوط به گرفتن جواز ساخت
 • هزینه‌های مربوط به طراحی معماری
 • هزینه‌های مربوط به پیمانکار و تجهیزات
 • هزینه‌های مربوط تست‌های آزمایشگاهی
 • هزینه‌های مربوط به مصالح ساختمانی
 • هزینه‌های مربوط طراحی داخلی ویلا
 • هزینه‌های مربوط به محوطه سازی (استخر و فضای سرسبز)
 • هزینه‌های مربوط به تجهیز مبله
 • هزینه‌های مربوط به بازرسی و مشاوره

هزینه طراحی و ساخت ویلا در مشهد

طراحی و ساخت ویلا در مشهد با شرکت مهندسی پرسیاه

پیدا کردن بهترین دفتر معماری در ایران کار دشواری نیست! فقط کافیست نیازهای خود را بررسی کنید و ببینید چه چیزی می‌خواهید. ممکن است به یک ویلا دوبلکس در کاشان علاقه مند باشید یا شاید بخواهید در ترکیه یک ویلای ساحلی زیبا داشته باشید، مهم این است که خواسته‌های خود را فهرست کنید. سپس با تحقیقات لازم به سراغ شرکت مورد نظر خود بروید.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در امر ویلاسازی، می‌تواند به شما در برآورده کردن آرزوهایتان کمک کند. ما با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی هستیم که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کنیم. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

مجموعه خدمات شرکت مهندسی معماری پرسیاه در ایران و کشورهای همسایه بدون محدودیت جغرافیایی انجام می‌شوند که  شامل دو مورد زیر هستند:

1- بخش طراحی

 • اداری
 • تجاری
 • مسکونی
 • ویلایی
 • برج

2- بخش ساخت

 • احداث ویلا
 • بازسازی و دکوراسیون داخلی
 • دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس

مراحل انجام کار توسط شرکت پرسیاه به شرح زیر هستند:

 • مشاوره و بازدید با تعیین وقت قبلی
 • عقد قرارداد طراحی و ساخت
 • بازدید حضوری از مکان پروژه
 • ارائه برآورد هزینه‌های اجرایی
 • اخذ مجوزهای لازم از شهرداری و نظام مهندسی
 • ارائه نقشه‌های معماری و طراحی داخلی
 • ارائه لیست کامل از آیتم‌های اجرایی
 • تعیین زمان اجرای پروژه براساس آخرین و بهترین متد مدیریت پروژه PMBOK
 • پایان کار و تحویل پروژه

مهمترین تفاوت های شرکت مهندسی معماری پرسیاه با دیگر شرکت‌ها عبارتند از:

 • مجهز به استودیو معماری و ارائه فول پکیج طراحی ویلا (نما، محوطه و داخلی)
 • محاسبات سازه‌ای اقتصادی و نقشه‌های اجرایی
 • مدیریت و نظارت بر اجرای صحیح پروژه
 • استفاده از استانداردهای اجرایی مهندسی‌ روز دنیا
 • اعزام اکیپ اجرایی خوش قول و متعهد از دفتر تهران
 • ارایه گزارش‌های مالی، صورت وضعیت‌های شفاف و قابل استعلام
 • گزارش تصویری از مراحل اجرایی پروژه به صورت هفتگی
 • طراحی دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله توسط متخصصان امر
 • عقد قرارداد به صورت مدیریت پیمان برای صفر تا صد کار
 • همکاری با تامین کنندگان معتبر بازار برای خرید مصالح
 • تهیه مصالح ساختمانی با قیمت مناسب و کیفیت بالا

با ما از طریق شماره‌های زیر تماس بگیرید:

 • شماره تماس تیم پشتیبانی: 09101707037
 • شماره تماس مدیر عامل: 09122658620 (دکتر مهاجری)

 

منبع: raywestdesignbuild.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *