طراحی و ساخت ویلا در کیش

طراحی و ساخت ویلا در کیش

چه کسی یک ویلای رویایی در جزیره کیش نمی‌خواهد؟ زندگی در ویلا شیوه‌ای منحصر به فرد و لوکس است که تداعی کننده آرامش است. زمانی که شما به دنبال طراحی و ساخت ویلا در کیش هستید، به زندگی در یک ویلا با باغ و استخر در یک منطقه زیبا که مطابق با نیازهایتان است، لذت بسیاری خواهید برد. ساخت ویلا در جزیره برای استفاده شخصی یا کسب درآمد از طریق اجاره یا فروش ویلا، می‌تواند راهی عالی برای حفظ سرمایه و ارزش پول باشد. در این بررسی به طور کامل در مورد ساخت و طراحی ویلا در کیش صحبت می‌کنیم.

درباره جزیره کیش

کیش جزیره‌ای به مساحت 92 کیلومتر مربع در خلیج فارس در جنوب ایران قرار دارد. کیش از شرق به غرب به طول 15 کیلومتر کشیده شده است. فاصله جزیره تا پایتخت تهران از طریق سفر هوایی 1052 کیلومتر و در جاده‌های فعلی 1600 کیلومتر است. کیش به عنوان جزیره‌ای نزدیک به خط استوا و با آب و هوای گرم و مرطوب، طبیعتی منحصر به فرد را به وجود آورده است.

آب و هوای کیش به طور متوسط 27 درجه سانتیگراد است و تیر و مرداد گرم‌ترین ماه های جزیره هستند. از مهرماه، جزیره به مدت حدود هشت ماه هوای بسیار مطبوعی دارد. سطح زیبای جزیره در طول روز زیر نور باشکوه خورشید می‌درخشد و سواحل شنی خوب آن همچنان محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این جزیره باشکوه است. کیش جدا از گستره وسیعی از موجودات دریایی و دریایی، از نظر حیات وحش نسبتاً محدود است، زیرا کاملاً توسط آب احاطه شده است.

این جزیره با بیش از 150 نوع پرنده، مکان مورد علاقه مهاجرت است. گونه‌های گیاهی و پوشش گیاهی متعددی نیز در نقاط مختلف جزیره می‌رویند و کیش را به مکانی دیدنی در سرتاسر جزیره تبدیل کرده اند. جزیره کیش با توجه به مناظر زیبا، سواحل عالی و آب و هوای آفتابی، تفریحی‌ترین مکان گردشگری کشور است. این جزیره دارای مکان‌های متعددی برای گشت و گذار مانند کشتی قدیمی یونانی، اسکله‌های تفریحی، آب انبارهای سنتی، روستاهای بومی، مجموعه پارک دلفین‌های کیش، باغ پرندگان جزیره و پارک‌ها و مراکز خرید متعدد است.

مناطق مناسب جزیره کیش برای ویلاسازی

کیش مکانی ایده آل برای فعالیت‌های تفریحی است و کسب و کارها و امکانات مختلف فرصتی را برای گردشگران و ساکنان فراهم می‌کند تا از این برنامه‌های تفریحی لذت ببرند. این فعالیت‌ها شامل مسیر دوچرخه و روروک مخصوص بچه‌ها در جزیره است که دور جزیره می‌چرخد. از تفریحات و امکانات جزیره کیش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سافاری سواری در طبیعت دست نخورده جزیره
 • استراحتگاه های ساحلی مخصوص خانم‌ها و آقایان
 • انواع متعدد قایق سواری و سفرهای دریایی
 • غواصی در اعماق دریا
 • استخرهای سرپوشیده و مجموعه های ورزشی
 • زمین‌های تنیس
 • تیراندازی با کمان و پینت بال در فضای باز
 • زمین مینی گلف

مناطق مناسب جزیره کیش برای ویلاسازی

در حال حاضر محل سکونت افراد ساکن در جزیره کیش شامل شهرک‌ها، مجتمع‌های مسکونی و برج‌ها می‌باشد. شهرک‌هایی که در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند، مناطق مناسبی برای طراحی ویلا در کیش و ساخت ویلا در ساحل هستند. در مناطقی که چندین سال ساخته شده‌اند، کار بازسازی ویلا بسیار رونق دارد. در ادامه تعدادی از این شهرک‌ها را که برای ساخت خانه‌های ساحلی مناسب هستند معرفی می‌کنیم.

شهرک صدف

شهرک صدف در قلب جزیره کیش واقع شده است. بنابراین این شهرک یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای طراحی ویلا در کیش خواهد بود. در واقع شهرک صدف بهترین شهرک کیش است و هفت فاز دارد. هر فاز در این شهرک مراکز خدماتی خاص خود را دارد. به دلیل نزدیکی این شهرک به مرکز شهر، دسترسی آسان به مراکز خرید، مراکز درمانی و خواربار فروشی برای ساکنین آن مهیا می‌باشد.

این شهرک به ساحل متصل نیست، اما از پنجره‌ها و بالکن برخی خانه‌ها می‌توان دریا را دید. زمان پیاده روی تا ساحل یا مارینا حدود 10 تا 20 دقیقه است. طراحی پلان ویلا در این شهرک قوانین خاص خود را دارد. در این شهرک هر دو ویلا با معماری ساحلی و مدرن وجود دارند. خیابان‌های این شهرک بسیار منظم و دقیق هستند که آرامش را برای ساکنان آن به ارمغان می‌آورند. فاز دو به دلیل مجاورت با ورودی شهر و همسایگی با پارک جزیره کیش یکی از بهترین مناطق برای طراحی ویلا در کیش محسوب می‌شود.

شهر دامون

شهرک دامون در کنار ساحل شمالی جزیره کیش قرار دارد. این محله با ساحل شمالی، این شهرک را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت ویلا در ساحل تبدیل کرده است. این شهرک منظره خوبی به سواحل دریا دارد. به طوری که می‌توانید حرکت کشتی‌ها و شناورهای مسافربری را از بالکن ویلای دو طبقه مشاهده کنید. همچنین می‌توان از کوه‌های اطراف دیدن کرد.

یکی از مزیت‌های این شهرک تراکم کم ساختمان‌های ساخته شده است. به این معنی که زمین از ساختمان‌های ساخته شده بیشتر است. ساختمان‌های این شهرک به صورت آپارتمانی و ویلایی با معماری ساحلی و مدرن ساخته شده‌اند. بنابراین امکان طراحی ویلا در کیش به دلخواه در این شهرک وجود دارد. این شهرک همچنین دسترسی خوبی به فروشگاه‌ها و مراکز خرید و همچنین مراکز درمانی دارد. در داخل این شهرک فضای سبز و پارک ساحلی وجود دارند که گویی به این مجموعه اختصاص یافته‌اند.

ساخت ویلا در جزیره کیش

ساخت ویلا در جزیره کیش

ساخت ویلا در کیش گران است و روند آن نیاز به بررسی مراحل مختلف کار دارد. برای اینکه قدم به قدم نحوه ساخت ویلای رویایی خود را بیاموزید و اشتباهات را به حداقل برسانید، دانستن حداقل فرآیندهای ساخت ویلا کیش در 10 مبحث زیر مفید است:

 • شناسایی نیازها و انتظارات کارفرما
 • خرید زمین و تشخیص موقعیت مکانی
 • برآورد هزینه و بودجه بندی
 • اخذ مجوزهای ساخت در کیش
 • برنامه ریزی و مدیریت پروژه
 • معماری و طراحی داخلی
 • ساخت و ساز ویلا طبق مقررات
 • محوطه سازی و تجهیز مبله

در دنیای امروز، داشتن فرصت ساخت ویلای شخصی به یک امتیاز بزرگ تبدیل شده است. شرایط اقتصادی و زمان بسیار محدود، ویلا را به گزینه ای لوکس تبدیل کرده است. در ادامه به مراحل ساخت ویلا در کیش اشاره می‌کنیم:

1- شناسایی نیازها و انتظارات در ویلاسازی

مهم‌ترین کاری که قبل از انجام انواع فعالیت‌های ساختمانی باید انجام شود، تعیین نیازها و انتظارات است. این تعیین‌ها را می‌توان خلاصه طراحی نامید. خلاصه طراحی باید شامل تصمیمات احساسی و منطقی صاحبان ویلا باشد و تیم‌ها را برای اجرای پروژه راهنمایی کند. اهداف اصلی ساخت ویلا باید در بریف طراحی درج شوند.

ساختار خانواده، عادات و کاربری زندگی، اهداف استفاده در فضای داخلی و خارجی، تعداد اتاق‌ها، عملکرد، انتظارات در مورد دکوراسیون، تعیین فرصت‌های مالی، زمان مجاز برای اتمام کار، تجهیزات فنی، محل سکونت مورد نظر، نیازهای فرزندان بسیاری مواردی مانند اضافات، معاملات سرمایه گذاری و غیره نیز باید در خلاصه طراحی گنجانده شده و راهنما باشند. خلاصه طراحی که در آن نیازها و انتظارات به شیوه‌ای صحیح و واقع بینانه ارائه می‌شود، بسیاری از نکات را در مراحل بعدی فرآیند راهنمایی می‌کند.

2- تعیین موقعیت ویلا در کیش

ویلا در نهایت یک نوع ملک است و موقعیت مکانی مهمترین چیز در مورد املاک است. به عنوان یک صاحب ویلا، هیچ چیز مهم‌تر از انتخاب مکان مناسب در منطقه‌ای که دوست دارید و راهی که می‌خواهید در محیط مناسب زندگی کنید وجود ندارد. زندگی در ویلا یک انتخاب کاملاً شخصی است. اگرچه زیر سوال بردن و ارزیابی منطقی انتخاب‌های شخصی دشوار است، اما لازم است معماران برای جلوگیری از اثرات منفی و پشیمانی، در مورد مسائل مربوط به موقعیت مکانی به مشتریان خود که می‌خواهند ویلا در این زمینه داشته باشند، مشاوره منطقی ارائه دهند.

در انتخاب مکان نه تنها وضعیت فعلی منطقه، بلکه باید آینده را نیز در نظر گرفت و با بررسی نقشه‌های منطقه پروژه‌های اجرا شده در منطقه را فرا گرفت. ساخت ویلا یک سرمایه گذاری مهم در املاک و مستغلات است و هنگام سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ابتدا به ذهن می‌رسد. امکانات حمل و نقل، امکانات اجتماعی، زیرساخت‌ها و عوامل محیطی باید در نظر گرفته شوند. عنوان سایت ممکن است نیاز به ارزیابی ویژگی‌های زمین مورد نظر داشته باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد مکان دقیق، کمک گرفتن از یک شرکت مهندسی در خرید زمین ضروری است.

ویژگی‌های طراحی ویلا در کیش

3- بودجه ساخت ویلا در کیش

ساخت ویلا برای مدیریت زمان و هزینه کار دشواری است. با در نظر گرفتن هزینه زمان و هزینه نیروی کار، هزینه کل ممکن است از بودجه ای که در ابتدا پیش بینی یا هدف گذاری شده بود بیشتر باشد. هزینه ساخت ویلا در واحد مساحت به دلایل زیادی از ساخت یک آپارتمان معمولی بیشتر است. بنابراین، بودجه بندی مناسب و برنامه ریزی مناسب برای جریان نقدی مهم است. به این ترتیب کیفیت و زمان مطلوب برای حرکت به زندگی ویلایی خیالی با کمترین مشکلات ممکن میسر خواهد شد.

تعیین بودجه‌ای که باید برای هر مرحله از کار در ابتدای کار هزینه شود و تهیه جداول جریان نقدینگی کار موارد مهمی هستند که باید انجام شوند. از آنجایی که ساخت و ساز یک موضوع شخصی است و تصمیم گیرندگان زیادی وجود ندارند، مطمئناً فرصتی برای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در املاک تجاری وجود دارد. با این حال، یک تیم پروژه که به درستی انتخاب شده است، باید بودجه مالک ویلا را تا حد امکان در نظر گرفته و مجهز باشد تا در هر مرحله هشدارهای لازم را ارائه دهد.

4- معماری و طراحی داخلی در ویلاسازی

هنگامی که تصمیم به ساخت ویلای رویایی خود می‌گیرید، اولین کاری که بسیاری از مردم انجام می‌دهند احتمالاً بررسی طرح‌ها و پروژه‌های ویلایی متناسب با نیازهای خود در پلتفرم‌های مختلف است. هنگامی که تصمیم به ساخت ویلا می‌گیرید، معمار شما بزرگ‌ترین دستیارتان در اجرای پروژه خواهد بود. انتخاب معمار مناسب یکی از مهمترین تصمیمات شما در این فرآیند است. رابطه خوبی که با معمار برقرار می‌کنید مستقیماً به عنوان کیفیت در ویلای شما ظاهر می‌شود.

کار با معماری که شما را درک می‌کند، به صحبت‌های شما گوش می‌دهد و در هر شرایطی مشاوره حرفه ای ارائه می‌دهد، این روند را بسیار لذت بخش می‌کند. شما نباید هیچ اطلاعاتی را از معمار خود پنهان کنید، بلکه باید به او کمک کنید تا خانه رویاهای شما را درک کند. در طول فرآیند طراحی معماری، پلان‌های رویایی و نقشه‌های آشیانه رویایی شما با چیدمان‌های مختلف و ظاهر بصری متفاوت ظاهر می‌شوند.

ارجاعات صحیح و صادقانه در این فرآیند اول به الزاماتی تبدیل می‌شوند که هنگام تهیه پروژه‌های دقیق در فرآیندهای بعدی به دقت مورد توجه قرار می‌گیرند. تصمیمات اسکان و برنامه ریزی، تصمیمات نماسازی و طراحی دکوراسیون داخلی ویلا باید در یکپارچگی انجام شوند. کارهای پلان، نما و دکوراسیون باید به طور همزمان انجام شوند. به عنوان یک کارفرما، انتقال نیازها، بودجه و محدودیت‌های زمانی معمار به مناسب‌ترین شکل، روند ساخت ویلا در کیش شما را بسیار آسان می‌کند.

ساخت ویلا طبق مقررات ساختمانی

5- راهکارهای مهندسی در ویلاسازی

فرآیند معماری و طراحی داخلی نباید مستقل از راه حل‌های مهندسی در نظر گرفته شود. سیستم سازه‌ای ساختمان، سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه، سرویس‌های بهداشتی، شبکه‌های برق و روشنایی باید بر اساس طرح معماری توسعه یابند. راه حل‌های مهندسی نه تنها با توجه به مرحله ساخت و ساز، بلکه با توجه به فرآیند استفاده نیز باید انتخاب شوند. انتخاب سیستم‌های بادوام با هزینه کاربری کم و حداقل مشکلات در دراز مدت به لذت زندگی در ویلای شما در کیش می‌افزایند.

6- اخذ مجوزها در ساخت ویلا

مانند هر پروژه املاک و مستغلات، مراحل رسمی باید قبل از ساخت ویلای شما تکمیل شوند. اداره ثبت اسناد و املاک، اداره منطقه و شهرسازی، شرکت بازرسی ساختمان، برق، گاز، آب و فاضلاب، تلفن و غیره به تکمیل روند ساخت ویلا کمک می‌کنند. از آنجایی که هر سازمانی استانداردها و اولویت‌های خاص خود را دارد، متاسفانه گاهی اوقات فرآیندها بیش از حد طولانی یا پیچیده می‌شوند. به همین دلیل حمایت از کارشناسان و واگذاری این امور به کارشناسان جهت انجام تشریفات رسمی و اخذ مجوزهای ساخت، راه مناسبی است.

7- ساخت ویلا طبق مقررات ساختمانی

شما تمام مدارک رسمی ویلای خود را تکمیل کرده‌اید، پروژه رویایی خود را با معمار خود طراحی کرده‌اید و اکنون زمان آن رسیده است که مراحل ساخت را شروع کنید. در صورت عدم وجود برنامه برای پیش ساخت، فاز اول ساخت مربوط به تسطیح زمین است. سپس گودبرداری، ساخت فونداسیون و اسکلت سازه انجام می‌شوند. پس از این عملیات اجرایی قسمت‌های اصلی سازه انجام شدند، حالا نوبت دیوارچینی، زیرساخت‌های تاسیساتی (برق و لوله کشی)، عایق کاری، نازک کاری، نصب درب و پنجره و سایر موارد است.

زیباشناسی بیرونی و داخلی ویلا از مرحله تکمیل معماری پیروی می‌کند. این مرحله همانطور که از نامش پیداست شامل عناصر و جزئیات تزئینی است، تجهیز مناطقی مانند حمام، توالت، آشپزخانه، پوشش کف، دیوارها و سقف، مبلمان، نورپردازی داخلی و خارجی، پوشش سقف و نما. پرداخت‌های معماری می‌توانند تفاوت زیادی در مقایسه با متریال انتخابی ایجاد کنند. در حین ساخت ویلا، سبک معماری و شخصیت مورد نظر مالک ساختمان از طریق مصالح و کاربردهایی که باید انتخاب شوند جان می‌گیرد. تجربه معمار که پروژه را مدیریت می‌کند برای صاحبان ویلا برای رسیدن به خانه رویایی خود بسیار مهم است.

معماری بومی و طراحی ویلا در جزیره کیش

ویژگی‌های طراحی ویلا در کیش

اولین نکته‌ای که در طراحی ویلا در کیش باید به آن توجه کرد توجه به شرایط آب و هوایی این جزیره زیبا است. آب و هوای جزیره کیش گرم و مرطوب است. دمای هوا معمولاً در حدود 28 تا 36 درجه سانتیگراد می‌باشد و در ماه‌های تیر و مرداد به بالاترین حد خود می‌رسد. یعنی گرم‌ترین زمان در این جزیره همین دو ماه است. معتدل‌ترین دمای جزیره کیش در ماه‌های دی و بهمن است که حداقل دما به سه درجه سانتیگراد می‌رسد.

با شروع فصل پاییز و در ماه مهر دمای هوا خنک‌تر می‌شود. سپس تا پایان اردیبهشت بهترین شرایط آب و هوایی برای این جزیره برقرار می‌شود. هنگام طراحی ویلا در کیش باید به این ویژگی‌های آب و هوایی توجه کرد. زیرا در فصول گرم سال باید با توجه به اقلیم شارجه از امکانات سرمایشی استفاده کرد.

در ساخت ویلا در جزیره کیش باید رطوبت بالا را در نظر گرفت و از طراح ویلای خود بخواهید که شرایط آب و هوایی را نیز در نظر بگیرد. در جزیره کیش رطوبت هوا در اکثر ماه‌های سال به جز ماه‌های سرد سال 60 درجه است. بارندگی‌های جزیره کیش اغلب بین آذر تا اسفند اتفاق می‌افتند و گاهی در مرداد ماه بارندگی‌های پراکنده و شدیدی وجود دارند. جزیره کیش بر روی گنبد نمکی قرار دارد. بنابراین در ساخت ویلا در ساحل این جزیره باید به این بارندگی‌ها توجه کرد.

در طراحی ویلا در کیش توجه به معماری بومی جزیره کیش و انتخاب نوع مصالح بسیار حائز اهمیت است. یکی از عناصر رایج در معماری جنوب ایران استفاده از شانشیر است. شانشیر از نور مستقیم خورشید و تبادل سریع حرارت جلوگیری می‌کند. شانشیر در واقع فیلتری است که بین فضای داخلی و خارجی ساختمان قرار می‌گیرد. از طریق این فیلتر نور تصفیه شده و رطوبت هوا کاهش می‌یابد. شانشیر جریان باد را به داخل ساختمان هدایت می‌کند و امکان مناسبی را برای تهویه مطبوع فراهم می‌کند.

معماری بومی و طراحی ویلا در جزیره کیش

همانطور که گفتیم شرایط آب و هوایی جزیره کیش نقش مهمی در طراحی ویلاهای کیش دارد. بومیان این منطقه از راه حل‌های متعددی برای مقابله با نور مستقیم خورشید استفاده کرده‌اند. برای طراحی ویلا در جزیره بهتر است از روش‌های بومی برای مقابله با نور مستقیم خورشید استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های معماری بومی کیش، ساخت ویلا در اطراف حیاط و قرار دادن جهت بنا در شمال غربی و جنوب شرقی برای کاهش شدت تابش خورشید است. ساخت خانه‌هایی با دو قسمت تابستانی و زمستانی به گونه ای خواهد بود که قسمت تابستانی کمترین نور را در طول روز دریافت میکند. این امر باعث کاهش جذب نور در تابستان می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های مقابله با نور مستقیم خورشید که استفاده از آن در طراحی ویلا در کیش خوب است، نصب حداقل نورگیر و پنجره می‌باشد. همانطور که گفتیم خانه در اطراف حیاط ساخته شده و نور داخل اتاق از طریق حیاط مرکزی تامین می‌شود. اما تعداد کم نورگیرها مانع از ورود نور مستقیم خورشید به داخل می‌شود. استفاده از پوشش سفید گچ و آهک از جذب نور خورشید جلوگیری می‌کند و یکی از روش‌های معماری بومی این منطقه به شمار می‌رود.

طراحی و ساخت ویلا در کیش با شرکت مهندسی معماری پرسیاه

همانطور که گفتیم برای طراحی و ساخت ویلا در کیش شرایط آب و هوایی جزیره نقش مهمی در طراحی ویلای حرفه ای دارد. بومیان این منطقه از راه حل‌های متعددی برای مقابله با نور مستقیم خورشید استفاده کرده‌اند. برای طراحی ویلا در جزیره بهتر است از روش‌های بومی برای مقابله با نور مستقیم خورشید استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های معماری بومی کیش ساخت خانه در اطراف حیاط و قرار دادن جهت بنا در شمال غربی و جنوب شرقی برای کاهش شدت تابش خورشید است. ساخت خانه‌هایی با دو قسمت تابستانی و زمستانی به گونه ای که قسمت تابستانی کمترین نور را در طول روز دریافت کند. این امر باعث کاهش جذب نور در تابستان می‌شود. یکی دیگر از روش‌های مقابله با نور مستقیم خورشید که استفاده از آن در طراحی ویلا در کیش خوب است، نصب حداقل نورگیر و پنجره می‌باشد.

همانطور که گفتیم خانه در اطراف حیاط ساخته شده و نور داخل اتاق از طریق حیاط مرکزی تامین می‌شود. اما تعداد کم نورگیرها مانع از ورود نور مستقیم خورشید به داخل می‌شود. استفاده از پوشش سفید گچ و آهک از جذب نور خورشید جلوگیری می‌کند و یکی از روش‌های معماری بومی این منطقه به شمار می‌رود. برای طراحی ویلا در جزیره کیش با توجه به رطوبت بالای هوا باید تدابیری برای تسهیل جریان هوا اندیشیده شود.

یکی از این اقدامات، دادن جهت شمال غربی-جنوب شرقی به ساختمان است. دلیل آن حداکثر بودن جریان هوا در جهت‌های غربی و شرقی است. این حداکثر جریان هوا باعث می‌شود هوای بیشتری وارد ساختمان شود و تهویه ساختمان را بهبود بخشد. به منظور بهبود استفاده از جریان هوا، خوب است ساختمان را روی یک سکوی مرتفع برای ساخت ویلا در ساحل جزیره قرار دهید. به طوری که ساختمان بالاتر از سطح زمین باشد. همچنین پنجره‌ها باید در جهات جغرافیایی شمال غربی و جنوب شرقی قرار گیرند تا هوا به خوبی در ساختمان جریان داشته باشد.

طراحی و ساخت ویلا در کیش با شرکت مهندسی معماری پرسیاه

جزیره کیش قدیمی‌ترین جزیره خلیج فارس است که سال‌هاست به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری کشور شناخته می‌شود. یکی از جاذبه‌های این جزیره سواحل خلیج فارس است. ساخت ویلا در ساحل این جزیره و تمایل به خاص بودن در طراحی ویلا در کیش چند سالی است که مورد استقبال قرار گرفته است. جزیره کیش جاذبه‌های بی‌نظیری دارد و به دلیل آب و هوای گرم و مرطوب در زمستان، مکان مناسبی برای گذراندن این فصول سرد است. اگر علاقه مند به اقامت در این جزیره زیبا در خلیج فارس هستید و دوست دارید برای خود ویلایی داشته باشید، اگر قصد طراحی و ساخت ویلا در کیش را دارین، همین حالا با مجموعه ی ما تماس بگیرین و از مشاوره رایگان و تخصصی استفاده کنین…

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *