طراحی و ساخت ویلا در گیلان

طراحی و ساخت ویلا در گیلان

کارهای زیادی برای طراحی و ساخت ویلا در گیلان مورد نیاز هستند. این مهم شامل خرید زمین، اخذ مجوزها، برآورد هزینه، طراحی معماری و ساخت و ساز است. با وجود تمامی این موارد چالش برانگیز، هنوز هم داشتن یک ویلای شخصی زیبا در دل جنگل‌های شمال می‌تواند نقطه عطف زندگی هر فردی باشد. شما می‌توانید در پهنه سرسبز گیلان و در آب و هوای خنک و تازه این استان، زندگی خود را به سطح بعدی ببرید. شرکت مهندسی معماری پرسیاه با پیمانکاری ساخت ویلا در گیلان به شما خدمات صفر تا صد ویلاسازی را ارائه می‌دهد.

گیلان کجاست؟

استان گیلان 13952 کیلومتر مربع در شمال ایران، در غرب استان مازندران و در کنار دریای خزر قرار دارد. مرکز این استان شهر رشت است. از دیگر شهرستان‌های استان می‌توان به آستارا، آستانه اشرفیه، رودسر، لنگرود، صومعه سرا، تالش، فومن، ماسوله و لاهیجان اشاره کرد. بندر اصلی استان بندر انزلی (بندر پهلوی سابق) است.

کاوش‌های باستان شناسی قدمت این استان را به قبل از آخرین عصر یخبندان نشان می‌دهند. در قرن ششم پیش از میلاد، ساکنان گیلان با کوروش بزرگ متحد شدند و مادها را سرنگون کردند. سپس این استان از کنترل یک سلسله به سلسله دیگر منتقل شد. پس از جنگ جهانی اول، گیلان مستقل از دولت مرکزی تهران اداره شد و این نگرانی به وجود آمد که ممکن است در مقطعی این استان برای همیشه جدا شود.

قبل از جنگ، گیلانی‌ها نقش مهمی در انقلاب مشروطه ایران داشتند و تیپ مسلحی را به تهران فرستادند که به خلع محمدعلی شاه، حاکم قاجار کمک کرد. نهضت میرزا کوچک خان جنگلی در اواخر دهه 1910، معروف به جنگلی‌ها (یا جنبش مشروطه خواهی گیلان) در تاریخ ایران تجلیل شده است که عملاً گیلان و مازندران را در برابر تهاجمات بیگانگان ایمن کرده بود. در سال 1920 نیروهای انگلیسی در حالی که توسط بلشویک‌های روسیه تعقیب می‌شدند به بندر انزلی حمله کردند.

نحوه طراحی و ساخت ویلا در گیلان

در بحبوحه این درگیری بین بریتانیا و روسیه، جنبش جنگلی‌ها با بلشویک‌ها علیه انگلیسی‌ها ائتلاف کردند. این امر منجر به تأسیس جمهوری شوروی گیلان شد که از ژوئن 1920 تا سپتامبر 1921 ادامه یافت.  در فوریه 1921، شوروی حمایت خود از دولت جنگلی گیلان را لغو کرد و پیمان دوستی ایران و شوروی را با دولت مرکزی تهران امضا کرد. جنگلی‌ها تا پایان آن سال به مبارزه علیه دولت مرکزی ادامه دادند تا اینکه در سپتامبر شکست نهایی خود را انجام دادند، زمانی که کنترل گیلان به دست تهران افتاد.

گیلان دارای آب و هوای معتدل مرطوب با بارندگی سالانه فراوان است. رشته کوه البرز علاوه بر سواحل خزر، تنوع بیشتری را برای خشکی فراهم می‌کند. بخش وسیعی از استان کوهستانی، سرسبز و جنگلی است. دشت ساحلی در امتداد دریای خزر شبیه دشت مازندران است که عمدتاً برای شالیزارهای برنج استفاده می‌شود. اکثریت مردم به گیلکی، گویش فارسی، به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند، در حالی که بسیاری از کودکان، به ویژه در شهرها، تمایل به استفاده از فارسی استاندارد در میان خود دارند.

استان گیلان مقصدی محبوب برای گردشگران داخلی است. سواحل دریای خزر یکی از تفرجگاه‌های مهم تعطیلات هستند و البته روستای کوچک ماسوله در تپه‌های جنوب شرقی رشت که پشت بام یک ویلا حیاط ویلا بعدی است، جاذبه بسیار مغناطیسی دارد. گیلان دارای یک سنت قوی آشپزی است که از آن غذاهای متعددی مانند میزا قاسمی در سراسر ایران معروف شده است. غذاهای دریایی به ویژه جزء قوی غذاهای گیلانی هستند. خاویار ایرانی این منطقه از غذاهای لذیذی است که در سراسر جهان سرو می‌شود.

نحوه طراحی و ساخت ویلا در گیلان

آیا قصد دارید یک ویلا جدید بسازید؟ ویلا جایی است که در آن با طبیعت و زندگی آرامش بحش پیوند برقرار می‌کنید و پس از یک روز کاری طولانی استراحت می‌کنید. در ادامه به نحوه طراحی و ساخت ویلا در گیلان اشاره می‌کنیم:

1- طراحی معماری ویلا

زمانی که تصمیم به ساخت ویلا می‌گیرید، یکی از انتخاب‌هایی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید این است که بین یک طرح آماده یا یک چیز خاص و سفارشی یکی را انتخاب کنید. اگر طرح‌ها و عکس‌های ویلاهای ساخته شده را در اینترنت بررسی کنید، روند کار و ظاهر ویلا را ارزیابی خواهید کرد.

شما باید نظرات حرفه‌ای را از افرادی که ویلا جدیدی خریداری کرده‌اند، چه از طرح‌های اصلی و چه از ویلا‌های از پیش ساخته شده، دریافت کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره، نکات و اطلاعاتی که می‌توانند به شما در تصمیم‌گیری در مورد نوع ویلا برای خرید کمک کنند، تابلوها و انجمن‌های گفتگو را بررسی کنید.

شرکت مهندسی معماری پرسیاه یکی از شرکت‌هایی است که می‌تواند به شما برای کمک به نیازهای خاص از نظر فضا، برنامه ریزی و ظاهر ویلایتان همکاری کند. برای طرح‌های اصلی، برخی از قطعات زمین با شکل یا اندازه غیر معمول نیاز به توجه زیادی دارند. برای توسعه ویلا رویایی‌تان باید با یک معمار کار کنید که نیازهای شما را درک کند و به تمام جزئیات خلاقانه گوش دهد. در حالی که یک طرح اصلی می‌تواند بیش از یک طرح از پیش ساخته شده هزینه داشته باشد، ویلا شما اصیل و دارای فضایی خواهد بود که واقعاً می‌توانید در آن استراحت کنید و سرگرمی داشته باشید.

طراحی و ساخت ویلا در گیلان با شرکت مهندسی معماری پرسیاه

2- درک نیازهای خاص خود

ایجاد یک چک لیست از ایده‌ها و تصمیم گیری در مورد ضروریات مهم برای هر پروژه جدید بسیار مهم است تا ویلا شما مانند ویلا باشد. اگر با یک معمار کار می‌کنید، ایده‌های خود را در میان بگذارید و بازخورد دریافت کنید. اندازه ویلا مهم خواهد بود، زیرا می‌خواهید تعداد افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند را در نظر بگیرید. هر کس فضای خاص خود را می‌خواهد و نیاز دارد. از معمار ایده بگیرید تا از اشتباهات پرهزینه مانند داشتن اتاق‌های اضافی که هزینه نگهداری و ساخت ویلا را گران‌تر می‌کنند جلوگیری کنید.

ویلا را طوری بسازید که بتوانید فضایی آرام داشته باشید که الهام بخش ایده‌ها و استراتژی‌های جدید شما باشد. برنامه‌ای برای داشتن دوستان و خانواده برای آخر هفته‌های مجلل طولانی دارید؟ اضافه کردن اتاق خواب‌های مهمان را در نظر بگیرید. امکاناتی مانند خشکشویی، انباری، زیرزمین یا اتاق‌های بازی برای فضای سرگرم کننده اضافی نیز ضروری هستند.

3- برنامه ریزی و مدیریت پروژه

هنگام برنامه ریزی فضای خود، چند اصل اساسی وجود دارند که باید در نظر بگیرید. اتاق نشیمن و ناهارخوری باید در ضلع جنوبی یا جنوب غربی ویلا شما قرار گیرند. به یاد داشته باشید، شما زمان زیادی را در اینجا سپری خواهید کرد، بنابراین به نور زیادی در این اتاق‌ها نیاز دارید. جنوب و جنوب غربی معمولا بهترین موقعیت‌های نور خورشید هستند. بزرگ‌ترین پنجره‌ها را به این مناطق از ویلا خود اضافه کنید تا از انرژی خورشیدی استفاده نمایید که فضای داخلی را هدایت می‌کند و راه را برای باغ باز می‌کند.

بسته به اینکه ویلا خود را در کجای دنیا می‌سازید، می‌توانید با استفاده از انرژی خورشیدی تا 20 درصد صرفه جویی کنید. عوامل دیگری که باید در نظر بگیرید این است که ویلا خود را به مناطق تقسیم کنید. منطقه روز یا فضاهایی که عموماً در طول روز استفاده می‌کنید، می‌تواند شامل اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، آشپزخانه، دفتر، اتاق خواب مهمان و حمام باشد.

ویلا خود را طوری طراحی کنید که این مناطق از اتاق خواب‌های اصلی، حمام‌های مجاور و کمد دیواری جدا باشند. اتاق خواب کودکان، حمام‌های خانوادگی و مکان‌های بازی برای کودکان نیز می‌توانند بخشی از منطقه شبانه در ویلا در نظر گرفته شوند. یک سالن ورزشی خانگی و مناطق تفریحی نیز از امکانات مدرن در طراحی هستند. در نهایت، باید مناطق ارتباطی آسانی وجود داشته باشند تا اعضای خانواده همچنان بتوانند در حین ارتباط احساس راحتی کنند.

4- خرید مصالح ساختمانی مناسب

استفاده از مواد مناسب یک عامل بسیار مهم در طراحی است. یک ویلا خوب باید بتواند برای چندین دهه دوام بیاورد و محکم و خوش ساخت باشد. به در دسترس بودن امکانات مختلف در فناوری ساخت و ساز فکر کنید. شما می‌توانید سرامیک، بتن، چوب یا گران‌ترین مواد را انتخاب کنید. همچنین این امکان را دارید از اکثر عناصر پیش ساخته استفاده کنید که می‌توانند در هزینه و زمان ساخت شما صرفه جویی کنند.

با استفاده از مصالح ساختمانی مناسب می‌توان به بهره وری انرژی بهینه دست یافت. یک ویلا کارآمد از نظر زیست محیطی در درازمدت در زمان و هزینه شما صرفه جویی می‌کند، زیرا برای گرم کردن و خنک کردن آن به انرژی کمتری نیاز دارد و در نتیجه قبض‌های انرژی مقرون به صرفه را به همراه دارد. پشم معدنی، پلی استایرن فوم دار یا فوم پلی اورتان برخی از مواد عایق هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد. مقدار مواد استفاده شده و انتخاب موثرترین در یک دسته بندی مهم است.

مواد استفاده شده در ساخت ویلا شما بر آکوستیک ساختمان تأثیر می‌گذارند. ماندن در محیط‌های پر سر و صدا می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد، بنابراین بسیار مهم است که با عایق ‌بندی ویلا برای صدا، مراقبت ویژه‌ای داشته باشید. شما نمی‌خواهید با پژواک در ویلا خود مواجه شوید. خب، اتاق‌های عایق بندی شده باعث ایجاد حس حریم خصوصی می‌شوند. هر فردی در ویلا شما قدردان آرامش خواهد بود.

طراحی معماری ویلا

5- روشنایی و اتوماسیون ویلا

برای افزودن یک حس خاص و کمی گرما به ویلا خود، نصب روشنایی صحیح ضروری است. عناصر روشنایی موثر ویلا زیبایی و جذابیت معماری را نمایان می‌کنند و فضای دلخواه را ایجاد می‌کنند. نورپردازی فضای خاصی را به باغ می‌افزاید و به شما این امکان را می‌دهد که در شب از محوطه ‌سازی آن لذت ببرید. برای ایمن نگه داشتن ویلا شما، راهروها و گاراژهای روشن کمک بسیار مورد نیاز را ارائه می‌دهند. هنگام طراحی ویلا مدرن باید نصب عناصر هوشمند را در نظر بگیرد.

سیستم‌های مدیریت ساختمان با کنترل سیستم گرمایش مرکزی، تهویه مطبوع، عناصر گرمایشی در طبقات، آبپاش‌ها، پرده‌ها و حتی سیستم‌های روشنایی و هشدار به بهینه سازی مصرف انرژی کمک می‌کنند. این پیشرفت‌های فنآوری شگفت ‌انگیز به افراد این امکان را می‌دهند که از راه دور ویلا‌های خود را مدیریت کنند و احساس امنیت بیشتر و احساس ویلا‌ نشینی را به شما القا کنند، حتی زمانی که شما دور هستید. بهره وری انرژی و درجه‌ای از استقلال از شبکه برق با استفاده از فتوولتائیک می‌تواند به صرفه جویی در محیط زیست و کاهش یا حذف قبوض آب و برق شما کمک کند. اگرچه این فناوری نیاز به سرمایه گذاری اولیه دارد، اما قطعا نتیجه خواهد داد.

6- تنظیم برآورد هزینه ساخت

اکنون که از قبل می‌دانید نیازها و خواسته‌هایتان چیست، وقت آن است که در مورد پول صحبت کنید. با استفاده از چک لیست خود، تحقیق کنید که هر مورد چقدر برای شما هزینه دارد، سپس تعیین کنید که آیا توانایی پرداخت آن را دارید یا خیر. به یاد داشته باشید که مالیات بر دارایی، هرگونه پیش پرداختی که باید انجام دهید، هزینه کار و مواد را در نظر بگیرید. اگر با بودجه محدودی کار می‌کنید، این مکان عالی برای تعیین اولویت‌ها و انتقال برخی چیزها به لیست آرزوهای خود است. هزینه‌های کلی طراحی و ساخت ویلا در گیلان به شرح زیر هستند:

 • هزینه‌های مربوط به گرفتن جواز ساخت
 • هزینه‌های مربوط به طراحی معماری
 • هزینه‌های مربوط به پیمانکار و تجهیزات
 • هزینه‌های مربوط تست‌های آزمایشگاهی
 • هزینه‌های مربوط به مصالح ساختمانی
 • هزینه‌های مربوط طراحی داخلی ویلا
 • هزینه‌های مربوط به محوطه سازی (استخر و فضای سرسبز)
 • هزینه‌های مربوط به تجهیز مبله
 • هزینه‌های مربوط به بازرسی و مشاوره

پیمانکاری ساخت ویلا در گیلان

7- همکاری با یک پیمانکار مجرب

این شاید مهم‌ترین فرد در روند ساخت و ساز باشد زیرا پیمانکاران همه چیز را زنده می‌کنند. ابتدا باید پروژه را با آنها در میان بگذارید تا بتوانند نقشه‌ها و پلان‌های طبقه و برآورد هزینه را ارائه دهند. همچنین، هنگام استخدام پیمانکار، برقکار، لوله کش و سایر اعضای تیم در مرحله قرارداد به شما کمک خواهند کرد. آنها به سایت ساختمان نگاه می‌کنند و با سازنده ویلا برای تعیین هزینه محصول، مشاوره در مورد وسایل و تکمیل، از جمله وظایف دیگر، همکاری می‌کنند. یک پیمانکار را به عنوان مدیر پروژه در نظر بگیرید. با توجه به کارهای زیادی که باید انجام دهید، انتخاب پیمانکار مناسب بسیار مهم است، در غیر این صورت پروژه شما از بین خواهد رفت. بنابراین، هنگام انتخاب یک پیمانکار چه چیزی را باید در نظر بگیرید؟

 • آیا دوست دارید همه چیز از برنامه ریزی، مجوزها، طراحی داخلی، مبلمان انتخابی، محوطه سازی را در دست داشته باشند یا ترجیح می‌دهید برخی از نقش‌ها را به عهده بگیرید؟
 • همه پیمانکاران صلاحیت رسیدگی به ساختمان‌های مسکونی را دارند، اما بیشتر آنها در زمینه‌های مختلف تخصص خواهند داشت زیرا این صنعتی گسترده است. از آنجایی که این ویلا رویایی شماست، فقط با یک معمار با تجربه قابل توجه در طراحی ویلا مسکونی کار کنید. اگرچه ممکن است یک مشاور املاک و مستغلات را استخدام کنید تا بعداً ویلا خود را بفروشید، اما می‌خواهید اقامت شما در آنجا هر چیزی باشد که تا به حال تصور می‌کردید.
 • ممکن است بخواهید با یک دوست یا خویشاوند که پیمانکار است برای کمک به یک پروژه همکاری کنید، اما کار با معمار محلی شما مزیتی دارد. اولاً، آنها منطقه را به خوبی می‌شناسند، به این معنی که مجوزها و گذرنامه‌ها آسان خواهند بود. همچنین، آنها نوع خاک و سایر داده‌های موقعیت جغرافیایی را می‌دانند، به این معنی که می‌دانند بهترین مواد برای استفاده کدامند و کجا باید آنها را با قیمت مناسب تهیه کنند.
 • به احتمال زیاد، شما از قبل سبک مورد نظر خود را می‌شناسید. نمونه کارهای پیمانکار را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها قبلاً پروژه مشابهی را انجام داده‌اند یا خیر. اکثر معماران سبک‌های مختلفی را مدیریت می‌کنند، اما برخی در طرح‌های خاص تخصص دارند. مطمئن شوید که معمار مطابق با‌سبک شما پیش میرود.
 • یک وب سایت و نمونه کار پر زرق و برق به شما اولین برداشت عالی را می‌دهد. منابع به شما در مورد خوب، بد و زشت می‌گویند، بنابراین شما دقیقا می‌دانید که با چه کسی کار خواهید کرد. همچنین، برای بررسی‌ها به صورت آنلاین بررسی کنید، زیرا اکثر پیمانکاران یک صفحه گوگل برای کسب و کار خود دارند و در دیگر پلت ‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی هستند که در آن افراد نظرات خود را ارسال می‌کنند.
 • یک ویلا رویایی یک پروژه شخصی است که دارای چندین ویژگی است. مانند سایر معاملات املاک، ابتدا معمار را برای یک گپ سریع ملاقات کنید تا بتوانید سوالات خود را بپرسید. این به شما این امکان را می‌دهد که تخصص آنها را از طریق دست اول بسنجید و مهارت‌های بین فردی را بسنجید. به یاد داشته باشید، شما هر هفته با آنها در تعامل خواهید بود، بنابراین بسیار مهم است که ببینید آیا خدمات و شخصیت پیمانکاران با شما جور است یا خیر.

8- اطلاع از قوانین ساخت و ساز

هر منطقه دارای قوانین و مقررات ساختمانی است که باید از آنها پیروی کرد که معمولاً به آنها آیین نامه ساختمانی می‌گویند. اینها از استفاده از مواد گرفته تا رنگی که می‌توانید استفاده کنید متغیر هستند. در اکثر ایالت‌ها، قبل از شروع ساخت و ساز باید اقدامات ایمنی خاصی را نیز رعایت کنید. آیین نامه‌های ساختمانی عموماً بر طراحی، تغییرات و نگهداری سازه‌ها در یک منطقه معین حاکم هستند. آنها حداقل الزاماتی را ارائه می‌دهند که سازندگان باید رعایت کنند و از سلامت، ایمنی و رفاه ساکنان ساختمان محافظت می‌کنند.

دانستن اینکه از چه مقرراتی باید پیروی کنید، جلوگیری از جریمه‌های سنگینی که می‌توانند با کاهش بودجه پروژه شما را از مسیر خارج کنند را برای شما آسان می‌کند. همیشه بهترین کار این است که برای تاییدیه‌های مورد نیاز دولت درخواست دهید، فرآیندهای صحیح را دنبال کنید و از همه قوانین پیروی نمایید.

اگرچه پیمانکار شما می‌تواند همه اینها را برای شما انجام دهد، اما عاقلانه است که بدانید چه چیزی لازم است، بنابراین بعداً بی خبر و غافلگیر نشوید. این همه چیز نیست. قراردادهایی که با سازنده خود بسته‌اید را بخوانید و تمام جزئیات را درک کنید. مراقب برنامه پرداخت باشید تا غافلگیر نشوید. همچنین، به برنامه ساخت و ساز توجه داشته باشید تا برنامه ریزی کنید و از غافلگیری جلوگیری کنید. اگر شرایط خیلی پیچیده است، از وکیل خود بخواهید که قراردادها را بخواند و تفسیر کند.

طراحی و ساخت ویلا در گیلان

طراحی و ساخت ویلا در گیلان با شرکت مهندسی معماری پرسیاه

پیدا کردن بهترین دفتر معماری در ایران کار دشواری نیست! فقط کافیست نیازهای خود را بررسی کنید و ببینید چه چیزی می‌خواهید. ممکن است به یک ویلا در گیلان علاقه مند باشید یا شاید بخواهید در ترکیه یک ویلای ساحلی زیبا داشته باشید، مهم این است که خواسته‌های خود را فهرست کنید. سپس با تحقیقات لازم به سراغ شرکت مورد نظر خود بروید.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در امر ویلاسازی، می‌تواند به شما در برآورده کردن آرزوهایتان کمک کند. ما با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی هستیم که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کنیم. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

مجموعه خدمات شرکت مهندسی معماری پرسیاه در ایران و کشورهای همسایه بدون محدودیت جغرافیایی انجام می‌شوند که  شامل دو مورد زیر هستند:

1- بخش طراحی

 • اداری
 • تجاری
 • مسکونی
 • ویلایی
 • برج

2- بخش ساخت

 • احداث ویلا
 • بازسازی و دکوراسیون داخلی
 • دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس

مراحل انجام کار توسط شرکت پرسیاه به شرح زیر هستند:

 • مشاوره و بازدید با تعیین وقت قبلی
 • عقد قرارداد طراحی و ساخت
 • بازدید حضوری از مکان پروژه
 • ارائه برآورد هزینه‌های اجرایی
 • اخذ مجوزهای لازم از شهرداری و نظام مهندسی
 • ارائه نقشه‌های معماری و طراحی داخلی
 • ارائه لیست کامل از آیتم‌های اجرایی
 • تعیین زمان اجرای پروژه براساس آخرین و بهترین متد مدیریت پروژه PMBOK
 • پایان کار و تحویل پروژه

مهمترین تفاوت های شرکت مهندسی معماری پرسیاه با دیگر شرکت‌ها عبارتند از:

 • مجهز به استودیو معماری و ارائه فول پکیج طراحی ویلا (نما، محوطه و داخلی)
 • محاسبات سازه‌ای اقتصادی و نقشه‌های اجرایی
 • مدیریت و نظارت بر اجرای صحیح پروژه
 • استفاده از استانداردهای اجرایی مهندسی‌ روز دنیا
 • اعزام اکیپ اجرایی خوش قول و متعهد از دفتر تهران
 • ارایه گزارش‌های مالی، صورت وضعیت‌های شفاف و قابل استعلام
 • گزارش تصویری از مراحل اجرایی پروژه به صورت هفتگی
 • طراحی دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله توسط متخصصان امر
 • عقد قرارداد به صورت مدیریت پیمان برای صفر تا صد کار
 • همکاری با تامین کنندگان معتبر بازار برای خرید مصالح
 • تهیه مصالح ساختمانی با قیمت مناسب و کیفیت بالا

با ما از طریق شماره‌های زیر تماس بگیرید:

 • شماره تماس تیم پشتیبانی: 09101707037
 • شماره تماس مدیر عامل: 09122658620 (دکتر مهاجری)

 

منبع: archute.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *