طراحی و ساخت شهرک ویلایی در نوشهر

طراحی و ساخت شهرک ویلایی در نوشهر

طراحی و ساخت شهرک ویلایی در نوشهر یکی از تحولات جدید در زمینه ویلاسازی است که طرفداران بسیاری دارد. کمبود فضا یکی از دلایلی بود که منجر به ایجاد شهرک‌های ویلایی شد و مردم به آن روی آوردند. ویلاهای داخل شهرک دارای قوانینی هستند که باید ساکنان این ویلا آنها را رعایت کنند. تقریبا تمامی ویلاهای شهرکی در نوشهر توسط شرکت های بزرگ ساختمانی یا توسط سرمایه گذاران ساخته می‌شوند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و می‌خواهید در نوشهر به طراحی و ساخت ویلا در شهرک اقدام کنید، ما در این بررسی به شما در این مهم کمک می‌کنیم.

نوشهر کجاست؟

نوشهر شهری بندری در استان مازندران است که در زمان محمدرضا پهلوی پایتخت تابستانی غیررسمی ایران محسوب می‌شد، زیرا اکثر مقامات عالی رتبه در تابستان در آنجا زندگی و کار می‌کردند. این شهرستان از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه های البرز، از شرق به نور و از غرب با چالوس همسایه است. نوشهر دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب با تابستان‌های گرم و زمستان‌های خنک و مرطوب است.

نام قدیمی این شهر «سنگ تجن» بوده است. در عصر قاجار با پهلو گرفتن کشتی‌های تجاری در این مکان، اقتصاد نوشهر رونق گرفت و به نقطه مهمی برای تجارت با روسیه تبدیل شد. در این ایام بزرگانی به نام حبیب الله خان به این شهر کوچک علاقه مند شدند و شروع به آبادانی شهر کردند که پس از این کار، سنگ تجن به حبیب آباد معروف شد. در سال 1318 رضاشاه بنیانگذار سلطنت پهلوی ساخت بندر را آغاز کرد و بر پروژه‌های عمرانی شهر نظارت کرد و آن را به نوشهر تغییر نام داد.

این شهر به خاطر زیبایی‌های طبیعی، پارک‌های زیبا و کوه‌های سرسبزش مشهور است. برخی از جاذبه‌های مهم نوشهر شامل پارک جنگلی سیسنگان و منطقه حفاظت شده است که زیستگاه گونه‌های گیاهی در حال انقراض به نام شمشاد، ساحل زیبای سیسنگان، دریاچه سد آویدر و آبشار چلندر است. نوشهر یکی از معدود شهرهای ایران است که به شبکه‌های حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی دسترسی دارد.

شهرک ویلایی چیست؟

شهرک ویلایی چیست؟

به ویلاهایی که در یک شرکت یا مجتمع ساخته می‌شوند، ویلای شهرکی یا شهرک ویلایی می‌گویند. تعدادی زیادی ویلا در یک شهرک با یک درب ورودی و نگهبانی ساخته می‌شوند. ورود حیوانات وحشی، ورود افراد مختلف به محوطه ویلا، ورود سارقان و حریم خصوصی نه چندان مطلوب از نقاط ضعف یک ویلای شخصی در جنگل، کوهستان و مناطق ساحلی هستند. بنابراین، شهرک ویلایی برای رفع این مشکل ساخته می‌شود تا بتواند حداکثر مزایا را از یک محیط با تراکم جمعیت بالا و کمبود زمین ارائه دهد.

مزایای طراحی و ساخت ویلای شهرکی در نوشهر

از فواید طراحی و ساخت ویلا شهرکی در نوشهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت طراحی شهرک ویلایی

پیمانکاران سازنده شهرک‌های ویلایی از کوچکترین فضاها برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند و تقریباً تمامی ویلاها را با طراحی یکسان می‌سازند و هزینه تهیه مصالح مورد نیاز به دلیل حجم زیاد و تعداد زیاد ویلا بسیار کمتر است و این باعث شده که هزینه ساخت ویلا بسیار کمتر شود.

امکانات رفاهی شهرک ویلایی

قیمت اقتصادی ویلاهای شهرکی، دسترسی آسان به مناطق شهری و دسترسی به امکاناتی مانند سالن ورزشی، فضای سبز، زمین بازی، زمین والیبال، استخر و باشگاه ورزشی از مزایای شهرکهای ویلایی هستند. با زندگی در شهرک ویلایی به انواع فروشگاه‌ها مانند‌ هایپر مارکت‌ها و رستوران‌های داخل شهر دسترسی خواهید داشت.

امنیت و ایمنی شهرک ویلایی

شهرک‌های ویلایی امنیت و ایمنی بالایی دارند. به ندرت گزارش می‌شود که اتفاقی غیرعادی در شهرک‌های ویلایی افتاده باشد. احتمال سرقت، ورود افراد مختلف و زیر سوال بردن حریم خصوصی در این ویلاها بسیار کم است. این موضوع در شهرک‌های ویلایی با تدابیر شدید امنیتی از جمله وجود نگهبانان و دوربین‌های امنیتی انجام می‌شود.

توجه: یکی از معایب ویلاهای شهرکی عدم تنوع و یکنواختی طراحی و بافت مسکونی منطقه است. مشترک بودن زمین و عدم مالکیت مستقل زمین از دیگر معایب شهرک‌های ویلایی است.

مزایای طراحی و ساخت ویلای شهرکی در نوشهر

قوانین ساخت شهرک ویلایی در نوشهر

شهرک‌های ویلایی دارای سه سبک جنگلی، ساحلی و شهرک ویلایی معمولی هستند. با توجه به نام هر کدام می‌توان دید که شهرک ویلایی جنگلی به جنگل، شهرک ویلایی ساحلی به ساحل دسترسی دارد و شهرک‌های ویلایی معمولی به شهرها نزدیک هستند. بنابراین قوانین ساخت شهرک ویلایی با توجه به سبک و موقعیت هر کدام متفاوت خواهند بود. یکی از مهم‌ترین قوانین برای ساخت شهرک ویلایی در نظر گرفتن مشاعات ویلا است، در قوانین حقوقی موضوع مشاع است که در شرایط مشترک قرار دارند.

معمولاً در یک جامعه ویلایی، فضای مشترک به فضاهای مشترک بین چند ویلا یا ساختمان اطلاق می‌شود. مانند پارکینگ، فضای تفریحی یا فضای سبز. البته می‌توان فضاهای مشترک را گسترش داد و معنای وسیع‌تری به آن داد. به عنوان مثال فضای سبز در محوطه سازی شهرک‌های ویلایی نیز مشترک تلقی می‌شود که البته در نهایت می‌توان با توجه به شرایط توافق نامه و یا تصمیم مجمع شهرک (در صورت وجود) تصمیم گیری نهایی در این خصوص را اتخاذ کرد.

اشتراکی بودن فضای سبز به این معناست که شما نمی‌توانید ساختار آن را به تنهایی تغییر دهید، البته تغییر به معنای کاشت یا حذف گیاه نیست، به معنای جابجایی یا حذف آن است. زمین‌هایی که برای ساخت شهرک‌های ویلایی اختصاص می‌دهیم نیاز به مجوز برای ساخت شهرک‌های ویلایی دارند و این زمین‌ها همان مکان‌های مناطق ویلایی خارج از شهرها هستند که به اصطلاح حومه می‌باشند.

پس از شناخت نوع زمین، در مقوله معماری و شهرسازی، قواعدی وجود دارند که طی سالیان متمادی به صورت تجربی توسط بشر به دست آمده‌اند. لازم به ذکر است که هدف از این قوانین بهبود سبک زندگی انسان است. بنابراین می‌تواند در جوامع مختلف انعطاف پذیر و متفاوت باشد. از این قوانین و مقررات معماری و شهرسازی می‌توان برای استخراج صحیح اصول شهرسازی استفاده کرد. آنچه که این قوانین در نظر گرفته‌اند را بیان می‌کنیم:

 • مساحت کل زمین
 • مساحت در نظر گرفته شده برای پلان شهرک ویلایی
 • تعداد ویلاهای در نظر گرفته شده
 • مساحت هر ویلا
 • عرض معابر اصلی
 • عرض معابر جانبی
 • تعیین حریم خصوصی هر ویلا بر اساس تعداد افراد ساکن در آن
 • تعیین متراژ پارکینگ هر ویلا
 • تعیین مسیر و سیستم فاضلاب
 • تعیین زهکش‌ها و آبراهه‌ها
 • تعیین محل پست‌های برق، گاز و آب و نحوه انتقال اجزای انرژی
 • طبقه بندی و منطقه بندی ویلاها

این نکات تقریباً قسمت کوچکی از مواردی بودند که در قوانین ساخت شهرک ویلایی در نظر گرفته شده‌اند. شهرک سازی برای ویلا پروژه‌ای بسیار سنگین و عظیم است که نیازمند تیمی متشکل از کارشناسان و مدیران برای مدیریت و کنترل پروژه می‌باشد. موارد زیادی در این موضوع دخیل هستند و قطعا یک تیم مجرب باید روی آن کار کند. از این رو، شرکت مهندسی معماری پرسیاه آماده است تا صفر تا صد طراحی و ساخت شهرک ویلای در نوشهر را بر عهده بگیرد.

قوانین ساخت شهرک ویلایی در نوشهر

درب ورودی شهرک ویلایی در نوشهر

یکی از مهم‌ترین قوانین در طراحی شهرک ویلایی همان ورودی و خروجی شهرک است. این بدان معناست که ساکنان شهرک باید همه از یک ورودی وارد شهر شده و از یک در خارج شوند. دلیل یکی بودن ورودی و خروجی وجود نگهبان در ورودی و خروجی افراد است. در شهرک‌های ویلایی فقط ساکنان شهرک حق عبور از سطح آن را دارند و سایر افراد اجازه ورود به شهرک را ندارند.

ورودی شهرک ویلایی باید برجسته و خوانا باشد و در نگاه اول توجه بازدیدکنندگان را به سمت بازدید از داخل شهرک ویلایی جلب کند. به همین دلیل نسبت به محیط اطرافش ارتفاع بیشتری دارد. همچنین باید از کوچه‌ها و سایر نقاط شهر دسترسی مناسب داشته باشد. دروازه ورودی شهرک ویلایی تنها ساختمانی برای درب ورودی نیست بلکه برای تامین امنیت شهرک دارای فضای نگهبانی می‌باشد و این قسمت باید دارای استراحتگاه و مکانی مانند خوابگاه و توالت و سایر وسایل ضروری باشد.

انواع امکانات در شهرک ویلایی در نوشهر

امکانات مختلفی در طراحی شهرک ویلایی گنجانده شده‌اند. یکی از مهم‌ترین امکانات در شهرک‌های ویلایی وجود زمین‌های بازی مانند زمین والیبال، زمین تنیس، زمین فوتبال است. بنابراین ساکنان شهرک می‌توانند به راحتی و در امنیت کامل به ورزش‌های مورد علاقه خود بپردازند. از سوی دیگر در شهرک‌های ویلایی باید امکاناتی مانند فضای سبز، فروشگاه، باشگاه، استخر و رستوران در نظر گرفته شوند.

درختکاری در بلوارها و خیابان‌ها، کاشت گل و گیاه، ساختن آبنما، میدان، دروازه ورودی، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری تاثیر زیادی در فروش ویلا و محبوبیت شهرک‌های ویلایی دارند. وجود زمین فوتبال، تنیس و والیبال، پارک جنگلی و سایر امکانات تفریحی و رفاهی و امنیتی می‌توانند در یک شهرک ویلایی به اجرا در آیند. بنابراین ساکنان شهرک برای رفع نیازهای روزمره و تفریحی خود احتیاجی نخواهد داشت از شهرک ویلایی خارج شوند.

طراحی معماری ویلا در شهرک ویلایی در نوشهر

در طراحی شهرک ویلایی نباید شاهد طراحی خسته کننده در ویلا باشیم. ویلاها باید طراحی خلاقانه اما یکپارچه‌ای داشته باشند. این بدان معنا نیست که تمام ویلاهای طراحی شده در شهرک باید دارای نما و پلان یکسان باشند. طراح می‌تواند در طراحی نمای ویلا خلاقیت داشته باشد و در جزئیات طرح‌ها برنامه ریزی و تغییراتی ایجاد کند، اما نباید از خطوط قرمز عبور کند.

طراحی ویلا اغلب باید به یک سبک، یعنی سبک مدرن یا کلاسیک باشد. این موضوع باعث یکپارچگی و زیبایی شهرک ویلایی خواهد شد. یکی از دلایل مهمی که نشان می‌دهد قیمت خرید ویلا شهرکی نسبت به ویلاهای اختصاصی ساحلی و جنگلی به صرفه‌تر است همین معماری و دکوراسیون داخلی مشابه در ویلاهای شهرکی می‌باشد.

توجه به موقعیت ویلاها

بسیار مهم است که در طراحی شهرک ویلایی، موقعیت ویلاها به گونه‌ای باشد که جهت وزش باد و نور خورشید بهینه باشد. از آنجایی که تعداد زیادی ویلا در شهرک ویلایی ساخته می‌شوند، معمار باید توجه ویژه‌ای به موقعیت جغرافیایی ویلاها و جهت آنها داشته باشد. داشتن چشم انداز مطلوب و زیبا از ویژگی‌های مهم یک ویلای شهرکی است.

طراحی معماری ویلا در شهرک ویلایی در نوشهر

فاصله بهینه ویلاها از یکدیگر

در طراحی شهرک ویلایی فاصله بین ویلاها نباید خیلی کم یا زیاد باشد. این فاصله باید برای طراحی یک شهرک ویلایی خوش نقشه و در عین حال حفظ حریم خصوصی ساکنان ویلا کافی باشد. اگر ویلاها خیلی به هم نزدیک باشند، حریم خصوصی زیر سوال می‌رود و یا ممکن است ساکنان یک ویلا با سر و صدای مزاحم همسایه‌ها آزار ببینند. دور بودن ویلاها جلوه زیبایی به شهر نمی دهد.

استفاده از مصالح متناسب

شهرک‌های ویلایی را می‌توان در مناطق کوهستانی، جنگلی و ساحلی طراحی کرد. استفاده از مصالح منطبق با شرایط آب و هوایی منطقه در ساخت این شهرک‌ها بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر قرار است شهرک ویلایی در یک منطقه ساحلی ساخته شود، مصالح استفاده شده باید در برابر رطوبت بسیار مقاوم باشند. زیرا مناطق ساحلی بسیار مرطوب هستند. این موضوع باید در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا رعایت شود.

نورپردازی و فضاسازی

نکته مهم دیگری که در طراحی شهرک ویلایی باید مورد توجه قرار گیرد نورپردازی و توجه به معماری شهرک ویلایی می‌باشد. توجه ویژه طراحان به ایجاد جلوه‌های ویژه در ساخت شهرک ویلایی در شمال و موفقیت در فضاسازی به کمک نورپردازی هنرمندانه بسیار مهم است. فضای شهرک به خصوص در شب باید فضایی امن و روشن برای ساکنین باشد.

اخذ مجوز ساخت شهرک ویلایی در نوشهر

زمانی که تصمیم به ساخت شهرک ویلایی گرفتید باید در اولین مراحل ساخت شهرک ویلایی برای اخذ مجوز مراجعه کنید. بدون دریافت این مجوز نمی‌توانید مراحل ساخت را شروع کنید و در این صورت با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. معمولا شهرک‌های ویلایی در حومه شهرها یا در زمین‌های باز، بایر یا حاصلخیزی ساخته می‌شوند.

اخذ مجوز ساخت شهرک ویلایی در نوشهر

طراحی و ساخت شهرک ویلایی در نوشهر با شرکت مهندسی معماری پرسیاه

ویلاهای شهری قوانین متفاوتی نسبت به ویلاهای معمولی دارند و کسانی که در شهرک‌های ویلایی زندگی می‌کنند باید قوانین موجود در این شهرک‌ها را رعایت کنند و حقوق سایر ساکنان این شهرک‌ها را رعایت نمایند. توضیحات فوق تنها خلاصه ای از مشخصات شهرک‌های ویلایی هستند و در ادامه توضیحات را تکمیل می‌کنیم.

بدون شک ساخت ویلا در شمال و به ویژه شهر نوشهر را می توان به تنهایی با وجود آب و هوا و طبیعت بکر و منحصر به فرد حاکم بر منطقه دارای نکات بسیار عالی و گزینه‌های ایده آل در مسیر سرمایه گذاری دانست. طراحی شهرک ویلایی می‌تواند محیطی امن و آرام را برای علاقه مندان به زندگی در ویلاهای ساحلی و جنگلی فراهم کند. شهرک‌های ویلایی اغلب طراحی بسیار شیک، مدرن و چشم نوازی دارند. ایمنی در این ویلاها بسیار بالاست و دسترسی به مناطق شهری بسیار مطلوب است.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در ساخت ویلاهای نوآورانه و سفارشی، تیم گسترده‌ای از مهندسان، طراحان، تکنسین‌ها و نیروهای کاری ماهر را در اختیار دارد. ما رضایت مشتریان خود را در اولویت قرار می‌دهیم، به همین دلیل است که سابقه درخشانی در طراحی و ساخت ویلا در داخل و خارج کشور داریم.

ما در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی هستیم که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کنیم. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

 

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.