طراحی و ساخت در اردبیل

طراحی و ساخت در اردبیل

معمولاً کسانی که از ویلاها استفاده می‌کنند، قصد دارند برای مدتی از محیط‌های شلوغ شهری دور شده و در محیطی آرام به استراحت و تفریح بپردازند. البته حضور دائمی در ازدحام و آلودگی شهر، نیاز به داشتن ویلا در موقعیتی خوش منظره را تقویت می‌کند. این مورد تنها برای تهران صادق نیست، بلکه شهر اردبیل نیز در بیشتر روزهای سال به خود ترافیک را می‌بیند. همین امر باعث شده است تا بسیاری از اهالی اردبیل و حتی تهرانی‌ها فکر داشتن ویلا در مناطق خوش آب و هوای اردبیل را در سر بپرورانند. به ویژه مناطقی مانند گردنه حیران، سبلان، سرعین و حتی روستاهای این استان در حال گسترش ویلاسازی هستند. در این بررسی به طور کامل در مورد طراحی و ساخت در اردبیل صحبت می‌کنیم.

درباره شهر اردبیل

شهر اردبیل در شمال غربی ایران قرار دارد. این شهر از شمال با جمهوری آذربایجان و شهرستان مشگین شهر، از شرق با شهرستان نمین و استان گیلان، از جنوب با شهرستان‌های نیر و کوثر و از غرب با بخش دیگری از مشگین شهر همسایه است. این استان به مرکزیت شهر اردبیل ۹ شهرستان، ۱۹ شهر، ۲۱ بخش، ۶۳ دهستان و ۲۲۱۸ آبادی دارد. اردبیل که در میان کوه تالش و کوه سبلان از رشته کوه البرز احاطه شده است، یکی از سردترین شهرهای ایران است که زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل را تجربه می‌کند.

قدمت اردبیل حداقل 3 هزار تا 5 هزار سال است. در الواح سومری از اردبیل به نام آرتا یاد شده است. در اوستا (متون مقدس زرتشتی) از این شهر به نام آرتاویل یاد شده است. «آرتا» به معنای «مقدس» و «ویل» به معنای «شهر» است. این شهر همچنین نشات گرفته از حکومت صفویان است که به عنوان مهمترین سلسله ایرانی پس از سقوط امپراتوری ساسانی که توانستند یک کشور یکپارچه ایرانی را ایجاد کنند.

اردبیل دارای مکان‌های تاریخی متعددی است که از مهمترین آنها می‌توان به خانگاه و مجموعه امامزاده شیخ صفی الدین، کلیسای مریم مقدس (معروف به کلیسای مریم مقدس یا مقدس)، پل هفت چشمه، برج شاطر، حمام ملا هادی و ارشادی اشاره کرد. خانه و مسجد جمعه و مقبره شیخ امین الدین جبرئیل نیز از دیدنی های دیگر اردبیل هستند. اردبیل شهری با طبیعت خیره کننده است. برخی از جاذبه‌های طبیعی این شهر شامل جنگل فندقلو، دریاچه نئور، دریاچه شورابیل، آبشار سردابه، رودخانه بالقلی چای و تالاب شورگل هستند.

نحوه طراحی و ساخت در اردبیل

منطقه طبیعی معروف اردبیل کوه‌های سبلان است. اکثریت جمعیت استان اردبیل را آذربایجانی‌ها تشکیل می‌دهند. آب و هوای استان اردبیل به شدت متغیر است. شهر اردبیل دارای زمستان‌های بسیار سرد (23- درجه سانتیگراد) و تابستان‌های بسیار مطبوع است. بخش‌های وسیعی از استان سرسبز و جنگلی هستند. میانگین بارندگی سالانه حدود 400 میلی‌متر است. چشمه‌های آب معدنی متعددی در اردبیل هستند که در این میان چشمه‌های آب گرم سرعین در اردبیل و چشمه‌های آب معدنی خلخال، سردابه و بوشلی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

فرش‌های معروف اردبیل از این شهر سرچشمه می‌گیرند. این فرش‌های قرن شانزدهمی روزگاری زیارتگاه شیخ صفی الدین را می‌آراستند. پس از زلزله‌ای که به حرم آسیب زد، این فرش‌ها برای تامین هزینه بازسازی آن فروخته شدند. امروزه فرش بزرگتر که قدیمی‌ترین و یکی از زیباترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین فرش‌های جهان به حساب می‌آید، در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شود. فرش کوچکتر دیگر در موزه هنر شهرستان لس آنجلس قرار دارد.

نحوه طراحی و ساخت در اردبیل

برای ساخت ویلا اصولی باید تمامی نکات لازم رعایت شوند و این کار توسط کارشناس انجام می شود. اغلب اوقات طراحی یک ویلای مدرن می‌تواند برای افراد جذابیت بیشتری داشته باشد و تمایل آنها را برای اقامت در ویلا افزایش دهد. نکته قابل توجه در اجرای ویلا، تجربه و تخصص شرکتی است که اجرای پروژه را بر عهده می‌گیرد.

یکی از این مسائل، برنامه ریزی برای هزینه‌های احتمالی و مدیریت پروژه جهت افزایش کیفیت ساخت است. علاوه بر این، برای ساخت ویلاهای مدرن باید بدانید که کدام افراد برای انجام کدام قسمت از کار مناسب هستند یا به عبارتی مدیریت قوی برای ساخت تیمی حرفه‌ای برای طراحی قسمت‌های مختلف ویلا دارند. به طوری که نتیجه نهایی کار مکانی مملوء از آسایش برای خریداران برای زندگی، سفر کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.

توصیه می‌کنیم با کمک شرکت معماری پرسیاه از صفر تا صد از ابتدای طراحی و ساخت ویلا آشنا شوید. در این صورت می‌توانید نوع پلان، نقشه، موقعیت جغرافیایی مورد نظر و سایر عوامل موثر بر کیفیت ویلا را انتخاب کنید. علاوه بر نقشه و مکان مورد نظر می‌توانید نوع طرح را نیز به دلخواه انتخاب کنید. طرح‌های مختلفی از جمله طراحی ویلا مدرن، طراحی کلاسیک، طراحی مینیمال و طراحی لوکس وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

شرایط طراحی و ساخت در اردبیل

شرایط طراحی و ساخت در اردبیل

کارشناسان حرفه‌ای شرکت پرسیاه در زمینه معماری و طراحی ویلا از ابتدای طراحی و ساخت ویلا همراه شما بوده و با رعایت تمامی اصول طراحی و ساخت آن مکانی منحصر به فرد را برای شما می‌سازند. قبل از بررسی مراحل طراحی انواع ویلا بهتر است بدانید که می‌توانید در تمامی مراحل طراحی و ساخت ویلا حضور داشته و نظارت کامل داشته باشید. نکته مهم این است که برای ساخت ویلا در منطقه مورد نظر باید مجوزهای لازم برای طراحی و ساخت را دریافت کرده باشید که با پیگیری‌های لازم و اقدام به موقع می‌توان به راحتی این مجوز را دریافت کرد.

اولین قدم در طراحی و ساخت ویلا، بازدید از فضا است. در این مرحله با کمک نقشه بردار، نقشه زمین برای ساخت ویلا ایجاد می‌شود. پس از بازدید از زمین و نقشه برداری، برای طراحی ویلا ابتدا ایده‌ها و طرح‌های مختلف متناسب با سازه بررسی می‌شوند. بهتر است در این مرحله نظرات یک معمار مجرب را در نظر بگیرید. با این کار طراحی و ساخت ویلا در اردبیل اعم از فضای بیرونی و داخلی آن زیبا، شکیل و مورد پسند شما خواهد بود.

در مرحله بعد نوبت به معمار می‌رسد. معمار با توجه به مساحت مورد نظر شروع به طراحی ساختمان می‌کند. در این طرح، عناصر چیدمان ویلا بر اساس عواملی مانند جهت طلوع و غروب خورشید، امکانات مورد نظر در این ویلا و مصالح مورد نیاز در نظر گرفته شده‌اند. پس از انجام اقدامات فوق، عملیات اجرایی توسط مهندس عمران و سایر عوامل ساختمانی انجام خواهد شد.

اصول دستیابی به ویلایی زیبا و چشم نواز در اردبیل

ویلا همیشه به عنوان مکانی برای تفریح یا استراحت و به دور از فضای شلوغ شهرها ساخته نمی شود. بلکه ممکن است در نظر گرفته شود که فضایی مدرن برای آتلیه و عکاسی داشته باشد. برخی افراد حتی قصد دارند یک شهر بزرگ متشکل از چندین ویلا داشته باشند. بنابراین نکته بارز در این مسائل بودجه موجود و مدیریت صحیح آن است. از آنجایی که ساخت ویلا برای افراد معمولاً دشوار است، برای غلبه بر موانع باید با افراد متخصص و با تجربه در ارتباط باشید. بنابراین می‌توانید برای پروژه ویلاسازی خود با مشاوران پرسیاه تماس بگیرید.

برای رسیدن به یک ویلای زیبا مدیریت منابع مالی بر اساس هزینه ساخت و همچنین طراحی یک ویلای مدرن ضروری است. همانطور که می‌دانید هنگام ساخت ویلا هزینه زیادی توسط سازنده پرداخت می‌شود. بنابراین برای صرفه جویی و جلوگیری از هزینه‌های اضافی، یک مشاور و طراح کاربلد می‌تواند هزینه‌ها را در پروژه تا حدودی کاهش دهد و روند ساخت را پیش ببرد.

پس از دریافت مجوزهای لازم از کارفرما می‌توانید برای ساخت و اجرای ویلا قرارداد ببندید. طبیعتاً برای انجام این کار به یک پیمانکار با تجربه نیاز خواهید داشت، زیرا او می‌داند که چگونه کار را با خیال راحت در محل پروژه انجام دهد. یک ویلای رویایی باید از یک مراحل ساخت اصولی و مطابق با استانداردهای ساختمان سازی تشکیل شده باشد. بنابراین باید با مراحلی مانند گودبرداری فونداسیون، اسکلت، سقف سازی و سایر عناصر اجرا شود.

سبک‌های طراحی ویلا در اردبیل

سبک‌های طراحی ویلا در اردبیل

معمولا در طراحی و ساخت در اردبیل سبک‌های زیر در نظر گرفته می‌شوند که عبارتند از:

 • طراحی مدرن
 • طراحی کلاسیک
 • طراحی مینیمال
 • طراحی لوکس

مشتری می‌تواند با توجه به سلیقه خود هر یک از این سبک‌ها را انتخاب کند. برای آشنایی با هر یک از این سبک‌ها در ادامه مقاله توضیحات مفیدی ارائه می‌دهیم.

طراحی ویلای مدرن

یکی از سبک‌های مورد علاقه و محبوب در طراحی و ساخت ویلا، طراحی ویلای مدرن است. در این طرح اصول زیبایی شناسی بصری کاملا رعایت شده‌اند که برخی از آنها عبارتند از: ایستایی و تناسب، تعادل و ترکیب رنگ‌های دلپذیر و چشم نواز. این طراحی بیش از هر چیز، لوکس بودن و مدرن بودن سبک زندگی را نشان می‌دهد. دیوارهای شیشه‌ای یا چوب مصنوعی، خطوط عمودی، محوطه سازی، استخر سازی از جمله عناصری هستند که می‌توان در سبک طراحی یک ویلای مدرن از آنها استفاده کرد.

دیدن نمونه‌هایی از ویلاهای مدرن که طبق اصول و به درستی ساخته شده‌اند بسیار جذاب است. اما اگر طراحی مدرن بر اساس اصول خاصی انجام نشود، جذاب و دلربا نخواهد بود. معماری این طراحی باید به درستی و با تسلط بر تئوری‌های معماری انجام شود. بنابراین اگر قصد ساخت ویلایی با طراحی مدرن را دارید باید به سراغ شرکت‌های معماری قدرتمند با سابقه درخشان بروید که این اصول را در طراحی رعایت می کنند.

طراحی ویلای کلاسیک

یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های معماری، سبک کلاسیک است. این سبک هنوز هم طرفداران زیادی دارد و به عنوان یک سبک مادر در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. ویژگی سبک ویلای کلاسیک وجود نظم و هماهنگی، تعادل و شکوه در ساختمان ساخته شده با این طرح است. سبک طراحی کلاسیک، بیش از همه، حس نظم و اعتبار را نشان می‌دهد.

در طراحی و ساخت ویلای کلاسیک نکات زیادی برای بهترین طراحی در نظر گرفته می‌شوند. رعایت تمامی این نکات، پروژه‌ای جذاب و دلربا را خلق می‌کند. معمولاً عناصری در طراحی یک ویلای کلاسیک وجود دارند که ظاهری اشرافی و مجلل به خود می‌گیرند. سبک کلاسیک با الهام از معماری یونان و روم باستان، از ستون‌ها و تزئینات بسیاری استفاده می‌کند.

چنین سبک معماری با سبک خانه‌های اصیل ایرانی در دوران باستان هماهنگی کامل دارند و بسیاری از عناصر سنتی در آن به کار رفته‌اند. اگر به معماری اصیل و قدیمی علاقه دارید و به دنبال نمایش شکوه و تجمل هستید و به تجملات علاقه مند می‌باشید، برای طراحی و ساخت ویلای خود به سراغ طراحی کلاسیک بروید.

مشاوره در طراحی و ساخت در اردبیل با شرکت مهندسی پرسیاه

طراحی ویلای لوکس

ویلاسازی به سبک لوکس که به طراحی باغ ویلای لوکس نیز معروف است، یکی از محبوب‌ترین سبک‌های طراحی برای ویلاسازی است. در سبک ویلایی لوکس معمولا از امکانات ویژه ای مانند سونا و جکوزی، باغ کوچک، آبشار مصنوعی کوچک و بهترین امکانات استفاده می‌شود. برای ساخت ویلای لوکس نکات مهمی مانند انتخاب مکان مناسب برای ساخت آن وجود دارند.

شرایط آب و هوایی و انتخاب مواد نیز مهم است. به علاوه در طراحی سبک لوکس باید ارتفاع سقف‌ها را به گونه‌ای در نظر گرفت که کوتاه نباشد و فضایی خارق العاده ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین اصول طراحی لوکس و معماری داخلی این ویلا، نصب المان‌های تفریحی و جذاب برای لذت بیشتر در فضای باز است. اینها شامل آلاچیق، استخر، پاسیو، باربیکیو یا باربیکیو و سایر مواردی هستند که منظره ویلا را محبوب‌تر می‌کند. از دیگر نکات مهم برای طراحی ویلای لوکس می‌توان به طراحی نمای ویلا اشاره کرد که باید توسط یک طراح خلاق انجام شود.

استفاده از برخی ابزار و عناصر نیز زیبایی آن را افزایش می‌دهد. استفاده از سنگ و چوب برای تهیه یک ویلای لوکس ایده آل است. معمولا از درهای کشویی شیشه ای بزرگ برای زیباسازی ویلاهای لوکس استفاده می‌شود. استفاده از این نوع درب برای کمک به ورود نسیم به داخل ساختمان مفید است. امروزه از این نوع درب‌های کشویی در قسمت‌های مختلف ساخت ویلاهای لوکس اعم از اتاق، نشیمن و آشپزخانه استفاده می‌شود.

طراحی ویلا مینیمال

این سبک به دلیل سادگی زیاد طرفداران زیادی را در سراسر جهان از جمله ایران به خود جذب کرده است. این سبک معماری در عین سادگی، جذابیت خاصی را به نمایش می‌گذارد. رعایت اصول معماری یکی از عناصر مهم این زیبایی و جذابیت است. ساخت ویلا به این سبک برای افرادی که سادگی را دوست دارند توصیه می‌شود. مهمترین عناصر و ویژگی‌های طراحی مینیمال ویلا عبارتند از:

 • ویلا با طراحی مینیمال دارای طراحی کارآمد، ساده و بی‌پیرایه و فضایی بسیار سخاوتمندانه است.
 • دارای حداقل دیوارهای داخلی است.
 • در طراحی مینیمال ویلا تاکید زیادی بر نما و نورپردازی شده است.
 • برای بازکردن نما برای درب و پنجره‌های مینیمال ویلا پنجره‌های بدون پیچیدگی تعبیه شده اند.
 • فضای داخلی ویلای مینیمالیستی فاقد دکوراسیون است اما جذاب و شیک به نظر می‌رسد.
 • در طراحی و ساخت ویلای مینیمال، اتاق‌های روشن و جادار، پرده‌های معمولی، خطوط دید وسیع و منحصر به فرد در نظر گرفته شده‌اند.
 • برای ایجاد بافت یا منظره خاصی در دکوراسیون داخلی می‌توان از متریال‌های مختلفی استفاده کرد.

در طراحی یک ویلا مینیمال اصول ساده‌ای با استفاده از جزئیات، متریال و فرم‌ها در نظر گرفته شده‌اند. اما این را نباید با ایجاد فضایی بی‌روح و سرد یا خالی کردن بیش از حد فضا اشتباه گرفت.

طراحی ویلا مینیمال

مشاوره در طراحی و ساخت در اردبیل با شرکت مهندسی پرسیاه

 

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سالها تجربه در ساخت ویلاهای نوآورانه و سفارشی، تیم گسترده‌ای از مهندسان، طراحان، تکنسین‌ها و نیروهای کاری ماهر را در اختیار دارد. ما رضایت مشتریان خود را در اولویت قرار می‌دهیم، به همین دلیل است که سابقه درخشانی در طراحی و ساخت ویلا در داخل و خارج کشور داریم.

ما در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی هستیم که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کنیم. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

منبع: vnarco.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *