طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین

طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین

زمانی که خانه‌های حیاط‌دار صرفاً بر روی ارتباط انسان یا طبیعت تمرکز داشتند، آپارتمان‌ها با گذشت زمان به فضایی برای ترکیب زندگی و تکنولوژی تبدیل شدند. امروزه اکثریت افراد طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین برای زندگی روی آوردند، زیرا جمعیت در حال افزایش است و انسان به جای استفاده از زمین از آسمان بهره می‌برد.

شهرهای شلوغی مانند تهران دیگر جای زندگی نیستند، به همین دلیل افراد بسیاری به مناطق حومه و شهرهای نزدیک پایتخت مانند قزوین مهاجرت کرده‌اند. همین امر نگاه سرمایه گذاران در ملک را به خود جلب کرده است تا با ساخت آپارتمان در قزوین به تقاضای مردم پاسخ دهند. بنابراین، انتخاب یک شرکت مهندسی که بتواند به این نیاز پاسخ دهد، اهمیت بالایی دارد. در این بررسی در مورد شهر قزوین، وضعیت آپارتمان سازی در این شهر و نحوه طراحی و ساخت مسکن صحبت می‌کنیم.

درباره شهر قزوین در ایران

قزوین با مساحت 9 هزار کیلومتر مربع در 150 کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده است. جمعیت این استان در حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر است. قزوین در ارتفاع حدود 1800 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر در زمستان‌ها هوای سرد و بادی دارد و در تابستان‌ها گرم و آفتابی است.

بر اساس شواهد باستان شناسی، قزوین به دلیل یافته‌های سکونتگاه‌های کشاورزی شهری، پیشینه‌ای تاریخی دارد. گمان می‌رود که این شهر در سال 250 بعد از میلاد تحت فرمانروایی شاپور دوم، به قزوین نامگذاری شده است. این شهر در لحظاتی از تاریخ ایران در مرکز توجه قرار داشت. با این حال، مانند سایر شهرها توسط اعراب مهاجم تصرف شد و بعداً توسط هولاکو خان در قرن سیزدهم ویران شد.

از زمانی که تبریز پایتخت سابق به تصرف عثمانی درآمد، قزوین پایتخت امپراتوری ایران در دوره صفویه شد. قزوین حدود 50 سال پایتخت بود. این شهر در اوایل قرن نوزدهم رونق زیادی داشت، زیرا در تمام طول سال تنها راه دسترسی از ارتفاعات به دریای خزر بود، بنابراین بازارهای شهر توسعه یافتند. در اواخر قرن 19 این شهر یکی از مراکز حضور روسیه در شمال ایران بود.

قزوین به دلیل وجود اماکن تاریخی فراوان از بسیاری از شهرهای ایران متمایز است. به عنوان نمونه اولین خیابان مدرن ایران در قزوین به نام «خیابان سپه» ساخته شد. همچنین مکان‌هایی وجود دارند که توسط روس ها ساخته شده اند که شامل سالن باله و کلیسای کانتور هستند. سالن باله امروزه به عنوان شهرداری قزوین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاروانسرای سعدالسلطنه، حسینیه امینی‌ها، بیستون، مسجد جامع قزوین، حمام و موزه مردم شناسی قاجار، دروازه قزوین، آرامگاه حمدالله مستوفی و دروازه عالی قاپو نیز از جاذبه‌های دیدنی این شهر هستند. شهرستان الموت منطقه‌ای کوهستانی در خارج از شهر است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود می‌بیند. علاوه بر طبیعت قابل توجه، ارگ‌های اسماعیلیان، ارگ لمبسر و قلعه الموت در این منطقه قرار دارند.

درباره شهر قزوین در ایران

شرایط بازار آپارتمان سازی در قزوین

آمارهای رسمی در ایران حاکی از آن است که قیمت مسکن در تهران از سال 1396 تاکنون هفت برابر شده است. در شهر قزوین نیز نسبت به سال 1400، قیمت مسکن در حدود 15 درصد افزایش داشته است. با وجود وعده‌ها برای مبارزه با تورم، کاهش قیمت‌ها و ساخت چهار میلیون مسکن، طبق اعلام بانک مرکزی ایران، قیمت مسکن در ایران از زمان ابراهیم رئیسی به شدت افزایش یافته است.

یکی دیگر از دلایل افزایش چشمگیر قیمت مسکن افت شدید ارز دولتی در ماه‌های اخیر بوده است. ارزش دلار آمریکا در برابر ریال ایران طی یک سال 15 درصد افزایش یافت که تاثیر فوری بر قیمت مسکن مانند سایر کالاها و خدمات اساسی داشته است. یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت مسکن مشکل خانه‌های خالی است. در سال‌های اخیر، گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود دو میلیون خانه خالی در ایران عمدتاً متعلق به بانک‌های بزرگ کشور و هلدینگ‌های وابسته به دولت است که قیمت مسکن را بالا نگه می‌دارند.

شواهد نشان می دهند که افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگی مانند تهران باعث شده است تا مردم به سایر شهرها و شهرستان‌های کوچکتر نقل مکان کنند. وضعیت بازار مسکن در قزوین از یک سو با افزایش قیمت‌ها در تعامل است و از سوی دیگر، مهاجران بسیاری از تهران به خود می‌بیند. همین امر باعث شده است تا ساخت و ساز در قزوین یک مقوله پرسودی باشد.

از ابتدای سال جاری تاکنون صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر قزوین ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. در ۱۱ ماهه سال جاری یک هزار و 58 پروانه ساختمانی از سوی شهرداری قزوین صادر شده است. بیشترین صدور پروانه ساختمانی با حدود 402 مورد به منطقه ۲ شهرداری قزوین مربوط بوده است. صدور پروانه های آپارتمان سازی نسبت به سال قبل در حدود 52 درصد رشد داشته است.

شرایط بازار آپارتمان سازی در قزوین

بهترین مناطق قزوین برای ساخت آپارتمان

شهر قزوین به پنج ناحیه تقسیم می‌شود که هر منطقه دارای دو ناحیه است. در مجموع شهر قزوین 52 محله دارد. تقسیم بندی شهری قزوین شبیه به شهر تهران است که به صورت شمالی و جنوبی خواهد بود. قسمت شمالی شهر بالاشهر و قسمت جنوبی آن متعلق به قسمت پایین شهر قزوین است. بهترین مناطق این شهر محله‌هایی مانند بلوار، پادگان و ملاصدرا هستند. بر اساس امکانات ساختمانی، قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در این محله‌ها بسیار بالاتر از سایر مناطق است. از جمله محله‌های مناسب و گران قیمت برای خرید و فروش خانه در قزوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ملاصدرا
 • دانشگاه
 • خیام
 • بلوار شمالی
 • بلوار شهید لشکری
 • بلوار شهید بابایی
 • محله پونک قزوین
 • شهر المپیک
 • شهرک جانبازان
 • نوروزیان
 • شهرک ملاصدرا شمالی
 • خیابان نادری
 • بوعلی

با توجه به قدمت زیاد شهر قزوین، محله‌های تاریخی و قدیمی در این شهر زیاد هستند که اخیراً نیاز به بازسازی پیدا کرده‌اند. شش محله دیماج، آب انبارسردار، هادی آباد، بلاغی، شهید انصاری و باغ نشاط در شهر قزوین به ستاد بازسازی پیوسته‌اند. همچنین در شهر الوند محلات گلها، بازار اسلامی ایرانی و خانه تاریخی اربابی و در آبیک، محله مهدیه، محله بهادری و شهرک فردوسی در دستور کار ستاد قرار دارند.

بهترین مناطق قزوین برای ساخت آپارتمان

نحوه طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین

برای هر کسی که به سرمایه گذاری در ملک یا زندگی در قزوین فکر می‌کند، ساخت یک آپارتمان بدون شک یکی از پرسودترین پروژه‌هایی است که می‌توان انجام داد؛ اما ساخت آپارتمان می‌تواند چالش برانگیز باشد، زیرا برای شروع به پیش نیازهای مختلفی نیاز دارد. روند ساخت یک آپارتمان از ابتدا تا انتها چگونه است؟ در گام نخست، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • ساخت آپارتمان در قزوین چقدر سرمایه می‌خواهد؟
 • قوانین ساخت آپارتمان در قزوین چیست؟
 • کدام مناطق قزوین سود بیشتری دارند؟
 • ساخت آپارتمان چند طبقه صرفه اقتصادی دارد؟
 • نیازهای منطقه از نظر جمعیت، سطح درآمد و غیره چیست؟
 • برای ساخت آپارتمان در قزوین چه مصالحی نیاز است؟
 • بهترین طراحی آپارتمان در قزوین باید چگونه باشد که به فروش کمک کند؟

خرید زمین در قزوین

خرید زمین یکی از حیاتی‌ترین مراحل ساخت و ساز است. یک سرمایه گذار باید هدف ساخت آپارتمان را در ذهن داشته باشد تا بتواند مکان مناسب را برای پروژه خود انتخاب کند. قیمت زمین در بهترین مناطق قزوین بالاست، اما سرمایه گذار می‌تواند ملک را با قیمت بیشتری نیز بفروشد. قیمت زمین در حومه و شهرستان های قزوین کمتر از داخل شهر است و متقاضی برای زندگی در این نواحی به دلیل گرانی خانه در داخل شهر بالاتر خواهد بود. سپس مسائلی مانند مشاوره، امکان سنجی و بودجه بندی وارد عمل می‌شوند.

نحوه طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین

بودجه و برآورد قیمت

ساخت آپارتمان به بودجه و مصالح قابل توجهی نیاز دارد. بهترین روش این است که قبل از شروع فرآیند ساخت و ساز آپارتمان، حداکثر هزینه برآورد شود تا مطمئن شوید که بیش از حد خرج نمی‌کنید و با هزینه‌های ساخت و ساز مشکلی ندارید. یک پیمانکار باتجربه یا شرکت مهندسی معتبر به شما کمک می‌کند تا بودجه خود را برنامه ریزی کنید و تمام جزئیاتی را که ممکن است هرگز فکرش را هم نکنید در استراتژی بودجه بندی خود بگنجانید. تعیین دقیق بودجه ساخت باعث کاهش هزینه‌های اضافی در آینده می‌شود.

دریافت مجوزهای ساخت

جنبه قانونی ساخت آپارتمان می‌تواند پیچیده باشد. موانع زیادی برای بررسی در رابطه با قانونی بودن ساخت و ساز آپارتمان وجود دارند. هرکسی که قصد طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین را دارد باید از ارگان‌های مربوط مانند شهرداری مجوز بگیرد. کارفرما با پرداخت هزینه‌های مربوط و تایید نقشه‌های اولیه می‌تواند فرآیند ساخت را شروع کند. بهتر است صفر تا صد ساخت آپارتمان خود را به شرکت مهندسی پرسیاه واگذار کنید تا همه مراحل پروژه از دریافت مجوزها گرفته تا ساخت به صورت اصولی و بدون مشکل انجام شوند.

طراحی معماری آپارتمان

هنگام ساخت یک مجتمع آپارتمانی، سرمایه گذار باید چشم انداز ساختمان را برای فروش بهتر تصور کند. طراحی معماری آپارتمان در قزوین برای تحت تاثیر قرار دادن خریداران بسیار مهم است. مشتریان امروزی به طراحی نما، طراحی داخلی و استفاده از مصالح ساختمانی شیک و با دوام توجه زیادی دارند. در طراحی آپارتمان بهتر است از موارد زیر استفاده کنید:

 • طراحی پلان طبقات
 • طراحی دکوراسیون داخلی
 • طراحی نمای بیرونی
 • طراحی محوطه ساختمان
 • چیدمان و تجهیز مبله
 • طراحی روف گاردن

هزینه طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین

ساخت آپارتمان در قزوین

حالا فرآیند ساخت و ساز شروع می‌شود. درک کامل از اصول ساخت بنا اولین قدم برای یک پروژه ساخت و ساز موفق است. ساخت آپارتمان به تخصص، زمان و سرمایه گذاری نیاز دارد. از همه مهمتر، تیم ساخت باید به قدری ‌متخصص باشد که هر مرحله از ساخت را بدون دیرکرد و مطابق با زمان بندی و بودجهه کارفرما تحویل دهد. کیفیت ساخت آپارتمان به طور مستقیم به تخصص و مهارت تیم‌های مختلف پروژه وابسته است. به دنبال شرکتی بروید که بتواند نیازهای شما را به خوبی درک کرده و بهترین خدمات طراحی و ساخت را در اختیارتان قرار دهد.

مراحل ساخت و ساز به شرح زیر است:

 • آماده سازی زمین: شامل انجام آزمایش خاک و پاکسازی پوشش گیاهی است. زمان تکمیل بستگی به اندازه زمین و پوشش گیاهی دارد.
 • فونداسیون: شامل گودبرداری، احداث دیوار نگهبان، آرماتوربندی و سپس بتن ریزی فونداسیون (اغلب نواری) است.
 • اسکلت ساختمان: اسکلت سازه شامل تیر و ستون است که می‌تواند بسته به نیازهای پروژه فلزی یا بتنی باشد.
 • لوله کشی و برق: پس از ساخت اسکلت، نوبت به نصب سیستم برق، لوله کشی و تهویه مطبوع می‌شود.
 • سقف سازی: سقف سازه اغلب تیرچه بلوک یا عرشه فولادی است که هر طبقات را از دیگری جدا می‌کند.
 • دیوارچینی: دیوارهای داخلی و پیرامونی ساختمان با استفاده از آجر یا بلوک ساخته می‌شوند تا پوششی برای سازه باشند.
 • نازک کاری: شامل تزئینات مربوط به نقاشی دیوارها، کفسازی، کاشی کاری، نصب کابینت‌ها، پنجره‌ها، درها و سایر عناصر مربوط به زیبایی فضای داخل است.
 • نمای ساختمان: نمای سازه در طی مراحل نازک کاری انجام می‌شود که شامل نمای آجری، سنگی و طرح‌های مختلط است.

مشاوره و خدمات طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین با شرکت مهندسی پرسیاه

هزینه طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین

موقعیت مکانی ‌یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در هنگام تعیین هزینه ساخت آپارتمان به آن فکر کنید. هزینه‌های زمین 10 تا 20 درصد بودجه را تشکیل می‌دهند و هزینه‌های محلی ارتباط زیادی با این درصد دارند. به عنوان مثال، خرید زمین در مناطق شهری بیشتر از زمین در مناطق حومه هزینه خواهد داشت. هنگامی که هزینه‌های زمین و مجوزهای خود را مشخص کردید، می‌توانید شروع به محاسبه هزینه مواد و نیروی کار کنید که اغلب به عنوان هزینه‌های اصلی ساخت شناخته می‌شوند. به طور کلی، هزینه طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین عبارتند از:

 • هزینه‌های مربوط به گرفتن جواز ساخت
 • هزینه‌های مربوط به طراحی معماری
 • هزینه‌های مربوط به پیمانکار و تجهیزات
 • هزینه‌های مربوط تست‌های آزمایشگاهی
 • هزینه‌های مربوط به مصالح ساختمانی
 • هزینه‌های مربوط طراحی داخلی ویلا
 • هزینه‌های مربوط به محوطه سازی (استخر و فضای سرسبز)
 • هزینه‌های مربوط به تجهیز مبله
 • هزینه‌های مربوط به بازرسی و مشاوره

مشاوره و خدمات طراحی و ساخت آپارتمان در قزوین با شرکت مهندسی پرسیاه

فرآیند ساخت آپارتمان اغلب می‌تواند سخت و طاقت فرسا به نظر برسد، زیرا مراحل مختلفی را شامل می‌شود. اما سپردن کلیه امور کار به شرکت مهندسی معتبر می‌تواند به معنای راحتی در طراحی و ساخت آپارتمان باشد. «شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سالها تجربه در ساخت اپارتمان‌های نوآورانه و سفارشی، تیم گسترده‌ای از مهندسان، طراحان، تکنسین‌ها و نیروهای کاری ماهر را در اختیار دارد. ما رضایت مشتریان خود را در اولویت قرار می‌دهیم، به همین دلیل است که سابقه درخشانی در طراحی و ساخت آپارتمان در داخل و خارج کشور داریم.

ما در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت آپارتمان تنها شرکتی هستیم که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کنیم. طراحی آپارتمان، ساخت آپارتمان، بازسازی آپارتمان، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

منبع: rockfordconstruction.net

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *