طراحی شرکت و دفتر کار

دکوراسیون کلینیک زیبایی

دکوراسیون کلینیک زیبایی یکی از مهمترین موارد در زمانی است که شما قصد راه اندازی یک کلینیک زیبایی را دارید. مردم در زمانی که به یک کلینیک زیبایی مراجعه می‌کنند به آرامش و اطمینان خاطر نیاز دارند که شما می‌توانید با طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک خود به بهترین صورت ممکن، این اطمینان خاطر و آرامش را به مراجعین خود القا کنید. در گذشته‌ ای نه چندان دور کلینیک های زیبایی و پزشکی دکور خاصی نداشتند، اما امروزه دکوراسیون کلینیک زیبایی از اهمیت بسیاری در جذب مشتری برخوردار است و شما می‌توانید با دکور کردن مجموعه خود رضایت مشتریان را جلب کنید. در این مقاله ما بررسی موارد مهم در دکوراسیون کلینیک زیبایی پرداخته‌ایم و هر آنچه را که برای داشتن یک دکوراسیون جذاب نیاز دارید بیان کرده‌ایم؛ پس همراه ما باشید.

دکوراسیون کلینیک زیبایی

ظاهر و دکوراسیون هر محیطی اولین چیزی است که در نگاه اول جلوه می‌کند و توجه همگان را به خود جلب می‌کند. از مهمترین جاهایی که دکوراسیون آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است کلینیک های زیبایی هستند. دکوراسیون کلینیک زیبایی دارای ویژگی ها و نکاتی است که باید به آن توجه داشت. برای دیزاین این مراکز تنها به جنبه زیبایی نباید اکتفا کرد. چون در این مراکز باید نکات بهداشتی نیز به بهترین شکل ممکن رعایت شود پس توجه به این موضوع نیز می‌تواند در داشتن بهترین و مناسب‌ ترین دکوراسیون کلینیک زیبایی به ما کمک شایانی کند. چون اگر شما برای فضای مورد نظر بهترین و شیک‌ترین دکوراسیون را داشته باشید ولی پزشک و بیمار در آن مکان احساس راحتی نداشته باشند و نتوانند نیازهای خود را برطرف کنند دکوراسیون و طراحی مجموعه با شکست مواجه خواهد شد.

تصویر 1

طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی:

معمولاً در دنیای امروزی ما انسانها به زیبایی ظاهری خود بسیار اهمیت می‌دهیم و اگر نقصی در ظاهر و یا اندام خود داریم سعی می‌کنیم با مراجعه به مراکز درمانی و کلینیک های زیبایی آن نقص را برطرف کرده و اگر با قسمت خاصی از بدن خود مشکل داریم با کمک گرفتن از پزشکانی که در کلینیک های زیبایی فعالیت دارند به فرم و شکل مورد نظر آن قسمت از بدنمان دست پیدا کنیم. معمولاً مراجعه به مراکز پزشکی و درمانی احساس خوش آیندی در انسان ایجاد نکرده و با ورود به این مراکز نوعی تشویش و استرس به سراغ انسان می‌آید و بیشتر افراد تا حد ممکن به خاطر همین دلایل روانی سعی می‌کنند تا جای ممکن به این مراکز مراجعه نکنند. حال طراحان و افراد زبده‌ای که در زمینه دکوراسیون و طراحی فعالیت دارند با ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین سعی در رفع این مشکل داشته و تا حدود بسیار زیادی نیز موفق بوده‌اند؛ و با استفاده از دانش‌های طراحی روز و در نظر گرفتن بعد روانی اقدام به طراحی و دکوراسیون کلینیک زیبایی کرده و کمک شایانی به مراجعه کنندگان و افرادی که در این مراکز فعالیت دارند کرده‌اند.

تصویر 2

اهمیت دکوراسیون کلینیک زیبایی

 دکوراسیون کلینیک زیبایی در کنار تبحر افرادی که در آن مشغول به فعالیت هستند می‌تواند در جذب افراد مراجعه کننده به این مراکز تاثیر مستقیم داشته و در ارائه بهتر خدمات به آنها یاری کند. معمولاً افراد مراجعه کننده به کلینیک های درمانی و زیبایی تایم زیادی را در این مراکز سپری می کنند پس باید سعی شود که تمامی امکانات رفاهی و بهداشتی در کنار احساس آرامش برای مراجعه کنندگان به کلینیک های زیبایی فراهم شود. در ادامه به نکاتی که باید در طراحی و دکوراسیون کلینیک زیبایی به آن توجه داشت و رعایت کرد اشاره می‌کنیم.

تصویر 3

رنگ یکی از عوامل کلیدی در دکوراسیون کلینیک زیبایی:

در دکوراسیون کلینیک زیبایی توجه به رنگ در نظر گرفته شده برای بخش‌های این کلینیک بسیار مهم می‌باشد. مثلاً برای اتاق پزشک باید از رنگ‌ هایی استفاده شود که احساس آرامش را به مراجعه کننده انتقال دهد چون شخص مراجعه کننده به این اتاق خود نوعی پریشانی و استرس دارد و رنگ‌های به کار رفته در این اتاق می‌تواند در کنترل کردن و یا تشدید این حس کمک بسزایی داشته باشد. رنگ‌هایی که در دکوراسیون کلینیک زیبایی می‌توان از آنها استفاده کرد را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

تصویر 4

رنگ‌های مناسب در طراحی کلینیک زیبایی

رنگ آبی: اصولاً رنگ آبی با یاد آوری آسمان و دریا احساس آرامش را در انسان به وجود می‌آورد و رنگ آبی برای دکوراسیون کلینیک زیبایی بسیار مناسب می‌باشد.

رنگ قهوه‌ای: اگر رنگ قهوه‌ای را با رنگ‌های روشن ترکیب کنیم گزینه بسیار مناسبی برای رنگ اتاق‌ های کلینیک زیبایی بوده و رنگ قهوه‌ ای رنگی متمم و بسیار کاربردی است.

رنگ بژ: رنگ بژ به دلیل اینکه جزء دسته رنگ‌های روشن می‌باشد فضاهای کوچک را نیز بزرگ نشان داده و روشنی این رنگ حس آرامش را در افراد به وجود می‌آورد.

رنگ سبز: این رنگ نیز به خاطر ایجاد حس سر زندگی و آرامش نیز در بیشتر مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها کاربرد داشته و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما در انتخاب رنگ برای دکوراسیون کلینیک زیبایی به این نکته نیز باید توجه کرد که بعضی از رنگ‌ها برای این مکان مناسب نبوده و استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم. رنگ‌هایی که استفاده از آن در این مکان‌ها مناسب نیست رنگ قرمز، زرد، بنفش و مشکی می‌باشد. چون رنگهای زرد و قرمز نمادی از انرژی هستند و برای این مکان توصیه نمی‌شوند؛ و رنگ بنفش و مشکی نیز رنگ‌های سنگینی بوده و به راحتی نمی‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد. پس در دکوراسیون کلینیک زیبایی به انتخاب رنگ مناسب حتماً توجه داشته باشید.

تصویر 5

طراحی اتاق پزشک در کلینیک زیبایی:

یکی از بخش‌های مهم در کلینیک های زیبایی اتاق پزشک می‌باشد. در دکوراسیون این بخش از کلینیک باید نهایت دقت و توجه را به کار برد. تجهیزات و لوازمی که در این اتاق قرار دارند معمولاً شامل میز پزشک، فضایی برای معاینه و لوازم و تجهیزات مورد نیاز پزشک می‌باشد. طراحی و دکوراسیون این اتاق باید به گونه‌ ای باشد که هر کدام از این لوازم در گوشه‌ ای قرار بگیرند تا فضای کافی و مناسب برای رفت و آمد وجود داشته باشد و به کمک پارتیشن هایی که وجود دارد می‌توان قسمت فضایی که برای معاینه در نظر گرفته شده را از دیگر قسمت‌های اتاق جدا کرد تا نظم بیشتری را به اتاق پزشک بخشید. استفاده از پارتیشن های شیشه‌ای گزینه بسیار مناسبی برای این منظور می‌باشد؛ و نکته آخر اینکه به انتخاب رنگ این بخش از کلینیک بسیار توجه داشته باشید و از رنگ‌های مناسبی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید.

تصویر 6

محل نگهداری وسایل و تجهیزات پزشک:

معمولاً در طراحی و دکوراسیون کلینیک زیبایی فضایی را برای نگهداری تجهیزات پزشکی در نظر می‌گیرند و خوب است که این مکان جایی باشد که پزشک به راحتی به آن دسترسی داشته باشد و در صورت لزوم بتواند از آن لوازم استفاده کند. معمولاً کمدها و یا کابینت‌هایی که مناسب با دکوراسیون اتاق هستند برای این کار در نظر گرفته می‌شوند. در این قسمت حتماً فضایی نیز برای شستشوی دست نیز تعبیه شده تا پزشک و دستیارانش به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند و توجه به بهداشت و تمیزی این قسمت بسیار مهم بوده و از نکات اساسی محسوب می‌شود. توجه به نکات ذکر شده برای موفقیت در طراحی و رسیدن به نتیجه مطلوب در دکوراسیون کلینیک زیبایی بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

تصویر 7

استفاده از پارتیشن های جدا ساز در دکوراسیون کلینیک زیبایی:

معمولاً در کلینیک اگر فضای کافی برای تمامی بخش‌ها وجود نداشته باشد و یا در یک سالن و یا اتاق بزرگ بخواهند بخش‌های مجزایی داشته باشند با کمک گرفتن از انواع پارتیشن ها اقدام به جداسازی فضاها می‌کنند. نمونه پارتیشن هایی که موجود می‌باشند پارتیشن های شیشه‌ای، پارتیشن های سنگی و پارتیشن های چوبی هستند که متناسب با دکوراسیون کلینیک زیبایی و طراحی آن پارتیشن مناسب توسط طراحان انتخاب شده و استفاده می‌شود.

تصویر 8

طراحی سقف دکوراسیون کلینیک زیبایی:

امروزه با توجه به دانش و تکنولوژی مدرن روز و تجهیزات و لوازم پیشرفته شاهد تحولات و نوآوری های خاصی در تزیین سقف‌ها به خصوص در کلینیک ها هستیم. برای اینکه مدت زمانی را که بیمار بر روی تخت معاینه قرار می‌گیرد برایش خسته کننده و کسل کننده نباشد و به نوعی احساس ریلکسی را در مراجعه کننده ایجاد کند طراحان و افراد متخصص سقف‌هایی با تصاویر متحرک طراحی کرده‌اند که علاوه بر جنبه زیبایی فوق العاده آن شخصی که بر روی تخت معاینه قرار دارد با توجه و تماشای آن گذر زمان را احساس نخواهد کرد. توجه به این نکات ظریف و در عین حال مهم که شاید به ذهن هر کسی خطور نکند از نکات بسیار مهم و در دکوراسیون کلینیک زیبایی می‌باشد.

تصویر 9

توجه به تهویه هوا در دکوراسیون کلینیک زیبایی:

از دیگر مواردی که باید در دکوراسیون کلینیک زیبایی به آن توجه شود تهویه مناسب می‌باشد. برای آنکه تهویه سالن کلینیک زیبایی شما از حداقل استانداردها برخوردار باشد شما باید از سیستم های تهویه استفاده کنید. این سیستم ها اکثراً در داخل سقف و یا دیوارها قرار می‌گیرند، برخی از نمونه‌ های سیستم های تهویه نیز وجود دارند که داخل دیوار و سقف نمی‌روند و به صورت ایستاده یا رومیزی هستند. شما باید با توجه به متراژ سالن و کلینیک زیبایی خود و مشورت با فروشنده نوع سیستم تهویه مناسب سالنتان را انتخاب کنید. البته انتخاب دیگری نیز برای تهویه در دکوراسیون کلینیک زیبایی است. شما می‌توانید از پنجره‌های دارای توری استفاده کنید. این پنجره‌ها باید دوجداره باشند تا در زمانی که نمی‌خواهید پنجره‌ها را باز کنید سر و صدا، آرامش و تمرکز شما را از بین نبرد. دقت کنید که ویوی مناسب پنجره‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تصویر 10

توجه به محرمیت و رازداری در طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی 

مراجعه کنندگان به کلینیک های زیبایی از افرادی هستند که تمایل به حفظ رازهایشان توسط دکتر و کادر کلینیک زیبایی دارند. شما باید در دکوراسیون کلینیک زیبایی خود به این مسئله نیز توجه داشته باشید و به حریم خصوصی مراجعین خود نیز توجه داشته باشید. برای مثال می‌توانید اتاق‌ های معاینه را در جایی دور از چشم مخاطبین قرار دهید. در دکوراسیون کلینیک زیبایی محل قرار گیری میز منشی و بایگانی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تصویر 11

میز منشی در طراحی کلینیک زیبایی

خواه یا ناخواه میز منشی و پذیرنده از اهمیت بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی شما برخوردار است و شما باید حتماً به شیوه طراحی این میز توجه داشته باشید؛ چرا که مراجعین شما در بدو ورود خود به کلینیک زیبایی به سراغ میز منشی و سکرتر می‌روند و نیازهای خود را بیان می‌کنند. میز منشی باید به آسانی قابل دیدن باشد و مراجعین شما به راحتی بتوانند میز را پیدا کنند. میز منشی باید با سایر اجزای فضا همخوانی داشته باشد و در زیبایی بصری شک ایجاد نکند. پرونده‌ ها و فایل هایی که مرتبط با منشی هستند نباید موجب شلوغی میز شوند. می‌توانید محصولاتی که مرتبط با زیبایی هستند را در قفسه‌های پشت سر منشی و یا روی میز او قرار دهید تا هم به مشتریان خود این محصولات را معرفی کنید و هم به زیبایی دکوراسیون کلینیک خود بیفزایید.

تصویر 12

سالن انتظار در طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی

بعد از میز منشی یکی دیگر از مهمترین مکان‌هایی که مراجعه کنندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، سالن انتظار می‌باشد. برای سالن انتظار در دکوراسیون کلینیک زیبایی شما باید از المان‌ها و رنگ‌هایی استفاده کنید که نمایانگر شغل و تخصص شما هستند. مبل‌های راحتی، بروشور محصولات مرتبط با زیبایی، نورپردازی صحیح، قلم و کاغذ از ضروریات اتاق انتظار هستند و حتماً باید در اتاق انتظار از آن‌ها استفاده کنید. استفاده از سایر وسایل در دکوراسیون اتاق انتظار کلینیک زیبایی بیشتر با سلیقه و تقاضای شما ارتباط دارد.

تصویر 13

یک چالش در زمینه طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی

تا به اینجا ما همه‌ آنچه را که برای داشتن یک دکور مناسب در طراحی کلینیک زیبایی نیاز داشتید برای شما به طور مفصل بیان کرده‌ایم؛ اما یک سوال پیش می آید که در تمامی مراحل دکوراسیون داخلی کلینیک باید از خود بپرسید: آیا تلاش من برای زیباتر کردن محیط موجب ناراحت بودن لوازم و محیط نخواهد شد؟ ممکن است در حالی که شما سعی می‌کنید از یک مبل زیبا برای اتاق انتظار استفاده کنید فضا را اشغال کنید و راه عبور مراجعین و کارکنان را تنگ کنید. همواره توجه داشته باشید که دکوراسیون کلینیک زیبایی از اهمیت بسیاری برخوردار است اما نباید برای زیباتر شدن محیط کار راحتی و آرامش را تحت تاثیر قرار دهیم.

تصویر 14

نکات نهایی در رابطه با دکوراسیون کلینیک زیبایی که باید به آن‌ها توجه داشت

شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک دکوراتور و طراح داخلی همه‌ کارها را به یک متخصص بسپارید اما همان طور که در پاراگراف‌های قبلی به شما گفتیم طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی کار دشواری نیست و می‌توانید تنها با صرف وقت و حوصله کلینیک زیبایی خود را دکور کنید. دقت داشته باشید که شما با تهیه متریال ایرانی می‌توانید در اقتصاد کشور نیز نقش مهمی را ایفا کنید و از تولیدات داخلی حمایت کنید.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.