طراحی ویلا در شمال

مجتمع پلکانی دیسلند، رامسر، جاده جواهرده

طراحی ویلا
طراحی ویلا در شمال

طراحی مجتمع تجاری

مجتمع تجاری عموما به مجموعه ای گفته می شود که علاوه بر وجود واحدهای تجاری و اداری واقع شده در آن دارای رستوران، فود کورت، شهربازی برای کودکان و سینما می باشد و مکانی برای گذارندان اوقات فراغت مردم است.

مجتمع تجاری عموما به مجموعه ای گفته می شود علاوه وجود واحدهای تجاری و اداری واقع شده در آن دارای رستوران، فود کورت، شهربازی برای کودکان و سینما می باشد و مکانی برای گذارندان اوقات فراغت مردم است.

مجتمع های تجاری را باید در مناطقی ایجاد کرد که از قبل مورد نیاز سنجی قرار گرفته باشند ساخت یک مجتمع تجاری مستلزم صرف هزینه، وقت و نیروی انسانی زیادی است به همین دلیل باید بازدهی خوبی داشته باشد.

اصول کلی در طراحی مجتمع های تجاری

در طراحی مجتمع های تجاری علاوه بر شکل ظاهری و زیبایی مجتمع باید به چگونگی چینش و طراحی واحدهای تجاری و اداری و همچنین محل های عبور، راه پله ها، آسانسورها ، درب های ورودی و خروجی توجه کرد و در طراحی آنها دقت و خلاقیت به کاربرد.

یک واحد تجاری باید طوری طراحی شود که ظرفیت پذیرش جمعیت زیاد را از نظر تهویه مطبوع و ایمنی افراد داشته باشد.

در نظر گرفتن مکان هایی برای استراحت و گپ و گفت افراد نیز می تواند در یک طراحی خوب و کاربردی برای یک مجتمع تجاری موثر باشد.

در برخی از مجتمع های تجاری طراحی روف گاردن نیز انجام می شود که معمولا در این مکان انواع رستوران ها در نظر گرفته می شود.

طراحی نور پردازی و توجه به رنگ مناسب نیز از دیگر نکاتی است که باید به آنها توجه شود.

بهتر است در مجتمع هایی که واحدهای اداری و تجاری با هم وجود دارد طراحی محل عبور و مرور و آسانسورها به گونه ای صورت بگیرد که افرادی که قصد استفاده از واحدهای اداری را دارند با ازدحام و شلوغی سایر طبقات مواجه نشوند.

یکی  دیگر از مهمترین نکات در طراحی مجتمع تجاری درنظر گرفتن پارکینگ مناسب و با ظرفیت بالاست. امروزه به دلیل حجم زیاد ماشین ها پیدا کردن جای پارک مناسب برای خودرو بسیار سخت است در این میان واحدهایی موفق هستند که این معضل را برای مشتریان حل کنند.

به طور کلی در طراحی مجتمع های تجاری در درجه اول رفاه حال مصرف کنندگان اهمیت بالایی دارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.