اصول طراحی ویلای کلاسیک

اصول طراحی ویلای کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک که در ایران گاهی اوقات به جای سبک طراحی رومی استفاده می‌شود، یکی از محبوب‌ترین انواع سبک‌های طراحی نماست. نمای کلاسیک سبکی جهانی است و می‌توان گفت در سراسر نوشتهٔ تازهجهان علاقه مندان خاص خود را دارد. تقارن یکی از مهمترین اصول طراحی ویلای کلاسیک است. درواقع، سبک کلاسیک بسیار بدیع می‌باشد و ویژگی‌های مختص به خود را دارد.

درحقیقت، طراحی ویلا کلاسیک یکی از سبک‌های طراحی است که از گذشته تاکنون طرفداران زیادی داشته است. معمولاً این طرح با ستون‌ها و طاق‌های بلند، مجسمه‌های تزئینی و طاق‌ها و سرستون‌ها شکوه خیره کننده‌ای دارند. در این بررسی به طور کامل در مورد اصول طراحی و ساخت ویلا کلاسیک صحبت می‌کنیم.

طراحی ویلای کلاسیک چیست؟

نماهایی که امروزه آن را نمای کلاسیک می‌گوییم، شباهت و نمونه برداری از مصالح، جزئیات و مدل‌های ساختمان‌ها مربوط به دوران کلاسیک ایران و یونان باستان یا معماری سبک نئوکلاسیک هستند. تلفیق فرهنگ‌های مختلف در دنیای امروز، تجسم‌های هنر با دیدگاه رومی را بیش از پیش افزایش داده است. هر سبک معماری در طراحی نما بیانگر باورهای ذهنی ساکنان آن است. تنوع در دنیای امروز منجر به کاهش سریع جذابیت سبک‌های جدید در مدت زمان کوتاهی شده است اما طراحی کلاسیک اصالت و ریشه قوی‌تری دارد.

به همین دلیل است که در این عصر، گرایش به ظاهر کلاسیک بیشتر شده است. از سوی دیگر، ظاهر کلاسیک حس وقار را برای ویلا به ارمغان می‌آورد و به صاحبان آن حس تجمل می‌بخشد. در کشور ما، یکی دیگر از عوامل مهم که در توسعه این سبک کمک کرده است، در دسترس بودن مصالح مورد نیاز است. چیزی که معماری کلاسیک یا رومی را به سبکی باشکوه تبدیل می‌کند، استفاده از سنگ به عنوان متریال غالب نماست.

طراحی ویلای کلاسیک چیست؟

نمادین‌ترین سازه‌های کلاسیک، معابد سنگی بزرگی هستند که بر اساس تقارن و نظم ساخته شده‌اند. به این ترتیب، یک سنت دیرینه از معماران وجود دارد که به تاریخ معماری نگاه می‌کنند و ارزش‌ها و آرمان‌های دنیای باستان را احیا می‌نمایند. اینجاست که نمای کلاسیک از دل تاریخ باستان وارد دنیای مدرن می‌شود و در ویلاسازی به سبک لوکس و لاکچری نمود واقعی پیدا می‌کند.

تاریخچه طراحی ویلای کلاسیک

معماری کلاسیک از یونان، ایران و روم باستان سرچشمه گرفته است و با تقارن، ستون‌ها، پنجره‌های مستطیل شکل و سنگ مرمر مشخص می‌شود. برای قرن‌ها، معماران از این تمدن‌ها تأثیر می‌گرفتند و الهامات سنتی را در سبک‌های بعدی معماری گنجانده بودند. در یک مفهوم گسترده، معماری کلاسیک می‌تواند تمام معماری‌هایی که از یونانیان و رومیان باستان گرفته شده است را در بر گیرد.

معماری کلاسیک در قرن پنجم قبل از میلاد در یونان و در حدود قرن سوم پس از میلاد در رم ساخته شد. این سبک در طول سال‌ها بارها احیا شد. در دوران رنسانس ایتالیا، معماران برای بازسازی معماری کلاسیک رومی تلاش کردند. قرن‌ها بعد در اروپا، حفاری‌ها در پمپئی دوباره معماری یونان باستان را شعله ور ساختند. طراحی کلاسیک به شدت بر عناصر معماری یونانی و یکپارچگی ساختاری متمرکز است.

یکی از رایج‌ترین انواع معماری کلاسیک در ایالات متحده به عنوان نئوکلاسیک شناخته می‌شود. این نوع معماری در پاسخ به معماری باروک آمد و به شدت بر ایده آل‌های طراحی روم باستان متکی بود. این سبک در قرن هجدهم در اروپا شکل گرفت و به سبک نمادین بسیاری از ساختمان‌های دولتی در واشنگتن دی سی تبدیل شد.

تاریخچه طراحی ویلای کلاسیک

احیای کلاسیک سبکی است که در اواخر قرن نوزدهم وارد مد شد. این سبک پس از نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال 1893 به یک ترند تبدیل شد. ساختمان‌های نمایشگاه فرم‌های کلاسیک را برجسته می‌کردند و الهام ‌بخش سازندگان در سراسر کشور بودند. بسیاری از خانه‌ها، دادگاه‌ها، بانک‌ها، مدارس و کلیساها در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به این سبک ساخته شدند. در ایران نیز سبک کلاسیک بیش از 20 سال است که بخش مهمی از طراحی نمای ساختمان‌ها و ویلاهای کشور را در برگرفته است.

ماهیت طراحی ویلای کلاسیک

یکی از بهترین سبک‌های طراحی ویلا که معمولاً توجه عموم را به خود جلب می‌کند، سبک طراحی و ساخت ویلا کلاسیک است. در طراحی این نوع ویلا اغلب تنوع متریال به کار رفته نسبت به سبک‌های دیگر کمتر است. معمولاً استفاده از سنگ برای ظاهر کلاسیک مناسب‌تر می‌باشد. همچنین نورپردازی در نمای کلاسیک بسیار مهم است و باعث زیباتر شدن طراحی ویلای کلاسیک می‌شود. طراحی ویلاهای کلاسیک معمولاً دارای عناصر زیر است:

 • دیوارهای بلند و ارتفاع زیاد کف تا سقف
 • اشیاء تزئینی مانند آینه‌های بلند و کاغذ دیواری
 • ستون‌های بلند و پنجره‌های متقارن
 • وجود مجسمه‌هایی با رنگ‌های روشن مانند سفید و کرم
 • وجود عناصر نورپردازی طبیعی و مصنوعی در طراحی داخلی کلاسیک

ماهیت طراحی ویلای کلاسیک

اصول طراحی ویلای کلاسیک

در این نوع طراحی از مواد و ابزار زیادی استفاده می‌شود. جزئیات به کار رفته در این سبک، بسیار بیشتر از سایر سبک‌های طراحی مانند سبک مدرن هستند. بنابراین طراحی ویلا با سبک کلاسیک معمولا هزینه‌های بیشتری را به همراه دارد. اما با گرفتن مشاوره از شرکت مهندسی پرسیاه می‌توانید هم در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و بهترین سبک طراحی نمای کلاسیک را دریافت کنید.

از مهمترین معیارها و اصول طراحی ویلا کلاسیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از خطوط منحنی برای ایجاد حس آرامش بیشتر در طراحی داخلی ویلا و عناصر آن استفاده شده است. این خطوط را می‌توان روی بالش، پارچه کوسن و روتختی نیز استفاده کرد.
 • ظرافت و استحکام در طراحی و اجرای گچ بری ستون‌ها و سقف‌ها و همچنین قاب دیوارها باید کاملا مشهود باشد. معمولاً برای این عناصر از رنگ سفید استفاده می‌شود.
 • نقش و نگارهای گلدار، راه راه و چهارخانه در طراحی ویلای کلاسیک بسیار به چشم می‌خورند. این نوع طرح‌ها هم برای دکوراسیون داخلی و هم برای نمای ویلا قابل استفاده هستند.
 • تناسب، تقارن و نظم باید در تمامی مراحل طراحی ویلای کلاسیک و عناصر به کار رفته در آن رعایت شوند.

ویژگی‌های طراحی ویلای کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک یکی از محبوب‌ترین طرح‌ها در سراسر جهان است. عناصر معماری به کار رفته در این طرح‌ها باعث افزایش زیبایی و ایجاد ظاهری سنتی و جذاب می‌شوند. در بسیاری از طرح‌های کلاسیک از ستون‌هایی در قسمت جلویی استفاده شده تا ساختمانی زیبا ایجاد شود. اتاق‌های نشیمن، اتاق‌های غذاخوری و آشپزخانه‌ها معمولاً به صورت پلان باز طراحی می‌شوند. به طور کلی مهمترین ویژگی‌های طراحی ویلا کلاسیک عبارتند از:

 • طراحی نما و فرم به کار رفته در این سبک نسبت به سبک مدرن پیچیده‌تر است.
 • معمولاً در این طرح از مصالحی مانند آجر، سنگ، چوب یا سایر مصالح سنتی استفاده می‌شود.
 • نورپردازی در نمای ویلا به صورت اصولی و کاربردی استفاده می‌شود.
 • در داخل ساختمان از تکنولوژی و امکانات به روز استفاده شده است.
 • با وجود کلاسیک بودن این طراحی، از تکنولوژی و امکانات به روز در داخل ساختمان استفاده شده است.
 • تناسب و نظم در نما و طراحی ساختمان یکی از ویژگی‌های مهم در این نوع طراحی است.
 • در این طراحی باید در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی دقت زیادی کرد. در این سبک ویلا نمی‌توانید از هر رنگی که دوست دارید استفاده کنید.
 • معمولا برای نشان دادن قدرت و شکوه طرح باید از رنگ‌های خنثی استفاده کرد. باید از رنگ‌هایی استفاده نمود که حس اعتماد، قدرت، ظرافت و رسمی بودن را منتقل کنند.
 • علاوه بر رنگ‌های روشن و خنثی می‌توان از رنگ‌های طلایی، برنزی، قهوه‌ای، مشکی، یشمی و زرشکی نیز استفاده کرد. البته نکته اینجاست که نمی‌توان همه این رنگ‌ها را با هم استفاده کرد. فقط یک یا دو رنگ را می‌توان با هم ترکیب کرد.
 • از ویژگی‌های رایج طراحی ویلاهای کلاسیک استفاده از چوب‌های طبیعی مانند گیلاس، بلوط، گردو، ماهون و سرو در طراحی داخلی و طراحی نماست.

اصول طراحی ویلای کلاسیک

عناصر طراحی ویلای کلاسیک

همانطور که تا اینجا خواندید، المان‌های مختلفی در ویلای سبک کلاسیک به چشم می‌خورند. مهمترین عناصر تاثیرگذار در طراحی یک ویلای کلاسیک معمولاً موارد زیر هستند:

 • ستون: یکی از عناصر شناخته شده و مهم در طراحی کلاسیک، ستون‌ها است. این ستون‌ها با ارتفاع بلند و تزئینات باشکوهی در ورودی و اطراف ساختمان ویلا احداث شده‌اند.
 • نورپردازی: نورپردازی در نما به صورت کاملاً متقارن با نورهای خنثی استفاده می‌شود. در مورد فضای داخلی می‌توان از لوسترهای کوچک با نور ملایم استفاده کرد.
 • کفپوش: برای کف ویلاهای کلاسیک از مصالح طبیعی مانند سنگ و چوب استفاده می‌شود. استفاده از مواد طبیعی حس زندگی و نشاط بیشتری را در فضای داخلی ویلا تداعی می‌کند.
 • سقف: طراحی یک ویلای کلاسیک معمولاً دارای ارتفاع کف تا سقف زیاد است. برای القای حس عظمت و قدرت در داخل و نمای ویلا از گچ کاری ظریف و باشکوهی استفاده می‌شود. از این گچ کاری‌ها در قلب سقف کاذب برای پنهان کردن برخی عناصر از جمله سیستم‌های تهویه در سقف‌ها استفاده می‌شوند.

مصالح ساختمانی طراحی ویلای کلاسیک

یکی از عوامل گسترش نمای کلاسیک ساختمان مسکونی، وجود معادن سنگ متعدد در نقاط مختلف کشور است. یکی از مصالح مورد استفاده در نمای رومی جدید، سنگ تراورتن است. سنگ تراورتن دارای ویژگی‌های زیر است:

 • نحوه استفاده از آن راحت است (برش، نصب و ایجاد طرح مورد نظر).
 • به راحتی به ملات و دیگر مصالح چسبنده متصل می‌شود.
 • سنگ تراورتن کیفیت و دوام خوبی دارد.
 • در همه جا قابل دسترسی و تهیه است.
 • طول عمر نما و عناصر معماری را افزایش می‌دهد.

همچنین از آجر نیز در سبک کلاسیک استفاده می‌شود. درحقیقت، آجر بیشتر به سبک سنتی و معماری اصیل ایرانی نزدیک است.

عناصر طراحی ویلای کلاسیک

طراحی و ساخت ویلا با شرکت مهندسی پرسیاه

انتخاب شرکت مهندسی و پیمانکاری و معماران مجرب برای پیشبرد پروژه یکی از مراحل مهم در پیمانکاری ساخت ویلا در شمال و دیگر مناطق کشور است. بدون شک بهره مندی از خدمات و تجربیات یک تیم حرفه‌ای و مجرب منجر به نتایج عالی و مورد انتظار کارفرما خواهد شد.

«شرکت مهندسی معماری طرح پردازان پرسیاه» با سال‌ها تجربه در زمینه پیمانکاری و مشارکت در ساخت ویلا تنها شرکتی است که با ارائه ضمانتنامه اجرایی همه متریال مصرفی در پروژه شما را به مدت یکسال گارانتی می‌کند. ساخت ویلا، بازسازی ویلا، دکوراسیون داخلی و تجهیز مبله پروژه‌های لوکس از خدمات منحصر به فرد شرکت پرسیاه هستند.

شرکت مهندسی معماری پرسیاه در راستای اهداف سازمانی خود و برای رفاه حال کارفرمایان عزیز، اقدام به راه اندازی کمپین‌های هیجان انگیز کرده است. در این کمپین‌ها شما می‌توانید از 7 درصد تخفیف در اجرا و تا 50 درصد تخفیف طراحی در پروژه‌های خود بهره مند شوید. در نهایت، شرکت مهندسی پرسیاه با ارائه صفر تا 100 طراحی و ساخت ویلا می‌تواند پروژه مورد نظر شما را به صورت کاملاً حرفه‌ای و با قیمت مناسب به سر منزل مقصود برساند.

منبع: khaneh-memar.com و thespruce.com

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت انحصارا در اختیار شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان می باشد.