8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

بایدها و نباید های در دکوراسیون اتاق پذیرایی

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > دکوراسیون داخلی منزل  > دکوراسیون پذیرائی  > بایدها و نباید های در دکوراسیون اتاق پذیرایی

بایدها و نباید های در دکوراسیون اتاق پذیرایی

طراحی و دکوراسیون پذیرایی از جمله دغدغه هایی است که با برطرف شدن آن فضای زندگی بسیار مطلوب تر از گذشته می شود. متخصصان طراحی و معماری داخلی با توجه به شرایط، سبک های گوناگون و خواسته های کارفرما، دکوراسیون مناسب را طراحی کرده و به مرحله اجرا می رسانند.

دکوراسیون داخلی

شاید بتوان دکوراسیون داخلی را به نحوه استفاده از مبلمان و وسایل مختلف و ارتباط آن ها با یکدیگر نسبت داد. اینکه چه سبک از مبلمان را استفاده می کنیم و هر کدام از آن ها را در کجا و به چه صورت به کار می بریم از مهم ترین قسمت های دکوراسیون داخلی است. با توجه به اینکه خانه از بخش های مختلفی تشکیل شده، دکوراسیون فضاهای مختلف باید در یک راستا بوده و  یک مسیر مشخص را دنبال کنند. اما بدیهی است که با توجه به عملکرد هر فضایی، شرایط و ویژگی های مختلفی برای دکوراسیون داخلی وجود دارد. در ادامه به بررسی دکوراسیون داخلی پذیرایی می پردازیم.

پذیرایی

این قسمت از منزل، عموما میزبان مهمانی ها، دورهمی ها و مجالس مختلف است. بنابراین این قسمت را می توان رسمی ترین قسمت خانه دانست. دکوراسیون پذیرایی با توجه به شرایطی که دارد می تواند متفاوت باشد و عوامل مختلفی روی آن تاثیر گذار است. گاهی اوقات در برخی منازل، اتاق پذیرایی و نشیمن یکی هستند و گاهی اوقات جدا از هم تعریف می شوند. در هر کدام از حالت ها، دکوراسیون متفاوتی باید استفاده شود.

سبک دکوراسیون

سبک دکوراسیون داخلی پذیرایی با توجه به سلیقه کارفرما می تواند تعیین شود. با توجه به سبک انتخاب شده، جزئیات مختلف طراحی و استفاده می شود. سبک ها می تواند کلاسیک یا مدرن باشد که هر کدام از آن ها نیز دارای زیر مجموعه های خود هستند. کلاسیک شامل سبک های کهن، قرون وسطی، رنسانس، انقلاب صنعتی و غیره است. این سبک ها با توجه به منشا خود نیز متفاوت هستند. دوره سبک های مصر، یونان، فرانسه، انگلستان و… از جمله دوره هایی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مبلمان

نوع مبلمان در اتاق پذیرایی می تواند تعیین کننده نحوه استفاده از اتاق پذیرایی باشد. مبلمان پذیرایی باید دلنشین، راحت و در عین حال کمی رسمی باشد. از مبلمان خیلی راحت معمولا در اتاق پذیرایی استفاده نمی شود، زیرا مهمانان نباید هنگام نشستن روی آن معذب شوند و به دردسر بیفتند. بنابراین فرم و شکل مبلمان پذیرایی باید به گونه ای باشد که راحتی بیش از انداز ه ایجاد نشود. همچنین مبلمان باید از لحاظ فرم و شکل به گونه ای باشد که افراد زمانی که با لباس های رسمی در حال استفاده از مبل هستند، دچار مشکل نشوند.

پذیرایی کوچک

در صورتی که اتاق پذیرایی ما کوچک باشد، بهتر است از مبلمان ساده تری برای فضا استفاده شود. این مسئله باعث می شود تا فضای پذیرایی بزرگ تر از آن چیزی که هست دیده شود. در صورت کم بودن متراژ، بهتر است از مقیاس های کوچک، برای دکوراسیون داخلی پذیرایی استفاده شود. همچنین در چنین حالتی بهتر است از مبلمانی استفاده شود که تداوم بصری ایجاد می کنند. یعنی مبلمان یا به صورت شیشه ای بوده یا دارای قسمت های توخالی باشند تا از سنگینی آن ها کاسته شود و فضا بزرگتر و جذاب تر به نظر برسد. از دیگر مسائلی که می توان در دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک مد نظر داشت، استفاده از مبلمان پایه دار است که در این فضاها گزینه های بهتری از مبلمان جعبه مانند هستند.

پرده

پرده با آن که به نظر نمی رسد اما نقش مهمی در دکوراسیون داخلی ایفا می کنند. پرده ها نیز مانند سایر اجزا باید از سبکی که در کل موجود است پیروی کنند. اما از لحاظ رنگ می توانند در هارمونی یا کنتراست با سایر اجزا باشد. وجود هارمونی بین پرده و سایر اجزا باعث تلطیف فضا و ایجاد یک محیط آرام می شود. استفاده از کنتراست که با ریسک بیشتری همراه است می تواند فضا را جذاب، پویا و شاداب کند. در منازل امروزی بهتر است از پرده هایی استفاده شود تا در صورت تمایل پوشانندگی کاملی ارائه دهند تا احساس امنیت بیشتری داشته باشیم. همچنین این پرده ها باید قابلیت این را داشته باشند که افراد در محیط پذیرایی بتوانند از نور روز به صورت کامل استفاده کنند. شکل پرده ها و ابعاد آن نیز می تواند در دکوراسیون داخلی پذیرایی موثر باشد. پرده هایی که از کف تا سقف امتداد دارند برای محیط های کوچک نیز مناسب هستند، زیرا سقف را بلندتر نشان داده و باعث می شوند کلیت فضا بزرگتر به نظر برسد. پرده ها در جنس های گوناگون پارچه، حریر، مخمل، ابریشم، چوبی و… تولید می شوند که با توجه به کارکردی که مد نظر است، بهترین گزینه را باید انتخاب کرد.

نور

نور در دکوراسیون داخلی از عناصری است که خود به تنهایی مهم است و بر سایر اجزا نیز تاثیر مستقیمی دارد. بنابراین عدم توجه به عنصر نور در دکوراسیون داخلی پذیرایی می تواند این محیط را خسته کننده، بی روح و دلگیر کند. نور در دکوراسیون داخلی به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد و باید به هر دو آن ها به اندازه کافی توجه کرد. اهمیت نور طبیعی بر کسی پوشیده نیست. نبودن میزان کافی نور طبیعی می تواند باعث ایجاد بیماری های جسمی و روانی مختلف شود و همچنین فضای داخلی را دلگیر کند. بنابراین باید امکان استفاده حداکثری از نور طبیعی در اتاق پذیرایی وجود داشته باشد.

نور مصنوعی

نور مصنوعی خود به 2 صورت کلی است. نورهای موضعی و نورهای محیطی. نورهای موضعی نورهایی هستند که به صورت نقطه ای منطقه ای را روشن می کنند و نورهای محیطی به صورت کلی یک محیط را روشن می کنند. بهترین گزینه را می توان استفاده از این منابع نوری به صورت مکمل در فضای اتاق پذیرایی دانست. استفاده از هر کدام از این منابع به تنهایی نمی تواند نیاز ما را برآورده کند. باید از نورهای محیطی مانند مهتاب ها، لامپ های معمولی و لوسترها برای نور کلی محیط و از دیوارکوب ها، هالوژن ها و لامپ های خاص به عنوان نورهای موضعی برای تاکید  روی اجزا و مبلمانی که می خواهیم به طور خاص دیده شوند استفاده کنیم.

رنگ

رنگ در تمام اجزای دکوراسیون داخلی تاثیر مستقیم دارد. بنابراین باید به طور ویژه ای به آن پرداخت. برای طراحی دکوراسیون داخلی که اتاق پذیرایی نیز شامل آن می شود، باید پالت رنگی مخصوصی را آماده کرده و به کار برد. پالت رنگی با استفاده از رنگ های مورد علاقه کارفرما، رنگ های غالب در سبک انتخاب شده، منطقه ای که خانه در آن قرار گرفته و یا مواردی دیگر ساخته می شود. پالت رنگی سبب می شود تا کل فضاها و اجزایشان با هم هماهنگ باشند.

به طور کلی، رنگ های روشن باعث می شود تا فضا آرامش بیشتری داشته باشد و نور فضا را بیشتر می کند. این رنگ ها با بازتاب نور باعث ایجاد فضای روشن تری می شوند و فضایی آرامش بخش ایجاد می کند. در صورتی که متراژ اتاق پذیرایی کوچک است حتما از رنگ های روشن برای دیوارها و همچنین برای مبلمان استفاده کنید. اما در صورتی که می خواهید جسارت به خرج داده و پذیرایی جذاب و متفاوتی داشته باشید می توان از رنگ های فام و تیره استفاده کرد. در صورتی که اتاق پذیرایی از متراژ مناسبی برخوردار است، حتما در یک یا دو دیوار یا در مبلمان از رنگ های فام مانند زرد، قرمز، سبز، آبی و… و یا رنگ های تیره مانند قهوه ای استفاده کنید. در این صورت استفاده از کنتراست در دیوارها و مبلمان، دکوراسیون داخلی بی نظیری را ایجاد می کند. قرارگیری رنگ ها در کنار هم می تواند باعث ایجاد هارمونی ها و کنتراست ها شود. با توجه به نیاز هر فضایی بهتر است از این قابلیت استفاده کرد.

کف سازی

جنس و رنگ کف سازی نیز از موارد مهم دیگری در دکوراسیون داخلی است. کف سازی می تواند روی انتخاب سایر موارد نیز تاثیرگذار باشد. جنس و رنگ مبلمان و نورپردازی به صورت مستقیم به کف سازی نیز بستگی دارد. استفاده از کفسازی تیره یا روشن، مات یا براق، صیقلی یا زبر در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد حس و حال متفاوتی می شود. متداول ترین مصالح کف سازی برای دکوراسیون داخلی پذیرایی، سنگ یا سرامیک و پارکت است. این مصالح معمولا در ترکیب با فرش ایرانی قرار می گیرند. اما هر کدام از آنها می توان دکوراسیون داخلی متفاوتی را ایجاد نماید. دکوراسیون داخلی هماهنگ با سنگ استفاده شده در کف سازی می تواند مبل های مخمل و چرم باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که دکوراسیون داخلی هماهنگ با پارکت می تواند کاملا متفاوت باشد. حتی در صورتی که از یک مبلمان مشابه برای دو فضای مجزا که هر کدام از این دو مصالح را برای کفسازی فضا انتخاب کرده اند استفاده شود، می تواند حس و حال متفاوتی ایجاد کند. استفاده از سنگ فضا را رسمی، شیک و با کلاس می کند. استفاده از پارکت باعث ایجاد فضایی گرم، صمیمی و جذاب می شود.

نکاتی درباره دکوراسیون داخلی پذیرایی

  • از فرش ها در اندازه های درست و با شکل درست استفاده کنید. فرش های بی کیفیت باعث کاهش زیبایی فضا می گردد.
  • استفاده از انواع نورها حیاتی است. بهتر است از نورهای سقفی، دیواری و موضعی استفاده شود.
  • مبلمان را به صورت مناسبی کنار هم قرار دهید. از مبلمان تنها در گوشه ها و کنار دیوارها استفاده نکنید.
  • مبلمان پذیرایی باید رسمی تر باشند.
  • از روکش های مناسب برای مبلمان پذیرایی استفاده کنید. روکش باید دارای کیفیت و جنس مناسب باشد تا مهمانان احساس ناراحتی نکنند.
  •  روکش چرم برای مبلمان گزینه مناسبی است اما به طور محدود از آن استفاده کنید. استفاده از یک مبل 3 نفره چستر فیلد می تواند به افزایش جذابیت دکوراسیون داخلی پذیرایی شما کمک کند.
drmohajeri

info@parsiyah.com