8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

معرفی ویلاهای معروف در شمال ایران

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی ویلا  > معرفی ویلاهای معروف در شمال ایران

معرفی ویلاهای معروف در شمال ایران

معماری ایرانی و طراحی ویلا در شمال سال ها است که مانند قرون گذشته چه از لحاظ آکادمیک و چه از لحاظ فنی، پیشرفت محسوسی نکرده است و از معماری دنیا بخصوص معماری غرب، عقب افتاده است. با این حال امروزه ویلاهای معروف در شمال توسط معماران ایرانی با بهره‌ مندی از تکنولوژی روز طراحی می‌ شوند. این بیانات با معرفی دو نمونه بارز، قابل اثبات است. پس با پر سیاه برای معرفی مختصر دو ویلای لوکس در شمال ایران همراه باشید.

ویلای ونوش، متفاوت ترین ویلای شمال ایران

امکان ندارد صحبت ویلاهای معروف در شمال شود و نام فینالیست رقابت‌ های آزور در سال 2018 در کانادا به میان نیاید. ویلای ونوش در طی سال‌ های 1393 تا 1396 ساخته شد. مساحت این ویلا تنها 331 متر مربع است و با این متراژ محدود توانسته فرمی بی نظیر را خلق کند و رتبه مشترک جایزه معمار در بخش مسکونی در سال 1396 را از آن خود کند. موقعیت این ویلا در استان مازندران، حد فاصل رویان  و نوشهر قرار دارد. معماران این ویلا، «حمید عباسلو»، «عباس یاقوتی» و «ندا ادیبان راد» در دفتر معماری 51-35 هستند.

در میان ویلاهای معروف در شمال، معماری متفاوت این ویلا از نگاه نوع سبک مشابه مجموعه کارهای معمار ژاپنی معروف، « تادائو آندو» می‌ باشد. در این سبک معماری، بدنه سازه عاری از هیچ گونه تشریفات و به صورت بتنی ساخته می‌ شود. در ظاهر قضیه، می توان این معماری را به سادگی سبک این معماری معروف ژاپنی تشبیه کرد. به طور کلی این ویلا به صورت پراکنده و مانند بافت شهرهای شمال ایران طراحی شده است. دیاگرام فضایی این ویلا به صورت کلی شامل سه بخش: فضای پخت و پز، فضای دورهمی و فضایی برای استراحت و خوابیدن است. با این وجود محرمیت فضایی توسط گیاهان که به منظور از بین برد حس جدایی لکه‌های ساختمان نیز استفاده شده‎‌اند، حس می‌ شود.

ویلاهای معروف در شمالویلای مشا، همسایه دماوند

در میان ویلاهای معروف در شمال ایران؛ خانه مشا را شاید نمونه‌ ای تکراری در میان تصاویر ویلاهای غربی اما متفاوت در میان ویلاهای ایرانی دانست؛ خالق این اثر هنری دفتر معماری «موج نو» می‌ باشد. این ویلای مدرن در شمال، از آن رو نام مشا را به خود گرفته است که سایت پروژه در فضایی با شیب تند کوهستانی، در دشت مشا قرار گرفته است. طراحی ویلای مدرن مشا به گونه صورت گرفته است که بتوان چشم اندازی مناسب از بستر فضا را برای ساکنان بوجود آورد. کانسپت این پروژه، ادغام طبیعت با زندگی انسانی بوده است و در همین راستا سعی شده تا فرم و فضاها به صورت عمودی طراحی شوند.

از مهمترین ویژگی طراحی ویلای معروف مشا در میان ویلاهای معروف در شمال می توان به مواردی همچون: ایجاد پنجره‌های سراسری از سقف تا کف، استفاده از رقص سایه در طی روز در داخل بنا، اهمیت به تابلوها در طراحی دکوراسیون داخلی با توجه به جهت تابش نور آفتاب، استفاده مناسب از توپولوژی سایت در جهت طراحی پله‌ های ارتباطی مابین ترازهای مختلف بنا، ساخت سه فضای مکعبی شکل در راستای طولی سایت با چرخش آنی حول پله مرکزی فضای ویلا و استفاده از تکنیک کنسول دهی به فرم در توپولوژی سایت اشاره کرد. معماران برجسته ایرانی این ویلای مدرن در شمال، لیدا الماسیان و شاهین حیدری به همکاری مریم امان پور و طراح سازه، یعقوب عابدپور می‌ باشند.

ویلاهای معروف در شمال

drmohajeri

[email protected]