8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

دلایل استفاده از روف گاردن چیست؟

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > دکوراسیون بام سبز  > دلایل استفاده از روف گاردن چیست؟

دلایل استفاده از روف گاردن چیست؟

امروزه به دلیل شهرنشینی و محدودیت فضا های سبز افراد اغلب به سمت طراحی و اجرای روف گاردن می روند چرا که می توانند محیطی سبز و با نشاط را در پشت بام خود ایجاد نمایند. طراحی و اجرای روف گاردن دارای انواع، مزایا و معایبی است که با دانش از آنها می توانید در انتخاب و اجرای روف گاردن بسیار حرفه ای عمل نمایید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن در حقیقت به پشت بام های سبز گفته می شود. در واقع بالاتر از سطح زمین و بر روی بستر مصنوعی اقدام به ایجاد فضایی سبز بر روی پشت بام می کنند. روف گاردن ها از گذاشتن چند عدد گلدان بر روی پشت بام آغاز می شود و در نهایت به فضای سبزی مانند یک پارک کوچک ختم می شود. طراحی و اجرای روف گاردن انواع گوناگونی دارد و این تفاوت در مدل ها به نوع سازه، کاربری، ویژگی های اقلیمی و سلیقه فردی بستگی دارد که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می شود.

چند نوع روف گاردن وجود دارد؟

جهت طراحی و اجرای روف گاردن باید در زمینه انواع آن ها اطلاعات داشته باشید. روف گاردن ها به سه دسته تقسیم می شوند:

روف گاردن فشرده:

این نوع روف گاردن ها در مقایسه با نیمه فشرده به عمق خاک بیشتری نیاز دارد و در آنها می توان انواع گیاهان و درختان بزرگ کاشته شوند.

روف گاردن نیمه فشرده:

در این مدل از روف گاردن نیازمند لایه های قوی از خاک هستند و در آن گیاهانی همچون انواع درختچه ها کاشته می شوند.

روف گاردن پهناور:
روف گاردن پهناور دارای لایه نازکی از خاک است و اغلب برای محیط هایی استفاده می شود که مساحت بزرگی دارد و در آن گیاهانی کاشته می شوند که نیاز به آب فراوانی نداشته باشند و در برابر خشکی و گرمی هوا مقاوم باشند گیاهانی از قبیل:

– سوکولنت ها

– چمن

– گیاهان داروئی

مزایای طراحی و اجرای روف گاردن چیست؟

– اولین و مهمترین مزیت روف گاردن کاهش چشمگیر برق مصرفی است در واقع روف گاردن مانند عایق عمل کرده و سبب نگهداری گرما در فصل زمستان و خنک ماندن در فصل تابستان می شود.

– می توانید در روف گاردنی که در پشت بام خود طراحی کرده اید انواع گیاهان خوراکی، میوه ها و حتی دارویی را کشت نمایید و از این طریق در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

– سبب تمیز شدن هوا و رفع آلودگی آن می شود و شما در نزدیکترین محل زندگی خود دارای اکسیژن پاک هستید.

معایب روف گاردن چیست؟

-بزرگترین چالشی که طراحی و اجرای روف گاردن با آن مواجه هستند کمبود فضا و عدم قابلیت نصب بر روی هر منزلی است. در واقع اگر در ابتدای طراحی منزل به دنبال طرح های روف گاردن باشید کار بسیار راحت است ولیکن بسیاری از افراد پس از ساخت بنا خواهان روف گاردن هستند از این رو شاید منجر به تغییر ساختاری منزل شود و البته هزینه بالایی را هم متقبل می نماید.

– روف گاردن نیازمند نگهداری است، چرا که باید ضد آب باشد و شرایط فیزیکی آن چک شود تا به بنای منزل آسیب نرساند.

– در مناطق شهری نمی توان از تمامی گونه ها به خصوص گونه هایی مانند درختان استفاده کرد.

drmohajeri

[email protected]