8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

آشنایی با طراحی و ساخت گرین وال

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی ویلا  > آشنایی با طراحی و ساخت گرین وال

آشنایی با طراحی و ساخت گرین وال

طراحی و ساخت گرین وال یکی از راه های تازه برای تزیین ساختمان های اداری و تجاری و حتی مسکونی است. گرین وال یا همان دیوار سبز، در واقع یک دیوار است که به صورت عمودی قرار گرفته است و روی آن فضای سبز ایجاد می شود. طراحی و ساخت گرین وال در حقیقت یک المان جدید برای طراحی فضاهای شهری است که به تازگی جایگاه خوبی برای خود دست و پا کرده است و به عنوان یک سازه مستقل در ساختمان های اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با طراحی های گرین وال، مزیت های ساخت گرین وال و انواع متفاوت گرین وال آشنا کنیم.

مزایای طراحی و ساخت گرین وال

استفاده از گیاهان پر طراوت در فضاهای مسکونی و اداری در گذشته امری متداول به شمار می رفت. اهمیت استفاده از گیاهان در چنین فضاهایی کمک به زیبایی محیط، دل انگیز تر کردن زندگی و تزریق احساس آرامش به ساکنین آن است. یکی از اهدافی که در طراحی و ساخت گرین وال ها نیز دنبال می شود، همین موضوع است. در کنار این موضوع گرین وال ها مزیت های دیگری نیز دارند. از جمله اینکه می توان از گرین وال به عنوان یک عایق حرارتی و حتی یک عایق صدا در طراحی ساختمان استفاده کرد. همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده درباره گرین وال ها، وجود این فضاهای سبز مدرن در ساختمان های اداری و تجاری می تواند باعث ذخیره انرژی محیط شده و میزان آلودگی آن را تا حد زیادی کاهش دهد. ضمن اینکه می توان از گرین وال ها برای تزیین و طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها سود برد.

ساختمان طراحی گرین وال ها به چه شکل است؟

گرین وال ها یا همان دیوارهای سبز در حقیقت مجموعه ای از مدل های گیاهی هستند که آنها را با استفاده از فناوری خاصی داخل جعبه هایی از جنس پلی یورتان جاسازی کرده اند. سیستم آبیاری و تغذیه گیاهان نیز دارای فناوری به خصوصی است که استفاده از آنها را در فضاهای داخلی امکان پذیر می کند. در طراحی گرین وال می توان هر ابعادی را در نظر گرفت و با توجه به ابعاد ساختمان آنها را طراحی کرد. از دیوارهای سبز امروزه در مکان های بسیاری استفاده می شود. از فضاهای داخلی رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و مکان های تجاری گرفته تا فضاهای عمومی تر مثل بیمارستان ها، ادارات و مراکز آموزشی.

آشنایی با انواع گرین وال

به این خاطر که در طراحی و ساخت گرین وال ها قرار است از گیاهان استفاده شود، پس مهمترین نکته در دسته بندی گرین وال ها نوع گیاهانی است که در ساخت آنها استفاده می شود. در انتخاب گیاهان باید به شرایط آب و هوایی شهر، مکان و بنایی که قرار است گرین وال در آن قرار بگیرد و دیگر شرایط محیطی دقت کرد. گرین وال ها را به طور کلی به دو دسته دیوارهای زنده و نماهای سبز تقسیم بندی می کنند.

نمای سبز

در طراحی و ساخت گرین وال نمای سبز، از یک داربست یا توری استفاده می شود. توری روی یک منطقه یا دیوار سوار می شود و نقش تکیه گاه را برای گیاهان ایفا می کند. معمولا در ساخت نمای سبز از گیاهان بالارونده و خزنده استفاده می شود.

دیوار زنده

مهمترین تفاوت دیوار زنده این است که خبری از دیوار ساختمانی نیست و در حقیقت مجموعه ای از پانل های از پیش کاشته شده هستند که به شکل یک سیستم سبک نقش دیوار را به صورت مستقل ایفا می کند.

drmohajeri

[email protected]