8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

آشنایی با بام سبز و فواید اجرای بام سبز

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > دکوراسیون بام سبز  > آشنایی با بام سبز و فواید اجرای بام سبز

آشنایی با بام سبز و فواید اجرای بام سبز

با افزایش گرایش انسان به شهر نشینی و کمبود فضای سبز و البته بالا رفتن آلودگی هوا افراد، متقاضی اجرای بام سبز در منازل و سازمان ها شدند؛ البته پس از اجرای طرح، فواید و ارز آوری آن سبب گسترش بام سبز در تمام منطقه شد. جهت اجرایی کردن بام سبز باید شرایط، مزایا و معایب بام سبز سنجیده شود. اولین نکته در اجرای بام سبز توجه به حریم دیگر همسایه ها به واسطه ی استفاده از انواع پوشش های گیاهی است. در ادامه بیشتر با طرح بام سبز آشنا می شوید.

بام سبز چیست؟ اجرای بام سبز دارای چه فوایدی است؟

بام سبز در واقع به بامی گفته می شود که با استفاده از انواع پوشش های گیاهی و درختان پوشیده می شود. انتخاب انواع پوشش های گیاهی به سه عامل مکانی، اجتماعی و اقتصادی بستگی دارد. در حقیقت با افزایش زندگی شهر نشینی و کمبود فضای سبز، افراد بر بام خود اقدام به ایجاد فضای سبزی می کنند. اجرای بام سبز نه تنها سبب زیبایی محیط می شود بلکه بهبود مصرف انرژی و صرفه جویی اقتصادی را به همراه دارد.

از فواید اجرای بام سبز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– صرفه جویی در مصرف انرژی. در واقع بام سبز مانند عایق عمل می نماید و مانع خروج گرما و ورود سرما به منازل می شود.

– کمک به رفع آلودگی ها 

– افزایش فضای سبز شهری

– بهبود شرایط زیستی برای انسان ها و حیوانات

– کمک به اکسیژن سازی

– افزایش طول عمر بام منازل

-ایجاد نشاط در افراد

در ابتدای ایجاد طرح بام سبز هدف افزایش فضا سبز و ایجاد محیط های سبز در نزدیک ترین مکان به افراد و زیبایی شهر بود ولیکن پس از اجرای طرح هدف های بزرگ تر و با اهمیت تری از اجرای طرح به وجود آمد طرحی که در ابتدا بسیار پر هزینه است ولیکن در دراز مدت دارای صرفه اقتصادی است.

چه نوع گیاهانی جهت استفاده در طرح بام سبز مناسب هستند؟

جهت اجرای بام سبز می توانید از سه دسته گیاه استفاده کنید، هر یک از گونه ها دلایلی برای استفاده دارند.

– گونه های که به آب کمی نیاز دارند:

بیش تر مناطق کشور ما با مشکل کم آبی و بی آبی مواجه هستند پس در طرح هایی همچون بام سبز بهتر است از گیاهانی که توانایی بالایی در مقابله با بی آبی دارند استفاده شود.

– گیاهانی با طول عمر بالا: 

اجرای بام سبز هزینه ی بالایی دارد پس به جهت کاهش هزینه های نگهداری اغلب از گیاهانی استفاده می شود که نیازی نباشد در هر فصل پوشش گیاهی تعویض شود بدین منظور افراد در ابتدا گیاهان گران قیمت با طول عمر بالا را انتخاب می نمایند تا نیاز به تعویض پوشش گیاهی در هر فصل نباشد.

– گیاهانی با توقع پایین:

آنچه سبب افزایش بازدهی بام سبز می شود، استفاده از گیاهان کم توقع است. برای همین منظور افراد از گیاهان بومی منطقه ی خود که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری بالایی دارد استفاده می کنند. چرا که چنین گیاهانی نیاز کمتر به آبیاری، کوددهی و هرس دارند.

به طور کلی می توان از انواع پوشش های گیاهی در اجرای طرح بام سبز استفاده کرد ولیکن باید شرایط استفاده از آب و سایر امکانات و هزینه هایی که در بر دارد را در نظر بگیرید.  

drmohajeri

[email protected]