8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

عوامل موثر در تعیین هزینه طراحی ویلا

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی ویلا  > عوامل موثر در تعیین هزینه طراحی ویلا

عوامل موثر در تعیین هزینه طراحی ویلا

هزینه طراحی ویلا به موارد مختلفی بستگی دارد. اینکه ویلا در چه منطقه ای قرار گرفته باشد، سطح توقع کارفرما در چه حد است، طراح چه کسی باشد، متراژ ویلا چقدر باشد و بسیاری عوامل دیگر که تعیین کننده هستند. طراحی ویلا بر اساس اصول مشخصی انجام می گیرد که هر کدام از آنها را می توان به تفصیل توضیح داد.

طراحی ویلا

ویلا به خانه یا مکانی مسکونی گفته می شود که مالکیت آن محدود به یک نفر است و معمولا تک یا چند واحدی ساخته می شود. خانه های ویلایی در نقطه مقابل آپارتمان ها قرار دارند. ویلاها معمولا دارای فضایی به نام باغ یا محوطه هستند که همگام با ویلا طراحی و اجرا می گردد. در طراحی ویلا مانند تمام شاخه های معماری نقطه ابتدایی نظر و علاقه کارفرما است. باید دید، کارفرما چه می خواهد و به دقت به آن توجه کرد. در همین حین طراح باید علاقه کارفرما را در قالبی حرفه ای قرار دهد و به وی تحویل دهد. خواسته های کارفرما اگر در قالب درست طراحی قرار نگیرد، طرح ناپخته و غیر اصولی خواهد بود و نتیجه آن به مذاق خود فرد هم خوش نخواهد آمد.

طراحی ویلا با توجه به اقلیم

یکی از مسائل قابل توجه در طراحی ویلا توجه به اقلیم است. این مسئله از دوران گذشته مورد توجه بوده و عدم توجه به آن می تواند تاثیرات منفی زیادی روی طرح بگذارد. طراحی ویلا در تهران، با شمال کشور یا جنوب کشور متفاوت است. در طراحی همساز با اقلیم باید به نکات زیادی از جمله جهت گیری ویلا، مکان قرارگیری بازشوها و ابعاد آن، مصالح به کار رفته شده و نوع سقف توجه نمود. برخی اوقات تصور می شود طراحی ویلای مدرن به مثابه عدم توجه به مسائل اقلیمی است اما این یک اشتباه بزرگ می باشد. در صورتی که در طراحی ویلای مدرن به مسائل اقلیمی توجه نشود، هزینه طراحی ویلا بسیار بیشتر از آن که باید، خواهد بود.

هزینه طراحی ویلا

هزینه طراحی ویلا به وسعت طراحی آن نیز بستگی دارد. ممکن است طراحی ویلای مسکونی تنها منحصر به طراحی ویلا باشد. امکان دارد کارفرما بخواهد طراحی نمای ویلا را به طراح بسپارد. ممکن است علاوه بر طراحی ویلا، فضاهای داخلی و محوطه نیز طراحی گردد. در هر کدام از این موارد هزینه طراحی ویلا متفاوت خواهد بود. در طراحی ویلا ابتدا فاز مطالعاتی یا به اصطلاح فاز صفر انجام می شود. پس از آن نقشه های فاز 1 ویلا ترسیم می شود. در نقشه های فاز 1، تقسیم بندی فضاها صورت می گیرد. پس از این مرحله و تایید نقشه های طراحی شده توسط کارفرما، نقشه های فاز دو ترسیم می گردد. در نقشه های فاز دو، جزئیات اجرایی از جمله تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، سیستم سازه، مصالح و جزئیات اجرایی لحاظ می شود.

مسئله تاثیرگذار دیگر روی هزینه طراحی ویلا، سبک ویلای مورد نظر است. ویلاها به طور کلی در دو دسته کلاسیک و مدرن طراحی می شوند. ویلاهای کلاسیک ظاهری مجلل دارند و در طراحی آنها از المان های سلطنتی و باشکوه استفاده می شود. از جمله ویژگی های ویلای کلاسیک می توان به استفاده از سنگ به عنوان مصالح اصلی، استفاده از ستون های بزرگ در نما، ورودی های مرتفع، سقف های بلند و فضاهای بزرگ اشاره کرد. ویلاهای مدرن دارای جذابیت فوق العاده ای هستند و می توانند در کاهش هزینه ساخت ویلا تاثیرگذار باشند. مصالح در ساخت این ویلاها متنوع است اما عمدتا از بتن، شیشه، چوب و آجر استفاده می شود.

drmohajeri

info@parsiyah.com