8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

خصوصیات و اصول سبک طراحی ویلای کلاسیک

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی ویلا  > خصوصیات و اصول سبک طراحی ویلای کلاسیک

خصوصیات و اصول سبک طراحی ویلای کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک یکی از سبک های محبوب در معماری و طراحی ویلا بوده که عظمت و شکوه خاصی را به ساختمان ها می بخشد. این شیوه معماری که سبکی شناسنامه دار است ویژگی های خاص خود را دارد. اگر شما جز علاقه مندان ویلاهای کلاسیک هستید و یا مشتاق به آشنایی با ویژگی های آن می باشید، خواندن متن پیش رو به شما پیشنهاد شده و برایتان خالی از لطف نیست.

تعریف و شاخصه های سبک طراحی ویلای کلاسیک

ویلا خانه ای است که از چهار طرف باز بود، دارای نما است و اکثراً در مناطق خوش آب و هوا ساخته می شود. طراحی ویلا به سبک کلاسیک نشان از عظمت، شکوه و اعتبار دارد و یک معماری لایزال و بی زمان بوده که از گذشته تا دوران امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. سبک طراحی ویلای کلاسیک از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده و مطابق با ساختمان های یونان و ایران باستان ساخته می شوند. اصول جاودانه معماری و طراحی کلاسیک که در زمان یونان باستان برای طراحی خانه خدایان به کار میرفت شامل تقارن، تناسب، نظم، کمال و هماهنگی می باشد.

معماری کلاسیک که سبکی جهانی است با توجه به دوره های مختلف شیوه های طراحی متفاوتی داشته است. دوریک، یونیک، کرنتی و نئوکلاسیک از شیوه های مختلف طراحی کلاسیک هستند. خدایان یونان باستان خدایانی انسان گون با حد نهایت کمال، جاودانگی و زیبایی بودند از این رو خانه آنها نیز باید دارای این خصوصیات می بود. به همین خاطر است که معماری کلاسیک را یک معماری و طراحی بی نقص و بی ایراد می نامند.

استفاده از طراحی ویلای کلاسیک برای ساخت ویلایی ایرانی

شاید در ابتدا به نظر بیاید که ساخت ویلا با طراحی کلاسیک متناسب با فرهنگ ما نیست اما باید گفت این سبک گستردگی جهانی دارد و کشور ما نیز شامل آن می شود. اگر نگاهی به تاریخچه معماری ایران بیاندازیم با تخت جمشید و کاخ های سلطنتی بسیاری مواجه میشویم که متناسب با فرهنگ ایران زمین بوده است. پس طراحی ویلای کلاسیک همسو با فرهنگ اصیل ایرانی بوده که هر رهگذری را به خود جلب می کند. در طراحی ویلای کلاسیک از المان های سنتی، رومی، تخت جمشید و… استفاده می شود و تأکید بر شکوه و عظمت بنا در این شیوه معماری حرف اول را می زند. در صورتی که در معماری های مدرن بر استفاده از عناصر ساده و بی آلایش تأکید می شود.

طراحی ویلا به شیوه کلاسیک تجملی، فاخر و پر هزینه بوده و استفاده از نورپردازی در ارتقای زیبایی آن نقش به سزایی دارد. بسیاری از طراحان در استفاده از المان های سبک کلاسیک خلاقیت به خرج داده و با استفاده از موادی چون آجر آثار جدید و تلفیقی خلق می کنند. در طراحی ویلای کلاسیک به دلیل نمایش عظمت و شکوه نوعی اغراق در گستردگی فضای داخلی به چشم می آید که از الزامات این شیوه معماری است. همین امر باعث می شود که به نظر بیاید بسیاری از فضاهای معماری کلاسیک بی کاربرد خواهد ماند. اما باید گفت تابلو ها و مجسمه های پرشکوه کلاسیک که در این فضاها قرار می گیرند جلوه ای فاخر به ویلای شما می بخشند.

عناصر طراحی ویلای کلاسیک

در ساخت ویلا با معماری رومی و کلاسیک عناصر با ویژگی های زیر به کار می روند:

  • ستون ها: ستون های بلند تزیین شده بارزترین ویژگی طراحی کلاسیک هستند که حتماً در نمای ورودی ویلاهای کلاسیک وجود دارند.
  • سقف: ویلای کلاسیک باید دارای سقف های بلند بوده و هر چه سقف بلندتر باشد، تداعی شکوه و عظمت بیشتر است. در این نوع طراحی به علت ابزارها یا گچ بری های زیادی که روی سقف قرار می گیرند امکان تعبیه سقف های کاذب و مخفی کردن دریچه های تهویه وجود دارد.
  • کف: ترکیب مصالح به کاربرده شده برای طراحی ویلای کلاسیک به مصالح اولیه بشر چون چوب و سنگ هایی مانند تراورتن تأکید دارد که تداعی کننده حس حیات، اصالت و قدمت است.
  • نورپردازی: برای نورپردازی ویلای کلاسیک از لوستر های سنگین برنجی یا بلورین، لوستر های دیوارکوب، آباژور و لوستر های کوچک سقفی برای اتاق خواب استفاده می شود. نورپردازی به صورت قرینه سازی بوده و نور لامپ ها خنثی و بسیار ملایم است.

معیار های طراحی ویلای کلاسیک

معیار هایی که در معماری کلاسیک وجود دارد عبارت اند از:

  • تقارن: در این سبک، تقارن، تعادل و نظم را در تمامی قسمت ها هم چون نقش و نگار های سقف و دیوار، فرش، مبلمان و تابلو ها می توان مشاهده کرد. این تقارن موجب القای احساس آرامش در فضای ویلا می شود.
  • حاشیه های نرم: در این طراحی به دلیل ایجاد احساس آرامش تا حد ممکن از خطوط منحنی استفاده می شود. بالشتک ها، مبلمان و کوسن ها باید انحنا داشته باشند تا فضای کلاسیک در ویلا ایجاد کنند.
  • قرنیز و گچ بری: طراحی کلاسیک دارای گچ کاری و قرنیز با جزییات زیبا و قدرتمند بوده و دارای رنگ های کلاسیک که معمولاً سفید و عاجی بوده هستند.
  • طرح و الگو کلاسیک: از ویژگی های سبک طراحی کلاسیک استفاده از طرح های شطرنجی، راه راه و گلدار در طراحی فضای داخل و خارج ویلاست.

رنگ های مورد استفاده در طراحی ویلای کلاسیک

رنگ هایی که در طراحی ویلای کلاسیک می توانند به کار روند، رنگ های پخته هستند و نمی توان هر رنگی را در این سبک به کار برد. از طرفی باید در این طراحی از رنگ های خنثی استفاده کرد تا حس ظرافت، قدرت، رسمیت و قابل اعتماد بودن را برانگیخته کند. رنگ های سرمه ای، قهوه ای، مشکی، سفید، زرشکی، یشمی، شیری، برنزی، طلایی، سدری و صورتی چرک بیشترین کاربرد را در این طراحی دارند. البته فراموش نشود که فضای غالب ویلای کلاسیک باید یک یا دو رنگ داشته باشد و نمی توان از همه رنگ های ذکر شده استفاده کرد.

رنگ مایه های چوبی تیره مانند چوب درخت گردو، گیلاس، بلوط و ماهون جلوه ای فوق العاده به طراحی کلاسیک می بخشند. نرده هایی با جنس درخت گردو در راه پله سفید، الوار هایی از جنس درخت سرو در سقف، کف پوش هایی از جنس درخت جنگلی و لایه های چوبی در مبلمان،  عناصر تکمیل کننده فضای کلاسیک شما هستند که دارای رنگ های طبیعی بوده و گرمای خاصی به اتمسفر ویلا می بخشند.

drmohajeri

[email protected]