8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

توجه به فضاهای موجود در ویلاهای دوبلکس

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی ویلا  > توجه به فضاهای موجود در ویلاهای دوبلکس

توجه به فضاهای موجود در ویلاهای دوبلکس

در طراحی ویلای دوبلکس باید به نکات زیادی توجه کرد. نکته اساسی در طراحی ویلای دوبلکس را می توان توجه به دسترسی بین دو طبقه دانست. ویلای دوبلکس به ویلایی اطلاق می شود که دارای دو طبقه باشد که این طبقات از طریق داخل ساختمان با هم ارتباط دارند.

طراحی ویلا

طراحی پلان یا نقشه های ویلا مهمترین قسمت طراحی ویلا محسوب می شود. سایر موارد از جمله حجم کلی طرح و نما به این مورد بستگی دارند. جانمایی ویلا در بستر طرح نیز مورد بسیار مهمی است. با جانمایی درست حجم در بستر طرح، ویلا منظری مناسب خواهد داشت. علاوه بر این دسترسی به ویلا راحت است و همچنین دید از بیرون به ویلا کم می شود. طراحی ویلا باید طبق خواسته های کارفرما صورت گیرد اما این مورد نباید باعث شود که طراحی از روند علمی و اساسی خود دور شود. فاکتورهای دیگر در طراحی ویلا با توجه به اقلیم منطقه مشخص می شود. در نظر بگیرید کارفرما گفته که به داشتن ویلا با پنجره های بزرگ علاقه دارد و بستر طرح در اقلیم سرد و کوهستانی قرار گرفته است. طراح می بایست علاوه بر توجه به خواسته های کارفرما به اقلیم منطقه در طراحی نیز توجه کند. مهمترین مسئله در طراحی ویلا، آرامش ساکنین است که بر اساس طراحی مناسب دست یافتنی می شود.

طراحی ویلای دوبلکس

ویلای دوبلکس دارای فضاهای مختلفی است که با توجه به طرح مشخص می شود. در طراحی ویلای دوبلکس باید به فضاهای عمومی و خصوصی و یا همان عرصه های عمومی و خصوصی توجه کرد. معمولا عرصه های خصوصی در طبقه بالا و عرصه های عمومی در طبقه پایین قرار داده می شوند. فضاهایی مانند اتاق خواب، نشیمن، حمام جزو عرصه خصوصی محسوب می شوند. آشپزخانه و پذیرایی جزو فضاهای عمومی ویلا به حساب می آیند. یکی از مسائل مهم در طراحی ویلای دوبلکس  توجه به میزان نورگیری آن می باشد. همچنین دسترسی از طبقه پایین به بالا که معمولا از طریق راه پله صورت می گیرد، بخش حیاتی یک ویلای دوبلکس محسوب می شود. این راه پله باید در جای مناسب قرار گیرد و فضای زیادی را اشغال نکند. علاوه بر این، راه پله می تواند به عنوان یک عنصر اصلی در ویلا خودنمایی کند. پله های استفاده شده در ویلاهای دوبلکس انواع مختلفی دارند که خودشان به تنهایی می توانند هویت جذابی را برای طرح ایجاد نمایند. این پله ها در شکل های گرد، مارپیچ، یک طرفه و همچنین دو طرفه وجود دارند و جنس پله های موجود در ویلای دوبلکس نیز می تواند چوبی، شیشه ای و یا بتنی باشد. در برخی از ویلاهای دوبلکس بر اساس نیازهای کارفرما ممکن است از آسانسور هم برای دسترسی بین طبقات استفاده شود.

در طراحی داخلی ویلای دوبلکس باید به سازه اصلی نیز توجه کرد. اینکه دسترسی از کجای ساختمان صورت گیرد تا کمترین فضای از دست رفته را داشته باشیم، نکته مهمی است. معماری داخلی ویلای دوبلکس باید علاوه بر زیبایی، کارآمد نیز باشد. طراحی نمای ویلای دوبلکس نیز بخش مهمی است که باعث جذابیت آن می شود. در طراحی نمای ویلا باید به مسائل مختلفی از جمله نورگیری، دید به اطراف، دید اطراف به داخل ویلا و رفت و آمد هوا توجه کرد. استفاده از پنجره های بزرگ در طبقه دوم علاوه بر زیبایی طرح می تواند فضایی جذاب در طبقه دوم ویلا ایجاد کند. اما این موضوع را باید به خاطر داشته باشید این پنجره ها باید به گونه ای طراحی شوند که دید از بیرون به داخل عرصه های خصوصی وجود نداشته باشد.

drmohajeri

info@parsiyah.com