8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

آشنایی با طراحی نمای کلاسیک

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی نما  > آشنایی با طراحی نمای کلاسیک

آشنایی با طراحی نمای کلاسیک

طراحی نمای کلاسیک یکی از انواع طراحی های نما برای ساختمان ها می باشد. نمای کلاسیک ساختمان ها امروزه یکی از محبوب ترین نماها برای ساختمان های چند طبقه هستند که با معماری کلاسیک ایرانی در اغلب موارد ترکیب شده است و زیبایی آن را دو چندان می نماید. در این مقاله در رابطه با نمای ساختمان و در ادامه به معرفی طراحی نمای کلاسیک می پردازیم.

نمای ساختمان

در واقع یکی از بخش های مهمی که در ساختمان سازی و ساخت یک بنا باید به آن توجه نمود، قسمت یا سوی بیرونی ساختمان می باشد. در واقع نما چه بیرونی و چه درونی، یک چهارچوب کار برای بقیه اجزا و قسمت های ساختمان را تعیین می کند. نماها اغلب قسمت های ورودی پشت بام و ورودی های اصلی ساختمان را در برمی گیرند. امروزه در بیشتر کشورها در طراحی و ساخت و ساز بناها، مجوزهای سازمان های شهری باید به منظور تناسب نما با بافت قالب، در نظر گرفته شود. در واقع نما چهار کاربرد اصلی دارد:

 • حفاظت از قسمت داخلی ساختمان و به طور کلی چارچوب اصلی

 • ایجاد ارتباط با محیط بیرون

 • معرفی ساختمان با توجه به نوع و سبک کاربری که دارد و نمایی که روی آن اجرا شده است

 • به شمار رفتن به عنوان جزئی از یک فضای شهری

طراحی نما

همانطور که گفتیم، نمای ساختمان قسمتی است که از بیرون باعث جذابیت و زیبایی یک ساختمان می شود و می تواند یکی از زیبایی های یک منطقه در شهر به شمار بیاید. به همین دلیل بسیار مهم است تا در طراحی نما، مقیاس های ظاهری، تناسب میان اجزا و رعایت ریتم آن، تناسب فضاهای خالی و پر و همچنین استفاده از مصالح باکیفیت را در نظر داشته باشیم. همچنین طراحی نمای ساختمان باید به گونه ای انجام شود تا در دید از نزدیک یا دور، زیبایی خود را حفظ کند.

در اینجا منظور ما از نما، ضلع یا قسمتی است که در معرض دید عموم قرار دارد و می توان گفت در تماس و دید فضای شهری قرار دارد. به همین خاطر همانطور که گفتیم، از طرف شورای عالی شهرسازی و معماری در زمینه مقررات نمای شهری مصوبه ای وجود دارد که در زمان ساخت باید به ان توجه شود. طراحی نما معرف ساختمان شما است و می تواند نمایانگر سلیقه و ویژگی های اخلاقی سازنده آن باشد. یکی از نکاتی که بهتر است تا در طراحی نما رعایت شود، هماهنگی نما با نمای کناری و نمای ساختمان های منطقه است. به منظور اجرای نما و اعمال سلیقه شما مالکان ساختمان در طراحی نما در عین رعایت ضوابط شهرداری و ارائه یک نمای شایسته برای ساختمان، شرکت های خدمات ساختمانی و طراحی نماهایی وجود دارند که می توانند در این زمینه به شما کمک نمایند.

انواع طراحی نما

طراحی نمای ساختمان ها می تواند به سبک های مختلفی دسته بندی شود و با توجه به سلیقه ها و وضعیت بنای ساختمانی، می تواند انواع مختلفی از سبک ها و متریال های استفاده شده مانند سنگ مرمر، آلومینیوم، کامپوزیت، شیشه و سنگ تراورتن را در برگیرد. در ایران اگر بخواهیم انواع مختلفی را برای طراحی نما ذکر کنیم که کاربرد بیشتری را دارد می توان به سه دسته طبقه بندی کلی پرداخت:

 1. نمای کلاسیک

 2. نمای مدرن

 3. نمای تلفیقی

در انتخاب نوع طراحی نما، توجه به هزینه ها و بودجه، نوع کاربری بنا، موقعیت آن، بافت منطقه و سایر جنبه های مثبت و منفی انواع نما ها ضروری است. یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب طراحی نما به آن توجه کرد، ضوابط شهرداری و رعایت اصول فرهنگی، اقلیمی و ضوابط ایمنی در آن می باشد. ما در ادامه به نمای کلاسیک و طراحی نمای کلاسیک می پردازیم.

آشنایی با نمای کلاسیک

طراحی نمای کلاسیک یا رومی، یکی از انواع طراحی های نما می باشد که سابقه بسیار طولانی را در معماری دارد. یکی از ویژگی هایی که سبب محبوبیت طراحی نمای کلاسیک در ایران شده است، زیبایی ترکیب این طراحی نمای کلاسیک با هنرهای معماری ایرانی و در عین حال سادگی آن است که در کنار هنرهای معماری رومی و اروپا مانند سنگ تراشی، مجسمه سازی و گچ بری نقش های مختلف به زیبایی و جذابیت طراحی نمای کلاسیک افزوده است. از جمله ویژگی های طراحی نمای ساختمان به سبک کلاسیک می توان گفت:

 • استفاده از ستون های بزرگ با استفاده از هنر مجسمه سازی و سنگ تراشی در بنا.

 • امکان استفاده از انواع سنگ های ساختمانی مانند سنگ تراورتن

 • استفاده از رنگ ها و طرح های مختلف برای ایجاد بهترین و به روز ترین طراحی نمای کلاسیک

 • قابلیت رنگ دهی به نما، استفاده از رنگ های قابل شستشو و داشتن قابلیت تغییر پذیر بودن نما

 • کاربرد تاج و سرستون در طراحی نمای کلاسیک سلیقه ای است و باید در هماهنگی و تناسب با اجزای دیگر به کار رود

 • استحکام بالای نمای کلاسیک به علت استفاده از سنگ های ساختمانی باکیفیت و طبیعی

 • در اکثر طراحی های نمای کلاسیک، سعی می شود تا تقارن در دو طرف نما به خوبی حفظ شود.

 • از دیگر ویژگی هایی که می تواند در زیباتر دیده شدن نما موثر باشد، می توان به عمق دادن به نما اشاره کرد.

انواع طراحی نمای کلاسیک

به طور کلی نماهای ساختمان ها و طراحی نمای کلاسیک، می تواند با توجه به موارد زیر به صورت های مختلف و در متریال های گوناگون انجام شود:

 • طراحی نمای با توجه به بودجه مالی کارفرما

 • طراحی نما با توجه به اقلیم منطقه

 • طراحی نما با توجه به قوانین و مقررات نمای ساختمان

 • طراحی نما با توجه به بافت منطقه

 • طراحی نما با توجه به سلیقه و سبک شخصی کارفرما

 • طراحی نما با توجه به نورپردازی های نما در شب

 • با توجه به کاربری ساختمان

نمای کلاسیک به خاطر استفاده از جزئیات و ابزارهای بیشتر در آن و همچنین طیف بیشتر متریال های مناسب برای این نما، رنگ ها و کیفیت های مختلف، انتخاب بسیاری از کارفرمایان می باشد. یکی از ویژگی های طراحی نمای کلاسیک که می توان به آن اشاره کرد این است که هر چقدر جزئیات و ریزه کاری ها در طراحی نما کمتر باشد، می توان در ساخت نما کمتر هزینه کرد و این بستگی به بودجه ای که شما در نظر گرفته اید دارد. در طراحی نماهای کلاسیک، معمولا برای جذاب تر شدن بنا، علاوه بر نما، قسمتی به عنوان ورودی ساختمان نیز ساخته می شود که در آن اغلب از سنگ تراورتن و ستون های سنگی با طاق گهواره و مجسمه هایی استفاده می شود.

drmohajeri

[email protected]