8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

بایدها و نبایدهای طراحی ویلا در کیش

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی ویلا  > بایدها و نبایدهای طراحی ویلا در کیش

بایدها و نبایدهای طراحی ویلا در کیش

برای طراحی ویلا در کیش باید به مسائل اقلیمی این منطقه توجه کرد. کیش یکی از جزایر ایران در خلیج فارس است که طی سال های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و یکی از پربازدید ترین نقاط گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. جزیره کیش به خاطر موقعیت بسیار خوبی که دارد، می تواند محیط جذابی برای زندگی نیز باشد.

کیش

جزیره کیش یکی از جزایر خلیج فارس و جزئی از استان هرمزگان و از بخش های شهرستان بندر لنگه می باشد. کیش دارای آب و هوایی گرم مرطوب بوده و دمای متوسط آن 27 درجه سانتی گراد است. مطلوب ترین زمان در آب و هوای کیش از اوایل مهر تا اردیبهشت ماه بوده و در همین دوره گردشگران فراوانی به این جزیره سفر می کنند. میزان رطوبت در کیش به دلیل موقعیت جزیره ای، بالا است اما بارندگی در آن به ندرت اتفاق می افتد. همین مسئله سبب شده تا پوشش گیاهی این منطقه عموما از نوعی باشد که در برابر خشکی مقاوم هستند.

طراحی ویلا

ویلا یک فضایی مسکونی با ویژگی های مشخص است. ویلاها معمولا باغ یا محوطه دارند و به صورت خصوصی استفاده می شوند. با توجه به خستگی انسان ها از شهرنشینی و شلوغی ها و محدودیت های زندگی آپارتمان، طراحی ویلا روز به روز گسترده تر می شود. طراحی ویلا اصول و قواعد مشخصی دارد که باید رعایت گردد.

طراحی ویلا در کیش

برای طراحی ویلا در کیش باید به نکات مختلفی توجه داشت. برخی نکات در طراحی ویلا در همه جا یکسان است. از جمله این نکات می توان به توجه به همسایگی ها، مسائل زیباشناسی، پلان منظم، نمای زیبا و حجم قابل قبول و سایر موارد اشاره کرد. اما نکته مهم درباره طراحی ویلا در کیش، اقلیم گرم و مرطوب کیش است که طراحی و معماری ویلا در این منطقه را خاص می کند. بنابراین باید با نکاتی درباره طراحی در مناطق گرم و مرطوب را برای طراحی ویلا در کیش در نظر گرفت.

از نکات قابل توجه درباره طراحی ویلا در کیش می توان سهولت در دسترسی به ساحل خلیج فارس، مراکز تفریحی و تجاری و… را نام برد.

نکات معماری اقلیم گرم و مرطوب

با مطالعه معماری بومی ایرانی در حوزه خلیج فارس و بالاخص استان هرمزگان می توان مشاهده کرد که راهکارهای بسیار خوبی برای مقابله با گرما، رطوبت و شرجی بودن هوا از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از نکات که باید در طراحی ویلا در کیش نیز مورد توجه قرار گیرد بدین قرار است:

 • الگوی ساخت خانه های بومی این منطقه، خانه هایی با حیاط مرکزی است. این الگو با الگوی موجود در مناطق کویری و مرکزی ایران کمی متفاوت است. بخش عمده فضاها در منطقه گرم و مرطوب را حیاط و ایوان ها تشکیل می دهند و عرض فضاهای پر زیاد نیست.
 • به دلیل وجود رطوبت زیاد معمولا خانه ها روی سکوهایی ساخته می شوند و عمدتا زیرزمین ندارند.
 • دیوارهای بیرونی ساختمان قطور بوده و از نفوذ گرما به داخل آن جلوگیری می کنند.
 • یکی از مهمترین بخش های طراحی ویلا در کیش استفاده از سایه بان می باشد. سایبان نقش مهمی در طراحی مسکونی ایفا می کند. این سایبان ها روی پشت بام ها یا ایوان قرار می گیرند. به وسیله سایه بان نور خورشید به صورت مستقیم به دیوارها برخورد نمی کند و بنابراین خانه ها گرمای کمتری به خود می بینند.
 • در این منطقه از پنجره های بزرگ به عنوان بازشو استفاده می شود. اهمیت بازشوها در ناحیه گرم و مرطوب بسیار زیاد است. هوا در خانه ها باید در جریان باشد تا احساس شرجی بودن به افراد دست ندهد. در این اقلیم معمولا از شیشه کم استفاده می کنند. پنجره های بزرگ شیشه ای باعث به وجود آمدن هوایی مانند گلخانه می شود.
 • بر خلاف بسیاری از نواحی کشور که برای ویلاها از سقف های شیبدار استفاده می کنند، برای طراحی ویلا در کیش نیازی به استفاده سقف های شیبدار نیست و سقف های مسطح مناسب تر به نظر می رسند. در معماری بومی هرمزگان این سقف ها به وسیله شاخ و برگ و حصیر پوشانده می شدند.
 • ایوان یکی از المان های مهم در معماری اقلیم گرم و مرطوب است. اهمیت ایوان گاهی حتی از اتاق ها هم بیشتر بوده و به همین دلیل مجلل تر و بزرگ تر از آن ها ساخته می شود. برخی ایوان ها از یک طرف، برخی از دو طرف و برخی دیگر از سه طرف باز هستند. ایوان دارای سقف بوده و دیوارهای اطراف آن معمولا مشبک است تا از نفوذ باد جلوگیری نکند.
 • جهت قرارگیری ساختمان بسیار حائز اهمیت می باشد. ساختمان باید به گونه ای در بستر قرار گیرد که کمترین میزان نور خورشید به آن بتابد و از نفوذ باد در آن جلوگیری نشود. علاوه بر این نحوه قرارگیری بازشوها و ایوان ها بسیار اهمیت دارد تا افراد درون فضا احساس آرامش بیشتری کنند.

نکات طراحی ویلا در کیش

 • بهترین نوع جهت گیری برای طراحی ویلا در کیش جهت گیری شرقی-غربی است.
 • فرم کشیده ویلا در کیش باعث ایجاد آسایش بیشتر و معماری جذاب تر در این منطقه می شود.
 • جریان دائمی هوا در این منطقه باید حفظ شود.
 • طراحی داخلی ویلا در کیش باید به گونه ای باشد که جریان باد در تمام فضاها حضور داشته باشد و در ویلا هیچ محیطی بسته و خفه نباشد.
 • سقف مسطح ویلا در کیش امکان استفاده از تکنولوژی های روز برای ساخت ویلایی سازگار با محیط زیست را می دهد. روی این سقف می توان سیستم های مختلفی اجرا کرد تا از انرژی طبیعی برای ویلا استفاده گردد.
 • مصالح استفاده شده در نمای ویلا در کیش باید مناسب و سازگار با محیط باشند و بهتر است از مصالحی استفاده کنید که دارای ظرفیت گرمایی بالایی هستند. یعنی دیر گرم می شوند و گرما را انتقال می دهند.
 • به وسیله سایه بان باید جلوی تابش آفتاب به صورت مستقیم داخل خانه و حتی جداره ها گرفته شود.
 • همچنین از سیستم بادگیرها می توان برای تبدیل باد گرم به سرد استفاده کرد.
 • تمامی نکات گفته شده و بسیاری نکات دیگر با توجه به طرح ویلا سازماندهی می شود و قطعا استفاده از تکنولوژی های امروزی می تواند این امور را تسهیل کند.

drmohajeri

info@parsiyah.com