8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

اصول و قوانین طراحی نمای مدرن ساختمان

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی نما  > اصول و قوانین طراحی نمای مدرن ساختمان

اصول و قوانین طراحی نمای مدرن ساختمان

از مباحث مهم در ساختمان سازی که امروزه توجه ویژه ای به آن می شود بحث طراحی نمای مدرن یک ساختمان می باشد. در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید اصول مختلفی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت کرد. استفاده از مصالح و متریال استاندارد مانند آجر، سنگ و … نورپردازی مناسب، قابلیت اجرای طرح و … بخشی از قوانین مربوط به طراحی نمای ساختمان می باشد.

ساختمان ها اعم از اداری، تجاری و … نقش مهمی در زیبا سازی و بهبود مبلمان شهری دارند. از این رو در طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان از بهترین روش ها و مواد اولیه استاندار بهره گرفته می شود. طراحی نمای استاندارد یک ساختمان علاوه بر زیبا سازی ساختمان به بالا رفتن عمر مفید آن نیز کمک می کند. از این رو امروزه به بحث طراحی ساختمان از جمله طراحی نمای آن اهمیت زیادی داده شده و از طراحی نمای مدرن بهره گرفته می شود.

اصول طراحی نمای مدرن

از آنجا که نمای یک ساختمان اولین چیزی هست که در معرض دید قرار دارد استاندارد سازی و طراحی مناسب آن اهمیت زیادی دارد. ما هر روزه در محیط شهری انواع ساختمان ها بزرگ و کوچک را مشاهده می کنیم که در طراحی نمای آن از اصول مهندسی پیشرفته بهره گرفته می شود. مهم ترین مسئله در طراحی نمای یک ساختمان متناسب بودن نوع طراحی مورد نظر با اصول مهندسی شهرسازی می باشد. زیبایی در کنار کارایی از دیگر اصولی است که هر مهندس و معمار ساختمان در طراحی نمای ساختمان مد نظر قرار می دهد.

اجتناب از شلوغی بیش از اندازه در طراحی نمای مدرن

در بین اصول و قواعد طراحی نما می توان به بهره گیری از طرح های ساده و در عین حال جذاب اشاره کرد. استفاده گسترده از طراحی های متنوع سبب شلوغی بیش از اندازه نمای ساختمان شده و علیرغم کار زیاد زیبایی ساختمان به چشم نمی آید. در طراحی نمای یک ساختمان به شکل مدرن از طرح های یکدست و هماهنگ استفاده می شود که در عین سادگی دچار پیچیدگی های مهندسی می باشد. نمای مدرن ساختمان به گونه ای طراحی می شود که ذهنیت بیننده جذب نحوه پیاده سازی طرح شده و به دنبال کشف پیچیدگی آن است.

قابلیت اجرای طرح

یک مهندس و طراح ساختمان می تواند از قدرت خلاقیت خود بهره گرفته و طرح های مدرن و مختلفی را جهت نمای ساختمان عرضه نماید. اما باید در نظر داشت که یک طراحی نمای مدرن باید قابلیت اجرا و پیاده سازی داشته باشد. با تسلط بر مباحث مهندسی و اجرایی ساختمان مهندسین باید نمایی را طراحی کنند که بتوان آن را به صورت عملی پیاده سازی و اجرا کرد.

استفاده از متریال مناسب در طراحی نمای مدرن

در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید موارد مختلفی را در نظر داشت که از آن جمله توجه به متریال مورد استفاده برای ساخت و ساز می باشد. در حال حاضر در طراحی نمای ساختمان ها بسته به نوع کارایی از متریال و مصالح مناسب بهره گرفته می شود. نوع مواد و مصالح مد نظر برای ساخت نمای یک ساختمان تاثیر قابل ملاحظه ای در نحوه طراحی نمای آن دارد.

بهره گیری از آجر در طراحی نمای مدرن

آجر از گذشته تا به حال جزء پر مصرف ترین مصالح و متریال مورد استفاده برای نمای ساختمان محسوب می شود. جهت استفاده از انواع آجر در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید از روش ها و ایده های خلاقانه بهره گرفت. از موارد مهم در طراحی نمای یک ساختمان توسط آجر توجه به کیفیت مصالح و عمر مفید آن می باشد. از این رو در طراحی نمای ساختمان از انواع آجر های نسوز با طراحی زیبا و عمر مفید بالا استفاده می شود.

طراحی نمای مدرن با کمک انواع سنگ نما

از دیگر مصالح متداول و کاربردی در طراحی نمای یک ساختمان به روش مدرن انواع مختلف سنگ نما می باشد که طیف گسترده ای را شامل می شود. در بین پر مصرف ترین سنگ های نمای ساختمانی می توان به سنگ تراورتن، مرمریت، گرانیت و سنگ های مصنوعی اشاره کرد. از مزایای بهره گیری از متریال سنگ در طراحی نما امکان پیاده سازی طرح های متنوع و منحصر به فرد می باشد که به زیباتر شدن نمای ساختمان منجر خواهد شد.

طراحی نمای مدرن با بهره گیری از بهترین چوب

انواع چوب با کیفیت عالی از جمله مصالح مورد استفاده در طراحی مدرن نمای ساختمان مخصوصا ساختمان های مسکونی می باشد. از آنجا که استفاده از چوب به تنهایی جهت نمای ساختمان هزینه زیادی در بر دارد معمولا از تلفیق چوب با سایر مصالح در طراحی و دکوراسیون نمای ساختمان استفاده می شود. برای بالا بردن عمر مفید چوب جهت استفاده در نمای ساختمان از چسب، پلاستیک و … نسبت به مقاوم سازی این مصالح اقدام می گردد و نیز می توان از چوب های مصنوع بهره برد.

آلومینیوم بهترین متریال در طراحی نمای مدرن

از متریال های مورد استفاده برای طراحی نمای خارجی مدرن یک ساختمان صنعتی، اداری و تجاری کامپوزیت آلومینیوم را می توان نام برد. از مزایای بهره گیری از کامپوزیت آلومینیوم  برای نمای خارجی مدرن ساختمان سرعت اجرای بالای آن می باشد. به دلیل وزن سبک این متریال برای طراحی نمای ساختمان های بلند و طبقاتی از کامپوزیت آلومینیوم بهره گرفته می شود. همچنین کامپوزیت آلومینیوم قابلیت اجرای طرح های متنوع و منحصر به فرد را دارد.

نورپردازی از اصول مهم در طراحی نمای مدرن

از اصول مهم و کاربردی در طراحی نمای ساختمان به سبک مدرن می توان به نورپردازی آن اشاره کرد. نورپردازی نمای یک ساختمان مخصوصا جهت بهتر دیده شدن آن در شب اهمیت زیادی دارد. طراحی نورپردازی یک ساختمان باید متناسب و هماهنگ با نمای ساختمان در نظر گرفته شود. ایجاد منابع نور مخصوصا در زاویه ها به زیباتر نشان دادن نمای ساختمان کمک می کند. از طرف دیگر در طراحی نورپردازی نمای ساختمان باید به کاهش هزینه ها و کاهش مصرف انرژی نیز اندیشید.

دریافت مشاوره جهت طراحی نمای مدرن

همان طور که می دانید کار طراحی نمای مدرن یک ساختمان کاری سخت و نیازمند دانش و تجربه می باشد. از این رو افراد برای انجام طراحی و دکوراسیون مدرن ساختمان خود باید به افراد متخصص و خبره در این حوزه مراجعه نمایند. در حال حاضر در حوزه طراحی نمای ساختمان ها به شیوه مدرن گروه های مختلف مشغول فعالیت هستند. از جمله خدمات این افراد دریافت سفارش کار و مشاوره از طریق سایت های معتبر اینترنتی می باشد.

drmohajeri

info@parsiyah.com