8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

آشنایی با نمای رومی یا نمای کلاسیک

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی نما  > آشنایی با نمای رومی یا نمای کلاسیک

آشنایی با نمای رومی یا نمای کلاسیک

طراحی نمای ساختمان یکی از مهم ترین بخش های طراحی هر بنایی است. طراحی نما رومی یکی از طرح های نمای کلاسیک به شمار می رود. نمای ساختمان باید علاوه بر محافظت فضای داخلی، ارتباط بین فضای داخلی و خارجی را به طور مناسبی برقرار سازد. در طراحی نما باید به نکات مختلفی توجه داشت. یکی از مسائل مورد توجه، مسائل فرهنگی هر جامعه است. با وجود اینکه استفاده از نمای رومی در ساختمان ها مورد انتقاد قرار گرفته است، باید دلیل استفاده از این نما مورد توجه و بررسی قرار گیرد و راهکارهای مناسب در مورد آن اندیشیده شود.

نمای ساختمان

نمای ساختمان بخشی از منظر شهرها به حساب می آید. از این رو طراحی درست و اصولی آن برای هر ساختمان و برای یک شهر اهمیت فراوانی دارد. در طراحی نما باید از مصالح مناسب استفاده کرده و آن ها را به طور متناسبی با هم ترکیب کنیم. هماهنگی مصالح در ترکیب با یکدیگر باعث ایجاد هماهنگی و زیبایی در نما می شود. ترکیب مصالح در نما باید از لحاظ بصری و فنی دید زیبایی ایجاد کند. نمای هر ساختمانی می تواند با نمای ساختمان های مجاورش متفاوت باشد اما باید از یک هماهنگی در کنار هم نیز برخوردار باشند. اصول و مقررات مشخصی برای طراحی نمای ساختمان ها در هر منطقه باید وجود داشته باشد تا از نظر زیبایی شناسی، شهر هماهنگ و آراسته به نظر برسد.

اصول طراحی نمای ساختمان

نمای هر ساختمان باید ساده، خوانا و شکیل باشد. استفاده بیش از حد از مصالح گوناگون، تو رفتگی ها و بیرون آمدگی های بی مورد و اضافی، استفاده زیاد از رنگ های متنوع و … می تواند باعث آشفتگی ظاهری ساختمان شود. در طراحی نمای ساختمان ها معمولا از یک یا دو نوع مصالح به عنوان مصالح اصلی استفاده می شود. رنگ ها، بافت ها و خطوط و نقوش متفاوت تنها جهت از بین بردن یکنواختی نمای ساختمان و به صورت محدود به کار برده می شود.

طراحی نما رومی

نمای رومی یکی از طرح های کلاسیک در طراحی نمای ساختمان به حساب می آید. این نما سرشار از ابهت و شکوه است و امروزه برای بسیاری از ساختمان ها به کار برده می شود. نامگذاری این شکل نما به علت شکل کلی آن و وجود عناصر معماری روم باستان است. در روم باستان ساختمان ها عموما از سنگ ساخته می شدند و در نمای ورودی آن ها ستون های بزرگ و غول پیکر برای افزایش ابهت ساختمان استفاده می شد. مصالح اصلی در طراحی نما رومی سنگ مرمر، تراورتن، گرانیت و گاهی سیمان سفید است. اصلی ترین این مصالح برای ساخت نمای رومی، سنگ مرمر می باشد. همان گونه که می دانید زادگاه نمای رومی کشور ایتالیاست و ایتالیایی ها از دوران روم باستان علاقه ی زیادی به استفاده از سنگ مرمر در ساختمان سازی، کارهای هنری و … دارند. نمای رومی برای ساختمان های بزرگ و با شکوه بسیار مناسب است و بر شکوه و جلال آن ها می افزاید و ظاهری لوکس به آن ها اضافه می کند.

المان ها و عناصر مختلفی در طراحی نما رومی موثر هستند و باید به آن ها توجه نمود. یک نمای رومی زیبا و با شکوه باید از اصول خاصی پیروی کند و موارد مختلفی در آن مشهود باشد. به برخی از این موارد به اجمال می پردازیم:

ستون

ستون ها یکی از مهم ترین بخش های طراحی نما رومی هستند. در طراحی نما رومی ستون ها در دیوارها پنهان نمی شوند و خودنمایی می کنند. این یکی از بخش های هوشمندانه در طراحی نما رومی است. همین استفاده از ستون ها، نمای ساختمان را از یکنواختی خارج می کند و نیاز به استفاده از المان های اضافی برای عدم یکنواختی بنا را از بین می برد. معمولا دو ستون کنار ورودی بنا به صورت کامل خودنمایی می کنند و به طرز شگفت آوری با شکوه هستند. این ستون ها نیز باید جزئی از طراحی نما رومی باشند. در طراحی این ستون ها باید از موتیف های رومی استفاده کرد. ستون های رومی دارای شیارهای عمودی بوده و از سر ستون های خاصی بهره می برند.

ستون های رومی بر اساس سر ستون های ساخته شده به سه دسته دوریک، یونیک و کورنتی تقسیم بندی می شود. ستون های دوریک دارای سر ستونی تقریبا ساده هستند. ستون های یونیک دارای سر ستونی به همراه حلقه های مارپیچ دو طرفه است. ستون های کورنتی یا کورنتین دارای سر ستونی پر کار که در آن از نقوش گیاهان به صورت برجسته استفاده شده است، می باشد.

سنتوری

یکی دیگر از موارد با اهمیت در طراحی نما رومی سنتوری است. سنتوری همان سر در ورودی است که در ابتدای ورودی ساختمان ها قرار می گیرد. این المان به شکل مثلثی است که سر در ورودی ساختمان های کلاسیک قرار رفته و به آن شخصیتی جداگانه می بخشد. دور تا دور سنتوری را معمولا قرنیز می گذارند و تزئینات مختصری روی آن انجام می شود.

پله

در طراحی نمای رومی پله ها نیز جایگاه ویژه ای دارند. در ساختمان های کلاسیک روم و یونان باستان اکثر ساختمان ها روی کرسی های پله مانندی ساخته می شد که باعث افزایش حس قدرت در ساختمان می گردید. بنابراین یکی دیگر از المان های پر اهمیت در طراحی نما رومی پله ها هستند.

نورپردازی نمای رومی

یکی از موارد با اهمیت در طراحی نما رومی توجه به نورپردازی است. اینکه نمای بنا در شب و تاریکی چگونه به نظر برسد اهمیت زیادی دارد. متاسفانه تعداد زیادی از طراحان به این موضوع توجه چندانی ندارد. می توان با نورپردازی مناسب به زیبایی و شکوه نمای ساختمان اضافه کرد. از نکات قابل توجه در نورپردازی نما، توجه به منابع نوری است. در طراحی نما رومی باید به این نکته توجه کرد که منابع نوری در کدام قسمت قرار می گیرند. این منابع نوری نباید دیده شوند و نباید نور اضافی به داخل ساختمان بتابند. علاوه بر این ترکیب این نورها با هم باید ترکیبی مناسب و زیبا ایجاد کند. استفاده از سایه روشن ها می تواند جذابیت بیشتری در نما به وجود آورد. بنابراین در طراحی نما رومی باید به نوع منابع نوری و میزان تابش آن ها نیز توجه نمود. یکی دیگر از موارد با اهمیت در نورپردازی نما رنگ نورهای استفاده شده است. از رنگ های مناسب برای نمای کلاسیک که با سنگ مرمر کرم رنگ ساخته شده است می توان به رنگ های زرد، انبه ای و نارنجی اشاره کرد.

drmohajeri

info@parsiyah.com