8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

سبک معماری روکوکو

سبک معماری روکوکو

سبک روکوکو:

     سبک روکوکو در قرن هجدهم در پاریس توسعه یافت و اغلب با دکوراسیون داخلی همراه نور و تزیینات به کار برده می شد.  مشخصه سبک روکوکو (Rococo) درخشندگی، شکوه، نشاط و صمیمیت است.

این واژه توسط یکی از شاگردان “داوید” ابداع شد و ترکیبی هوشمندانه از دو واژه rocaille اثر سنگی و  barocc باروک بود که به طور تحقیر آمیز به سلیقه رایج در دوره سلطنت لویی پانزدهم اشاره دارد.  در تاریخ هنر منظور از روکوکو شیوه هنری است که بعد از مرگ لوئی چهاردهم سال ( 1715 ) در فرانسه به وجود آمد، در واقع واکنشی بر علیه شکوه و جلال و تجمل افراطی کاخ ورسای و اصولاً بر ضد زندگی شاهانه، سبک روکوکو با رشد طبقه متوسط و بورژوای اروپا به وجود آمد و خواستگاه آن فرانسه بود.  این سبک در ادامه باروک و در واقع به عنوان واکنشی علیه شکوه و جلال افراطی آن در کاخ‌ها پدید آمد.

کلیسای سنت آندریا

استفاده از اشکال منحنی و گرد تنها به نما در سبک معماری روکوکو محدود نمی‌شد، بلکه منحنی در پلان‌ ها نیز به کار گرفته شده است. معماری سبک روکوکو ابتدا در هنرهای تزئینی و طراحی داخلی مطرح شد و سپس در رشته‌ های معماری، پیکر‌سازی، طراحی تئاتر،‌ نقاشی و موسیقی گسترش یافت.  این سبک در حدود سال 1700 میلادی در فرانسه ظهور کرد و طی قرن هجدهم در سراسر اروپا گسترش یافت. روکوکو به واژه فرانسوی روکای به معنی سنگ ریزه نیز اشاره دارد، این واژه به سنگریزه‌هایی رنگی اطلاق می‌شد که برای تزیین غارهای مصنوعی به کار می‌رفت.

تاکید سبک روکوکو بیشتر به روی راحتی، گرمی و دوری از هر گونه حالت رسمی و جدی، البته نشانه هایی از حقانیت خداوند و اماکن مذهبی نیز در این سبک دیده می شود.  سبک روکوکو از جهاتی کاملاً در مقابل سبک باروک قرار می گیرد و این سبک اندکی هم از دیزاین های آسیایی مانند سبک چینی تاثیر گرفته و از نقش و نگارهای با استفاده از صفحات دالبر شده و منحنی‌ های سی‌ شکل و کتیبه‌ها، تزیین یافته است.  در این تزئینات با شاخه های درختان و صدف و گل ها، تزییناتی به شکل نامتقارن روی دیوارها و سقف ها انجام می‌شود.  از جمله عناصر اصلی این سبک گچ کاری هایی به رنگ طلایی که به شکل افراطی و بسیار پیچیده روی دیوارها و سقف ها اجرا می‌شود.

کلیسا بایرن-آلمان

سبک روکوکو از معماری و دکوراسیون که اصالتاً از فرانسه نشات گرفته و بیانگر تکامل دوران باروک در میانه سده هجدهم است.  از ویژگی های این سبک استفاده از تزئینات فراوان و رنگ های روشن و رنگ های مورد استفاده در این سبک زرد، صورتی، عاجی، طلایی، لاجوردی و کرمی می‌باشد.  نشانی اصلی این سبک استفاده از گچ کاری و رنگ طلایی که در این سبک اتاق ها و فضاها بجای اینکه چهار گوش باشند از خطوط منحنی تبعیت می‌کند.  از نخستین نتایج آن ساختن خانه‌های شهری کوچک و راحت تر از کاخ، با تزئینات و ریزه‌کاری فراوان در فضاهای داخلی بود.  هنر روکوکو با طراوت و مملو از سرزندگی است که این سبک به دلیل تزئینات ظریف و پر آب و رنگ، تمایل به موضوعات کوچک به جای موضوعات برجسته دارد.

نقاشی و پیکره سازی سبک روکوکو: سبک روکوکو علاوه بر بهره گیری منحنی های کوچک صدف، از عناصری طراوت و سرزندگی و شوخ طبعی برخوردار است که با هنر درباری و خشگ باروک تضاد دارد.  سبک روکوکو هنری است تزیینی که ظرافت و حساسیت را به جای ابهت و واقع گرایی باروک قرار می دهد.  اما جنبه های تجملی و افراط کارانه باروک می تازد، اما خود با احساساتی گری افراطی به هنر اجتماعات مرفه تمایل پیدا می کند.  این سبك با تزیینات ظریف و پر آب و رنگ و با نشاط، تمایل به موضوعات كوچك به جای موضوعات برجسته دارد، در هر كشوری سبك روكوكو  ویژگی و مشخصه ملی به خود گرفت.  نقاشان این سبک به شیوه‌های فردی گرایش پیدا کردند و دست به آزمون‌های تازه‌ای زدند که به رومانتیسیسم منتهی شد .

سه تن از نقاشان مشهور دوران روکوکو، جین آنتونی واتئو، فرانسیس بوچر و جین هونوری فراگونارد می باشند.  فرانسیس بوچر (1703-1770) امروزه به نقاش الهه ها و زنان جسور مشهور است.  آثار او شامل نقاشی هایی از الهه اساطیری روم باستان، دیانا، با ژست های متفاوت می باشد و همین طور زنان نیمه برهنه، موضوع برخی از آثار او هستند.

اثر آنتوان واتو- سبک باروک

موثرترین حامیان هنرمندان روکوکو در دربار بود و ساختمان ها و نقاشی هایی که سفارش داده که برجسته ترین دستاورد های هنر رو کوکو را تشکیل می دهند.  تک چهره ی او به قلم فرانسوا بوشه هم نیرومندی و هم شکنندگی موقعیت او را نشان می دهد.  مادام دو پمپادور بی هیچ زیوری مگر زیبایی خودش و چین های فاخر جامه اش به نمایش در می آید.  این پهنه ی درخشنده ی ساتن به اندازه ی هر جزیی دیگر اثر موضوع آن را تشکیل می دهد.  او با فریبندگی و هوشمندی خود به قدرت رسید و بوشه را مطرح ترین نقاش زمان خود ساخت .

اثر فالکوته- موزه ویکتوریا و آلبرت- لندن

ویژگی‌ های سبک روکوکو در معماری: در اواخر دوره روکوکو، سنتوری‌ها با جزئیات بسیار تزئین و آراسته شدند و اشکال جدید پنجره، مانند چشم گاو نر بیضی شکل و انواع جدید حاشیه تزئینی از جمله مصالح بنایی روستاوارانه، نوارهای تزئینی و سنگ تاج متداول شدند.  پلکان‌ های تزیینی با بالسترهای رایج این دوره که شامل نقوش مارپیچی و ستون‌ های مینیاتوری هستند در این دوره بسیار رواج یافت.  تزیینات فراوان، اشکال نامتقارن، پالت رنگ‌های پاستلی، خطوط منحنی یا مارپیچ و استفاده از چوب ماهون که رنگی قهوه‌ای قرمز رنگ که از مشخصه‌های کلیدی معماری روکوکو ست.

هنرهای دکوراتیو به سبک روکوکو: در طول قرن هجدهم، استفاده از این سبک مملو از تزئینات، در هنر، طراحی مبلمان و طراحی داخلی در کشور فرانسه بسیار مشهور شد و رواج پیدا کرد.  سبک باشکوه روکوکو، ظرافت سبک rocaille  فرانسه را با جزئیات سبک باروک ایتالیا در هم آمیخت. ساعت ها، قاب های پرکار، آینه ها، اشیا فلزی و شمعدان ها برخی از اشیا مصرفی روزمره بودند.  سنگ، صدف و تزئینات صدفی شکل که روی فواره ها و سایر آثار هنری دکوراتیو آن دوران سوار می شدند، اطلاق می گردد.

آینه دکوراتیو به سبک روکوکو

دوران رواج سبک روکوکو، نحوه به کارگیری المان های مسیحی در آثار هنری متفاوت شد و گاهی در آثار هنری دکوراتیو و همینطور نقاشی های این دوران، این المان ها با رویکردی متفاوت و گاهی بازیگوشانه به کارگرفته شدند.  کمپانی معتبر انیمیشن والت دیسنی، در طراحی کاراکترهای خود در کارتون دیو و دلبر، از خیلی از المان های سبک روکوکو استفاده کرده است.

آثار معروف معماری روکوکو: کاخ آمالینبرگ، کاخ کاترین در روسیه، صومعه اوتنبر، قصر لیندرهاف، کاخ شارلوتنبرگ در آلمان، برج منارک‌ دار کلیسای شهر «گراتس» دارای یک ساعت و بازشو های کرکره‌ای است و کلیسای سنت جان نپموک که بیشتر به نام کلیسای آسام معروف است.

drmohajeri

[email protected]