8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

نکاتی درباره طراحی نمای کلاسیک

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > آتلیه طراحی  > طراحی نما  > نکاتی درباره طراحی نمای کلاسیک

نکاتی درباره طراحی نمای کلاسیک

در شکل ظاهری و دکوراسیون و زیبایی یک ساختمان طراحی نمای آن نقش مهمی دارد. در حال حاضر طراحی نمای کلاسیک به یک انتخاب خوب تبدیل شده است. در انتخاب نوع طراحی نما باید به چه مواردی توجه شود؟ برای انتخاب نمای یک ساختمان از نمای کلاسیک استفاده کنیم یا رومی؟ در این مقاله درباره نمای مدرن اطلاعاتی را با شما در میان خواهیم گذاشت .

طراحی نمای کلاسیک ساختمان

از عوامل مهم در زیباسازی ظاهر یک بنا طراحی نمای آن است. امروزه انواع مختلفی از طراحی نما وجود دارد که بسته به سلیقه افراد از آنها استفاده می کنند؛ اما می توان گفت پرطرفدارترین نما، نمای کلاسیک است. متاسفانه در کشور ما طراحی کلاسیک ساختمان دارای مفاهیمی پیچیده و آشفته است. دلیل این مسئله این است که تعریف مشخصی از طراحی نمای کلاسیک ایرانی وجود ندارد و نمای کلاسیک در ایران بیشتر به همان سبک رومی گفته می شود؛ اما حتی سالها قبل از اسلام نیز طراحی ساختمانهای ایرانی با شیوه هایی متاثر از بناهای تاریخی مهم مرسوم بوده است. ساختمانهایی با بناهای مشابه تخت جمشید و دارای مجسمه و سرستون از این جمله اند؛ بنابراین، این سبک معماری شباهت زیادی به معماری کلاسیک رومی دارد اما نمی توان آن را یک سبک وارداتی دانست.

اگرچه در طی قرون، جنگهای بین دو کشور موجب تاثیرگذاری سبک های ساختمان سازی هر کدام بر دیگری شد؛ بنابراین نمی توان طراحی نمای کلاسیک را فقط یک سبک غربی دانست. با این وجود پس از ورود شهرسازی مدرن، طراحی نمای کلاسیک در ایران اوج گرفت و ساخت نمای ساختمان با الهام از معماری اسلیمی و بومی صورت گرفت. از جمله می توان به بادگیرهای یزد اشاره کرد که خاص همین منطقه است و یا سبک مساجدی که در اصفهان طراحی شده است.

نکته مهم در انتخاب طراحی نمای کلاسیک

در زمان انتخاب و طراحی نمای ساختمان تان باید به ساختمانهای مجاور و محله نیز توجه کنید. لازم است طراحی ساختمان شما با ساختمانهای مجاور همخوانی و نزدیکی داشته باشد.

کمیتۀ نما

یکی از مشکلات انتخاب طراحی نمای کلاسیک و طراحی نمای رومی تفاوت این سبک نما با نمای ایرانی است که باعث شده سخت گیری هایی در زمینه دریافت مجوز این نوع نما وجود داشته باشد. اگر طراحان بخواهند که با کمیته نما به مشکل نخورند با ید اصلاحاتی را روی ساختار طراحی نمای خود انجام دهند.

drmohajeri

info@parsiyah.com