8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

ویژگی ساختمان های ماندگار چیست؟

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > برند های معماری  > ویژگی ساختمان های ماندگار چیست؟

ویژگی ساختمان های ماندگار چیست؟

ساختمان های ماندگار، تنها فقط ساختمان هایی لوکس و لاکچری  نیستند، بلکه ساختمان هایی محکم، استاندارد و به صرفه هستند که مطابق با استانداردهای جهانی ساخته می شوند و یا ویژگی ها و کاربرد خاص خود تبدیل به یک نماد، یک جاذبه و در یک کلام یک ساختمان ماندگار می‌شوند. سازندگان این ساختمان های ماندگار، تنها به فکر جیب خود نیستند و منافع تمام افراد ذی نفع پروژه و به ویژه خریداران را در نظر می گیرند. در این مطلب به معرفی و نحوه مشخص کردن ساختمان های ماندگار و ویژگی های فنی و جذابیت های آنها، پرداخته شده است.

ساختمان های ماندگار به چه ساختمان هایی گفته می شود و ویژگی ساختمان های ماندگار چیست؟

ساختمان های ماندگار به ساختمان هایی گفته می شود که علاوه بر استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت و رعایت تمام استانداردهای مربوط به استحکام سازه ها، شرایط اجتماعی و فرهنگی، عوامل زیست محیطی و استفاده از مواد اولیه ای که به سلامت انسان آسیب نمی زند، از مهمترین و اصلی ترین ویژگی های ساختمان های ماندگار می باشد. این ساختمان ها معمولا دارای ویژگی های خاص معماری و یا کاربردی هستند که آنها را نسبت به دیگر ساختمان ها رجحان می بخشند.  ساختمان های ماندگار نه تنها باید استاندارد و با کیفیت باشند، بلکه باید منافع تمام افراد خود را تامین کنند.

در نظر گرفتن صرفه اقتصادی ساختمان ها، در استانداردهای تدوین شده در ساخت ساختمان های ماندگار به ویژه برای خریداران توجه ویژه ای شده است. این نکته بسیار حائز اهمیت است که ویژگی های این ساختمان ها به طوری باشد که علاوه بر سازندگان و خریداران، شهروندان یک شهر، یک ملت و یا تمامی جهانیان از آن ساختمان به عنوان یک ساختمان خاص یاد کنند که همواره در یادها می ماند.

( تصویر 1 )

ویژگی های فنی ساختمان های ماندگار توسط چه کسانی و چگونه ارزیابی می شوند؟

در ایران، ویژگی های فنی و پایداری انواع ساختمان های خاص و بزرگ توسط گروه مهندسان مشاور بارادکاما که نماینده رسمی مرجع ارزیابی ساختمان های ماندگار Eurocert کانادا در خاورمیانه است ارزیابی می شوند. این ارزیابی بر اساس استانداردها و معیارهایی که برای ماندگاری و پایداری ساختمان ها تدوین شده است انجام می گیرد. بعد از تمام شدن تمام مراحل ارزیابی توسط این گروه، ساختمان ساخته شده توسط دانشگاه خوارزمی و انجمن معماری شهر تهران مورد تایید قرار می گیرد. بعد از تایید ساختمان توسط نهادهای گفته شده، گواهی مربوط به ماندگار بود ساختمان های مورد بررسی توسط مرجع  Eurocert صادر می شود. بعد از آن که پروژه ساختمان ماندگار مربوطه، در وب سایت مرجع ارزیابی ساختمان های ماندگار کانادا به ثبت رسید، گواهی تدوین شده برای دارنده پروژه، ارسال می شود.

( تصویر 2 )

ساختمان های ماندگار دنیا:

شرکت های گوناگون ساخت و ساز زیادی، در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا قرار دارند که ساختمان هایی خاص و با ویژگی های منحصر به فرد مطابق با استانداردهای بین المللی می سازند. در این کشورها، در ساخت ساختمان ها، به اصولی نظیر: مصالح ساختمانی با کیفیت، استحکام سازه، میزان مصرف انرژی ساختمان، عدم تاثیرات مخرب بر محیط زیست، عدم آسیب رساندن به سلامتی انسان و طرح های نوین معماری و استفاده از تکنولوژی روز دنیا توجه می کنند و همچنین در نظر گرفتن صرفه اقتصادی، برای تمام کسانی که در پروژه ساخت ساختمان فعالیت داشتند، اهمیت ویژه ای دارد و تمام ساختمان ها بر این اساس ساخته می شوند.

( تصویر 3 )

با چند نمونه از ساختمان های ماندگار دنیا آشنا شوید.

در دنیا برج ها و به طور کلی بناهای ماندگار بسیار زیادی ساخته شده اند که از کیفیت بالا و سبک معماری بسیار جالبی برخوردار هستند که آنها را به بناهایی شناخته شده بدل می کند. در ادامه به معرفی و بررسی چند نمونه از این ساختمان ها می پردازیم:

برج البهار ابوظبی: ابوظبی شهری است که آب و هوایی بسیار گرم دارد. در ساخت این برج به این نکته توجه زیادی شده است. طراحان و سازندگان این برج های دوقلو و جذاب با توجه به آب های گرم بسیار شدید و شدت نور آفتاب در این منطقه اقدام به طراحی و ساخت این برج های دوقلو کرده اند. در ساخت این برج، از وسیله ای سنتی به نام مشربیه، که از آن برای ایجاد سایبان استفاده می شود، استفاده شده است.

برج داکستون: این ساختمان بزرگ در سنگاپور قرار دارد و طریقه ساخت آن به گونه ای است که تمام برج ها و ساختمان ها از بالای برج به یکدیگر راه دارند.

برج بلای در شهر سیدنی استرالیا: این برج بزرگترین برج بلند استرالیا است. ارتفاع این برج 309 متر است که در بخش تجاری سیدنی ساخته شده است. این برج از کیفیت زیاد و جذابیت خارق العاده ای برخوردار است که به مقصدی زیبا برای گردشگران تبدیل شده است.

تاور بریج لندن: تاور بریج یا برج پل لندن یکی از معروف ترین پل های این شهر بر روی رودخانه تایمز است که در فاصله سال های 1886 نا 1894 ساخته شده است. بخش هایی از این پل با معماری خاص امکان بالا رفتن برای ایجاد فضا برای عبور کشتی های بزرگ را دارند.

برج های دوقلو پتروناس: این برج های دیدنی که جزو بلندترین ساختمان های دنیا به شمار می روند. در شهر کوالالامپور کشور مالزی واقع شده اند. این برج ها نزدیک به 452 متر ارتفاع دارند. این برنج یکی از برج های ماندگار و دیدنی جهان به شمار می رود که فرآیند ساخت آن از سال 1995 شروع شد و در سال 1998 خاتمه یافت. این برج نمایانگر پیشرفت اقتصادی در کشور مالزی است.

مرکز تجارت جهانی بحرین: این نام که عنوان یک آسمان خراش 50 طبقه و با کاربری تجاری-اداری است در کشور بحرین و در شهر منامه ساخته شده است. این ساختمان معروف نیز، نمایانگر توسعه و پیشرفت صنعت ساخت و ساز در بحرین است.

برج ایفل: به جرات می توان گفت این برج فلزی یکی از سه ساختمان معروف جهان است. این برج در کرانه رود سن و در کنار میدان شان دو مارس شهر پاریس واقع شده است. این ساختمان ماندگار که با قطعات فلزی متعددی ساخته شده است، 286 متر ارتفاع دارد و به عنوان نماد کشور فرانسه شناخته می شود و بیشترین تعداد بازدید کننده را در میان تمام بناهای دنیا به خود اختصاص می دهد.

تالار اپرای سیدنی: اپرا هاوس سیدنی نیز یکی از بناهای معروف جهانی است که با معماری خاص و جذاب خود در ساحل شهر سیدنی ساخته شده است و به عنوان یکی از جذاب ترین محل های اجرای هنرهای نمایشی سالانه گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند.

(تصویر 4 )

 آیا در ایران، ساختمان های ماندگار وجود دارد؟

متاسفانه در ایران صنعت ساخت و ساز از اصول خاصی پیروی نمی کند. از آنجایی که  ساخت و سازهایی که در کشور ما انجام می شود، اغلب خصوصی هستند، ورود سلیقه شخصی در ساخت ساختمان ها و عدم نظارت کافی بر آنها، انجام این امر مهم را کمی دشوار می کند. به دلیل قرارگیری کشور ما بر روی گسل های زلزله، توجه به ساخت ساختمان های ماندگار مطابق با استانداردهای جهانی امری مهم و حیاتی  است. علاوه بر ویژگی ها فنی و پایداری بناها، برای ساخت ساختمان های ماندگار نیاز است که استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و به کار بردن معماری روز و سازگار ساختن تمام این موارد با شرایط فرهنگی ایران انجام شود. با این حال می توان به چند مورد از ساختمان های ماندگار ساخته شده در دوره های مختلف در ایران اشاره کرد.

( تصویر 5)

ساختمان های ماندگار ایران

برج میلاد: این برج مخابراتی چند منظوره به عنوان بلندترین ساختمان یا برج ایران، معروف ترین سازه ایرانی در سال های اخیر است. این برج دارای 13.000 متر زیر بنا و 435 متر ارتفاع است و نوزدهمین سازه بلند جهان می باشد.

ایران مال: ایران مال یا بازار بزرگ ایران یک مجموعه بسیار بزرگ تجاری، تفریحی، فرهنگی و مذهبی با زیر بنای 1.700.000 متر در کنار بزرگراه خرازی شهر تهران است. فاز اول این پروژه در سال 1397 تکمیل شد و فاز دوم آن تا سال 1399 تکمیل می گردد تا این مجموعه به یک ساختمان ماندگار شهر تهران مبدل گردد.

برج بین المللی تهران: این برج که در کنار بزرگراه حکیم شهر تهران واقع شده است با 162 متر ارتفاع به عنوان بلند مرتبه ترین بنای مسکونی ایران شناخته می شود.

مرکز تجارت جهانی تبریز: این ساختمان مربوط به اولین مرکز تجارت جهانی در ایران است با مساحت 15 هکتار و ارتفاع 152 متر ساخته شده است.

برج آزادی: این برج که اصلی ترین نماد شهر تهران است در سال 1350 افتتاح گردید و در آن زمان با نام برج شهیاد شناخته می شد. معماری این برج ترکیبی است از معماری هخامنشی، ساسانی و اسلامی که از بناهای ماندگار در کشور می باشد.

( تصویر 6 )

بناهای تاریخی ماندگار ایران

در تاریخ چند هزار ساله تمدن ایرانی که دقت کنیم، ساختمان ها و بناهای ماندگار متعددی را مشاهده می کنیم. از پاسارگاد و تخت جمشید دوران هخامنشی گرفته تا کاخ های دوران قاجار و پل ورسک دوران پهلوی اول. شهرهایی مانند شهر اصفهان با بناهای ماندگار متعدد از دوران صفوی، شهر شیراز با سازه های دوران زندیه و دوران باستان و بسیاری شهرها و بناهای دیگر از این دسته هستند.

(تصویر 7 )

ساختمان های ماندگار، با کاربرد خاص

برخی دیگر از بناها، مانند پل ها، سدها، ساختمان های نیروگاه ها با ویژگی های خاص خود تبدیل به بناهای بیاد ماندنی و خاص می شوند. سازه های پل های تاریخی شهر اصفهان، سدهای کارون و دز و امیرکبیر کرج از این دسته هستند. ساختمان ها و بناهای خاص با ویژگی های منحصر به فرد همواره بخشی از هویت جوامع را تشکیل می دهند.

(تصویر 8)

drmohajeri

info@parsiyah.com