8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

پروژه آپارتمان مسکونی پلاک 1

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > احسان توسلی  > پروژه آپارتمان مسکونی پلاک 1

پروژه آپارتمان مسکونی پلاک 1

اولین معضل در حجم ساختمان، شکل کلی بنا بود که با شکست فرم در جبهه ی جنوبی، به دو بخش مجزا تقسیم شده بود و به دلیل شمالی بودن ملک، نفوذ نور به بنا از سه جهت امکان پذیر نبوده و عرض نورگیر در وجه جنوبی نیز محدود بود. بدین ترتیب ایده های فرمی و عملکردی با دو موضوع افزایش عمق نور به داخل فضا و اتصال دو قسمت مجزا به یکدیگر، شکل گرفتند.

توضیحات دیوارهای متحرک: از دیگر ایده های موثر در طراحی فضا، حل عملکردهای پلانی و نیاز به فضای پذیرایی بزرگ در برخی از مواقع سال بود. در جانمایی پلان، نورگیری اتاق خواب، آشپزخانه و پذیرایی از طریق جبهه ی جنوبی و تراس در نظر گرفته شده، تامین شده بود و لیکن عرض کم جبهه ی نورگیر، امکان نورگیری اتاق خواب دوم را میسر نمی ساخت. در بخش شومینه، طبقه ی دوبلکس که متعلق به شخص کارفرما بود، به دو طبقه ی عمومی (طبقه ی سوم) و خصوصی (طبقه ی چهارم) تقسیم شد. در طبقه ی سوم با جانمایی شومینه ی سرتاسری که امتداد آن از طریق وید ایجاد شده در طبقه ی چهارم نیز نمود یافته است، دو بخش نشمین و پذیرایی تعریف گردید

در بخش قسمت ورودی ساختمان، باریکه ای از پلان با عرض بسیار کم به کوچه پیشروی نموده بود که به کمک تک درخت کاشته شده، جوی آب طولی و سکوی پیر نشین طراحی شده، القای حال و هوای محله های ایرانی مد نظر قرار گرفت. المان های افقی بالای در نیز علاوه بر اینکه محلی برای رشد درخت تاک موجود در سایت بود، به ورودی ساختمان نیز تاکید می نماید. درِ ورودی ساختمان، یکی از عناصر زیبا و هویت بخش بناست که در عین سادگی، پیچیدگی جالبی دارد.

پشت بام این ساختمان نه بصورت فضایی مهجور، بلکه در تعامل با واحد دوبلکس، چندین ویژگی شاخص را در خود گنجانده است. حوض شیشه ای که نور بسیار جذابی را پس از عبور از آب به داخل فضای وید وارد می نماید، علاوه بر زیبایی فضای بام، باعث نورگیری واحد دوبلکس از مرکز پلان می شود.

طراح: گروه طرح و ساخت ازنو (احسان توسلی، سونیا تاتاری)

همکاران طراحی: رعنا قمرصورت، نیلا شاه محمدی، مرضیه دهقان، زهرا جعفری

کارفرما: احسان ایزدی

اجرا: گروه طرح و ساخت ازنو

تاریخ شروع و اتمام پروژه: 1393-1391

زیربنا: 475 مترمربع

همکاران اجرایی: امیر حاجی قهرمانی فرد، آرش آقایی بدر

drmohajeri

info@parsiyah.com