8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

عوامل موثر بر زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > دکوراسیون داخلی منزل  > دکوراسیون آشپزخانه  > عوامل موثر بر زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

عوامل موثر بر زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

عوامل موثر بر زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه:

بسیاری از طراحان دکوراسیون بر این باور هستند که آشپزخانه قلب خانه است؛ به همین دلیل زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه از اهمیت بسیاری برخوردار است و می تواند تاثیر متقابلی در فضای کلی خانه داشته باشد. عوامل متعددی بر طراحی و اجرای دکوراسیون آشپزخانه دخیل هستند. به عنوان مثال رنگ ها، نور پردازی، کابینت، چیدمان وسایل، فضای آشپزخانه، سقف، کف و دیواره های آشپزخانه هر کدام به نحوی جداگانه نقشی موثر را در این میان ایفا می کنند و ایجاد هارمونی در میان این اجزاء نیازمند تخصص و تجربه در این زمینه می باشد. با توجه به اهمیت طراحی دکوراسیون آشپزخانه قصد داریم در این مقاله برخی از فاکتورهای تاثیرگذار بر زیباسازی فضای آشپزخانه را نام ببریم و مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال داشتن فضای شیک و عالی برای آشپزخانه هستید، می توانید با ما همراه شوید.

رنگ عنصری مهم در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

انتخاب رنگ یکی از مهمترین عناصر زیباسازی در فضای آشپزخانه است. به همین جهت ایجاد هارمونی در میان رنگ ها، ترکیب رنگ های مناسب و همچنین استفاده از رنگ های مناسب با فضای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما لازم است بدانید در دکوراسیون آشپزخانه همیشه از یک رنگ استفاده نمی شود و اغلب طراحان دکوراسیون داخلی برخی رنگ ها را به عنوان رنگ پایه با دیگر رنگ ها ترکیب می کنند تا جلوه ای جذاب و دوست داشتنی در فضا ایجاد شود.

یکی از رنگ هایی که می توان به عنوان رنگ پایه و خنثی در نظر گرفت رنگ خاکستری است، این رنگ که در تناژهای روشن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد سبکی مدرن و آرام را به همراه خواهد داشت. از آنجایی که رنگ می تواند عاملی برای کوچک و یا بزرگ جلوه دادن فضای آشپزخانه باشد، لذا استفاده از رنگ های خنثی و روشن مانند سفید، صورتی، آبی و زرد خیلی روشن می تواند علاوه بر ایجاد سبکی متفاوت، موجب روشن تر شدن و دلباز تر شدن فضای آشپزخانه شود.

اما اگر دغدغه بزرگ نشان دادن فضای آشپزخانه را ندارید می توانید برای جذاب تر کردن دکوراسیون آشپزخانه خود از رنگ های قرمز و نارنجی در کنار رنگ های خنثی استفاده کنید. استفاده از این رنگ ها می تواند انرژی بسیاری در فضا پراکنده کند. در انتخاب رنگ ها برای دکوراسیون آشپزخانه این نکته را نیز فراموش نکنید که ترکیب رنگ ها و هارمونی ایجاد شده باید در تمامی قسمت ها رعایت شود. همچنین باید به همنشینی رنگ ها با وسایل چیده شده در آشپزخانه نیز توجه کرد. از طرف دیگر رعایت تعادل در ترکیب رنگ های سرد و گرم می تواند فضایی دلنشین تر را ایجاد نماید.

تصویر 1

استفاده از کابینت در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

کابینت را می توان عضوی قدیمی و در عین حال جدا نشدنی در دکوراسیون اشپزخانه دانست. هر چند استفاده از کابینت به عنوان یک ابزار کاربردی در آشپزخانه ضرورت دارد اما امروزه کابینت را یکی از مهمترین بخش های موثر در دکوراسیون آشپزخانه می دانیم که می تواند تاثیر بسزایی در فضای خانه ایجاد کند. اهمیت به کابینت تا جایی پیش رفته است که حتی بسیاری از افراد با چشم پوشی از جنس و کیفیت آن اولویت خود را انتخاب از روی ظاهر قرار می دهند.

در این میان نیز شرکت های تولیدی بسیاری انواع کابینت را در طرح و رنگ های متنوع تولید و روانه بازار می کنند. کابینت انواع مختلفی دارد که هر یک می تواند با توجه به فضای آشپزخانه مورد نظر کاربرد داشته باشد. یکی از انواع کابینت، کابینت کلاسیک است که اغلب از جنس چوب و دارای طرح های سنتی می باشند. در بسیاری موارد این نوع کابینت را مختص فضاهای بزرگ با سبک کلاسیک می دانند اما اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است و سبک کلاسیک را برای دکوراسیون آن می پسندید؛ می توانید از کابینت کلاسیک با رنگ های روشن استفاده کنید. کابینت مدرن نوع دیگری از انواع کابینت است و می توان آن را مختص افرادی دانست که به سبک های مینیمال، مدرن و ساده علاقه دارند. تنوع طرح و رنگ در این نوع کابینت بیشتر است و اغلب مورد توجه اقشار جوان قرار می گیرد.

تصویر 2

انتخاب کفپوش مناسب برای زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

شاید بتوان گفت انتخاب کفپوش برای زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه یکی از سخت ترین مراحل کار است؛ هر چند که در وهله اول به نظر می رسد کفپوش تاثیر زیادی بر فضای آشپزخانه ندارد، اما یک انتخاب نادرست می تواند نتیجه ای عکس داشته باشد و در فضای آشپزخانه نوعی ناهماهنگی و بهم ریختگی را ایجاد کند. نقش کفپوش در دکوراسیون آشپزخانه زمانی پر رنگ تر می شود که هارمونی بسیار خوبی با ترکیب وسایل آشپزخانه به ویژه رنگ کابینت ها ایجاد کند.

استفاده از کفپوش علاوه بر زیبایی باید دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است از کفپوش های ضد آب، ضد خش و با کیفیت استفاده کنید تا مجبور نشوید پس از مدتی کوتاه با هزینه های بیشتر کفپوش آشپزخانه را عوض کنید. یکی دیگر از دلایل اهمیت به کفپوش در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد فضایی بزرگتر خواهد بود. از اینرو با استفاده از کفپوش های رنگ روشن می توانید فضای آشپزخانه را بزرگتر جلوه دهید. از طرفی دیگر استفاده از کفپوش های طرح چوب می تواند فضایی دنج و گرم را در آشپزخانه ایجاد کند. برای انتخاب کفپوش آشپزخانه توجه به وسایل چیده شده و رنگ دیوارها نیز می تواند در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه موثر واقع شود.

تصویر 3

نورپردازی در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

از دیگر عوامل موثر بر زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه نورپردازی است. استفاده از سیستم نورپردازی صحیح در فضای آشپزخانه می تواند فضایی شاد و دل انگیز را ایجاد نماید. استفاده از نور در آشپزخانه از جمله ارکان مهم و اساسی است. به همین دلیل اگر نور در این فضا کم باشد می توانید کمبود آن را با استفاده از یک سیستم نورپردازی عالی در سقف یا دیوارها به خوبی پر کنید. استفاده از کابینت هایگلاس و رنگ روشن در کنار نورپردازی مناسب می تواند موجب تشعشع بیشتر نور در فضا شود و دکوراسیون آشپزخانه را زیباتر جلوه دهد.

تصویر 4

اهمیت سقف در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

شاید در ابتدای امر، سقف جزئی بی تاثیر در دکوراسیون آشپزخانه باشد اما لازم است بدانید ایجاد کناف کاری های زیبا به همراه استفاده از سیستم نورپردازی در سقف می تواند عامل مهم دیگری برای زیباسازی فضای کلی و چشم انداز آشپزخانه باشد. از طرفی دیگر نور و روشنایی در سقف موجب می شود فضای آشپزخانه بزرگتر و باز تر به نظر برسد. به همین دلیل سقف می تواند در آشپزخانه های کوچک نقش پر رنگی را برای بزرگ تر کردن فضا ایفا کند. همچنین استفاده از لوسترهای زیبا در سقف آشپزخانه از جمله موارد جذاب و چشم نواز در دکوراسیون آشپزخانه خواهد بود.

تصویر 5

کاغذ دیواری شیک برای آشپزخانه

امروزه استفاده از کاغذ دیواری برای آشپزخانه بسیار مرسوم شده است. به همین دلیل اگر می خواهید در دکوراسیون آشپزخانه خود از این نوع دیوار پوش استفاده کنید باید قبل از هر چیز به مرغوبیت آن توجه نمایید. چرا که کاغذ دیواری استفاده شده در آشپزخانه باید مقاوم و قابل شستشو باشد. اما برای زیباسازی فضای آشپزخانه باید طرح و مدلی را انتخاب کنید که رنگ و سبک آن با دیگر وسایل آشپزخانه همخوانی داشته باشد. ست کردن رنگ کاغذ دیواری با رنگ کابینت ها می تواند فضای بسیار شیک و دلنشینی را در آشپزخانه ایجاد نماید. هر چند بهتر است به جای کاغذ دیواری از کاشی های سه بعدی و طرح دار برای فضای میان کابینت ها استفاده کنید، زیرا هم جذابیت بیشتری دارد و هم طول عمر آنها در مقایسه با کاغذ دیواری بسیار طولانی تر خواهد بود.

تصویر 6

قانون مثلث طلایی در دکوراسیون آشپزخانه

رعایت قانون مثلث طلایی یک امر مهم در دکوراسیون آشپزخانه خواهد بود چرا که بسیاری از طراحان داخلی علاوه بر زیبایی دکوراسیون به کارایی آن نیز اهمیت بسیاری می دهند. در این راستا با رعایت این اصل 3 وسیله اصلی و کاربردی در آشپزخانه یعنی گاز، سینک ظرفشویی و یخچال باید به صورتی چیده شوند که هر کدام در فاصله کمتر از 10 قدم و بیشتر از 20 قدم قرار نگیرند. با رعایت قانون مثلث طلایی در آشپزخانه راندمان کاری در محیط آشپزخانه بالا رفته و سهولت انجام کارها را به وضوح می توان احساس کرد.

تصویر 7

استفاده از سیستم تهویه مناسب در آشپزخانه

امروزه با اپن بودن اغلب آشپزخانه ها ممکن است نگران پیچیده شدن بوی نامطبوع غذا در دیگر فضاهای خانه شوید. به همین دلیل توصیه می کنیم در دکوراسیون آشپزخانه خود علاوه بر تعبیه یک پنجره به دنبال نصب یک هود آشپزخانه نیز باشید. هود آشپزخانه علاوه بر اینکه یک ابزار دکوراتیو در فضای آشپزخانه خواهد بود، تاثیر بسیاری در تهویه هوا و جلوگیری از پخش شدن بخار، چربی و بوی نامطبوع در فضا دارد.

تصویر 8

انتخاب جزیره مناسب در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

برخی از خانم های خوش سلیقه روش مدرن را در دکوراسیون آشپزخانه خود می پسندند به همین دلیل با ایجاد جزیره آشپزخانه علاوه بر ایجاد فضایی بیشتر و کاربردی تر در این مکان، جلوه زیباتر و مدرن تری را به وجود آورده اند. اما در استفاده از جزیره آشپزخانه باید به نکاتی نیز توجه شود. به طور مثال توجه به فضای آشپزخانه در این امر بسیار مهم است چرا که انتخاب جزیره برای فضاهای کوچک نه نتها کار جالبی نخواهد بود بلکه با گرفتن فضای بیشتر دسترسی به دیگر وسایل را نیز مشکل می کند. از طرفی دیگر باید جزیره را در مکانی مناسب قرار دهید تا بتوانید کارایی خود را در فضای آشپزخانه بالا ببرید نه اینکه دسترسی به مثلث طلایی برایتان مشکل ساز شود.

تصویر 9

چیدمان مناسب در فضای آشپزخانه

یکی از نکات مهم در دکوراسیون آشپزخانه، به ویژه آشپزخانه هایی که کوچک هستند و فضای کمی دارند، نحوه چیدمان است. خوشبختانه امروزه روی کار آمدن کابینت های جدید به همراه اکسسوری هایش می تواند راهکار خوبی برای چیدمان بهتر وسایل و استفاده بهینه از فضا باشد. همچنین در صورت کمبود فضا در آشپزخانه می توانید از کابینت هایی استفاده کنید که کانتر آنها بیشتر و یا بزرگ است. استفاده از جزیره در آشپزخانه نیز می تواند به شما کمک کند تا نظم و ترتیب بیشتری به فضا داده شود و در عین حال فضای بزرگتری برای فعالیت در آشپزخانه داشته باشید. اما فراموش نکنید اگر فضای آشپزخانه خیلی کوچک است، جزیره می تواند در این فضا نتیجه عکس داشته باشد و فضا را کوچک تر کند!

تصویر 10

دیوارپوش بین کابینتی ایده ای بسیار جالب

همانطور که پیش تر گفتیم راهکاری مناسب برای زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه استفاده از دیوارپوش بین کابینتی است. این راهکار علاوه بر تغییر جلوه دکوراسیون آشپزخانه کاربرد بسیاری نیز در تمیز نگه داشتن محیط دارد. چرا که به راحتی سطح آن را می توان از هر گونه آب، رطوبت و چربی پاک کرد. از طرفی دیگر عمر بسیار بالایی نیز دارد که در مقایسه با دیوار معمولی یا کاغذ دیواری بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. انواع دیوارپوش کابینتی را می توان در طرح ها و رنگ های متنوع در بازار تهیه و خریداری نمود.

drmohajeri

[email protected]