8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

طراحی و اجرای انواع نورپردازی ساختمان

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > مجله معماری  > طراحی و اجرای انواع نورپردازی ساختمان

طراحی و اجرای انواع نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان یکی از امور مربوط به طراحی دکوراسیون ساختمان است که می تواند در بخش داخلی و یا نمای ساختمان کاربرد داشته باشد. نورپردازی ساختمان را می توان در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، هتل ها و غیره اجرا کرد، از اینرو در اجرای درست و صحیح نورپردازی ساختمان به مهارت و تجربه بالایی نیاز است؛ چرا که طراحی نورپردازی ساختمان با توجه به سبک معماری آن و همچنین نوع کاربرد ساختمان متفاوت می باشد.

استفاده از ترکیب رنگ مناسب در نورپردازی ساختمان

رنگ نور یکی از عوامل مهم در اجرای نورپردازی ساختمان خواهد بود. لذا بهتر است با توجه به کاربرد رنگ مصالح به کار رفته از رنگ های متناسب استفاده کنید. یکی از رنگ هایی که به وفور در نورپردازی ها استفاده می شود، رنگ سفید رنگی خنثی است که اغلب با رنگ های سرد و گرم نیز ترکیب می شود و می تواند تعادل بسیار خوبی را ایجاد نماید. همچنین فراموش نکنید که انتخاب رنگ نور با توجه به سبک معماری ساختمان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و در برخی از ساختمان ها نمی توان از ترکیب نورهای رنگارنگ استفاده کرد. برای انتخاب رنگ در نورپردازی ساختمان حتماً لازم نیست به دنبال پیچیدگی کار باشید؛ بلکه رنگ های ساده می توانند بسیار جذاب تر و دلنشین تر باشند.

انتخاب رنگ نور با توجه به کاربرد ساختمان

علاوه بر اینکه باید طراحی نورپردازی ساختمان را با توجه به رنگ مصالح به کار رفته در ساختمان و همچنین نوع معماری آن انجام داد. یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید به هنگام انتخاب رنگ نور و نورپردازی در ساختمان مد نظر گرفت، انتخاب رنگ نور با توجه به کاربرد ساختمان نیز می باشد. به طور مثال نورپردازی ساختمان اداری با یک ساختمان مربوط به کودکان بسیار متفاوت خواهد بود. از طرفی دیگر انتخاب رنگ نور در یک هتل نیز با یک ساختمان مسکونی می تواند تفاوت های بسیاری داشته باشد که باید به آن اهمیت بسیاری داده و با توجه به کاربرد هر ساختمان سیستم نورپردازی جدایی را طراحی و اجرا نمود.

مزایای استفاده از نورپردازی در نمای ساختمان

امروزه استفاده از نورپردازی نمای ساختمان را روشی برای زیباسازی ساختمان ها و همچنین شهر می دانند؛ لذا می توان توجه به این امر را بسیار حائز اهمیت دانست. از طرفی دیگر می توان گفت ایجاد یک نمای روشن برای ساختمان در تاریکی شب، حس بسیار زیبایی را در بینندگان ایجاد می کند که می توان از آن به عنوان حس زنده بودن، پویایی و شعف یاد کرد. همچنین نورپردازی نمای ساختمان می تواند روشی برای نشان دادن شکوه و عظمت معماری ایرانی نیز باشد که با استفاده از نور می توان ارزش این هنر را دو برابر کرد؛ چرا که نمای هیچ ساختمانی بدون نور در شب قابل دیدن نخواهد بود و این اجرای یک نورپردازی عالی و مناسب است که می تواند این هنر را در تاریکی شب به نمایش بگذارد.

نکاتی مهم برای نورپردازی نمای ساختمان

برای نورپردازی در نمای خارجی ساختمان لازم نیست تمام قسمت های نما را با نورهای مختلف بپوشانید، بلکه این کار نه تنها جلوه زیبایی ندارد که موجب ایجاد آشفتگی و در هم ریختگی خواهد کرد. بهتر است برای این کار قسمت های مهم نما را انتخاب نموده سپس با ایجاد سیستم نورپردازی عالی بتوانید جلوه قسمت های خاص نمای ساختمان را برجسته تر کنید. از اینرو توجه به حجم های مختلف در نمای ساختمان و همچنین در نظر گرفتن فرم اصلی آن می تواند شما را در انتخاب بهترین مکان برای نورپردازی ساختمان کمک کند. از طرفی دیگر انتخاب رنگ نور، شدت آن و همچنین زوایای مناسب برای تابش نور نیز می تواند در اجرای نورپردازی ساختمان بسیار موثر باشد.

نورپردازی داخل ساختمان

امروزه استفاده از نورپردازی در فضای داخلی ساختمان یکی از امور رایج و مرسوم برای زیباتر جلوه دادن دکوراسیون داخلی ساختمان می باشد. استفاده از نورپردازی ساختمان به ویژه در آپارتمان ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و در بخش های مختلف خانه از جمله سالن پذیرایی، اتاق خواب ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و غیره اجرا می شود. نورپردازی ساختمان در فضاهای داخلی از اهمیت بسیاری برخوردار است و این امر باید با توجه به کاربرد هر بخش به صورتی مجزا طراحی و اجرا شود. استفاده از نورپردازی ساختمان در دکوراسیون داخلی آپارتمان می تواند تاثیرات بسیاری داشته باشد به طور مثال ایجاد نورهای روشن در سقف و دیوارها فضایی دلنشین، آرام و شاد را ایجاد خواهد کرد. با توجه به اهمیت بخش های مختلف خانه بر آن شدیم در قسمت های بعد به نورپردازی ساختمان در فضاهای مختلف بپردازیم.

نورپردازی سالن نشیمن

یکی از بهترین روش برای نورپردازی در سالن نشیمن استفاده از سقف است. امروزه ایجاد نورهای زیبا در سقف با استفاده از کناف کاری روش بسیار زیبایی برای زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل می باشد. اما این نورپردازی می تواند در بخش هایی از دیوارهای سالن نیز اجرا شود. به طور مثال استفاده از نورهای مخفی و هالوژن در دیوار پشت تلویزیون می تواند جلوه زیبایی به نمای دیوار در سالن پذیرایی ببخشد. برای نورپردازی ساختمان به ویژه سالن پذیرایی توجه به رنگ دیوارها و دیگر وسایل چیده شده از جمله مبلمان بسیار اهمیت دارد. همچنین اگر از کاغذ دیواری استفاده نموده اید باید اجرای نورپردازی ساختمان  و انتخاب رنگ نورها را با دقت بیشتری انجام دهید. نورپردازی در این بخش را می توان به 3 نوع عمومی، متمرکز و محدود تقسیم کرد و در واقع هر یک از این نورپردازی ها در زمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا نورپردازی عمومی برای زمانی است که بخواهید کل خانه روش باشد. نورپردازی متمرکز برای برجسته نشان دادن بخش هایی از سالن به کار می رود که بیشتر وجه دکوراتیو دارد و نورپردازی محدود برای زمان است که بخواهید در تاریکی تنها بخشی از اتاق را روشن کنید.

نورپردازی اتاق خواب

یکی دیگر از بخش های مهم در نورپردازی ساختمان، اتاق خواب ها می باشد. برای نورپردازی در این بخش باید به کاربرد اتاق توجه بسیاری شود. به طور مثال نورپردازی برای اتاق کودکان، اتاق والدین، اتاق مهمان و یا اتاق تازه عروس و دامادها می تواند به نوبه خود طراحی ویژه ای را بطلبد که همین طراحی ها موجب تفاوت در نورپردازی ساختمان شود. در عین حال که می توان از نورهای شاد در اتاق کودکان استفاده کرد، برای اتاق والدین استفاده از نور و ترکیب رنگ های متنوع باید با توجه به نوع سرویس خواب، رنگ دیوارها یا کاغذ دیواری و در بخشی نیز با توجه به سلیقه شخصی شان صورت بگیرد.

نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی در این فضا که اغلب از آن به عنوان قلب خانه یاد می کنند به مهارت و دقت بسیاری نیاز دارد. استفاده از نور در سقف و زیر کابینت های بالایی می تواند زیبایی این فضا را چندین برابر کند. اما همانطور که در بخش های پیشین به این مسئله پرداختیم که نورپردازی ساختمان باید با توجه به فضای مورد نظر و کاربرد آن صورت بگیرد لذا در آشپزخانه نیز توجه به رنگ و سبک کابینت ها، کاشی ها، کفپوش و دیگر وسایل چیده شده در این فضا بسیار حائز اهمیت می باشد. می توانید نورپردازی در این بخش را با استفاده از لوسترهای آویز و همچنین لامپ های هالوژن اجرا کنید. استفاده از نورهای دکوراتیو در بوفه آشپزخانه نیز ایده بسیار جالبی برای این فضا خواهد بود.

نورپردازی در سوریس بهداشتی

سرویس بهداشتی یکی دیگر از بخش های ساختمان است که می تواند با روش نورپردازی ساختمان جلوه ای زیباتر داشته باشد. استفاده از نور طبیعی در این مکان بسیار مهم است، چرا که باید با ایجاد نور طبیعی به ویژه در بالای آینه دید افراد را در آینه بهتر و واضح تر کرد. در نورپردازی سرویس بهداشتی باید به ایجاد نور بیشتر و از بین بردن سایه ها نیز توجه شود. هر چند که نورهای دکوراتیو و مخفی نیز در ایجاد فضایی زیباتر کمک می کند اما توجه به زیباسازی فضا نباید شما را از کاربرد نور طبیعی در سرویس بهداشتی غافل گرداند.

استفاده از نور مخفی در دکوراسیون ساختمان

استفاده از نور مخفی در نورپردازی ساختمان روشی برای ایجاد فضای رمانتیک و جذاب تر خواهد بود. به همین دلیل استفاده از نورهای مخفی در مکان های مختلف دکوراسیون داخلی توسط طراحان به کرارت صورت می گیرد. نور مخفی را می توانید در پشت تجهیزات سرویس بهداشتی و حمام، زیر کانتر آشپزخانه، زیر شلف های اتاق نشیمن و همچنین راه پله ها مورد استفاده قرار داد و فضایی زیبا، آرامش بخش و رمانتیک تری را ایجاد نمود.

اجرای نورپردازی ساختمان کاری حرفه ای

در نورپردازی ساختمان علاوه بر داشتن دانش مهندسی برق، داشتن سلیقه هنری نیز الزامی است. در واقع نورپردازی ساختمان را می توان تلفیقی از دو هنر الکترونیک و معماری دانست که در کنار هم می توانند یک نتیجه کارآمد و مثبت را ایجاد نمایند. چرا که علاوه بر اهمیت نحوه بستن مدارها و ایجاد نور، طراحی و اجرای نورپردازی، میزان نور استفاده شده، انتخاب مکان های مناسب جهت نصب چراغ ها، انتخاب زاویه تابش نورها، انتخاب مکان های مناسب برای نورپردازی و… نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. علاوه بر علم و دانش کافی، داشتن تجربه در این حرفه را نیز نمی توان بی تأثیر دانست، چرا که معمولاً افراد متبحر و باتجربه در زمینه طراحی و اجرای نورپردازی ساختمان چه در نمای بیرونی آن و چه در بخش های داخلی بسیار موفق تر عمل کرده و با توجه به تجربه ای که در دوره کاری شان به دست آورده اند نیاز مشتری و کاربرد ساختمان را سنجیده و بهترین ایده ها را برای این کار ارائه می دهند. از طرفی دیگر اجرای کار نورپردازی ساختمان توسط افراد کاردان می تواند فرد را از پرداخت هزینه های گزاف و بیهوده باز دارد و با بهترین ابزار و تجهیزات، بهترین ایده ها را پیاده سازی کند.

drmohajeri

[email protected]