8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

بایدها و نبایدهای دکوراسیون شرکت

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > دکوراسیون اداری و تجاری  > بایدها و نبایدهای دکوراسیون شرکت

بایدها و نبایدهای دکوراسیون شرکت

دکوراسیون شرکت بخش مهمی از کسب و کار به حساب می آید. طراحی داخلی اداری نشان دهنده خط مشی و عقاید افراد است و روحیات آن ها را نشان می دهد. بنابراین از طراحی داخلی اداری می توان به بسیاری از اطلاعات درباره هر شرکتی دست یافت. به عنوان مثال فضاهای باز اداری (Open office) که کارکنان در یک فضای بزرگ کنار هم مشغول کار هستند، نشان دهنده روحیه همکاری و شفافیت است. از این رو طراحی داخلی اداری بسیار مهم به نظر می رسد.

دکوراسیون شرکت یا فضاهای اداری

دکوراسیون و طراحی داخلی اداری از لحاظ راندمان افراد نیز بسیار حائز اهمیت است. کارمندان و افراد مسئول در شرکت ها، ساعات زیادی در این فضا حضور دارند، بنابراین در صورت نامناسب بودن فضا، افراد با کمبود روحیه و خلاقیت مواجه می شوند و راندمان آن ها بسیار پایین می آید. افراد مشغول در شرکت باید بتوانند با محیط سازگاری پیدا کرده و در آن آرامش و امنیت داشته باشند. طراحی داخلی اداری باید افراد را به بازگشت به آن ترغیب نماید. در این صورت کارمندان با شوق و ذوق بیشتری به ادامه فعالیت های خود می پردازند. در طراحی داخلی اداری، طراح رفتارها و اخلاقیات را نیز طراحی می کند.

سالن باز اداری (Open office)

استفاده از Open office  می تواند باعث ایجاد شفافیت و افزایش همکاری بین کارکنان شود ولی در عین حال ممکن است از میزان خلاقیت و امنیت کارمندان کم کند. طبق نظریات روانشناس ها، افرادی که در این فضا مشغول به کار هستند اغلب تمرکز خود را از دست می دهند. در این فضاها معمولا سر و صدای بیشتری ایجاد می شود و همین مسئله باعث افزایش استرس و نگرانی در کارکنان می گردد.

دکوراسیون داخلی شرکت

در دکوراسیون شرکت باید به طراحی داخلی تمامی فضاها توجه کنیم. در هر اداره یا شرکتی فضاهای مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه طراح قرار گیرد.

  • پذیرش

اولین قسمتی که مراجعه کنندگان با آن روبرو می شوند قسمت پذیرش است. این قسمت باید به گونه ای باشد که مفاهیم مختلفی را القا کند. قسمت پذیرش که معمولا با فضای انتظار مراجعه کنندگان ادغام می شود باید نشان دهنده حوزه فعالیت شرکت، نام شرکت، شعار شرکت، استراتژی ها، رنگ سازمانی و… باشد. همچنین طراحی داخلی پذیرش باید به گونه ای باشد که افراد جذب شده و فضایی به یاد ماندنی برایشان خلق شده باشد. همچنین قسمت لابی پذیرش و مبلمان آن نیز حائز اهمیت است و با توجه به کاربری شرکت مورد نظر می تواند از طرح ها و ایده های خلاقانه ای استفاده گردد.

تصویر4

  • منشی

فضای منشی که معمولا قبل از معاونت ها یا مدیرعامل قرار می گیرد باید شیک و رسمی بده و برای انتظار مراجعه کنندگان مناسب باشد. مواردی همچون نحوه قرارگیری صندلی های انتظار و نحوه قرار گیری میز منشی، فاصله آن ها از یکدیگر و فاصله منشی از درب اتاق مدیرعامل باید رعایت شود. صندلی های انتظار نباید زیاد نزدیک به درب اتاق مدیرعامل باشند، یعنی چیدمان فضا باید به گونه ای باشد که فرد برای ورود به اتاق مدیر عامل از کنار میز منشی عبور کند. استفاده از گیاه و گلدان ها در این فضا می تواند بر صمیمیت آن افزوده و فضای شاداب تری ایجاد کند.

تصویر5

  • کارمندان

نحوه استقرار کارمندان با توجه به حوزه کاری شرکت و استراتژی ها آن متفاوت است. به طور مثال طراحی داخلی اداری و نحوه استقرار کارمندان یک آژانس هواپیمایی با نحوه استقرار کارمندان یک موسسه حسابداری و مالیاتی متفاوت است. همچنین ممکن است استراتژی و شعار یک شرکت شفافیت باشد و در طراحی داخلی فضای مخصوص به کارمندان از متریال های شفافی مانند شیشه استفاده شود. یا ممکن است با شعار و استراتژی رازداری، از اتاق های جداگانه برای دادن مشاوره به مراجعه کنندگان استفاده گردد.

قسمت کارمندان یکی از مهم ترین قسمت های طراحی داخلی اداری است. طراحی داخلی اداری با توجه به سیاست ها و زمینه کاربری شرکت، جامعه هدف و مراجعه کنندگان و توجه به راندمان کارکنان صورت می گیرد. به طور مثال یکی از طراحی های متفاوت برای فضای کارمندان در شرکت گوگل صورت گرفته است. در این شرکت بر خلاف اصول و قواعد موجود برای طراحی داخلی اداری، از رنگ های متفاوت، شاد و زیبا استفاده شده و در آن فضاهای متنوعی برای کار تعبیه شده است.

تصویر6

  • سرویس بهداشتی

نحوه قرارگیری سرویس بهداشتی در طراحی داخلی اداری باید به گونه ای باشد که فرد با مراجعه به آن، در دید همه قرار نگیرد. در عین حال این فضا باید در دسترس بوده و مشخص باشد. علاوه بر این ، مسئله تهویه سرویس بهداشتی از مسائلی است که حتما باید در طراحی داخلی اداری به آن توجه ویژه شود. در سرویس بهداشتی نیز باید از مواد و مصالح با کیفیت و مرغوب استفاده شود تا نیاز به صرف هزینه های سنگین برای تعمیرات و بازسازی وجود نداشته باشد.

  • آبدارخانه

معمولا در تمام شرکت ها قسمتی به عنوان آبدارخانه وجود دارد. در این فضا معمولا یک آشپزخانه جمع و جور طراحی می شود. بنابراین باید به تهویه این قسمت، دسترسی، سر و صدا و دید به سایر قسمت ها توجه کرد. علاوه بر این آبدارچی نباید با گذر از تمامی قسمت ها به اتاق مدیرعامل دسترسی پیدا کرده و سرویس ارائه دهد. آبدارخانه باید به تمامی قسمت ها دسترسی مناسبی داشته باشد و در عین حال، در فضای آرام شرکت، سر و صدا ایجاد نکند.

  • معاونت

این قسمت که در آن معمولا حسابداری، معاونت ها، قائم مقام یا سایر افراد مهم در شرکت قرار می گیرند باید دارای مبلمان مناسب باشد. در این فضاها معمولا باید کمدهایی برای اسناد و مدارک، صندلی ها و مبل های برای مراجعین، میز و صندلی مناسب برای مسئول هر قسمت تعبیه شود. این قسمت ها باید به اتاق مدیرعامل نزدیک باشند. یکی از فضاهایی که باید در دسترسی خوبی با فضای معاونت ها قرار داشته باشد، اتاق جلسات یا اتاق کنفرانس می باشد.

  • ریاست

حوزه ریاست یا مدیرعامل به نوعی مغز یک شرکت است. دسترسی به آن نباید راحت باشد و فرد بعد از عبور از پذیرش و منشی باید بتواند به این قسمت دسترسی پیدا کند. طراحی داخلی آن نیز نشان دهنده روحیات مدیر عامل  شرکت بوده و بدیهی است حداقل باید در آن نشانه هایی از استراتژی های شرکت نیز وجود داشته باشد. شناخت شخصیت مدیرعامل می تواند عاملی باشد که در طراحی داخلی اتاق مدیر عامل کمک شایانی کند.

باید ها و نبایدهای طراحی اداری

در طراحی داخلی اداری بایدها و نباید هایی وجود دارد که توجه به آن ها می تواند فضایی کاربردی تر ایجاد کند. تعدادی از این موارد را بررسی می کنیم.

استفاده از نور طبیعی

در محیط های اداری باید تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کرد. نور طبیعی باعث می شود تا اشیا و فضاها بهتر دیده شود و باعث شادابی بیشتر فضا می گردد. همچنین نور طبیعی باعث جلوگیری از کسل شدن و افسردگی کارمندان می شود. علاوه بر این نور طبیعی با بالا نگه داشتن میزان ملاتونین باعث افزایش عملکرد و بهره وری می شود. در نتیجه استفاده از نور طبیعی در طراحی داخلی اداری ضروری به نظر می رسد.

استفاده از پوشش گیاهی

یکی دیگر از مسائلی که در طراحی داخلی اداری کوچک و بزرگ و حتی شرکت های غول پیکر مد نظر گرفته شده، استفاده از پنجره های بزرگ، ارتباط با طبیعت و استفاده از گیاهان در فضای داخلی است. فضاهایی که این موارد را رعایت کرده اند 11% تهویه مطبوع تر، 23% نور بیشتر و میزان قابل توجهی از رضایت کارکنان را به دست می آورند. بنابراین توجه به این نکته در طراحی داخلی اداری بسیار مهم و به صرفه است.

توجه به مقیاس

مقیاس اتاق ها و فضاها نیز از نکات مهم دیگر در طراحی داخلی اداری است. فضاها نباید بیش از حد کوچک و بیش از حد بزرگ باشد. فضای کوچک احساس ضعف، خستگی، زیادی بودن و بی حوصلگی می دهد. فضای بیش از حد بزرگ نیز نشان دهنده بی مبالاتی و سهل انگاری است. گویا از منبعی که در اختیار دارید، درست استفاده نکرده و آن را هدر می دهید.

اهمیت پاکیزگی محیط در دکوراسیون شرکت

پاکیزگی محیط اداری یکی از مهم ترین مسائل برای القای حس مناسب از یک شرکت یا کسب و کار است. پاکیزگی باعث می شود تا مراجعه کنندگان احترام بیشتری قائل شوند و کارکنان نیز با انگیزه بیشتری به فعالیت پرداخته و حس بهتری به فضای کاری خود داشته باشند. در این راستا استفاده از مصالح و متریال مناسب در طراحی داخلی اداری حائز اهمیت است. مصالحی همچون سنگ برای کف سازی که با درخشندگی خود تمیزی را نمایش می دهند از گزینه های مناسب در طراحی داخلی اداری به شمار می روند.

مبلمان اداری

استفاده از مبلمان مناسب در طراحی داخلی اداری ، بر راحتی، اعتماد به نفس و عملکرد کارکنان تاثیر مستقیمی دارد. در صورت استفاده از مبلمان بی کیفیت و ارزان قیمت، به سرعت نتیجه را در راندمان کاری خود دریافت می کنید. نکاتی همچون ساختار، اندازه، جنس و رنگ مبلمان مواردی هستند که باید مد نظر قرار داد.

ویژگی مبلمان اداری در دکوراسیون شرکت

اصولی مانند ارگونومی در مبلمان استفاده شده در طراحی داخلی اداری  باید مورد توجه باشد. رعایت ارگونومی در صندلی ها و مبلمان می تواند باعث راحتی بیشتر کارکنان شود و به آن ها یادآوری می شود که سلامت آن ها برای صاحبان شرکت مهم است. جنس و رنگ مبلمان نیز اهمیت ویژه ای دارند. جنس مبلمان باید راحت باشد تا فرد با چند ساعت استفاده از آن احساس خستگی نکند. رنگ نیز فاکتور مهمی در مبلمان فضای اداری محسوب می شود. گاهی استفاده از رنگ های متضاد می تواند باعث ایجاد فضایی جذاب و گیرا در طراحی داخلی اداری شود. ثبات صندلی نیز مهم است. بهتر است صندلی اداری در پنج قسمت با زمین در اتصال باشد. یعنی صندلی هایی که چرخ دار هستند بهتر است از پنج چرخ در زیر صندلی استفاده کرده باشند تا تعادل افراد هنگام استفاده از آن حفظ شود. قسمت های مختلف مبلمان و صندلی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا ویژگی های مورد نظر برای استفاده را داشته باشد. به عنوان مثال بهتر است مبلمانی که برای محیط اداری در نظر می گیرد از نظر ارتفاع قابل تنظیم باشد. این مسئله می تواند باعث شود تا حالت های مختلفی از میز و صندلی ارائه داده شود.

مبلمان انعطاف پذیر

همچنین استفاده از مبلمان قابل انعطاف نیز در طراحی داخلی اداری می تواند موثر باشد. این مبلمان با توجه به نوع قرارگیری می توانند کاربری خاصی تولید نمایند. بنابراین استفاده از آن در فضا می تواند فضا را در مواقع لزوم دارای کاربردهای چندگانه نماید.

drmohajeri

info@parsiyah.com