8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

همه چیز درباره مزایای آکواریوم گیاهی

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > اجرای آکواریوم  > آکواریوم گیاهی  > همه چیز درباره مزایای آکواریوم گیاهی

همه چیز درباره مزایای آکواریوم گیاهی

یکی از مزایای آکواریوم گیاهی این است: بسیاری از افراد که علاقه دارند در خانه ی خود یک آکواریوم داشته باشند. از میان همه ی این آکواریوم ها معمولاً آکواریوم گیاهی به دلیلی که از انواع آکواریوم های آب شیرین هستند و تعداد زیادی از انواع ماهی ها را می توان در آن ها پرورش داد، بیشتر از سایر آکواریوم ها مورد توجه قرار می گیرند. آکواریوم گیاهی به این دلیل که معمولاً از گیاهان خاصی در آن استفاده می شود زیبایی خاصی هم دارد و می توانند به عنوان یکی از زیباترین وسایل تزئینی در یک خانه یا محیط کار به حساب آیند.

گسترش بازار آکواریوم های مدرن در ایران چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. معمولاً آکواریوم گیاهی به دلیل اینکه از گیاهان زیبایی مانند کریپتون برگ بلند، گندمی، شویدی و خنجری ها در آن استفاده می شود، باعث می شود که بیننده ها بیشتر به آن علاقه مند شوند. البته آکواریوم های گیاهی آب شیرین انواعی از آکواریوم ها می باشند که توجه به تأمین نیاز اکسیژن در آن ها احساس می شود زیرا معمولاً ماهی هایی که در این آکواریوم گیاهی هستند، از نوع ماهی های آب شیرینند که نیاز به سطح اکسیژن بالایی دارند.

نام آکواریوم گیاهی را به هر آکواریومی که در آن از گیاه استفاه شود می توانیم نسبت دهیم.

مزایای آکواریوم گیاهی

اگر چه هزینه ی راه اندازی یک آکواریوم آب شیرین تقریباً بالا می باشد و انواع ماهی های استفاده شده در آکواریوم گیاهی هم بسیار گران قیمت هستند، اما همه ی ما می دانیم که استفاده از یک آکواریوم گیاهی در یک مکان می تواند تا حدود زیادی باعث ایجاد یک محیط جذاب و فوق العاده در منزل یا محیط کار شما شود. البته می توان گفت ماهی های استفاده شده در آکواریوم گیاهی قیمت بسیار پایین تری را نسبت به ماهی های استفاده شده در آکواریوم های آب شور دارند که این می تواند یکی از مزیت های آکواریوم آب شیرین محسوب شود. همچنین آکواریوم های آب شور از نظر طراحی هرگز به اندازه ی آکواریوم گیاهی تنوع در طراحی ندارند. رشد سریعی که در گیاهان آکواریومی می بینید و همچنین رنگ سبز زیبایی که در آب دارند، می تواند یکی از عوامل جذابیت این آکواریوم ها محسوب شود. همچنین به راحتی می توانید تزئینات داخل آکواریوم گیاهی را با استفاده از چوب و سنگ یا اضافه کردن انواع جدید گیاهان آکواریومی تغییر دهید.

انواع آکواریوم گیاهی

همانطور که می دانید آکواریوم ها به عنوان وسایل تزئینی محسوب می شوند که در آن ها از موجودات زنده استفاده شده است. با توجه به پیشرفت روز افزون دانش بشر در نگهداری این موجودات حتماً آکواریوم ها هم دستخوش تغییراتی خواهند شد. یک آکواریوم گیاهی مجموعه ای متشکل از چند جزء است. اولین جزء آن انواع جانداران مختلف موجود در آب چه ماهی ها و چه حلزون ها یا جانداران دیگر آبزی استفاده شده در این مجموعه هستند. قسمت بعدی لوازم جانبی مانند شیشه ی آکواریوم یا سیستم اکسیژن دهی و سایر لوازم کاربردی می باشد. پس نیاز است که بین این چند جزء در یک آکواریوم تعادل برقرار کنیم تا موجودات زنده موجود در آب بتوانند زندگی کنند. از نظر اجزای استفاده شده در یک آکواریوم می توان آکواریوم ها را به دو دسته ی آکواریوم های پیشرفته ومدرن و آکواریوم های ساده با امکانات کم دسته بندی کرد.

آکواریوم گیاهی با امکانات حرفه ای

همانطور که گفته شد آکواریوم گیاهی به دو دسته تقسیم می‌شود. اولی آکواریوم‌های ساده هستند که تنها از امکانات جزئی در آن‌ها استفاده شده است و بعدی آکواریوم‌های حرفه‌ای و پیشرفته هستند که در آن‌ها به‌ جز ماهی‌های آب شیرین از سایر حیوانات مانند حلزون‌ها و میگو هم استفاده شده است. به همین دلیل این آکواریوم‌ها به امکانات بیشتری نیاز دارند. همچنین در آکواریوم گیاهی پیشرفته از گیاهان پیشرفته‌تری هم استفاده شده است و بالطبع این گیاهان و جانواران نیازهای بیشتری هم دارند. این آکواریوم‌ها دارای سیستم دی اکسید کربن پیوسته هستند و در آن‌ها از نورهای شدید استفاده می‌شود. در حالی که در سیستم‌های ساده این امکانات وجود ندارد و نوری هم که به بستر آن‌ها تابیده می‌شود نور متوسط می‌باشد و معمولاً از کربن مایع برای رفع نیاز سیستم‌های آکواریوم گیاهی ساده استفاده می‌شود. از مهم‌ترین مزایای استفاده از آکواریوم گیاهی حرفه‌ای رشد سریع‌تر گیاهان و امکان رشد گیاهان متنوع‌تر و استفاده از جانوران آبزی با تنوع بیشتر و در نتیجه زیبایی بیشتری است که این آکواریوم ها می‌توانند به محیط کار یا منزل شما بدهند.

تقسیم بندی آکواریوم گیاهی بر اساس سبک چینش تزئینات آکواریوم

یکی نوع دیگر از تقسیم بندی آکواریوم گیاهی وجود دارد که در آن از نوع چینش تزئینات داخل آکواریوم استفاده شده است و معمولاً در آکواریوم گیاهی از ریشه و کنده درخت‌های استوایی به عنوان لوازم زینتی استفاده می‌شود و با بستن برخی از گیاهان موجود در آکواریوم گیاهی به این تزئینات جلوه ی زیباتری را به آکواریوم می‌دهند. هنر چیدمان تزئینات داخل آکواریوم شامل درختچه‌ها و گیاهان آکواریومی یا تزئیناتی که برای آن ها ساخته شده مانند صخره‌ها و سنگ‌هایی که در فضای آکواریوم‌ها استفاده می‌شود، می‌باشد

این اجزا باید به شیوه ای جذاب و چشم نواز در کنار یکدیگر قرار بگیرند و در واقع هنر طراحی آکواریوم نیاز به هنر طراحی باغبانی در زیر آب دارد. مثلاً یکی از انواع این تقسیم بندی تزئینات آکواریوم گیاهی سبک هلندی می‌باشد که بسیار هم زیبا است و مانند باغ‌های گل در هلند رنگارنگ می‌باشد یا سبک ژاپنی که یک نگاه مینیاتوری زیبا را به بیننده می‌دهد. معمولاً در سبک ژاپنی و سبک هلندی به دلیل اینکه نیاز به رنگارنگ کردن مجموعه آکواریوم می‌باشد، از چوب و سنگ بیشتر استفاده می‌شود تا ظاهر آکواریوم گیاهی را زیباتر جلوه دهند و با ترکیب رنگ‌های آن‌ها با گیاهان آکواریوم گیاهی بتوانند رنگ بندی‌های بیشتری را ایجاد کنند. از جمله دیگر مزایای آکواریوم گیاهی تنوع در سبک های چیدمان و طراحی داخلی آن است.

سبک هلندی آکواریوم گیاهی

سبک هلندی آکواریوم گیاهی بر چیدمان پلکانی و زیبای چوب و سنگ تکیه دارد. در سبک هلندی معمولاً از گیاهان متراکم و متنوعی استفاده می شود تا سبک رنگارنگی را ایجاد کنند. وسایل ساخت آکواریوم گیاهی هلندی از سال 1930 که گسترش آکواریوم های گیاهی بیشتر شد رواج بیشتری پیدا کرد. در سبک هلندی آکواریوم گیاهی چیدمان گیاهان به صورت خطی می باشد و بیشتر شبیه به باغ های هلندی تزئین شده اند. در این مدل معمولاً حجم زیادی از گیاهان آبی با رنگ های مختلف دیده می شوند و سبک هلندی اغلب در آکواریوم های با امکانات پیشرفته دیده می شود. در سبک هلندی آکواریوم گیاهی معمولاً 80 درصد از حجم آکواریوم با گیاهان پوشیده شده است.

سبک ژاپنی آکواریوم گیاهی

سبک ژاپنی معمولاً یک سبک مینیاتوری می باشد. در سبک ژاپنی تلاش در جهت شبیه سازی گیاهان به صورت متقارن می باشد به نوعی که به شکل نقاشی مینیاتوری است که در دو سمت شبیه هم هستند. در این آکواریوم ها از مهندسی خاصی برای شبیه سازی اقیانوس ها استفاده شده است. در این سبک کم تر از رنگ های مختلف استفاده شده است و تمرکز در این آکواریوم ها بیشتر بر شبیه سازی می باشد. این مدل از آکواریوم های گیاهی از سال 1990  رواج بیشتری یافتند. آکواریوم گیاهی ژاپنی شاید شما را به شک بیندارد که صحنه ای که می بینید یک صحنه ی واقعی است یا اینکه به صورت دست ساز ساخته شده است.

در آکواریوم های ژاپنی تأکید بر طبیعی سازی منظره آکواریوم است و در آن ها معمولاً مرزی بین واقعیت و ساخت مصنوعی این گیاهان وجود ندارد. سعی می شود تا جایی که ممکن است از لوازم طبیعی در آن ها استفاده شود تا ظاهر آکواریوم طبیعی تر به نظر برسد. در این سبک معمولاً از میگوهایی استفاده می شود که در تانک ها نگهداری می شوند. این میگوها بیشتر برای پاکسازی محیط آکواریوم کاربرد دارند.

گیاهان آکواریومی در آکواریوم های گیاهی

معمولاً در آکواریوم های گیاهی از درختچه ها و گیاهانی با برگ های سوزنی یا پهن استفاده می شود. این گیاهان مانند همیانتوس، ریکسیا و فرن های کوچک و جاماموس می باشد که معمولاً از این درختچه های کوچک بیشتر در سبک ژاپنی استفاده می شود. این درختچه ها محدودیت رنگی بیشتری نسبت به درختچه هایی دارند که در سبک هلندی استفاده می شود.

سبک جنگلی آکواریوم گیاهی

یکی دیگر از انواع مدل های آکواریوم های گیاهی سبک جنگلی می باشد که در آن معمولاً از درختچه های بلندتر و کمی با فاصله بیشتر استفاده می شود. گیاهانی که در این سبک استفاده می شود کمی با سبک هلندی و ژاپنی متفاوت می باشند در این سبک از گیاهانی استفاده می شود که پر برگ باشند و تقریباً محیط داخلی آکواریوم شلوغ تر به نظر می رسد. در سبک جنگلی تا حدودی از خزه ها هم استفاده می شود.

سبک تایوانی آکواریوم گیاهی

این مدل از آکواریوم ها تلفیقی از آکواریوم های هلندی و جنگلی می باشد و هدف از انجام این کار این است که ظاهری طبیعی را در آکواریوم ایجاد کنند. در این مدل از مجسمه های کوچک و سنگ ها بیشتر استفاده می شود و البته ظاهر داخل آکواریم نسبت به سایر مدل های قبل کمی خلوت تر به نظر می رسد. در این مدل معمولاً از بوته های کوچکی استفاده می شود که اگر چه ممکن است با برگ های پر به نظر برسند، اما طول آن ها کوتاه است و شبیه به بوته های خار می باشند. همچنین در این مدل معمولاً از گیاهانی استفاده می شود که دارای برگ های سوزنی شکل هستند. این مدل پیام آور سبک خاصی در طراحی برای بیننده می باشد.

سبک طبیعی آکواریوم گیاهی

سبک طبیعی همانطور که از نام آن مشخص است، پیام آور حالت طبیعی گیاهان زیر آب است و در آن از مناظری مانند جنگل های زیر آب و منظره های طبیعی استفاده می شود. طراح در این مدل از آکواریوم های گیاهی می تواند آزادانه تر عمل کند و دست طراح برای استفاده از وسایل مختلف بازتر است.

ابعاد مناسب برای یک آکواریوم گیاهی

همان‌طور که می دانید آکواریوم های گیاهی دارای سایزهای مختلفی هستند و بسته به اینکه بخواهید از آن‌ها در کجا استفاده کنید، می‌توانند سایزهای بزرگ‌تر یا کوچک‌تری داشته باشند. مثلاً آکواریوم‌هایی که در خانه و محیط کارهای کوچک استفاده می‌شوند، سایز کوچک‌تری دارند. اما به طور کلی باید یک آکواریوم گیاهی دارای عرض حداقل 40 سانتی متر و طول حداقل 60 سانتی متر باشد

اگر عرض آکواریوم گیاهی شما کم باشد دست طراح برای استفاده از لوازم مختلف در آن بسته می‌شود و نمی تواند به طراحی آکواریوم عمق زیادی بدهد. اما اگر طول آکواریوم را هم زیاد کنید نمی‌توانید به راحتی به داخل آکواریوم دسترسی داشته باشید پس نمی‌توانید زیاد آلودگی‌های آن را تمیز کنید. در نتیجه آکواریوم ظاهری آلوده به خود می‌گیرد. بهتر است اگر می‌خواهید که از سبک تایوانی یا طبیعی در آکواریوم گیاهی استفاده کنید به دلیل اینکه گیاهان استفاده شده در این مدل‌ها معمولاً عریض‌تر می‌باشند، عرض آکواریوم را بیشتر در نظر بگیرید.

بستر آکواریوم گیاهی

در بستر آکواریوم های گیاهی معمولاً از موادی استفاده می کنند که ریز هستند و به راحتی سطح کف آکواریوم را بپوشانند در ضمن قابل انعطاف هستند تا بتوانند بر روی آن ها لوازم مختلفی را که می خواهند در طراحی آکواریوم استفاده کنند را به کار ببرند. همچنین ریز بودن این مواد باعث می شود که به مرور زمان شکسته تر شوند و مواد موجود در آن ها در آب آزاد شود و به مصرف گیاهان برسد.

نکات مهم در مورد مواد استفاده شده به عنوان بستر آکواریوم

نکات مهمی که در مورد بستر آکواریومی باید به آن توجه کنید در ابتدا این است که بستر آکواریوم باید شامل همه ی مواد ضروری باشد که این مواد شامل خاک رس، خاکستر آتشفشانی، پیتموس و بافر می باشند این مواد باید حتماً به عنوان مواد اولیه در ساخت بستر آکواریوم باید استفاده شوند و از طرفی نباید این مواد حساسیت زیادی به تغییرات دما حساسیت بالایی داشته باشند و گرنه به سرعت می شکنند و خراب می شوند. همچنین بستر آکواریوم های مدرن کمی هم آب را اسیدی می کند و مواد سخت آن را کم می کند که باید به این نکته هم توجه کنیم.

سیستم فیلتراسیون یکی دیگر از مزایای آکواریوم گیاهی

یکی از مهم ترین لوازم آکواریوم های گیاهی سیستم فیلتراسیون می باشد زیرا معمولاً ماهی های استفاده شده در آن از نوع ماهی های آب شیرین هستند و نیاز مبرمی به اکسیژن دارند. سیستم فیلتراسیون این آب سه وظیفه ی مهم دارد:

  1. تصفیه ی فیزیکی آب
  2. تصفیه شیمیایی آب
  3. از بین بردن باکتری های مضر برای جانوران آبزی

نور و روشنایی آکواریوم گیاهی

یکی دیگر از مزایای آکواریوم گیاهی نورپردازی است.  نور و روشنایی آکواریوم گیاهی باید مایل به صورتی باشد که برای حیوانات آبزی آزار دهنده نباشد گاهی اوقات در آکواریوم های ساده از لامپ های مهتابی یا کم مصرف استفاده می کنند. اما در آکواریوم های پیشرفته گیاهی نیاز به لامپ هایی با طور موج مشخص نور داریم. امروزه مدل جدیدی از لامپ های آکواریومی به نام لامپ های تی 5 مناسب ترین لامپ ها برای روشنایی آکواریوم ها می باشند که نسبت به مدل های مشابه گذشته دارای طول عمر بالایی دارند.

به طور کلی می توان گفت وجود آکواریوم گیاهی در منزل یا در محل کار شما موجب انرژی و بالا رفتن شادابی محیط می شود. با هزینه ای پایین می توانید این انرژی را به خود و اطرافیان خود هدیه دهید.

drmohajeri

info@parsiyah.com