8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

بررسی محفظه های شیشه ای تراریوم

وب سایت رسمی پرسیاه طرح پردازان > اجرای آکواریوم  > بررسی محفظه های شیشه ای تراریوم

بررسی محفظه های شیشه ای تراریوم

برای ساخت تراریوم و داشتن محیطی سرسبز، همین الان اقدام کنید! داشتن محیطی سرسبز برای بسیاری از بیماری های روحی و حتی جسمی مؤثر بوده و در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها نیز مؤثر است. تراریوم در پرورش گیاهان در هر محیطی بسیار موفق عمل کرده اند. ما به شما ساخت تراریوم را پیشنهاد میدهیم.  در این متن به طور جامع و کامل به تراریوم ها می پردازیم و نکات مربوط به آن ها را بررسی می کنیم. شناخت کامل این محفظه به شما این امکان را می دهد تا بتوانید خودتان آن را در منزل درست کنید و گیاه مورد علاقه خود را درون آن بکارید. همچنین اگر بخواهید آن را از مغازه ها خریداری کنید، می توانید با استفاده از این مطالب انتخابی مناسب داشته و محیط و شرایط نگهداری آن را به طور کامل بدانید و رعایت نمایید تا عمر گیاهتان نیز افزایش یابد.

تراریوم چیست؟

ساخت تراریوم ها می‌توانند علاوه بر تأثیر گذاری بر داشتن روحیه‌ای شاداب، نقش بسیار موثری بر تمرکز شما نیز داشته باشند. افزایش روحیه سبب از بین رفتن هر گونه خطر ابتلا به افسردگی شده و همین موضوع شما را از عدم تمرکز دور می‌کند. اما بسیاری از مواقع محیط و آب و هوای اطراف ما این امکان را نمی‌دهد تا بتوانیم گیاهی را در کنار و اطرافمان پرورش بدهیم. به همین جهت و برای رفع این مشکل می‌توانید از محفظه تراریوم استفاده کنید. می‌توانید این محفظه را خودتان بسازید و یا آن را از بیرون و مغازه‌ها به صورت آماده تهیه کنید.

محفظه تراریوم در حقیقت یک محیط شیشه ای و شفاف است که با محصور بودن این امکان را به گیاه می دهد تا در هر مکانی بتواند رشد کند و آسیبی نبیند. به طور مثال اگر گیاهی قابلیت رشد در محیط های سرد و آب و هوای سرد را نداشته باشد، با ساخت تراریوم می تواند به رشد خود ادامه دهد و به مشکلی بر نخورد. شما با تهیه ی محفظه تراریوم در خانه، علاوه بر پرورش دادن گیاهانی مورد علاقه ی خود و طراوت بخشیدن به خانه، می توانید دکوراسیون منزل تان را نیز بسیار زیباتر کنید.

ساخت تراریوم می تواند از هر شیشه و با هر اندازه ای باشد. بنابراین می توانید حتی از ظرف های ادویه و یا شیشه های آب میوه نیز برای این کار استفاده نمایید.

شرایط نگهداری بعد از ساخت تراریوم

نگهداری گیاهان در درون محفظه تراریوم بسیار راحت تر و امکان پذیرتر است. گیاهان از آن جا که موجوداتی زنده هستند، محیط اطرافشان می تواند تأثیر زیادی بر حیات آن ها داشته باشد. محفظه تراریوم می تواند این شرایط را بیشتر کنترل کند و آن را برای رشد گیاهان مناسب تر نماید اما شرایط دیگری را نیز باید در نظر داشت باشیم تا گیاه به خوبی رشد کرده و آسیبی نبیند.

برای نگهداری یک گیاه در درون محفظه تراریوم باید شرایطی را در نظر گرفته و برای آن فراهم نمایید. هر گیاهی برای رشد کردن و سالم ماندن به انرژی خورشید و در مجاورت قرار گرفتن یک منبع نور احتیاج دارد. گیاه درون محفظه تراریوم نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید آن را در مجاورت یک منبع نور قرار دهید؛ اما آن چه که باید در این مورد رعایت نمایید آن است که گیاه محفظه تراریوم نباید در مقابل اشعه ی مستقیم نور خورشید باشد و علت آن شیشه ای بودن آن و شکست نور است. اگر این محفظه در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد گیاه درون آن سوخته و از بین می رود.

محیط مناسب برای تراریوم

شما می توانید محفظه تراریوم را در هر اتاق و محیطی بگذارید. محل کار، دفتر اداری، بیمارستان ها، آرایشگاه ها و … همه می توانند محیط مناسبی برای این محفظه ها باشند. بنابراین هیچ ممانعت و ممنوعیتی برای محیط تراریوم ها وجود ندارد اما باید شرایطی را در محیط این محفظه ها فراهم نمایید. انجام چند کار و فراهم کردن این محیط باعث می شود تا دوام گیاه در درون محفظه ها بیشتر شده و عمر آن ها نیز بیشتر شود.

بهترین کار برای گیاه درون محفظه تراریوم، قرار گرفتن آن در مقابل لامپ هاییست که اشعه ی فلوئورسنت تولید می کنند. این لامپ ها می توانند برای ماندگاری و رشد گیاه بسیار مؤثر واقع شوند. محفظه تراریوم به علت آن که نباید در مقابل اشعه ی مستقیم نور خورشید قرار بگیرند، برای آپارتمان ها بسیار مناسب بوده و باید آن ها را در جایی که سایه دار است قرار دهید.

گرم بودن اتاقی که محفظه ی تراریوم در آن قرار دارد و البته به دور بودن از دستگاه های گرم کننده مانند بخاری نیز نقش مؤثری در ماندگاری و دوام گیاه درون این محفظه دارند. باید دقت داشته باشید که دمای اطراف آن نیز نباید به صورت ناگهانی تغییر کند و بهتر است در دمای ثابتی نگهداری شود.

گیاه مناسب برای ساخت تراریوم

فضای تراریوم به طور معمول کوچک است و بنابراین گیاه های بزرگ و گیاهانی که رشد زیادی دارند، برای این محفظه مناسب نیستند. به همین دلیل بهتر است از گیاهانی که کوچک هستند و رشد زیادی ندارند برای محفظه تراریوم استفاده نمایید. از دیگر گیاهانی که می توانید از آن ها برای محفظه ی تراریوم استفاده نمایید، گیاهانی هستند که برای دوام به سایه نیاز دارند و در حقیقت سایه را دوست دارند؛ زیرا همان طور که در قبل نیز اشاره کردیم محفظه تراریوم نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

همچنین گیاهانی که در برابر رطوبت زیاد دوام دارند و برای ماندگاری به این رطوبت نیاز دارند نیز می توانند برای محفظه تراریوم مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع تراریوم

محفظه تراریوم انواع مختلفی دارد که می توانید از آن ها بنابر انتخاب خود یا شیشه ای که در دسترس دارید، یکی را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید. در ابتدا می توانید از گلخانه هایی که به شکل هرم هستند استفاده نمایید که نمایی زیبا داشته و فضای آن نیز برای رشد گیاه مناسب می باشد. از دیگر محفظه های شیشه ای که می توانید از آن استفاده نمایید، شیشه ی مربا یا شیشه های مشابه آن می باشد که از دیگر انواع محفظه های تراریوم به حساب می آیند.

انواع دیگر محفظه تراریوم واردیان هایی هستند که در دو دسته ی باز و بسته می باشند. آکواریوم ها و دیگر وسایلی مانند شیشه نوشابه نیز دیگر انواع تراریوم را تشکیل می دهند.

اجزای سازنده ی تراریوم

محفظه تراریوم تنها یک گیاه یا یک شیشه نیست و برای رشد گیاه به موارد و اجزای دیگری نیز احتیاج داریم تا بتوانیم محفظه ی تراریوم را برای رشد یک گیاه مهیا کنیم. از جمله مواردی که برای این کار مورد نیاز است تا بتوانیم محفظه تراریوم را بسازیم، خاک مخصوص گلدان، سنگ ریزه یا ماسه، زغال چوب و خزه می باشد که باید آن ها را به ترتیب مشخصی درون محفظه تراریوم قرار دهیم تا بتوانیم گیاه را درون آن بکاریم. برای این کار و کاشت گیاه و آماده سازی محفظه تراریوم باید از بیلچه ی کوچکی جهت برداشتن خاک ها و همچنین دستکش استفاده نمایید.

آماده سازی خاک برای ساخت تراریوم

در ابتدا باید وسایل و مواد لازمی که در قسمت قبل عنوان کردیم را تهیه نمایید. سپس باید خاک مناسب برای رشد گیاه را درون محفظه ی تراریوم آماده کنید تا بتوانید گیاه را درون آن بکارید. به همین منظور دستکش های خود را دست کنید و یک مشت از زغال چوب را که قبلاً تهیه کردید با سنگ ریزه ها مخلوط نمایید. بعد از آن که این مخلوط را در ته محفظه تراریوم ریختید، یک لایه از خاک گلدان بر روی آن بریزید. خاک را صاف کرده و با بیلچه یک حفره برای کاشتن گیاه مورد نظرتان در خاک ایجاد نمایید.

نحوه ی کاشت گیاه درون تراریوم

پس از ساخت تراریوم در صورتی که می‌خواهید چندین گیاه را در یک محفظه بکارید، بهتر است فضایی را برای فاصله ی آن‌ها از یکدیگر در نظر بگیرید. برای کاشت گیاه باید ریشه‌ی آن را به طور کامل در درون خاک قرار دهید. بنابراین تنظیم کردن ارتفاع حفره‌ای که کندید نیز بسیار مهم است و باید در هنگام کندن حفره، طول ریشه‌های گیاهتان را در نظر بگیرید. بعد از کاشتن گیاه با دستتان خاک اطراف آن را محکم کرده تا گیاه در جای خود محکم شود. این بدین منظور است تا علاوه بر استحکام گیاه، هوا نیز با ریشه‌های آن تماس نداشته باشد. بعد از اتمام کار کمی به گیاه آب بدهید تا فعالیت خود را آغاز کند. میزان این آبیاری نباید زیاد باشد تا گیاه آسیب ببیند. محکم شدن ریشه‌ها در این صورت بسیار به رشد آن کمک می‌کند.

نحوه ی آبیاری گیاه درون محفظه ی تراریوم

محفظه ی تراریوم به علت فضای بسته ای که دارد، رطوبت را در درون خود بسیار بیشتر و بهتر نگهداری می کند. همین موضوع باعث می شود تا به تعداد دفعات آبیاری کمتری احتیاج داشته باشد. بنابراین به طور معمول بهتر است تا ماهی یک دفعه به گیاه درون محفظه ی تراریوم آب بدهید مگر آن که احساس کنید که خاک درون تراریوم خشک شده و احتیاج به آبیاری دارد. دقت کنید که مقدار این آبیاری باید به اندازه ای باشد که گیاه غرقاب نشود.

عوامل موثر بر نیاز گیاه به آب

عوامل زیادی به میزان نیاز گیاه به آبیاری دخیل هستند. از جمله بارزترین آن ها نوع گیاه و نیاز آن به آب می باشد؛ زیرا هر گیاه به میزان آبیاری متفاوت و همچنین رطوبت مختلفی احتیاج دارد. اما جدا از نوع گیاه استفاده شده در محفظه تراریوم، عوامل دیگری در میزان آب مورد نیاز گیاه مؤثر می باشند. این عوامل اندازه ی محفظه تراریوم، آب و هوا و دمای بیرون از محفظه، نوری که به محفظه تراریوم می رسد، نوع منبع نور و گرمایی که در دسترس گیاه قرار دارد و … می باشند. در زمان هایی مانند تابستان که دمای هوا افزایش می یابد، تعداد دفعاتی که باید به گیاه درون محفظه تراریوم آب بدهید نیز افزایش می یابد. دقت داشته باشید که تراریوم در دو نوع باز و بسته موجود است که در مدل بسته به مقدار آب کمتری نیاز است.

بهترین روش برای آبیاری گیاه تراریوم

یکی از مزایای ساخت تراریوم همان طور که قبل تر نیز اشاره کردیم، محفظه تراریوم به علت بسته بودن، رطوبت را در خود حفظ می کند و به همین دلیل به مقدار آب کمتری نیاز دارد. اما بهترین روش برای آبیاری گیاه درون محفظه تراریوم چیست؟ آبیاری به روش های معمول شاید برای محفظه ی تراریوم مناسب نباشد زیرا ممکن است به گیاه بیش از اندازه آب برساند. بهترین روش که به شما توصیه می کنیم در آبیاری گیاه درون محفظه تراریوم استفاده کنید، آبیاری با اسپری آب پاش می باشد. شما می توانید با اسپری کردن آب به همه جای گیاه و خاک تراریوم آب رسانی کرده و همه جا را به حد مورد نیاز مرطوب نمایید. با این کار گیاه شما نیز طراوت بیشتری می یابد.

گیاهان مناسب برای تراریوم بسته

در تراریوم هایی که فضا به طور کامل محبوس است، دما بیشتر بوده و میزان رطوبت نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل باید گیاهانی در این نوع از تراریوم قرار بگیرند که به این دما و رطوبت سازگاری داشته باشند. به همین جهت گیاهانی که برای نواحی گرمسیری هستند می توانند برای این نوع از تراریوم ها مناسب باشند. از انواع این گیاهان گرمسیری می توان به سرخس ها، ارکیده ها یا خزه ها اشاره کرد. در این نوع از محفظه های تراریوم باید هفته ای یک بار درب آن را باز کنید.

گیاهان مناسب برای محفظه تراریوم باز

در این نوع از محفظه تراریوم باید گیاهانی کاشته شوند که به رطوبت و آبیاری کمتری احتیاج دارند زیرا بخشی از رطوبت ناشی از آبیاری از فضای تراریوم خارج می شود و همین موضوع سبب می شود تا رطوبت درون محفظه تراریوم از یک اندازه ای بیشتر نشود. گیاهانی که می توانید در این نوع تراریوم بکارید گیاهانی مانند ساکولنت و یا کاکتوس ها هستند که می توانند مقدار زمان بیشتری آب را در خود ذخیره کنند.

کود دهی به گیاه

کود دهی یکی از کارهای لازم و ضروری برای گیاه می باشد که باعث می شود گیاه شاداب تر شده و تأثیر بسیار مطلوبی بر روی رشد آن دارد. پس از گذشت چند مدت، خاک گیاه، مواد معدنی و ضروری برای گیاه را از دست می دهد و مقدار آن کاهش می یابد از این جهت برای آن که گیاه رشد خوبی داشته باشد و پژمرده نشود، باید پس از چند مدت کوددهی را انجام دهید. مدت زمان کود دهی به گیاه و اندازه ی آن و مقدار خاکی که دارد وابسته است.

نکات مهم برای گیاه درون تراریوم

در هنگام خرید تراریوم یا تهیه ی آن، این نکته را در نظر داشته باشید که در نوع تراریوم باز امکان این که گیاه دچار بیماری و یا حتی کپک شود کمتر از ساخت تراریوم نوع بسته می باشد. بنابراین اگر نوع بسته را تهیه و خریداری کردید، حتماً هفته ای یک بار درب آن را باز کنید تا از کپک زدن آن جلوگیری نمایید.

همچنین اگر مدل باز محفظه تراریوم را تهیه کردید، دقت کنید که ارتفاع آن باید به اندازه ی گیاهی باشد که می خواهید درون آن بکارید.

drmohajeri

info@parsiyah.com