8:00 - 19:00

ساعات کاری: ما دوشنبه - جمعه

975.789.098

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

اجرای آکواریوم

برترین برند اجرای آکواریوم در ایران با نام تجاری AQUA STAR “آکوا استار”.

اجرای آکواریوم و داشتن آن در منزل و یا حتی محیط کار یکی از وسایل تزیینی می باشد که در مکان های مختلفی نیز از آن استفاده می شود.  به عنوان مثال طراحی و اجرای آکواریوم در مطب پزشکان، رستوران و کافی شاپ ها، کلینیک های زیبایی، سالن های زیبایی و… بسیار کاربرد دارد.  پیشنهاد آرامش بخش برند آکوا استار در دنیای پر ترافیک شهری بدون شک استفاده از آکواریوم است.  چرا که تحقیقات نشان داده است 15 دقیقه نگاه کردن به آکواریوم میتواند تا 48 ساعت مغز انسان را آرام و متمرکز نماید.  اما لازم است برای اجرای آکواریوم اطلاعات کافی داشته باشید که در ادامه به بررسی آن پرداختیم.

آکواریوم چیست؟

این کلمه از دو بخش تشکیل شده است که که بخش ابتدایی آن، آک و بخش دوم آن واریوم می باشد که در کل به معنی آب و محیطی با دیواره هایی شفاف می باشد که به منظور دیدن حرکات آبزیان و نگهداری آن ها طراحی شده است. امروزه انواع مختلفی از آکواریوم ها ساخته شده اند که از آن ها برای نگهداری ماهی های زینتی و یا حتی ماهی های غول آسا و دیگر آبزیان نیز استفاده می شود. تصویر 1

اجرای آکواریوم به چه صورت خواهد بود؟

توجه داشته باشید که قبل از اجرای آکواریوم باید به چند نکته توجه نمود. در ابتدا با مشخص کردن محل قرارگیری آکواریوم، سایز و ابعاد آن را تعیین نمایید. نوع و سایز ماهی هایی که قصد نگهداری آن ها را دارید نیز در تعیین اندازه محفظه ی آکواریوم شما تاثیر گذار خواهد بود.شیشه آنیل از نظر مقاومت می تواند گزینه خوبی برای ساخت محفظه باشد. ضخامت شیشه نیز باید به گونه ای باشد که بتواند فشار آب را تحمل نماید و به راحتی مغلوب فشار نشود. پس از تهیه شیشه مناسب، آن ها را با چسب هایی سیلیکونی مانند چسب آکواریوم به یکدیگر چسبانده و پس از خشک شدن، با کمک نوار چسب های مقاوم از قسمت بیرونی، زاویه های خارجی آکواریوم را فیکس نمایید. پس از گذشت 48 ساعت از چسباندن شیشه ها، به منظور بررسی نشتی، محفظه را پر از آب کرده و آن را بررسی نمایید.

مزایا و معایب اجرای آکواریوم های ایستاده

یکی از پرطرفدار ترین انواع مدل های آکواریوم آکوا استار از نوع ایستاده می باشد که برای محیط های عمومی مانند اتاق انتظار مطب ها و یا به عنوان دیزاین رستوران ها و حتی سالن های زیبایی به کار برده می شود. اما دقت داشته باشید که آکواریوم علاوه بر جلوه ی زیبایی که دارد نیاز به تمیز کردن و نگهداری نیز خواهد داشت. آکواریوم های ایستاده دارای عمق نسبتا زیادی هستند که دسترسی به کف آن ها به منظور شست و شوی سنگ ها و یا حتی تخلیه آب بسیار سخت می باشد به همین دلیل آکوا استار به شما پیشنهاد می کند تا آکواریوم هایی با عرض بیشتر و عمق کمتر را انتخاب نمایید تا تمیز کردن و دسترسی به آن آسان تر باشد. تصویر 3

چگونه آکواریوم را ضدعفونی نماییم؟

در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی مرتبط با آکواریوم و اجزای آن، ماهی های شما در مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت. برخی از انواع ماهی های مانند نوع شور، بسیار گران می باشند در نتیجه با تلف شدن ماهی ها ممکن است خسارت زیادی به شما وارد شود. در ذیل به برخی از روش های ساده ی ضد عفونی کردن آکواریوم آکوا استار اشاره خواهیم کرد:

1_ جوشاندن: شما می توانید سنگ های تزئینی، شن و ماسه ها و دیگر اجزای تزیینی اکواریوم را به مدت 10 دقیقه بچوشانید تا تمامی میکروب های موجود از بین بروند.

2_ استفاده از محلول آب نمک غلیظ: آکواریوم را پر از آب کرده و سپس حدود 300 گرم نمک را درون آب حل نمایید و تمامی وسایلی را نیز که نیاز به ضدعفونی شدن دارند نیز درون محلول نمکی قرار دهید و به مدت 24 ساعت صبر کنید در صورت اطمینان می توانید بار دیگر این کار را تکرار نمایید سپس تمامی سنگ ها، بدنه ی آکواریوم، وسایل تزئینی و … را با آب شست و شو دهید تا نمک آن ها شسته شود.

3_ قطره ی پرمنگنات سدیم: این قطره ی بنفش رنگ را در آب درون آکواریوم ریخته و به مدت 3 روز صبر نمایید پس از آن به دقت و با آب فراوان تمامی اجزای آکواریوم آکوا استار را شست و شو دهید تا اثری از پرمنگنات سدیم باقی نماند. با انجام یکی از مراحل پیشنهاد شده به صورت صحیح، می توانید با خیالی آسوده ماهی های خود را نگهداری نمایید. تصویر 4

محل مناسب قرارگیری برای اجرای آکواریوم

شما باید محل قرار گیری آکواریوم خود را به صورت هوشمندانه انتخاب کنید تا از بروز احتمالی مشکلات پیشگیری نمایید.

1_ تنظیم درجه حرارت آب و میزان اکسیژن برای حیات ماهی ها بسیار حائز اهمیت می باشد. آکواریوم آکوا استار به شما پیشنهاد می کند تا آکواریوم خود را محلی که در معرض مستقیم تابش آفتاب است قرار ندهید زیرا تعادل دمای آب را بر هم زده و باعث تسریع رشد خزه و جلبک بر روی شیشه و سنگ های آکواریوم شما می شود که این جلبک ها می توانند در میزان اکسیژن آّب نیز اختلال ایجاد نمایند.

2_ همان طور که تابش آفتاب می تواند دمای آب را بالا ببرد، قرار گرفتن آکواریوم آکوا استار در مقابل مسیر باد می تواند موجب کاهش دمای آّب شود که این موضوع برای حیات آبزیان خطرناک خواهد بود.

3_ ماهی ها در برابر عوامل محرک محیطی مانند ضربه به شیشه و یا صدای بلند حساس و تحریک پذیر می باشند، در نتیجه سعی کنید تا آکواریوم آکوا استار را در بخش کم رفت و آمدی از منزل و یا محل کار خود قرار دهید.

 

وسایل مورد نیاز درون آکواریوم آکوا استار

حال قصد داریم تا شما را با دو دسته از وسایل اولیه و ثانویه درون آکواریوم آکوا استار آشنا نماییم. وجود وسایل دسته اول ضروری بوده و دسته دوم سلیقه ای و انتخابی خواهد بود.

دسته اول:

1_ تور ماهی گیری دستی: در صورتی که به هر دلیلی قصد گرفتن ماهی درون آکواریوم را داشته باشید به دلیل حساسیت بالای ماهی های تزئینی، باید یک تور مخصوص داشته باشید تا مجبور به استفاده به وسایلی مانند پارچ آب، کاسه و … نشوید.

2_ بخاری: بخاری های مخصوص آکواریوم در دو مدل دستی و اتوماتیک موجود می باشد که پیشنهاد آکواریوم آکوا استار، استفاده از نوع اتوماتیک آن می باشد. نحوه عملکرد این بخاری به گونه ای است که دمای مورد نظر را تنظیم کرده و سپس دستگاه به صورت اتوماتیک دمای آب را در حد مشخص شده نگه خواهد داشت.

3_ فیلتر هوا: این فیلتر ها با مکش توسط اسفنج های موجود در بدنه خود، ذرات ریز معلق موجود در آب را جذب کرده و مانع از کثیف شدن آب آکواریوم آکوا استار خواهند شد. با گذشت زمان با فشرده شدن و تغییر رنگ اسفنج ها، می توان آن ها را خارج کرد و پس از شست و شو و تخلیه ذرات، مجددا سر جای خود قرار داد.

4_ پمپ هوا: از مهم ترین تجهیزات آکواریوم آکوا استار می توان به پمپ هوا اشاره کرد که معمولا به صورت یک لوله باریک در زیر شن و ماسه های کف قرار می گیرد و عمل هوارسانی را از پایین انجام خواهد داد.

5_ دماسنج ها در انواع مختلفی موجود می باشند که نوع چسبی بسیار کارآمد بوده و بر روی سطح خارجی شیشه آکواریوم چسبانده خواهد شد. آکواریوم آکوا استار توصیه می کند تا به منظور پیشگیری از آسیب و یا تلف شدن ماهی های خود از کنترل دمای آب به هیچ عنوان غافل نشوید.

6_ استفاده از کیت های تشخیص نیتریت و آمونیاک  که به منظور کنترل یون های آب استفاده می شود.

وسایل تزیینی اجرای آکواریوم

بخش مهمی از زیبایی و جلوه ی آکواریوم آکوا استار مربوط به بخش تزئینی آن می باشد که تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی خواهد داشت. این دسته جز وسایل غیر ضروری تلقی می شوند:

 • گیاهان آبزی: با قرار گرفتن این گیاهان می توان فضای آکواریوم آکوا استار را مانند دریا شبیه سازی کرد از طرفی به اکسیژن رسانی بیشتر آب نیز کمک خواهد کرد.
 • کوزه ها و سنگ ها: ماهی ها علاقه دارند تا از بین سنگ ها عبور کرده و بازی کنند و یا حتی برخی از آن ها از این کوزه ها به عنوان حریم شخصی خود استفاده می کنند.
 • تصویری که به عنوان پس زمینه در اکثر آکواریوم ها مشاهده می کنید، علاوه بر جلوه بخشیدن به آکواریوم شما، می تواند مانع از تابش نور شده و همچنین از دیده شدن سیم های وسایل برقی آکواریوم نیز جلوگیری می کند.
 • مهتابی: معمولا در بالای آکواریوم آکوا استار یک لامپ مهتابی به منظور نوردهی و جلوه پیدا کردن فضای داخلی آکواریوم قرار می گیرد.

توجه به خصوصیات فیزیولوژیک ماهی ها!

هر یک از ماهی ها الگوی رفتاری و فیزیولوژیک خاص خود را دارند که آن ها را از یکدیگر متمایز خواهد کرد. به منظور تهیه ماهی های آکواریوم آکوا استار سعی کنید ماهی های گوشت خوار را جدا از ماهی های گیاه خوار قرار دهید چرا که ماهیان گوشتخوار شکارچیان خوبی هستند. از طرفی نیز ماده دفعی این دو نوع از ماهی، متفاوت از یکدیگر بوده که این موضوع نیز دلیل دیگری برای جدا سازی آن ها می باشد. به طور کلی سعی نمایید تا از ماهی هایی با رژیم تغذیه ای نزدیک به هم در یک آکواریوم استفاده نمایید.

انتخاب تعداد ماهی ها

توجه داشته باشید که قرار نیست حجم بسیاری از فضای آکواریوم شما با ماهی و یا سایر آبزیان پر شود! به همین منظور به موارد ذیل توجه نمایید:

 1. جثه و اندازه ماهی های انتخابی خود را در نظر بگیرید
 2. از قرار دادن تعداد زیادی ماهی در آکواریوم آکوا استار در کنار یکدیگر پرهیز نمایید چرا که باعث افزایش حس رقابتی در میان آن ها شده و استرس ماهی ها نیز بالا خواهد رفت. همان طور که قبلا اشاره کردیم، استرس های محیطی می توانند باعث مرگ ماهی های تزئینی شوند.
 3. تراکم بالای ماهی ها در فضای آکواریوم موجب تسریع انتقال بیماری از یک ماهی بیمار به سایر آبزیان می شود در نتیجه آمار تلفات آکواریوم شما بالا خواهد رفت.
 4. تراکم بالای ماهی ها می تواند مانع از دسترسی همه ی آنها به غذا شده و بر اثر این رقابت غذایی نا عادلانه برخی از آن‌ها ها تلف شوند و شما محتمل خسارت شوید. در نتیجه قبل از خرید ماهی به این موارد حتما توجه نمایید.

انواع غذاهای ماهی های آکواریومی

توجه به تغذیه ماهیان مورد دیگری است که پس از اجرای آکواریوم و ایجاد شرایط محیطی باید به آن توجه نمود:

 1. غذای ماهی فلاک یا همان پولکی به صورت برگ های نازک و خشک بوده که بیشتر برای ماهی های کوچک و زنده زایی که برای خوردن غذا به سطح آب می آیند مناسب می باشد.
 2. غذای ماهی گلوله ای حاوی مواد پروتئینی می باشد و در دو سایز درشت و ریز در بازار موجود است که نوع درشت آن مناسب ماهی های گیاه خوار با جثه بزرگ و یا ماهی های گوشتخوار می باشد این در حالی است که از نوع ریز آن برای بچه ماهی ها و یا ماهی هایی که زنده زایی دارند استفاده می شود.
 3. غذا ماهی دیسک برای نوع خاصی از ماهی ها مانند گربه ماهی و یا لاک پشت ها مورد استفاده قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده این غذا جلبک ها می باشند.
 4. از سایر غذاهای خشک می توان به میگوی خشک شده، کرم خشک فشرده شده، تخم میگو و کرم خونی به صورت خشک شده اشاره کرد که معمولا به دلیل بافت پروتئینی که دارند برای ماهی های گوشت خوار بسیار مناسب می باشند. سعی کنید تا غذای مورد نیاز ماهی های خود را به صورت صحیح تهیه نمایید.

تشخیص بیماری ماهی های آکواریومی

ماهی های زینتی بسیار حساس می باشند و به شدت مستعد بیماری خواهند بود. به همین دلیل آکواریوم آکوا استار به شما پیشنهاد می کند تا با برخی علائم آشنا شوید تا در صورت آلوده شدن ماهی های خود بتوانید هر چه سریعتر مشکل را تشخیص دهید و به منظور درمان صحیح آن ها اقدام نمایید. این سوال مطرح خواهد شد، که با دیدن چه علائمی متوجه شویم تا ماهی ما بیمار است؟ اگر چنان چه ماهی مذکور بیشتر در کف قرار می گیرد، بر روی پوست بدنش خال هایی ایجاد شده است، تند تند باله میزند، گاهی خود را به اشیاء درون آکواریوم می زند، به محرک های محیطی پاسخ نمی دهد، شنا کردن به صورت عمودی، برجسته شدن ناحیه ی شکمی و … همگی نشانه هایی از ماهی بیمار است که باید برای درمان آن پیش از انتقال بیماری به سایرین اقدام کرد. تصویر 11

آشنایی با ماهی های گوشتخوار آکواریومی

ماهی ها را می توان به سه دسته گوشت خوار و گیاه خوار و همه چیز خوار تقسیم کرد که به منظور آَشنایی بیشتر با نوع گوشتخوار اسامی برخی از آن ها را ذکر خواهیم کرد:

 • طوطی ماهی یا پرت: این ماهی ظاهری بسیار زیبا دارد و به دلیل تنوع رنگ آن، طرفداران بسیاری دارد از غذاهای خشک می توان برای آن ها استفاده کرد اما توصیه می کنیم تا 1 الی 2 بار در هفته نیز از اندکی جگر گاو و یا ماهی های کیلکا برای تغذیه بیشتر آن ها استفاده کنید.
 • اسکار: این ماهی ترکیب رنگ جذابی دارد و تقریبا یکی از ماهی های گوشتخواری می باشد که به دلیل زیبایی در هر آکواریومی یافت خواهد شد این ماهی در برابر سایر ماهی های با اندازه ای کوچکتر، پرخاشگر خواهد بود.
 • نایف یا چاقویی: این ماهی ظاهری آرام دارد اما این ماهی گوشت خوار برای شکار و یا پیدا کردن غذای خود، در شب دست به کار خواهد شد و بیشتر تمایل به شکار کردن و غذای زنده دارد. این ماهی ممکن است جهش کرده و به بیرون پرت شود پس حتما از درپوش مناسب برای آکواریوم آکوا استار استفاده نمایید.
 • سیچیلاند، پنگوس و … نیز از دیگر ماهی های گوشت خوار می باشند که آن ها نیز هر کدام خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.

ماهی اسکار

آشنایی با ماهی های گیاه خوار

ماهی های گیاه خوار معمولا بسیار صلح طلب و آرام می باشند. این ماهی ها نیز انواع مختلفی دارند و از ویژگی آن ها سازگاری بالا با سایر گیاه خواران است.

 • مولی: این ماهی جثه بسیار کوچکی دارد که به همین دلیل می توان آن ها را در آکواریوم آکوا استار در سایز کوچک نیز نگهداری کرد.
 • پنگوس دو نوع گوشتخوار و گیاهخوار دارد که نوع دوم آن بسیار آرام و صلح جو بوده واز سازگاری بالایی نیز برخوردار می باشد.
 • آنجل: با شکل خاص باله ها و ترکیب رنگ زیبای خود، از جمله پر طرفدار ترین ماهی های گیاه خوار می باشد.
 • انواع بسیار متنوعی از ماهی های گیاه خوار وجود دارد که ما تنها به برخی از آن ها اشاره نمودیم. توجه داشته باشید که این دسته از ماهی ها به مقدار کم اما در تعداد دفعات بیشتر غذا مصرف می کنند و معمولا از غذاهای خشک برای تغذیه شان استفاده می شود.

ماهیان گیاه خوار

چرا آکواریوم آکوا استار آب شیرین پر طرفدار تر می باشد؟

معمولا کمتر افرادی به سمت اجرای آکواریوم آب شور می روند. با اینکه ماهی های آب شور طرح و رنگ های فوق العاده جذاب و زیبایی دارند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند، اما به همان نسبت که زیبا هستند، بسیار حساس اند و با تغییرات کوچک در محیط زندگیشان، از بین خواهند رفت این در حالی است که قیمت ماهی های آب شور بسیار زیاد می باشد و از بین رفتن آن ها می تواند خسارت هنگفتی را برای شما به همراه داشته باشد. از طرفی سیستم و تجهیزات لازم برای آکواریوم آب شور بیشتر و گران تر بوده، به همین دلیل کمتر افرادی شرایط نگهداری از ماهی های آب شور را خواهند داشت. این در حالی است که ماهی های آب شیرین مقاومت بیشتری داشته و نگهداری آن ها و فراهم کردن شرایط زندگیشان بسیار آسان تر خواهد بود.

مراحل اجرای آکواریوم

اجرای انواع آکواریوم آب شور، شیرین، پلنت یا گیاهی، تنگهای پلنت مینیاتوری، تراریوم، پالوداریوم، آبنما و برکه با بیش از 12 سال سابقه درخشان در خدمات همه ی علاقمندان به طبیعیت ارایه خدمات می نماید.

برای اجرای متفاوت و علمی آکواریوم حتما لازم است به نکات و مراحل زیر توجه کنید:

 1. انتخاب محلی مناسب برای قرارگیری آکواریوم.
 2. برداشتن ابعاد و اندازی متناسب با فضای موجود.
 3. انتخاب مجموعه منتخب برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات کافی.
 4. انتخاب سبک مورد علاقه و مدل اجرای آکواریوم.
 5. ثبت سفارش برای طراحی و ساخت آن به مجری آکواریوم.
 6. پیگیری مراحل ساخت آکواریوم در محل انتخاب شده.
 7. دریافت آموزش های لازم برای کنترل وضعیت آکواریوم و نحوه نگهداری.
 8. تکمیل خرید لوازم جانبی، دارو و غذاهای مورد نیاز ماهیان.
 9. لذت بردن از تماشای ماهیان و جاذبه زیبای آکواریوم.
 10. آرامش…

در این حالت شما میتوانید از داشتن یک آکواریوم نهایت لذت را ببرید.  اما در نظر بگیرید که سفارش برای اجرای آکواریوم را به هر مجموعه ای نباید بسپارید، چرا که اکثر افراد در این حوزه فاقد سواد علمی بوده و صرفا به صورت تجربی اقدام به ساخت انواع آکواریوم می نمایند و همین امر موجب می شود تا شما با هزار و یک مشکل در برخورد با آکواریوم داشته باشید و به طور کلی دیدگاهتان نسبت به نگهداری آن تغییر کند.